Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με μάστερ θα ισοδυναμούν τα πτυχία των Πολυτεχνείων


zio7

Recommended Posts

Εσύ μίλησες περί διαφοράς και ότι ο μηχανικός δε μπορεί να τα κάνει όλα.. οτιδήποτε λοιπόν δεν εμπίπτει στον κλάδο του μηχανικού και του γιατρού (που κι αυτός μια μορφή μηχανικής εξασκεί) είναι δουλειά λυκείου. Άρα μπορούμε να την κάνουμε και μεις το ίδιο καλά, αν όχι και καλύτερα.. 

 

Και τη δουλειά τη διαλέγεις με κύριο κριτήριο την αμοιβή. Αν στο κατάστημα των ανταλλακτικών σου δίνουν περισσότερα από μια τεχνική εταιρεία και είναι και πιο ανθρώπινες οι εργασιακές συνθήκες θα σκεφτείς το αν είναι δουλειά μηχανικού? Δηλαδή στην τεχνική εταιρεία δουλειά μηχανικού είναι αυτά που θα σε βάλουν να κάνεις?

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσύ είπες να κάνει ο μηχανικός τον οικονομολόγο, τον προγραμματιστή, τη διοίκηση επιχειρήσεων, καλύτερα από αυτούς που έχουν σπουδάσει αυτά..Ε, όχι δεν μπορεί... τότε και αυτός που είναι οικονομολόγος μπορεί να κάνει τον μηχανικό αν κάτσει και διαβάσει 5 πράγματα και δει εμπειρικά άλλα 5 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς δεν αναφέρθηκα στον προγραμματισμό, διότι είναι ειδικότητα μηχανικού. Αλλά τα οικονομικά και η διοίκηση δεν είναι καμία σπουδαία επιστήμη έτσι τουλάχιστον όπως διδάσκονται σε σχολές κολλεγιακού τύπου με σκοπό την παραγωγή εργαζομένων που να γνωρίζουν την ορολογία της δουλειάς και μέχρι εκεί. Ένας μηχανικός στα αντίστοιχα αντικείμενα έχει διδαχθεί πολύ πιο ουσιαστικά πράγματα και είναι ικανός να μετατρέψει ένα οικονομικό πρόβλημα σε μαθηματικό και να το επιλύσει κιόλας. Εξ άλλου στις σοβαρές θέσεις τραπεζών κλπ προσλαμβάνονται μηχανικοί και μαθηματικοί.

 

Πχ ένας απόφοιτος ναυτιλιακών σπουδών ξέρει απλά να παίρνει τηλέφωνα και να ναυλώνει πλοία σύμφωνα με εντολές άλλων. Ένας ναυπηγός μηχανικός μπορεί να κάνει ανάλυση ενός συστήματος θαλάσσιων μεταφορών και να δώσει τις εντολές αυτές.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Τα οικονομικά δεν είναι σπουδαία επιστήμη??  :shock:  :shock:  Δηλαδή τσάμπα διδάσκονται στα Πανεπιστήμια? Στις σοβαρές θέσεις τραπεζών προσλαμβάνονται οικονομολόγοι...Αστο γιατί το ξέρω καλά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον giorgio-m ... οι μηχανικοι ειναι επιστημονες οπως και οι καθηγητες μαθηματικων φυσικης κ λοιπα οπως και οι ιατροι ... ολοι οι αλλοι αν και λεγονται επιστημονες δεν ειναι, γιατι δεν εφαρμοζουν πουθενα περιπλοκες μαθηματικε φυσικες οι χημικες σχεσεις κανονες .. δεν ειναι τεχνοκρατες οπως λενε οι οικονομολογοι ... η οικονομια ειναι περισοτερρο κοινωνιολογια ... ομως ολες αυτες οι ειδικοτητες απαιτουν πολλη καλη γνωση του αντικείμενο αν και πιστευω ολοι αυτοι που σπουδαζουν οικονομολογοι δεν ειναι τιποτα παραπανω απο λογιστες ... γιαυτο και τις περισσοτερες μεγαλες εταιριες που απαιτουν κριση και συνδυαστική σκέψη τις διοικούν μηχανικοί και τις βιομηχανίες μηχανολόγοι .. παραδειγμα η ελλαδα ... ο ποιο οραματιστής υπουργός ηταν και θα ειναι ο Μανος που ειναι μηχανολογος οπως μηχανολογος ειναι και ο χριστοδολουκακης επι σημιτη ... ο τριτσης επισης πολεοδομος μηχανικος, γεννηματας μηχανικος, τι αλλο να πω...ο αλογοσκουφης οικονομολογος τον θυματε κανεις αληθεια για κατι καλο ;;;;  ο βαρουφακης που ειναι οικονομολογο ολο λογια και θεωρια και απο πραξη τιποτα τι θεωρια δε τον παιγνιον  αμφιβαλο αν την κατεχει πραγματικα...

