Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Ότι και αν ψηφίσω, τη Δευτέρα πως θα ζήσω;

Breathe in, breathe out,

αναπνέοντας και με αλληλεγγύη με τους άλλους συνανθρώπους σου, πως αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αλληλεγγύη στο Ελλάντα, που κάθε κάστα/κλίκα/ εργασιακή ομάδα εκβιάζει/αρπάζει/καταχράται εις βάρος των υπολοίπων γιατί απλά μπορεί  ακούγεται ανέκδοτο. Ξυπνήσατε από το λήθαργο δεκαετιών και θυμηθήκατε την αλληλεγγυη που πότε δεν μας χαρακτήρισε άλλωστε.  

Link to comment
Share on other sites

και εγώ και ας με συγχωρέσει ο συνάδελφος με αυτά που ακούω και διαβάζω από μερικούς καταλαβαίνω γιατί η κοινωνία μας είναι όπως είναι Ακούω την κυρία έξω από το ΑΤΜ να ωρύεται που δεν πήρε τα λεφτά της όλα ,να λέει ότι εγώ αγωνίστηκα για να ζω καλύτερα από την μάνα μου Αντί να πει να φτιάξω μια κοινωνία καλύτερη , ένα κόσμο καλύτερο για όλους , είπε για το δικό της μόνο κόσμο Και εδώ ακούω φωνές να λένε ότι προτιμούν την σίγουρη φάπα από το να προσπαθήσουν για κάτι καλύτερο που θα είναι για όλους καλύτερο βάζοντας και στο εαυτό του δύσκολα για αυτό τον στόχο Άνθρωποι είμαστε όχι ύαινες

 

ναι λοιπόν ή όλοι θα πεινάμε ή  δεν θα πεινάει κανείς ή θα εργαζόμαστε όλοι ή κανένας ,  αλλιώς είμαστε θηρία και όχι άνθρωποι και η ΕΕ ένωση θέλει για να έχουν κάποιοι κέρδη κάποιοι να πεινούν και κάποιοι να πεθάνουν   Αυτό το ονομάζει εκσυχρονισμό και μας παραμυθιάζει ότι έτσι θα έχουμε την βελτίωση των δεικτών άλλα μέχρι να βελτιωθούν οι δείκτες κάποιοι θα βλέπουν τα ραδίκια ανάποδα ή κάποιοι νέοι σήμερα , τότε  θα έχουν σπαταλήσει  την ζωή τους  χωρίς να αφήσουν το στίγμα τους Ευχαριστώ δεν θα πάρω 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Η αλληλεγγύη το όπλο των λαών... αλλά αν δεν έχεις κατέβει ποτέ να διεκδικήσεις τίποτα εκτός από το να κρατήσεις τις αλυσσίδες σου, που να ξέρεις τι φωνάζει και επιθυμεί ένας κόσμος που δεν έγινε τετράγωνος ο κώλος του από τον καναπέ, και τώρα νά από το γμσ... και θέλει κι άλλο.

Εσύ αν θες δείξε αλληλεγγύη σε όσους  κλέψανε και καταστρέψανε τις προοπτικές μας, και δεν είναι όσοι διεκδικούσαν καλύτερους όρους στις ζωές τους. Η μλκ έχει και όρια.

Edited by mdkarch
Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν έχει όρια, ούτε ο στρουθοκαμιλισμός. Πέρα από αυτά συνέχισε το ποιήμα που σου έμαθε το κομμά.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ και ας με συγχωρέσει ο συνάδελφος με αυτά που ακούω και διαβάζω από μερικούς καταλαβαίνω γιατί η κοινωνία μας είναι όπως είναι Ακούω την κυρία έξω από το ΑΤΜ να ωρύεται που δεν πήρε τα λεφτά της όλα ,να λέει ότι εγώ αγωνίστηκα για να ζω καλύτερα από την μάνα μου Αντί να πει να φτιάξω μια κοινωνία καλύτερη , ένα κόσμο καλύτερο για όλους , είπε για το δικό της μόνο κόσμο Και εδώ ακούω φωνές να λένε ότι προτιμούν την σίγουρη φάπα από το να προσπαθήσουν για κάτι καλύτερο που θα είναι για όλους καλύτερο βάζοντας και στο εαυτό του δύσκολα για αυτό τον στόχο Άνθρωποι είμαστε όχι ύαινες

