Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

μπορει και να χαθεί η γη κάτω απο τα πόδια... Μαλλον το ίδιο ειναι αν ψηφίσετε όχι

 

 καταρχας γαμπρε δεν εχω ψηφιση σε αυτή την ατυπη ψηφοφορια του IAΣΟΝΑ.  Κ ουτε προκειται να ψηφισω στην αυριανη, την επισημη , τωρα θα μου πεις γιατι ? γιατι το αγγουρι θα είναι το ιδιο ειτε ΝΑΙ πεις ειτε ΟΧΙ,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλό είναι να ακούς όλες τις γνώμες, ακόμα και τις αντίθετες.1 Αν δεν το θέλεις αυτό, ίσως να πρέπει να φτιάξουμε δύο ξεχωριστά threads και στο ένα να συζητάνε αυτοί που είναι υπέρ του ΝΑΙ ενώ στο άλλο αυτοί που είναι υπέρ του ΟΧΙ.2 Και μην επιτίθεσαι προσωπικά σε αυτούς που έχουν άλλη γνώμη, είναι δείγμα φασισμού.3

 

 

Antiermitiane, δεν λέω ότι είναι φασισμός να μην συμφωνείς με την άλλη άποψη, αλλά να κατηγορείς αυτόν που έχει άλλη άποψη ότι έχει κρυφά συμφέροντα, ενάντια στο κοινό καλό.4 Περιορισμός απόψεων δεν υπάρχει από τα μέσα όταν έχεις πληθώρα μέσων, όταν όμως θέλεις να περιορίσεις τον αριθμό των μέσων, τότε κάτι δεν πάει καλά.5 Έχεις ακούσει το "διαφωνώ με ότι λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες;".6 Ορισμένα μέλη της κυβέρνησης, π.χ. η ΠτΒ, εφαρμόζουν το "διαφωνώ με ότι λες, οπότε βούλωσέ το γιατί δε σε βλέπω καλά".7

 

1. Από που συνάγεις και διατυπώνεις το συμπέρασμα αυτό ; Όχι γενικολογίες, αοριστολογίες και σάλτσες πάλι...

   Σε παρακολουθώ τόσο καιρό να διατυπώνεις απόψεις - ΌΧΙ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ - αλλά συνονθύλευμα Παπαδημητρίου, Κοσιώνη, Σρόϊτερ, Τρέμη, Πορδοσάλτε...και να σπέρνεις τεχνηέντως το φόβο όπως ακριβώς κάνουν όλα τα ΜΜΕ και απλά σε παρακολουθώ...τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο

 

2. Ευτελείς ειρωνίες και κλιματάκι Συνάδελφε, προσπάθησε περισσότερο...

 

3. ΠΟΥ ;  Παρακαλώ όλους τους Συναδέλφους που έχω επιτεθεί προσωπικώς να το αναφέρουν  !!! 

 

Σημ.: Είσαι ενδεχομένως ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ που θα έπρεπε να έχω επιτεθεί προσωπικά γιατί πραγματικά ΈΧΕΙΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΟΡΙΟ. Λιμανίσια θα στο έδινα να το αντιληφθείς καλύτερα αλλά είμαστε εδώ που είμαστε. Περιλαμβανομένων και των τελευταίων τοποθετήσεών σου και ΑΠΛΑ ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΝΩ - και είμαι βέβαιος - και πάρα πολλοί Συνάδελφοι το αυτό πράττουν. Δεν τηρείς ούτε καν τα προσχήματα...

 

4ΠΟΥ ;  Παρακαλώ όλους τους Συναδέλφους να το αναφέρουν  !!! 

 

5. Πού ζεις και ποιά μέσα ;; Όλα τα μέσα είναι καθεστωτικά !!! Ακόμα το σύστημα κυβερνάει κι ας έχει εκλεγεί ο Σύριζα ! Είναι τυφλός όλος ο κόσμος ; Δε γνωρίζει τι συμβαίνει ; Άλλο το ότι κάποιοι ενσυνειδήτως συντάσσονται με το σύστημα αυτό ! Εσύ ενδεχομένως ασυνειδήτως , δεν το προεξοφλώ...

