Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας κουζίνας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Γνωρίζει κάποιος, την ακριβή κατανάλωση της ηλεκτρικής ενεργείας σε μια εστία (μάτι) κουζίνας?

Τι εννοώ…

 

Γνωρίζουμε για παράδειγμα, ότι το μεγάλο μάτι της κουζίνας έχει ισχύ 2.000 W. Πρακτικά και, σύμφωνα με αυτά που μας δίνει η ΔΕΗ (https://www.dei.gr/el/katanalwsi-oikiakwn-suskeuwn/kouzina) αυτό σημαίνει : Μεγάλο μάτι = 1 ώρα * 2000 Watt = 2 ΚWh.

 

Όμως λειτουργεί η αντίσταση διαρκώς?. Για παράδειγμα, εάν έχω ανοιχτό το μάτι για 3-4 η και 5 ώρες, σημαίνει αυτομάτως 3 και 4 και 5 KWh?

Η θα πρέπει να μπει ένας συντελεστής μείωσης, λόγο του ότι δεν δουλεύει διαρκώς η αντίσταση? Και εάν υφίστατε αυτό, ισχύει και για άλλες ηλεκτρικές συσκευές?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι δηλαδή σε συσκευές με θερμοστάτη?

Όταν ο θερμοστάτης κλείσει τη συσκευή, αυτή παύει να καταναλώνει και δε θεωρούμε ότι λειτουργεί.

Άρα το να είναι ανοικτός ο διακόπτης δε σημαίνει ότι υπάρχει και κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω ακούσει για αυτόματες κουζίνες. Μακάρι να υπάρχουν ή να υπάρξουν ώστε να εξαλειφθεί ο κίνδυνος να καεί το φαγητό και να πάρει φωτιά το σπίτι.

 

Αν υπάρχουν σίγουρα έχουν θερμοστάτη και τότε δε καταναλώνουν συνεχώς, μόνο όση ώρα χρειάζεται για να διατηρούν την επιθυμητή θερμοκρασία. Τον υπόλοιπο καιρό, το πολύ να καταναλώνουν κάποια ελάχιστη ενέργεια, όπως περίπου οι τηλεοράσεις στο stand by.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

προφανώς και οι εστίες της κουζίνας έχουν θερμοστάτη..... όπως και ο φούρνος....  φαίνεται πως δεν μαγειρεύετε...... :mrgreen:

 

η ύπαρξη θερμοστάτη είναιι ορατή στις κεραμικές εστίες....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Μαγειρεύουμε καθημερινά και αν δεν είμαστε από πάνω να κλείσουμε τους διακόπτες και να σηκώσουμε την κατσαρόλα, το φαγητό καίγεται και κανένας θερμοστάτης δε σταματάει την καταστροφή!

 

Για τις κεραμικές εστίες δε ξέρω, στα συμβατικά μάτια όμως υπάρχει? Και υπήρχε πάντα? Πχ οι κουζίνες που έχουμε από την εποχή που παντρεύτηκαν οι μανάδες μας έχουν? Kαι αν έχουν πότε είναι ρυθμισμένος να κλείνει?

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι σε παλιές κουζίνες δεν υπάρχουν θερμοστάτες στα μάτια εκτός από αυτό που αποκαλούμε "αυτόματο".

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν έχουν θερμοστάτη που "επιτηρεί" το φαγητό.... :mrgreen:  έλεγχο της θερμοκρασίας της εστίας κάνει....

δεν ξέρω αν κάποιες παλιότερες δεν είχαν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.