Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

Πολύ γέλιο, το συμπληρώνεις ΟΧΙ και το αλλάζει σε ΝΑΙ μόνο του στην οριστικοποίηση!

 

Ας μεταφέρει κάποιος admin το παραπάνω offtopic στο σωστό θέμα: http://www.michanikos.gr/topic/43619-5-%CE%99%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-2015-%E2%80%93-%CF%84%CE%BF-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1/

 

Ευχαριστώ!

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωτηρη, οι δοσεις απο ενταξη σε ρυθμιση, εκπιπτουν κανονικα?

 

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1113/2015 , οι δόσεις σε ρύθμιση ασφαλιστικών εισφορών 2014 θα εκπέσουν φορολογικά , κατά το χρόνο καταβολής αυτών. Δε θα εκπεσει όμως η τυχόν προσαύξηση που θα υπάρχει λόγω της ρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εκπεσει όμως η τυχόν προσαύξηση που θα υπάρχει λόγω της ρύθμισης.

 

 

Αρκει καπου να διαχωριζεται το ποσο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρκει καπου να διαχωριζεται το ποσο αυτο.

 

 

Ναι , μπορείς να το διαχωρίζεις και εσύ ,αρκεί να είναι εφικτή , με βάση τα διαθέσιμα έγγραφα και στοιχεία , η επαλήθευση .

Link to comment
Share on other sites

Νέο ζήτημα, κωδικός 597, υποχρεωτική συμπλήρωση. 

Έχω την εντύπωση ότι επειδή δεν ασκώ εμπορική ιδιότητα πρέπει να απαντήσω ΟΧΙ.

Όμως, από την άλλη, αν απαντήσω όχι, επειδή στους 591, 593 δεν υπάγομαι έτσι και αλλιώς, φοβάμαι ότι δε θα υπολογιστεί σωστά η φορολογική κλίμακα, οπότε μήπως πρέπει να βάλω ΝΑΙ καταχρηστικά, ακόμα και αν δεν ασκώ εμπορική ιδιότητα;

 

Εάν δεν ασκείς εμπορική δραστηριότητα, πράγματι, πρέπει να βάλεις ΟΧΙ. Μετά την υποβολή θα δεις στο pdf του Ε3 να γράφει "ΝΑΙ" αλλά χωρίς Χ από πάνω, δηλαδή θα το έχει πάρει σωστά το ΟΧΙ.

 

 

Εχω κανει αρχές Αυγούστου τη δήλωση και ειναι να πληρώσω πρώτη δόση 31/8...

Άκουσα οτι οι δηλώσεις πήραν παράταση μπορω να καθυστερησω την πληρωμή η με πιάνει η αρχική μου προθεσμία;

Αν για τον οποίο λόγο αποφασίσω να πληρώσω αργότερα πόσο ειναι το πρόστιμο επιπλέον (πχ στα 100€);

Αν δεν πληρώσω στην ώρα μου επηρεάζεται η ρύθμιση που εχω με 100 δόσεις για το ταμείο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Παράταση πήρε μόνο η υποβολή. Η πρώτη δόση παραμένει 31/8.

Το πρόστιμο εκπρόθεσμης πληρωμής, είναι κάποιο % (μικρό) για κάθε μήνα καθυστέρησης. Αλλά έχοντας ληξιπρόθεσμες οφειλές δε θα μπορείς να βγάλεις φορολογική ενημερότητα (μόνο βεβαίωση οφειλής, με παρακράτηση του οφειλόμενου ποσού).

 

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση Σωτήρη. Η αλήθεια είναι ότι 1η φορά συμπληρώνω μόνος μου τα έντυπα Ε1 και Ε3 και  ίσως μερικά από αυτά που ρωτάω να μην ακούγονται πολύ σώα ή να θεωρούνται αυτονόητα. 

Όσον αφορά τώρα για τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ, από την στιγμή που δεν τις κατέβαλα για το 2014 αυτές θα πρέπει να φαίνονται στην φορολογική αναμόρφωση στον πίνακα Ι στον κωδικό 2003.?Τι ακριβώς ορίζει ο κωδικός 2003 για τις μη καταβληθείσες εισφορές???? Από τη στιγμή που δεν τις κατέβαλα να μην συμπληρώσω καθόλου τον συγκεκριμένο κωδικό στον πίνακα αναμόρφωσης?

 

Αφού δεν τις κατέβαλες, δε θα εμφανίζονται ούτε στα βιβλία, ούτε στη φορολογική αναμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αφού δεν τις κατέβαλες, δε θα εμφανίζονται ούτε στα βιβλία, ούτε στη φορολογική αναμόρφωση.

 

 

Εγώ θα το διατύπωνα κάπως διαφορετικά. Εφόσον δεν καταβλήθηκαν οι ασφαλιστικές εισφορές , δεν υπάρχει λόγος να είναι καταχωρημένες στο βιβλίο . Εξυπακούεται ότι αν η δαπάνη δεν είναι καταχωρήμενη στο βιβλίο , δεν θα περάσει στη δήλωση Ε3 , οπότε δε χρειάζεται και η φορολογική αναμόρφωσή της.

Link to comment
Share on other sites

ελ επαγγελματίας όχι "μπλοκάκιας": το 591 το άφησα ως έχει, δεν επέλεξα δηλαδή ΝΑΙ, και στο 597 επέλεξα ¨ΟΧΙ. Που θα βάλω το εισόδημα προς μεταφορά  από τον κωδικό 569; στο 348, ή στο 346;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!Θα ήθελα μία βοήθεια παρακαλώ. Όσον αφορά πώληση παγίου με αναποσβεστη αξία 0,01 (αξία αγοράς 300 ευρώ, αξία πώλησης 100 ευρώ), θεωρώ 

οτι έχω κέρδος 99,99 ευρώ από την πώληση, σωστά?Στα βιβλία πέρασα τα 100 ευρώ στα έσοδα σε στήλη πωλήσεις παγίων. Στο Ε3 που θα καταχωρηθεί?Γνωρίζει κανείς?Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!Θα ήθελα μία βοήθεια παρακαλώ. Όσον αφορά πώληση παγίου με αναποσβεστη αξία 0,01 (αξία αγοράς 300 ευρώ, αξία πώλησης 100 ευρώ), θεωρώ 

οτι έχω κέρδος 99,99 ευρώ από την πώληση, σωστά?Στα βιβλία πέρασα τα 100 ευρώ στα έσοδα σε στήλη πωλήσεις παγίων. Στο Ε3 που θα καταχωρηθεί?Γνωρίζει κανείς?Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Εσοδα από λοιπές δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Καταχωρώ το κέρδος στα έσοδα, σωστά? Τα 99,99 ευρώ και όχι τα 100?Το πάγιο αυτό αγοράστηκε το 2012 και πωλήθηκε το 2014, έπρεπε

να γίνει και διακανονισμός φπα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.