 

6. Τώρα με συγκίνησες πραγματικά αλλά μου έχουν τελειώσει τα δάκρυα από το Πάμε Πακέτο, μόλις ανοίξουν οι τράπεζες και προμηθευθώ θα κλάψω σε αυτό ! Αν είναι δυνατόν..

 

7. Ε τώρα θα το πω..."Έμαθε και η κόκα-κόλα να ρεύεται μόνη της" 

Σήμερα γεννηθήκαμε όλοι...

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Άσε τις δικτακτοριες και τα παραμύθια. Επιπλέον θυμίζω ότι οι άδειες για τις συχνότητες που έχουν τα κανάλια είναι προσωρινές και πως οι συχνότητες είναι δημόσιο αγαθό.

 

Άντε πάλι το παραμύθι με τις συχνότητες. Τα κανάλια δεν παίρνουν συχνότητες από το κράτος. Εκπέμπουν ψηφιακά μέσω ενός παρόχου, της Digea. Σήμερα οι συχνότητες δεν είναι περιορισμένες όπως παλιά γιατί χάρη στην ψηφιακή τεχνολογία σε μία συχνότητα μπορεί να εκπέμπουν πολλά κανάλια αντί για ένα. Η Digea έχει νοικιάσει κάποιες συχνότητες από το κράτος και όποιο κανάλι θέλει εκπέμπει μέσω της Digea με το ανάλογο κόστος. Είναι αντίστοιχο με το να χρησιμοποιείς εσύ π.χ. τη Vodafone για να έχεις κινητή τηλεφωνία. Δεν μπορεί το κράτος να σου πει ότι δεν το πληρώνεις για να επικοινωνείς, αφού η Vodafone πληρώνει το κράτος κι εσύ τη Vodafone.

 

Antiermitiane, 

 

1. Με κατηγορείς ότι οι απόψεις μου δεν είναι δικές μου αλλά σπέρνω κλίμα φόβου. Οι απόψεις μου είναι δικές μου και ο φόβος που είχα από τις προηγούμενες εκλογές ότι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα με το ΣΥΡΙΖΑ έχει επιβεβαιωθεί. Οπότε επέτρεψέ μου για άλλη μια φορά να φοβάμαι και να εκφράζω το φόβο μου. Στο τιμόνι της χώρας βρίσκεται ο συγκυβερνήτης Λιούμπιτς.

 

3. Το να αποκαλείς τον άλλο "Πορδοσάλτε" είναι προσωπική επίθεση.

 

4. Τα ΜΜΕ δεν τα κατηγορείς ότι έχουν κρυφά συμφέροντα; Δες τι γράφεις στο 5 της απάντησής σου. Το "σύστημα"...

Edited by GabeR
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο υπάρχει αυτή η πρόβλεψη φαντάζομαι φίλε Κώστα. Η δικιά μου ερμηνεία είναι ότι υπάρχει ακριβώς για περιπτώσεις σαν της Ελλάδας γιατί υπό τον φόβο της εκδίωξης από την Ε.Ε θα υπήρχε καταστρατήγηση του δικαιώματος στην αυτοδιάθεση, των ψηφοφόρων.

 

Αυτή η πρόβλεψη υπάρχει για έναν και μόνο λόγο.

Για να καταδείξει το ισχυρό πιστεύω αυτών που συμμετέχουν στην ένωση σ΄αυτό που δημιουργούν (τα πρώτα μέλη) ή σ΄αυτό που σκοπεύουν να συμμετάσχουν (τα νεότερα μέλη).

Ότι δηλαδή, κάνω κάτι που το πιστεύω τόσο πολύ ώστε το θεωρώ μονόδρομο (ή ευρωμονόδρομο για να τρολάρω λιγάκι).

Το πιστεύω τόσο πολύ που δεν με νοιάζει η επιστροφή ή η έξοδος.

 

Γενικότερα είναι ένας δρόμος που περνά μέσα από την οικονομική ένωση, έχει διάφορα άλλα στάδια όπως πχ. κοινή εξωτερική πολιτική, στο απώτερο μέλλον κοινή αμυντική πολιτική και εν τέλει πολιτική ένωση.

Οικονομική ένωση δεν σημαίνει απλωμένο χέρι για δανεικά.

