Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάληψη στην πολεοδομία Θεσ/νίκης


Julius Caesar

Recommended Posts

Πήγα σήμερα να πάρω μια άδεια και είδα 10-15 άτομα (ο μεγαλύτερος αμφίβολο αν ήταν μεγαλύτερος από 30 ετών) στην είσοδο να εμποδίζουν την πρόσβαση σε μηχανικούς. 

Μου είπαν ότι γίνεται κατάληψη με αίτημα την "καλύτερη εξυπηρέτηση των μηχανικών".

Και η καλύτερη εξυπηρέτηση θα γίνεται με επιπλέον πρόσληψη υπαλλήλων.

Προφανώς με την πρόσληψη των καταληψιών, του απάντησα.

Για όσους έχουν σχέση με την Πολεοδομία Θεσ/νίκης, εδώ και πολύ καιρό δεν υπάρχουν ούτε ουρές ούτε τίποτα, για τον μόνο λόγο της πτώσης δραστηριότητας των μηχανικών.

Θα ήθελα την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν και δεν έχω σχέση με την συγκεκριμένη ΥΔΟΜ παρά περιστασιακά

είσαι σίγουρος ότι είναι κατάληψη και όχι καταληψία?

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%AF%CE%B1

Link to comment
Share on other sites

Χα με έκανες και γέλασα! Αν και πιο πολύ ξέρω το αρχείο λόγω αυθαιρέτων παρά τις άδειες, είναι προφανες ότι λόγω αναδουλειας εχει γινει πλεον λογικη υπηρεσια στην εξυπηρετηση - παντου άδειοι διαδρομοι και ησυχια!

Πλεον πιο δυσκολα ειναι τα Μουδανια και ο Ευοσμος πχ παρά το Κέντρο!

Αρα για ...πονεμενους συμβασιουχους μιλαμε ή ακομα χειροτερα για διαθεσιμοτητα κλπ,  που διαμαρτυρονται και πιεζουν ..δωρεαν στο δικο μας ονομα!!!!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τα αυθαίρετα ασχολούμαι. Λόγω περιοχής, το κύριο πάρε-δώσε το έχω με την Πολ/μία Θεσ/νίκης.

Μια επίσκεψη είναι καλός δείκτης για το πώς πάνε οι δουλειές γενικά στους μηχανικούς.

Τελευταία είχαμε και περισσότερο αραλίκι των υπαλλήλων και πιο γρήγορη εξυπηρέτηση...

Link to comment
Share on other sites

οπως φαινεται προκειται για διαμαρτυρια λογω καθυστερησης  στην διεκπεραιωση υποθεσεων..

 

[αν  θα εχει σαν αποτελεσμα την προσληψη καποιων, προφανως   και  δεν   ειναι κατακριτεο]

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=235&catid=213&artid=15240

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

    Η πολεοδομία του δήμου Θεσσαλονίκης είναι μία από τις μεγαλύτερες στην Ελλάδα. Αυτή την στιγμή στελεχώνεται από μία αγρονόμο τοπογράφο μηχανικό με αντικείμενο ελέγχου τοπογραφικών (και όχι μόνο) και μία αρχιτέκτονα μηχανικό, με αντικείμενο ελέγχου των αδειών δόμησης, μικρής κλίμακας (και όχι μόνο). Με την φράση και όχι μόνο εννοώ όλες τις γραπτές απαντήσεις ακόμη και σε (πρέπει να το ομολογήσω) βλακώδη ερωτήματα που δυστυχώς απευθύνουμε και εμείς οι μηχανικοί.

    Ολοι όσοι αναφέρθηκαν προηγουμένως σε άλλες πολεοδομίες (που καλύπτουν λιγότερο του ενός τρίτου έκταση της ΥΔΟΜ Θεσσαλονίκης) θα πρέπει να γνωρίζουν ότι στην ΥΔΟΜ Ευόσμου-Κορδελιού υπάρχουν τουλάχιστον τρεις ελεγκτές αδειών, στην ΥΔΟΜ Μουδανιών επίσης άλλοι τόσοι.

