Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

Οι κωδικοί αυτοί είχαν (και ας με διορθώσει ο SOTHRIS αν κάνω λάθος) μόνο πληροφοριακό χαρακτήρα. Είτε τους συμπλήρωνες είτε όχι, ο φόρος δεν άλλαζε. Επίσης η ίδια πληροφορία περιλαμβάνεται στους κωδικούς 671-672 κλπ. του Ε3, οπότε θεωρώ ότι καλώς καταργήθηκαν από το Ε1.

 

Σημασία έχει το ενοίκιο που πληρώνεις για το γραφείο να μπαίνει στον κωδ. 529 του Ε3 (που δεν είναι καινούριος), ώστε να υπολογίζεται στις δαπάνες της χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Μία ερώτηση αν κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει. 

 

Αν εγώ το 2014 δεν κατέβαλα καθόλου ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, τότε θα πρέπει αυτές τις μη καταβληθείσες εισφορές να τις καταχωρήσω στον πίνακα φορολογικής αναμόρφωσης Ι, στον κωδικό 2003? Και από εκεί το σύνολο του ποσού που αναμορφώνεται στο κωδικό 565!!!!!!???? Δηλαδή ενώ δεν κατέβαλα τις ασφαλιστικές μου εισφορές γιατί τα εισοδήματα μου ήταν ελάχιστα αυτές θα πρέπει να αυξάνουν το φορολογητέο μου εισόδημα?!!!!!

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοί αυτοί είχαν (και ας με διορθώσει ο SOTHRIS αν κάνω λάθος) μόνο πληροφοριακό χαρακτήρα. Είτε τους συμπλήρωνες είτε όχι, ο φόρος δεν άλλαζε. Επίσης η ίδια πληροφορία περιλαμβάνεται στους κωδικούς 671-672 κλπ. του Ε3, οπότε θεωρώ ότι καλώς καταργήθηκαν από το Ε1.

 

Σημασία έχει το ενοίκιο που πληρώνεις για το γραφείο να μπαίνει στον κωδ. 529 του Ε3 (που δεν είναι καινούριος), ώστε να υπολογίζεται στις δαπάνες της χρήσης.

 

 

Ειχαν πληροφοριακό χαρακτήρα για αυτόν που υπέβαλε τη δήλωση και ελεγκτικό χαρακτήρα (διασταυρωτικό) για αυτόν που λάμβανε τα ενοίκια , αν δηλαδή τα δήλωνε στη δική του φορολογική δήλωση.

Παρατηρήσεις δικές μου

1) Την πληροφορία αυτή μπορούσε να την πάρει ο φορολογικός έλεγχος όχι από τη δήλωση Ε1 , αλλά από τη δήλωση Ε3 , στην οποία επίσης αναλυτικά αναγράφουμε τα καταβληθέντα ενοίκια , στην πρωτη σελίδα. Ωστόσο για την πλευρά τυ διασταυρωτικού ελέγχου , όταν υποβάλλαμε τις δηλώσεις χειρόγραφα (από τότε ήταν κληρονομιά αυτοί οι κωδικοί ) στη μηχανογράφηση του υπουργείου αναλυτικά καταχωρούσαν μόνο τα δεδομένα από το Ε1 , άρα αυτό βοηθούσε στη διασταύρωση . 

2) Βέβαια επειδή υπήρχαν πολλές περιπτώσεις που εκμισθωτές ήταν νομικά πρόσωπα διασταύρωση σε αυτές τις περιπτώσεις δε μπορούσε να γίνει , αρα ή διατηήρησ αυτών των κωδικών δεν ελυνε κανένα πρόβλημα . Επιπλέον αν ο εκμισθωτής φυσικό πρόσωπο ελάμβανε δύο ή τρία ενοίκια πάλι δε μπορούσε να γίνει εύκολα διασταυρωση γιατί δε συνπεπιπταν απολύτως τα ποσά που δηλωνονταν εκατέρωθεν στα Ε1 .

3) Οσα χρόνια ασχολούμαι με το επάγγελμα ζήτημα αν συμπλήρωσα αυτούς τους κωδικούς πάνω από πεντε (συνολικά) φορές .

4) Τελικό συμπέρασμα , καλώς αφαιρέθηκαν γιατί ηταν παντελώς άχρηστοι .

Link to comment
Share on other sites

Ειχαν πληροφοριακό χαρακτήρα για αυτόν που υπέβαλε τη δήλωση και ελεγκτικό χαρακτήρα (διασταυρωτικό) για αυτόν που λάμβανε τα ενοίκια , αν δηλαδή τα δήλωνε στη δική του φορολογική δήλωση.

Παρατηρήσεις δικές μου

1) Την πληροφορία αυτή μπορούσε να την πάρει ο φορολογικός έλεγχος όχι από τη δήλωση Ε1 , αλλά από τη δήλωση Ε3 , στην οποία επίσης αναλυτικά αναγράφουμε τα καταβληθέντα ενοίκια , στην πρωτη σελίδα. Ωστόσο για την πλευρά τυ διασταυρωτικού ελέγχου , όταν υποβάλλαμε τις δηλώσεις χειρόγραφα (από τότε ήταν κληρονομιά αυτοί οι κωδικοί ) στη μηχανογράφηση του υπουργείου αναλυτικά καταχωρούσαν μόνο τα δεδομένα από το Ε1 , άρα αυτό βοηθούσε στη διασταύρωση . 

2) Βέβαια επειδή υπήρχαν πολλές περιπτώσεις που εκμισθωτές ήταν νομικά πρόσωπα διασταύρωση σε αυτές τις περιπτώσεις δε μπορούσε να γίνει , αρα ή διατηήρησ αυτών των κωδικών δεν ελυνε κανένα πρόβλημα . Επιπλέον αν ο εκμισθωτής φυσικό πρόσωπο ελάμβανε δύο ή τρία ενοίκια πάλι δε μπορούσε να γίνει εύκολα διασταυρωση γιατί δε συνπεπιπταν απολύτως τα ποσά που δηλωνονταν εκατέρωθεν στα Ε1 .