 


 

Απαραίτητη προϋπόθεση για την φερεγγυότητα των τραπεζών είναι το κράτος μέσα στο οποίο λειτουργούν να είναι ... φερέγγυο!!!

Επειδή είστε μηχανικοί - συχωρέστε το πιθανό λάθος - το παράδειγμα θα το καταλάβετε μια χαρά: Πόσο λογικό σας φαίνεται να υποθέτει κάποιος πως σε ένα ετοιμόρροπο κτίριο ο 4ος όροφος αντέχει μια χαρά;

( Σε αυτό το σημείο ο didonis διασχίζει την σκηνή του θεάτρου ρωτώντας μήπως πρόκειται για δικαίωμα υψούν; :mrgreen:  ).

Θεωρητικά η φερεγγυότητα μπορεί να λαστιχοποιηθεί για ένα μήνα. Μέχρις ότου δηλαδή η Κριστίν το ανακοινώσει στο συμβούλιό της. Ευθύς η ΕΚΤ έχει υποχρέωση να κηρύξει το ίδιο επειδή έχει υπογράψει το ίδιο έγγραφο.

Πρακτικά όμως την Δευτέρα μόλις η ΕΚΤ κρατήσει αμετάβλητο τον ELA θα πρέπει ο μέγας υπουργός των οικονομικών να σταματήσει για λίγο την εξάσκηση στην θεωρία των παιγνίων και να ανακοινώσει πως τα μηχανήματα θα βγάζουν μόνο 20 ευρώ μέχρι νεωτέρας.

 

Βλέποντας την πραγματικότητα και ψηφίζοντας ΝΑΙ απλώς επιλέγω - με βάση την λογική και όχι με το θυμικό - την μεγάλη ανηφόρα από την αναρρίχηση.

Link to comment
Share on other sites

 καταρχας γαμπρε δεν εχω ψηφιση σε αυτή την ατυπη ψηφοφορια του IAΣΟΝΑ.  Κ ουτε προκειται να ψηφισω στην αυριανη, την επισημη , τωρα θα μου πεις γιατι ? γιατι το αγγουρι θα είναι το ιδιο ειτε ΝΑΙ πεις ειτε ΟΧΙ,

 

δεν είναι όλα τα αγγούρια ίδια, έχει διάφορα μεγέθη

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το επιχείρημα για να πάει να ψηφίσει… :mrgreen:

 

(πες του ότι στο σερβίρισμα ο καλός ο Σεφ βάζει και λαδάκι …. :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  )

Link to comment
Share on other sites

 

Βλέποντας την πραγματικότητα και ψηφίζοντας ΝΑΙ απλώς επιλέγω - με βάση την λογική και όχι με το θυμικό - την μεγάλη ανηφόρα από την αναρρίχηση.

 

Συνήθως μετά από ανηφόρες ακολουθεί κατήφορος και είμαστε χώρα με σπασμένα φρένα

Link to comment
Share on other sites

To δες το παιξες;

 

 

Result of Greek bailout referendum

 

 

Singles only. Applies to the outcome of the Greek referendum to be held on July 5th, 2015. 'Pass (accept bailout terms)' refers to a majority vote in favour of accepting the international creditor's terms for a new bailout deal. 'Fail (reject bailout terms)' refers to a majority vote in favour of rejecting the international creditor's terms for a new bailout deal. Bets void if the referendum does not take in July 2015. PP decision final.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pass Accept bailout terms 1:2

Reject Bailout terms 6:4

 

 

 

χχχχχ


ε όχι και διαφήμιση με ενεργά λίνκ σε site στοιχημάτων.

Παρακαλώ να μη ξαναγίνει.

 

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

3. Το να αποκαλείς τον άλλο "Πορδοσάλτε" είναι προσωπική επίθεση.

 

4. Τα ΜΜΕ δεν τα κατηγορείς ότι έχουν κρυφά συμφέροντα; Δες τι γράφεις στο 5 της απάντησής σου. Το "σύστημα"...

post-46561-0-59768400-1436016135.jpg

 

post-46561-0-99236500-1436017109.jpg

 

post-46561-0-98032500-1436016141_thumb.jpg

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.