Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για Πολιτικούς Μηχανικούς Πολυτεχνείων - Τ.Ε.


Recommended Posts

Kaλημερα παιδια .... Μολις τελειωσα τις πανελληνιες και θελω να περασω πολιτικος μηχανικος...λογω ομως του βατερλου που εγινε σκεφτομαι και πολιτκος μηχανικος τ.ε. ...αυτο που θελω να μαθω ειναι οι δυνατοτητες του πτυχιου των τ.ε (ακριβης στοιχεια και δυνατοτητες) σε οτι αφορα το κατασκευαστικο κλαδο την εκδοση αδειων καθως και την συμετοχη σε δημοσια εργα ...(δημοπρασιες και λοιπα)!!!
 
ευχαριστω εκ των προτέρων !!!




 

  • Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Έγινε διόρθωση με αυτόματο σύστημα.
  • Το θέμα μεταφέρθηκε από την γενική κουβέντα εδώ. Κάνε αναζήτηση υπάρχουν δεκάδες όμοια θέματα με ίδια ερωτήματα.
  • Μη βάζεις το ίδιο θέμα πολλές φορές (το είχες βάλει και στις Ειδήσεις)

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis
 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μπάμπη. Καλή επιτυχία να έχεις σε ό,τι κι αν αποφασίσεις να σπουδάσεις και να κάνεις στην ζωή σου, η οποία τώρα ουσιαστικά ξεκινά.

Το αντικείμενο του Πολιτικού Μηχανικού (δεν θα μπω στην διαδικασία ξέχωρης αναφοράς σε αει και τει) είναι εξαιρετικής ομορφιάς.

Υπάρχει πληθώρα  επιστημονικών διεξόδων (ιδιωτικά έργα, δημόσια έργα, δομοστατικοί μηχανικοί, υδραυλικοί μηχανικοί, συγκοινωνιολόγοι, γεωτεχνικοί κλπ κλπ ενδεικτικά και μη περιοριστικά) για να ακολουθήσεις και να μάθεις πολλά πράγματα αν αγαπήσεις το αντικείμενο.

Θα σε συμβούλευα ωστόσο, εάν μου επιτρέπεις, να βρεις και κάποια δουλειά για να βιοποριστείς, γιατί μόνο με το χόμπι σου πώς θα τα βγάλεις πέρα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ξέχνα το το ΤΕ.

 

Αν εχουν χρήματα οι γονείς σου, φύγε εξωτερικό, είτε σε κάποιο κολλέγιο εδώ (νομιζω παιρνεις δικαιωματα ΠΜ απο ενα-δυο, ψαξτο).

 

Αλλιώς ξαναδώσε.

 

Αυτά χωρις περιττες κουβέντες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.... το επάγγελμα του πολίτικου μηχανικού μου αρέσει άλλα είναι και πάνω στην δουλειά του πάτερα μου (κατασκευαστικη εταιρεία) οπότε θα έχω αμεσσα δουλειά και κυρίως ενδιαφέρομαι για τις δυνατότητες του ΤΕ στα δημόσια έργα  (έχω ψάξει καλά άλλα δεν έχω βρει ακριβές στοιχειά με νούμερα όσον άφορα τους περιορισμούς που έχουν)....  

 

Σκέφτομαι και για μηχανολόγος όμως νομίζω πως είναι καταλληλότερο ο πολίτικος μηχανικός τε...

Εσείς τι μου προτείνεται  όσον αφορά τους περιορισμούς..και την επιλογή ανάμεσα σε πολίτικο μηχανικό τε και μηχανολόγο?

Edited by Babis arch
Link to comment
Share on other sites

ΠΜ αφού και ο πατέρας είναι ΠΜ... (μη το ψάχνεις άλλο) και συν ότι σου αρέσει.

 

Τα δικαιώματα περιορισμοί δημόσια έργα κλπ άστα για το μέλλον .... θα δείξει. Τώρα είναι ασαφές το όλο πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις ετοιμη δουλιτσα το πτυχιο ειναι δευτερευον.

 

Μαθε τη δουλεια, παρε και ενα χαρτι απο οπου να ναι (κωλεγιο - ΤΕΙ - πολυτεχνειο - εξωτερικο) και θα σαι πρωτος μαγκας.

 

Φιλικη συμβουλη : Κανε και μια επανάληψη τα τριτόκλιτα (?????  :shock:) για να χτυπας και καμια γκομενιτσα της θεωρητικης και καλο καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

και το ΤΕ σε δεσμεύει στο εργοληπτικό μιας και δεν εχεις ολες τις κατηγορίες έργων.

 

Εγώ χτυπάω το κεφάλι μου σήμερα...αλλα τότε ποιος να στα πεί αυτά και που να γνωρίζαμε.

 

Γι'αυτο...και γι'αυτο μακριά απο ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτό που μου λέτε όλοι ( αν κατάλαβα καλά )  είναι μετά από τις σχολές πολιικών μηχανικών να βάλω καλύτερα μηχανολόγος αντί για Τ.Ε. ??

 

Μάλλον αυτό θα κάνω ...

Link to comment
Share on other sites

"Babis συμφωνώ με τον κ. Didoni με αυτά που είπε λίγο πιο πάνω.

 

Με αγάπη,

ο παππούς

Babis Vovos"

 

Την καλημέρα μου μελλοντικέ συνάδελφε και πάντα με χιούμορ  :grin:  :grin:  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.