Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με μάστερ θα ισοδυναμούν τα πτυχία των Πολυτεχνείων


zio7

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι αυτές οι βεβαιώσεις δεν είχαν καμία αξία, αφού μέχρι σήμερα δεν αναγνωρίζονται πουθενά, όπως πχ στο δημόσιο κατά την διαδικασία μοριοδότησης των τυπικών προσόντων των υπαλλήλων.

Οι διπλωματούχοι πενταετούς φοίτησης έχουν τα ίδια μόρια όχι μόνο με τα πανεπιστήμια τετραετούς φοίτησης αλλά και με τους απόφοιτους ΤΕΙ, δηλαδή τριετούς τετραετούς φοίτησης!!!!!

 

Έκανες ένα λαθάκι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι η βεβαίωση το ίδιο με το να εχεις κανει MSc στο εξωτερικο πλακα κανουμε τωρα; 100 φορές τα ίδια πράγματα εχουμε πει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό εξαρτάται από τη νομοθεσία κάθε χώρας και είναι δικαίωμά τους να αναγνωρίσουν ότι θέλουν, το θέμα είναι αν έχει κάποια ισχύ στη δική μας χώρα.. και προς το παρόν δεν έχει.

 

Το αν τα τα μη πολυτεχνικά ΑΕΙ (πρώην ΤΕΙ, φυσικομαθηματικές, οικονομικές κλπ σχολές) είναι τριετή ή τετραετή, εφόσον δε μοιραζόμαστε την ίδια θέση στο δημόσιο δεν έχει καμία σημασία στην παρούσα συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αγγλία, Μ.Ανατολη που γωριζω απο πρωτο χέρι δεν αναγνωρίζεται. Κατα τα αλλα συμφωνώ μαζι σου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Και όταν μία θέση διευθυντή/προϊστάμενου τη διεκδικεί ένας ΠΕ Πολυτεχνείου και ένας ΠΕ Πανεπιστημίου τι θα γίνει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο αν μιλάς για το δημοσιο και σύμφωνα με τις τελευταίες προκυρηξεις υπαρχουν θέσεις ανάλογα την ειδικότητα και θέσεις αναλογα αν εισαι ΠΕ η ΤΕ.. Οι προκυρηξεις το λένε όχι εγω.

Στον ιδιωτικό πάλι ειναι τι ζητάει θελει και προτιμάει ο εργοδότης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δουλειά συνάδελφοι, δουλειά. Αν δεν δημιουργηθούν θέσεις εργασίας & δεν αλλάξει κάτι, τότε όποιον τίτλο και να μας αποδώσουν, είναι κατά κύριο λόγο άσκοπο και ανώφελο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Άλλο όμως λέω. Σε μία υπηρεσία, μη τεχνικής φύσης, μπορεί να υπηρετούν ΠΕ από Πολυτεχνεία και ΠΕ από Πανεπιστήμια. Όταν ανοίξει μία θέση διευθυντή τι θα γίνει; Ξαφνικά όλοι οι απόφοιτοι Πολυτεχνείου θα έχουν προβάδισμα έναντι όλων των άλλων ΠΕ;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί "μάστερ" του πολυτεχνείου να δίνει μερικά ακόμα μόρια. Αλλιώς δεν έχει νόημα να υπάρχει. Προσοχή δε λέω ότι πρέπει ο πολυτεχνίτης να έχει πιο πολλά μόρια από τον άλλο, απλά εξηγώ το γιατί η βεβαίωση που μας δώσανε είναι άχρηστη.

 

 

Σε μια υπηρεσία μη τεχνικής φύσης, ο απόφοιτος πολυτεχνείου δεν υπάρχει περίπτωση να προσληφθεί, διότι θα προηγηθούν όσοι έχουν τα αντίστοιχα πτυχία της μη τεχνικής εργασίας. Ούτε καν ο άριστος βαθμός που έβγαλε το λύκειο δε τον βοηθάει να προσληφθεί ως απόφοιτος λυκείου διότι και κει θα προτιμηθούν όσοι αποφοίτησαν από ΕΠΑΛ, ΙΕΚ, συναφή με την ειδικότητα της θέσης. 

 

Αν θες τη γνώμη μου για το τι πρέπει να γίνει, νομίζω ότι πρέπει να επιλεγεί όποιος ξέρει καλύτερα τη δουλειά, όπως δηλαδή γίνεται στον ιδιωτικό τομέα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

ΔΛΔ τωρα λέμε...το διπλωμα μου θα μετατραεπει σε μαστερ...δλδ μεταπτυχιακο...και το αλλο μεταπτυχιακό που έχω...? τι θα γίνει...? θα ονομαστεί 2ο Msc? και επειδή ειμαι και λιγο αχαχουχας...και κανω και 2ο... (3ο αν το δπιλωμα γιενι το 1ο......τρέχα γύρευε...) τοτε με 3 μεταπτυχιακα...στην κάρτούλα μου θα γράφω αρχιτεκτων μηχανικος, msc (X3) ή  αρχιτέκτων μηχανικός, msc, msc, msc??? ή διπλ. αρχιτέκτων, msc (x3)....κ.ο.κ! πολύ μπέρδεμα....

η τελικά εμεις οι "παλιοί" δεν θα έχουμε με το δίπλωμά μας και μαστερ.... ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.