    Αυτή την στιγμή η μοναδική ελεγκτής της ΥΔΟΜ Θεσσαλονίκης βρίσκεται σε άδεια και απο όσο γνωρίζουμε για πάρα πολύ σοβαρό λόγο.

    Μήπως υπάρχει απάντηση στα ερωτήματα που θέτουν παραπάνω οι συνάδελφοι για το πως θα μπορέσει αυτή η υπηρεσία να αντεπεξέλθει στις έστω λιγοστές αιτήσεις συναδέλφων που έχουν σοβαρούς λόγους να θέλουν να τελειώσουν την δουλειά που έχουν αναλάβει και να πάρουν έστω αυτά τα λίγα πια χρήματα που τους οφείλονται από τους πελάτες τους.

    Μήπως θα έπρεπε όλοι αυτοί που ελαφρά τη καρδία χλευάζουν και κατακρίνουν αυτή την κινητοποίηση, να είχαν συμπαραταχθεί και αυτοί. Και το κυριότερο όσοι από αυτούς δεν τους απασχολεί η σωστή στελέχωση των υπηρεσιών με υπαλλήλους γνώστες του αντικειμένου τους να προσπαθήσουν και αυτοί να βρούν τρόπους και να καταλάβουν όχι μόνο αυτοί αλλά κυρίως οι πολιτικοί προϊστάμενοι των ΥΔΟΜ ότι διοίκηση με τον τρόπο "πιάσε το αβγό και κούρεψε" δεν γίνεται.

    Υ.Γ. Δυστυχώς εγώ σήμερα δεν μπόρεσα να ενώσω τις δυνάμεις μου με αυτούς τους 15 που τους αξίζουν συγχαρητήρια και σε καμία περίπτωση λοιδορίες.  

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά διεκπεραιώνονται οι υποθέσεις και από το υπάρχον προσωπικό: Η ΥΔΟΜ Ευόσμου είναι τρις χειρότερη (Τρίτη-Πέμπτη κλειστά, το αρχείο αδειών μπάτε σκύλοι αλέστε)

Αν δεν φτάνει το προσωπικό, να εκχωρήσουν αρμοδιότητες στους ιδιώτες μηχανικούς.

Πολύ πιο φτηνά βγαίνει έτσι για το κράτος και γρήγορα για τον ιδιώτη.

Αν και δεν υποστήριξα την προηγούμενη κυβέρνηση, ένα από τα καλύτερα πράγματα που έκανε ήταν ακριβώς αυτό: Ελεγκτές δόμησης.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

julius έτσι που το έθεσες στην αρχή κατάλαβα ότι την κατάληψη την έκαναν οι υπάλληλοι

αν είναι ΕΕ και διαμαρτύρονται κάποιο λόγο θα έχουν όπως το θέτει και ο geokaragiannis και προφανώς δεν είναι μόνο θέμα πρόσληψης προσωπικού (κι αυτό χρειάζεται)

η νοοτροπία των ΔΥ που αναφέρεις καλλιεργείται με τις πολιτικές των πολιτικών προϊσταμένων και των συνδικαλιστών γιατί κι αυτοί (οι ΔΥ) κάποτε ήταν άνθρωποι... 

Link to comment
Share on other sites

Μου φάνηκαν είτε φοιτητές, είτε τυπικά ΕΕ που δεν τους είχα ξαναδεί στην Πολεοδομία.

Όπως ξέρεις οι ΔΥ πληρώνονται από την τσέπη μας, ενίοτε και την τσέπη των ανέργων.

Τους πολιτικούς προϊσταμενους και τους συνδικαλιστές τους εκλέγουν οι ΔΥ, όπως κι εμείς εκλέγουμε τον Σπίρτζη και τον κάθε Σπίρτζη έστω και δια της αποχής και αδιαφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.