Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματική έδρα, η ιδιόκτητη κατοικία


Recommended Posts

Γεια σας! ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το τι πρέπει να δηλωθεί στο Ε1.

 

Είμαι ελ. επαγγελματίας όπου πληρώνομαι με μπλοκάκια από λιγότερους από 3 εργοδότες και μου έχει παραχωρηθεί τμήμα της οικίας του γονέα μου για επαγγελματική έδρα (συνεπώς πρέπει να υποβληθεί δήλωση μίσθωσης στο taxis, Σωστά?). Επομένως για να μπορώ να φορολογηθώ ως μισθωτός πρέπει να δηλώσω πρώτη κατοικία τη συγκεκριμένη οικία ως φιλοξενούμενος (δηλ. Πιν. 6.12 στο Ε1 και τα αντίστοιχα βέβαια στο Ε3).

Ωστόσο, κάποιες ημέρες της εβδομάδας διαμένω σε διαφορετικό μέρος όπου πληρώνω ενοίκιο (για δευτερεύουσα κατοικία). 

Ξέρει κανείς πως μπορεί να δηλωθεί αυτό στο Ε1? Συμπληρώνω τον Πιν. 6.12 και 6.14 και είναι ΟΚ ή πρέπει να συμπληρωθεί και ο Πιν. 5.1.α? Και αν ναι, πρέπει να συμπληρωθεί και η Κύρια(Φιλοξενούμενος) και η Δευτερεύουσα (Ενοίκιο) κατοικία?

 

Ευχαριστώ!  

Edited by mariosp
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνάδελφοι κάλησπέρα,

Έστω ότι έχουμε δηλωμένη έδρα την κατοικία των γονίων μας για τα τελευταία αρκετά

χρόνια. Εάν αποφασίσουμε να κάνουμε μισθωτήριο με τους γονείς μας και να καταβάλλουμε

μηνιαίο μίσθωμα εφεξής, χρειάζεται ΠΕΑ;

Παραθέτω απόσπασμα της σχετικής ΥΠΑ:

 

"Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, υφίσταται

υποχρέωση ύπαρξης ισχύοντος ΠΕΑ

και καταχώρησης των στοιχείων του

στην ηλεκτρονική εφαρμογή της Δήλωσης

Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας

εφόσον συντρέχουν αθροιστικά τα ακόλουθα:

1)απαιτείται από τη νομοθεσία, η έκδοση ΠΕΑ

(η κατηγορία και χρήση του κτιρίου /

κτιριακής μονάδας εμπίπτει στο πεδίο εφαρμογής του ν.4122/2013),

 

2)πρόκειται για κατάρτιση νέας σύμβασης μίσθωσης σε

νέο μισθωτή που εγκαθίσταται

για πρώτη φορά στο μίσθιο

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικό ΠΕΑ βγαίνει για άνω των 50τμ. Όταν κάνεις δήλωση ως έδρα το σπίτι σου δηλώνεις ένα δωμάτιο των 10τμ. Άρα, χωρίς ΠΕΑ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικό ΠΕΑ βγαίνει για άνω των 50τμ. Όταν κάνεις δήλωση ως έδρα το σπίτι σου δηλώνεις ένα δωμάτιο των 10τμ. Άρα, χωρίς ΠΕΑ.

 

To δωμάτιο από μια κατοικία πληρεί της "κτιριακής μονάδας" για την οποία κάνει αναφορά ο ν 4122/2013 ?

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικό ΠΕΑ βγαίνει για άνω των 50τμ.

 

Δηλ. για 20-30-40 τμ ''κτηριακή μονάδα'' (όχι δωμάτιο διαμερίσματος) δεν βγαίνει ΠΕΑ ? :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα έναρξη με μηδενικό μισθωτήριο για δωμάτιο 10μ2 ΔΕΝ μου ζήτησαν ΠΕΑ.

 

To ΠΕΑ δε το ζητά κανείς κατά την έναρξη εργασιών . ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥ. Δε τους ενδιαφέρει . Το ΠΕΑ είναι απαραίτητο να υπάρχει και να συνυποβληθεί (αναγραφή κάποιων δεδομένων του ) όταν κάνουμε ηλεκτρονική ανάρτηση μισθωτηρίου συμβολαίου , σε όσες περιπτώσεις κτισμάτων το απαιτεί ο νόμος. ( εδώ μιλάμε μόνο για τη χρήση του ΠΕΑ στις μισθώσεις ακινήτων ). Η δήλωση μίσθωσης μπορεί να υποβληθεί και χωρίς τα στοιχεία του ΠΕΑ , ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ . Εγκειται στις αρμόδιες υπηρεσίες να κάνουν διασταυρώσεις και να επιβάλουν τα ανάλογα πρόστιμα εκεί που απαιτείται (στην ανάρτηση μισθωτηρίου για ακίνητο , στο οποίο χρειάζεται ΠΕΑ , αλλά δεν υπάρχει ή για τη χρήση ψευδών στοιχείων ).

Edited by SOTHRIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

Μια απορία μου έχει δημιουργηθεί, όταν έκανα έναρξη στην ΔΟΥ πήγα με ενα ιδιωτικό συμφωνητικό παραχώρησης ενός δωματίου μιας κατοικίας που διαθέτει ο ένας γονιός μου, για να το έχω ώς έδρα. Με ενημερώσανε  από την ΔΟΥ ότι θα απαιτηθεί μισθωτήριο, και να το ανεβάσω στο taxisnet, γνωρίζει κάποιος αν η δωρεαν παραχωρήσεις έχουν καταργηθεί?, για το μισθωτήριο ποια ειναι η διαδκασία? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βλακείες λένε είναι δυνατόν να νοικιάζεις το σπίτι που φιλοξένησε από τους γονείς... Το ίδιο έχω βάλει και εγώ σαν έδρα δεν με ενόχλησε κανεις

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.