Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρση ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Εχω καταθεσει φακελο για αρση ρυμοτομικης απαλλοτριωσης για εναν πελατη μου στο Δημο υστερα απο δικαστικη αποφαση.(Ειχε δεσμευθει ολο το οικοπεδο για τη δημιουργια ΚΧ) Και περα απο ολα οσα ειχα βαλει στο φακελο μου ζητησαν και μια τεχνικη εκθεση για χρησεις γης.

Εχει γραψει κανεις κατι σχετικο? Τι θελουν να τους γραψω? Τι προτεινω για το τμημα το οποιο παραχωρω λογω εισφορας? Και αν ναι με βαση τι? Τις επιτρεπτες χρησεις γης στην περιοχη?

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

 

edit: Δεν μου εξηγησαν τιποτα. Μου εδωσαν απλα μια φωτοτυπια του ΦΕΚ 142 Α / 28-6-2014 και μια εγκυκλιο με Α.Π. 38525 /6-8-2014 που μιλαει για τις μεταβατικες διαταξεις του Ν. 4269/14

Edited by thief7710
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ειναι ευκολο να μου πεις τι περιειχε ο φακελος?

Γιατι εμενα μου εδωσαν αντιγραφο του 4315/2014 και απ΄οτι βλεπω θελει μονο εκθεση ελεγχου τιτλου απο 2 δικηγορους και τοπογραφικο διαγραμμα..

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

επειδη ολα αυτα αναφερονται στον ΝΟΚ

 

υπαρχει η σχετικη κωδικοποιηση του ΝΟΚ απο τον καν62 στα ντ.λ.

 

θα δειτε το αρθρο 32, πώς ισχυει σημερα

τα λεει  αναλυτικα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο αυτο εχει αντικατασταθει απο τον 4315/2014, αρθρο 3, παραγρ. 2.

 

Αλλα αυτο με τις χρησεις γης δεν βλεπω να το αναφερει καπου!

Link to comment
Share on other sites

δες στα ΠΜ ολο το αρθρο

 

υγ

συζήτησέ το και με τους δικηγορους  οι οποιοι θα  συνταξουν και υπογραψουν την εκθεση...

ολο και καποια "πηγη"  πληροφορησης  θα εχουν...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[ορθη επαναληψη  εκανε το υπουργειο ...αφου ακυρωσαν την προηγουμενη   αναρτηση...]

Απομενει να δουμε τι αποφασισαν για τις αγροτικες αποθηκες, που επίσης  απεσυραν

 

[ΚΑΝΑ  καλησπερα] :smile:

 

Εφαρμογή των Διατάξεων του άρθρου 3 του Ν 4315/2014 (ΦΕΚ 269/Α/2014) σχετικά με
τις προϋποθέσεις αυτοδίκαιης άρσης απαλλοτρίωσης.

 

εδω....

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=3981&language=el-GR

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[ορθη επαναληψη  εκανε το υπουργειο ...αφου ακυρωσαν την προηγουμενη   αναρτηση...]

 

Εφαρμογή των Διατάξεων του άρθρου 3 του Ν 4315/2014 (ΦΕΚ 269/Α/2014) σχετικά με

τις προϋποθέσεις αυτοδίκαιης άρσης απαλλοτρίωσης.

Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο έγγραφο είναι ότι θέτει τις προϋποθέσεις αθροιστικά

ενώ ρητά στον νόμο γίνεται διάκριση ανάμεσα στην αυτοδίκαιη άρση λόγω παρέλευσης 15ετίας από την δέσμευση του ΡΣ και στην αυτοδίκαιη άρση λόγω παρέλευσης πενταετίας από την κύρωση (τελεσιδικία? ή απλώς δημοσίεση?) της πράξης αναλογισμού.