3) Οσα χρόνια ασχολούμαι με το επάγγελμα ζήτημα αν συμπλήρωσα αυτούς τους κωδικούς πάνω από πεντε (συνολικά) φορές .

4) Τελικό συμπέρασμα , καλώς αφαιρέθηκαν γιατί ηταν παντελώς άχρηστοι .

Ευχαριστώ για την πλήρως τεκμηριωμένη απάντηση. Θεωρούσα ότι επιπρόσθετα χρησιμοποιούνταν ή δύνατο να χρησιμοποιηθούν σε υπολογισμό τεκμηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Νέο ζήτημα, κωδικός 597, υποχρεωτική συμπλήρωση. 

Έχω την εντύπωση ότι επειδή δεν ασκώ εμπορική ιδιότητα πρέπει να απαντήσω ΟΧΙ.

Όμως, από την άλλη, αν απαντήσω όχι, επειδή στους 591, 593 δεν υπάγομαι έτσι και αλλιώς, φοβάμαι ότι δε θα υπολογιστεί σωστά η φορολογική κλίμακα, οπότε μήπως πρέπει να βάλω ΝΑΙ καταχρηστικά, ακόμα και αν δεν ασκώ εμπορική ιδιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Νέο ζήτημα, κωδικός 597, υποχρεωτική συμπλήρωση. 

Έχω την εντύπωση ότι επειδή δεν ασκώ εμπορική ιδιότητα πρέπει να απαντήσω ΟΧΙ.

Όμως, από την άλλη, αν απαντήσω όχι, επειδή στους 591, 593 δεν υπάγομαι έτσι και αλλιώς, φοβάμαι ότι δε θα υπολογιστεί σωστά η φορολογική κλίμακα, οπότε μήπως πρέπει να βάλω ΝΑΙ καταχρηστικά, ακόμα και αν δεν ασκώ εμπορική ιδιότητα;

Πολύ γέλιο, το συμπληρώνεις ΟΧΙ και το αλλάζει σε ΝΑΙ μόνο του στην οριστικοποίηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μία ερώτηση αν κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει. 

 

Αν εγώ το 2014 δεν κατέβαλα καθόλου ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, τότε θα πρέπει αυτές τις μη καταβληθείσες εισφορές να τις καταχωρήσω στον πίνακα φορολογικής αναμόρφωσης Ι, στον κωδικό 2003? Και από εκεί το σύνολο του ποσού που αναμορφώνεται στο κωδικό 565!!!!!!???? Δηλαδή ενώ δεν κατέβαλα τις ασφαλιστικές μου εισφορές γιατί τα εισοδήματα μου ήταν ελάχιστα αυτές θα πρέπει να αυξάνουν το φορολογητέο μου εισόδημα?!!!!!

 

Ευχαριστώ. 

 

Αν δεν κατεβαλες καθόλου ασφαλιστικές εισφορές , τότε φορολογικά δε μπορείς να τις εκπέσεις τώρα. Θα τις εκπε΄σεις στο χρόνο που θα τις καταβάλεις. Αυτό προβλεπει ο ισχύων φορολογικός νόμος , το ίδιο πρέβλεπαν και οι προηγούμενοι .

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει αρχές Αυγούστου τη δήλωση και ειναι να πληρώσω πρώτη δόση 31/8...

Άκουσα οτι οι δηλώσεις πήραν παράταση μπορω να καθυστερησω την πληρωμή η με πιάνει η αρχική μου προθεσμία;

Αν για τον οποίο λόγο αποφασίσω να πληρώσω αργότερα πόσο ειναι το πρόστιμο επιπλέον (πχ στα 100€);

Αν δεν πληρώσω στην ώρα μου επηρεάζεται η ρύθμιση που εχω με 100 δόσεις για το ταμείο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κατεβαλες καθόλου ασφαλιστικές εισφορές , τότε φορολογικά δε μπορείς να τις εκπέσεις τώρα. Θα τις εκπε΄σεις στο χρόνο που θα τις καταβάλεις. Αυτό προβλεπει ο ισχύων φορολογικός νόμος , το ίδιο πρέβλεπαν και οι προηγούμενοι 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση Σωτήρη. Η αλήθεια είναι ότι 1η φορά συμπληρώνω μόνος μου τα έντυπα Ε1 και Ε3 και  ίσως μερικά από αυτά που ρωτάω να μην ακούγονται πολύ σώα ή να θεωρούνται αυτονόητα. 

Όσον αφορά τώρα για τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ, από την στιγμή που δεν τις κατέβαλα για το 2014 αυτές θα πρέπει να φαίνονται στην φορολογική αναμόρφωση στον πίνακα Ι στον κωδικό 2003.?Τι ακριβώς ορίζει ο κωδικός 2003 για τις μη καταβληθείσες εισφορές???? Από τη στιγμή που δεν τις κατέβαλα να μην συμπληρώσω καθόλου τον συγκεκριμένο κωδικό στον πίνακα αναμόρφωσης?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κατεβαλες καθόλου ασφαλιστικές εισφορές , τότε φορολογικά δε μπορείς να τις εκπέσεις τώρα. Θα τις εκπε΄σεις στο χρόνο που θα τις καταβάλεις. Αυτό προβλεπει ο ισχύων φορολογικός νόμος , το ίδιο πρέβλεπαν και οι προηγούμενοι .

 

 

Σωτηρη, οι δοσεις απο ενταξη σε ρυθμιση, εκπιπτουν κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.