Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδικαιολόγητες Αυξήσεις στις συνδρομές Τ.Ε.Ε


GRTOPO

Recommended Posts

Συναδελφε, προφανως και δεν συμφωνω με την διπλοχρεωση και για τους εργοληπτες.

Αλλα ειτε μας αρεσει ειτε οχι το ΤΕΕ στηριζεται στην κειμενη νομοθεσια.

Η νομοθεσια αυτη δεν περιλαμβανει τους μελετητες (διοτι αυτη ηταν η δικαιολογια του ΤΕΕ), αλλα περιλβανει τους εργοληπτες.

Το αν καλως περιλαμβανει τους εργοληπτες να το συζητησουμε, αλλα προσωπικα με βρισκει αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι μια καλη ευκαιρία μα αφήσουμε στην άκρη την αιώνια κόντρα ΑΕΙ-ΤΕΙ και να αρχίσουμε τη νέα δυναμική εργολήπτες vs μελετητές...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι εμένα (με μελετητικό) δεν μου 'ρθε κάποια αύξηση, μου ρθε όμως μες στο φάκελο ένα έγγραφο του προέδρου (του νέου) που πέρα από το ότι συγχαίρει τον Σπιρτζή για το "υπουργιλίκι" αναφέρει την αναγκαιότητα εξόφλησης των συνδρομών για το μεγάλο  έργο που προσφέρει το τεε στα μέλη του!!!!!!!!!! φταίω 'γω μετά να του τον γυρίσω πίσω όπως είναι το φάκελο?

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως. Αποφασίσανε να  αγγίξουν το φιλότιμο μας με αποστολή επιστολών και χρήση του ενικού στα ωραία "Συνάδελφε, έχουμε την ανάγκη μας, ξηλώσου!"

Μου ήρθε πάντως προσαύξηση για το μελετητικό, ~110 ευρώ (Χ 2, και για το προηγούμενο έτος..)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει να γινεται ποτε καμια διαμαρτυρία προς το ΤΕΕ.. Μονο στο ΕΤΑΑ ξέρουμε να πηγαίνουμε..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αναμενόμενο ήτανε!

 

Καταργήθηκε η εισφορά 2% υπέρ ΤΕΕ και τότε κάποιοι πανηγυρίζαν, λες και τη διαφορά δε θα την πληρώναμε από την τσέπη μας.

Τότε στους συναδέλφους φάνηκε λογικό να μην πληρώνεται το ΤΕΕ ποσοστιαία βάσει των έργων που γίνονται: πολλά έργα, ήτοι μεγάλες εισπράξεις για το ΤΕΕ, βαράν οι μηχανικοί μύγες > μηδενικές εισπράξεις το ΤΕΕ. 

 

Να που το ΤΕΕ βρήκε άλλον τρόπο να τα πάρει και σίγουρα. 

 

Άντε και σε ετήσιο παράβολο για τη χρήση του συστήματος "αμοιβών", "αδειών", "αυθαιρέτων" κα όπως με τους ενεργειακούς επιθεωρητές. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί δίνουν μέρος της αμοιβής τους για τον ιατρικό σύλλογο; Μόνο οι μηχανικοι ειναι τα κορόιδα μια ζωή... Και γουστάρουν απο πάνω..αποτρέψετε τα νέα παιδια να σπουδάσουν το επάγγελμα της καταστροφής

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μυρι, προσωπικα ειμαι υπερ της καταργησης του 2%.

Επισης ειμαι υπερ της ετησιας συνδρομης, αλλα σε λογικα πλαισια.

Δεν μπορει να ΤΕΕ να χρεωνει διπλα την ιδιοτητα του Μελετητη.

Απο που και ως που?

Πληρωσαμε 70Ε παραβολο στη ΓΓΔΕ.

Και σε καθε 5ετια πληρωνουμε επισης παραβολο.

 

Το επομενο βημα ειναι να πληρωνουν και οι Εν. Επ. και οι Ελεγκτες Δομησης και οι Ελεγκτες των βιομηχανικων κτηριων κτλ κλτ κλτ.

 

Το ιδιο προσωπο για τις ιδιες παροχες, να πληρωνει 5-6 συνδρομες στον ιδιο φορεα.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η  υπουργική απόφαση είναι στο ΦΕΚ Β 180 30-01-2004 "Αναπροσαρμογή συνδρομών μελών του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας". Από το κείμενο αυτής της Υπουργικής Απόφασης δεν προκύπτει καμία υποχρέωση συνδρομής 50 ευρώ σε κάτοχο μελετητικού πτυχίου. Μόνο σε ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΕΣ & ΕΡΓΟΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ προκύπτει τέτοια υποχρέωση. Και μόνο με Υπουργική απόφαση, ορίζονται οι συνδρομές. Υπάρχει τέτοια ΥΑ άλλη; Από ότι φαίνεται δεν υπάρχει. Επομένως τι συζητάμε. Υπάρχει αυθαιρεσία και κάποιος πρέπει να την αντιμετωπίσει. Στο μεταξύ επειδή το ποσό είναι σχετικά «μικρό», πάνε όσοι χρειάζονται κάτι από το ΤΕΕ και το πληρώνουν, ενώ δεν υπάρχει νόμιμη απόφαση για την πληρωμή. ΧΑΟΣ! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από το κείμενο αυτής της Υπουργικής Απόφασης δεν προκύπτει καμία υποχρέωση συνδρομής 50 ευρώ σε κάτοχο μελετητικού πτυχίου

 

 

Αυτο ακριβως ανεφερα παραπανω.

 

Το ΤΕΕ δεν δινει βεβαιωση, αν δεν πληρωθουν και οι δυο συνδρομες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.