Έτσι με το έγγραφο παρερμηνεύεται, κατά την ταπεινή μου γνώμη, άλλη μια φορά ο νόμος και γίνεται η σύνταξη πράξης αναλογισμού υποχρεωτική σε κάθε περίπτωση

Δεδομένου δε ότι ελλείψει προσωπικού και κυρίως ελλείψει πολιτικής βούλησης στους δήμους υπέρ των οποίων κηρύσσονται οι ρυμοτομικές απαλλοτριώσεις, οι υπηρεσίες ΔΕΝ προβαίνουν σε σύνταξη πράξεων αναλογισμού μετακυλίοντας το κόστος αυτών στους δυστυχείς ιδιοκτήτες, το αποτέλεσμα θα είναι η επ' αόριστον δέσμευση και μέσω φορολογίας δήμευση περιουσών

Κατά τα λοιπά το σύνταγμα προστατεύει την ιδιοκτησία

(ευτυχώς είμαι ακτήμων.. - όχι όμως και οι συγγενείς μου ή οι πελάτες μου)

Αν δε συναρτήσει κανείς το έγγραφο αυτό με το άλλο έγγραφο http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=UkaqqCL18sI%3d&tabid=777&language=el-GR για την διάκριση των δεσμευθέντων από σχέδια πόλεως και των δεσμευθέντων από τροποποιήσεις καταλαβαίνουμε όλοι ότι η μόνη ελπίδα για άρση απαλλοτρίωσης σε κάθε περίπτωση είναι η δικαστική οδός με ότι αυτό συνεπάγεται χρονικά

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[ορθη επαναληψη  εκανε το υπουργειο ...αφου ακυρωσαν την προηγουμενη   αναρτηση...]

Απομενει να δουμε τι αποφασισαν για τις αγροτικες αποθηκες, που επίσης  απεσυραν

 

[ΚΑΝΑ  καλησπερα] :smile:

 

Εφαρμογή των Διατάξεων του άρθρου 3 του Ν 4315/2014 (ΦΕΚ 269/Α/2014) σχετικά με

τις προϋποθέσεις αυτοδίκαιης άρσης απαλλοτρίωσης.

 

εδω....

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=3981&language=el-GR

Παλι καλα που εισαι και συ και ενημερωνομαστε...

 

Να κανω και γω μια ερωτηση που σχετιζεται με το Νομο αυτον....Αν δωσω εισφορα σε γη και καταστω ΜΗ ΑΡΤΙΟΣ, τοτε ειμαι κατα παρεκκλιση αρτιος & οικοδομησιμος (οπως με την απαλλοτριωση) ή οχι???

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

σκοπος της ΠΕ ειναι να νοικοκυρεψει μια περιοχη και οχι να δημιουργησει παρεκκλισεις επι παρεκκλισεων..

Ετσι δημιουργει οικοπεδα  αρτια και οικ. κατα κανονα.

 

Για "καποιους" λογους -συνηθως υπαρξη κτισματος....αλλα οχι μονον....-

 

μπορει να ορισει οτι  ισχυει η παρεκκλιση του αρθρου 25 του ν 1337,  δλδ να εγγραφεις κτιριο 5Χ10

 

αλλά αυτο  θα πρεπει να αναγραφεται  στο διαταγμα εγκρισης ΠΜ.,

 

αν  δεν το  οριζει, πας για διορθωτικη :sad:

Link to comment
Share on other sites

σκοπος της ΠΕ ειναι να νοικοκυρεψει μια περιοχη και οχι να δημιουργησει παρεκκλισεις επι παρεκκλισεων..

Ετσι δημιουργει οικοπεδα  αρτια και οικ. κατα κανονα.

 

λογικο όπως το λες (αλλα παραμενει ως ερμηνεια ενός νομικου)

 

νομιζω ότι αν μιλησεις με καποιον τοπογραφο (και ειδικα εντος υπηρεσίας) η απαντηση είναι διαφορετικη.

 

σκοπος της ΠΕ είναι η δημιουργία κοινόχρηστων χωρων (ηταν η απαντηση που πηρα)

 

εξου και στους ορους δόμησης (στις παρεκκλίσεις) αναφερει "τα προκυπτοντα από την Π.Ε." (ηταν η συνεχεια της απαντησης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.