 

επισης δεν ξερω κανεναν οικονομολογο να βρίσκει θεση αντίστοιχη με την ειδικοτητα του ( ολοι οι οικονομολογοι στο τελος δουλεια λογιστι κανουν )  εκτος απο αυτους που ειναι οι ιδιοι ιδιοκτητες τον εταιριων οι μεγαλομετοχοι ... ειναι περισοτερο ενας τιτλος που εχει αξια αν εχεις ο ιδιος μεγαλη εταιρια και εχει μηχανικους για να τον  συμβουλευουν να περνει αποφασεις ... 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Στα πανεπιστήμια διδάσκεται κυρίως το θεωρητικό μέρος της οικονομικής επιστήμης και γίνονται κάποιες αναφορές στα μαθηματικά μοντέλα, δεν παρέχεται όμως το απαραίτητο μαθηματικό υπόβαθρο για την επίλυση σύνθετων προβλημάτων, τα οποία τα αναλαμβάνουν μηχανικοί αντίστοιχων ειδικοτήτων. 

 

Εξαρτάται επίσης τι θεωρούμε σοβαρή θέση σε μια τράπεζα. Την τελική απόφαση για κάποιο ζήτημα, ναι, μπορεί να την πάρει και κυρίως να την ανακοινώσει ένας οικονομολόγος, ενεργώντας όμως περισσότερο σε επικοινωνιακό ή πολιτικό επίπεδο, αλλά την ανάλυση που έχει προηγηθεί (άσχετα αν τελικά εφαρμοστεί) την κάνουν τα κατάλληλα επιτελεία τεχνοκρατών που εφαρμόζουν μεθόδους μηχανικής συστημάτων.

 

Όλες οι ελληνικές τουλάχιστον σχολές μηχανικών έχουν τομέα οικονομικών και διδάσκουν ύλη που δε διδάσκεται στα οικονομικά πανεπιστήμια. Ντάξει, μπορεί οι φοιτητές και οι καθηγητές να μη δίνουν μεγάλη έμφαση σ' αυτά, όμως αν κανείς το ψάξει μπορεί να μάθει πολλά πράγματα και κάποιοι προχωρούν και φτάνουν πολύ ψηλά. Σίγουρα οι προκαταλήψεις του τύπου τι σχέση μπορεί να έχει ένας μηχανικός με τα οικονομικά (όπως και με πολλά άλλα πράγματα) αποτελούν εμπόδιο και από την πλευρά των μηχανικών αλλά και από την πλευρά των εργοδοτών.

 

Με πρόλαβε ο συνονόματος συνάδελφος και ανέφερε και παραδείγματα. Ξέχασε βέβαια τον πρωθυπουργό μας!  Νομίζω πως είναι περιττό να κοιτάξουμε τι έχουν σπουδάσει οι κορυφαίοι μεγάλων πολυεθνικών, αλλά ακόμα και μεγάλων κρατών. Πχ η Κίνα κατά κανόνα διοικείται από προέδρους - μηχανικούς.

