Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συσταση Κάθετης χωρίς αντιστοιχία εμβαδού / δικαιώματος


Recommended Posts

15 hours ago, ΑlexTopo said:

Kαλησπέρα σας.

Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό μ αυτό που θέλω να ρωτήσω αν και είμαι σίγουρος ότι κάπου έχε αναφερθεί. Πως αντιμετωπίζουμε την διαφορά εμβαδού σε οικοπέδο που έχει γίνει σύσταση κάθετης, της πραγματικότητας με του τίτλου;;; Βρίσκω εμβαδο ίδιο σχεδόν με τ ο Κτηματολόγιο. (Περίπτωση τοπογραφικού συμβολαίου)

Ευχαριστώ!

Δεν αντιμετωπίζεται. Αν δεν μετρήθηκε σωστά εξαρχής δεν θα μετρηθεί και τώρα σωστά. Αν και η μικρή διαφορά αυτή πιθανόν παραπέμπει σε μετέπειτα αλλαγή. Όλο το οικόπεδο με το ίδιο εμβαδόν και όλες οι κάθετες με το ίδιο εαν ειναι για συνταξη συμβολαίου. (εξαιρούνται οι περιπτώσεις στις οποίες οι συνιδιοκτήτες προχωρούν σε τροποποίιηση), next

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρα θα το παίξω στο σχέδιο για να βγουν τα 1004 τ.μ....;;;

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Αν η αρτιότητα (εξακολουθεί να) είναι 1000 μ², δεν πρέπει να κάνεις αλχημείες για να μεγαλώσεις το εμβαδόν διότι παίρνεις την ευθύνη. Σε αυτή την περίπτωση, αφήνεις άλλον να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά

Link to comment
Share on other sites

Αποτυπώνω υφιστάμενη κατάσταση μ αυτό το εμβαδό και υπολογίζω κανονικά τα εμβαδά της σύστασης 60-40% επί του υφιστάμενου εμβαδού; Επίσης δείχνω υφιστάμενη κατάσταση λόγων των ανοχών που υπάρχουν; (Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις, θέλω απλα να τα ξεκαθαρίσω στο κεφάλι μου)

Edited by ΑlexTopo
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑlexTopo said:

Αρα θα το παίξω στο σχέδιο για να βγουν τα 1004 τ.μ....;;;

είναι για συμβόλαιο, για άδεια για τι είναι;. Αν ειναι για συμβόλαιο τα εμβαδά της σύστασης δεν αλλάζουν. Έχεις πάρει συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες για να τα αλλάξεις; άρα με ποια δικαιολογία να τα αλλάξεις;, δηλαδή αν μου τρώει εμένα η πρόσφατη περιφραξη σου από την κάθετη μου νομίζεις πως θα το δεχόμουν εγω η ο κάθε συνιδιοκτήτης (για πρόσεξε το λίγο αυτό). Κάνε μια εξάρτηση, και εφαρμογή τίτλου (παρουσίασε το έτσι), και ξεμπρέρδευε..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι για συμβολαιο για κληρονομια...Για να κανω εφαρμογη του τιτλου πρεπει να δειξω οτι τα ορια βγαινουν εξω απ αυτο που εχω αποτυπωσει εγω. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ΑlexTopo said:

Ειναι για συμβολαιο για κληρονομια...Για να κανω εφαρμογη του τιτλου πρεπει να δειξω οτι τα ορια βγαινουν εξω απ αυτο που εχω αποτυπωσει εγω. 

Προκαταβολή πήρες;

Είναι εντός οικισμού; Αν ναι, άρθρο 83 ν4495 παρ 5α). Τους λές τοπογραφικό γιοκ εκτός και αν προχωρήσουν σε τροποποιητικό συμβόλαιο, λόγο του προβλήματος αυτού και κρατάς την προκαταβολή.

 

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.