 

ναι λοιπόν ή όλοι θα πεινάμε ή  δεν θα πεινάει κανείς ή θα εργαζόμαστε όλοι ή κανένας ,  αλλιώς είμαστε θηρία και όχι άνθρωποι και η ΕΕ ένωση θέλει για να έχουν κάποιοι κέρδη κάποιοι να πεινούν και κάποιοι να πεθάνουν   Αυτό το ονομάζει εκσυχρονισμό και μας παραμυθιάζει ότι έτσι θα έχουμε την βελτίωση των δεικτών άλλα μέχρι να βελτιωθούν οι δείκτες κάποιοι θα βλέπουν τα ραδίκια ανάποδα ή κάποιοι νέοι σήμερα , τότε  θα έχουν σπαταλήσει  την ζωή τους  χωρίς να αφήσουν το στίγμα τους Ευχαριστώ δεν θα πάρω

πολλά + από εμένα.

 

 


 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου  μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν έχει όρια, ούτε ο στρουθοκαμιλισμός. Πέρα από αυτά συνέχισε το ποιήμα που σου έμαθε το κομμά.

Αν έβγαινες σε κανένα δρόμο ποτέ θα καταλάβαινες ότι είναι το κατ εξοχήν σύνθημα των αναρχικών. Προφανώς η κατανόηση σου της πολιτικοποίησης ξεκινάει και τελειώνει μεσα απο κάποιο κόμμα. Περαστικά και φτου ξελεφτερία

Link to comment
Share on other sites

Σε μια δήλωση γρίφο προχώρησε ο πρόεδρος της Κομισιόν Ζαν Κλοντ Γιούνκερ τονίζοντας σε δημοσιογράφους στις Βρυξέλλες, με τους οποίους είχε συνάντηση, πως «πρέπει δυστυχώς - τελικά ευτυχώς - να σας αφήσω επειδή σημαντικά γεγονότα, για τα οποία δεν είστε προετοιμασμένοι, βρίσκονται σε εξέλιξη στην Αθήνα. Δεν θέλω να χάσω την ευκαιρία να συμμετάσχω στις εξελίξεις, που πιθανόν θα οδηγήσουν σε αποτελέσματα τα οποία δεν ανταποκρίνονται στα άρθρα που έχετε γράψει σήμερα».  

 

«Αυτά που συμβαίνουν σήμερα είναι ιστορικά. Ελπίζω σε μια λύση απόψε», δήλωσε ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Μάρτιν Σουλτς, αναφερόμενος στις διαπραγματεύσεις μεταξύ της Ελλάδας και των δανειστών.

Ο Λιού μίλησε με όλους εκτός Σόιμπλε: Ζήτησε ρεαλιστικό συμβιβασμό για το χρέος

....

«Είναι προς το συμφέρον όλων των μερών και της παγκόσμιας οικονομίας η Ελλάδα και οι πιστωτές της να συνεχίσουν να εργάζονται για την επίτευξη μιας λύσης η οποία θα βάλει την Ελλάδα στον δρόμο των μεταρρυθμίσεων και της ανάπτυξης εντός της ευρωζώνης», και πρόσθεσε ότι η «δουλειά που πρέπει να γίνει περιλαμβάνει τη συζήτηση για τις δεσμεύσεις για νέες μεταρρυθμίσεις στην Ελλάδα και έναν δρόμο ώστε το χρέος (της) να γίνει βιώσιμο (...) με έναν ρεαλιστικό συμβιβασμό», τόνισε ο Τζακ Λιού, σύμφωνα με ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών των ΗΠΑ.

 

πηγή tvxs

 



 

λέτε να λήξει ο πανικός?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.