 

Ο οικονομικός σχεδιασμός μιας χώρας δεν είναι παρά ένα τεχνικό πρόβλημα μεγάλης κλίμακας. Εμείς οι κοινοί μηχανικοί σχεδιάζουμε υποσυστήματα του οικονομικού συστήματος: δρόμους, υδραυλικά και ενεργειακά δίκτυα κλπ. Ε κάποιοι συνάδελφοι πιο προχωρημένοι ασχολούνται με την ενοποίηση των υποσυστημάτων σε μεγαλύτερα υπερσυστήματα όπως πολεοδομία, περιφερειακή ανάπτυξη, εθνική ανάπτυξη, διακρατική περιφερειακή ανάπτυξη. Εμείς οι πολ/μηχ έχουμε διδαχθεί αυτές τις επιστήμες (εξ ου και η ονομασία μας), απλά συνήθως μένουμε στο επίπεδο μιας και μόνο κατοικίας γιατί δε θα γίνουμε όλοι αρχηγοί κρατών...

 

Κάτι επίσης πολύ σημαντικό είναι ότι οι οικονομολόγοι περιορίζονται στο technical analysis, δηλαδή μελετούν τα φαινόμενα επιφανειακά, αναζητώντας με στατιστικές μόνο μεθόδους τη συμπεριφορά των αγορών (οικονομετρία). Οι μηχανικοί προχωρούν και στο fundamental analysis, δηλαδή να βρουν και τις πραγματικές αιτίες που κάνουν τις αγορές να συμπεριφέρονται έτσι και τις οποίες οι οικονομολόγοι τις ονομάζουν χάος, ρίσκο, παίγνια κλπ. Για να γίνει fundamental analysis πρέπει να είσαι γνώστης του υλικού που εμπορεύεσαι. Πχ για να εμπορευτείς μέταλλα πρέπει να ξέρεις και μεταλλουργία, δεν αρκεί να ξέρεις λογιστική και διοίκηση επιχειρήσεων.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE%95%CE%9C%CE%A0    και φυσικα εδω ειναι ολη η αληθεια ... με το μαστερ παντος ειναι σίγουρο οτι θα σωθούμε απο την ανεργία και την φτωχια ...

Link to comment
Share on other sites

Στο βιογράφικο μου γράφω "MSc in Chemical Engineering (5 years course)". Εχω μεταφράσει και τη βεβαίωση Μάστερ, τα χρησιμοποιώ κανονικά στην Αγγλία και δεν μου εχει πει κανεις κάτι. Επισης, εχω περαςει και απο vetting process και δεν μου είπαν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιογράφικο μου γράφω "MSc in Chemical Engineering (5 years course)". Εχω μεταφράσει και τη βεβαίωση Μάστερ, τα χρησιμοποιώ κανονικά στην Αγγλία και δεν μου εχει πει κανεις κάτι. Επισης, εχω περαςει και απο vetting process και δεν μου είπαν κάτι.

 

Σαν τι να πουν δηλαδή; Να σε διορθώσουν ή να κάνουν συζήτηση όπως κάνουμε εδώ για τα ΕΔ;; Δεν πρόκειται να ασχοληθούν συνάδελφε με τόσα βιογραφικά που διαβάζουν. Επίσης δεν λένε, αλλά σίγουρα σκέφτονται γιατί αυτός ο υποψήφιος έκανε 5 ολόκληρα χρόνια για να τελειώσει ένα μεταπτυχιακό έτσι πως το παρουσιάζεις...... Τώρα αν έχεις κάνει και 1-2 χρόνια παραπάνω για να τελειώσεις το πολυτεχνείο, εγώ θα πρότεινα να κάνεις τον τίτλο "MSc in Chemical Engineering, MSc" (πχ 7years course). Συρμός ολόκληρος με μία μηχανή μπροστά, και μία στο τέλος του! Συνεχίστε τις ελληνικές "πατέντες" έξω συνάδελφοι. Είναι προς όφελος όλων μας, Ελλήνων, και ξένων (εκείνων που δεν τα ξέρουν καλά, δεν έχουν ήλιο, σουβλάκι και beachbars). :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε, εννοεί ότι τον δέχονται στις δουλειές και στα πανεπιστήμια σαν μαστερούχο, χωρίς να τους ενοχλεί που η σχολή του δεν ακολουθεί τα δικά τους πρότυπα. Και δεν είναι ο μόνος. Κανένας δεν αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα στο εξωτερικό. Ασφαλώς γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται και δεν προβληματίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.