Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

μοιράζω την σκέψη μου στα 3

1) άκυρο - οι δυο αγάπες μου 389685-64.png?modified=1371716426 + 281715_239744369389942_2413946_n.jpg?oh= = τρολάρισμα (αγάπη 2) by κκε (αγάπη 1) που θα χε την πλάκα του αν ψηφιζόταν σε επίπεδο χώρας/ δημοψηφίσματος

 

2) ναι  - συντηρούμαι μαζί με 2 άτομα ακόμα από την σύνταξη του πατέρα μου που δεν έζησε για να την δει και τώρα  μπορεί να χαθεί και αυτό. και αδιαφορώ και εγώ και οι άλλοι 2 για το τι θα απογίνουμε χωρίς αυτή (μόνο έσοδο μέχρι στιγμής βέβαια) αλλά κρατήσεις από τα 18 του κλπ δεν γουστάρουμε να τα χαρίσουμε σε κανέναν καθίκη, όταν ο ίδιος τα κράταγε για την πάρτη του και την οικογένεια που θα δημιουργούσε

 

3)όχι .. είναι η επιλογή μου στο παρόν θέμα και αν οι κκεδες δεν τυπώσουν δικό τους τρολλαριστικό ψηφοδέλτιο θα είναι πιθανότατα και η απάντηση μου στο ερώτημα του κράτους. Δεν έχω παιδιά να θρέψω, έχω παιδιά που περιμένουν να τα κάνω , ασ μην μου τα στερήσουν οι πατημένοι τα 40

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Βασικα κ οι 2 πλευρες (ναι-οχι) εχουν χιλια δικια, κ πραγματικά δεν βλεπω να υπηρχε χειροτερη γκαφα απο αυτη που εκανε η συγκυβέρνηση, διοτι περναει μια ασαφη ερώτηση στο λαο με γιαγιαδες κ παππουδες που δςν θα προλαβουν να δουν κανενα φως στο τουνελ να απαντησουν κ να παρουν ευθυνη για κατι που δεν γνωριζουν.

 

οσο γι αυτους που βραζει το αιμα τους για αγωνες, μαλλον δεν γνωριζουν οικονομικη των κρατών. Κ η θλιβερη πραγματικοτητα ειναι οτι οσο κ να αξιζει στα γουρουνια τους Ευρωπαίους ενα οχι με 90%, αλλο τοσο η κωλοχωρα μας δεν μπορει να συντηρηθει την επομενη μερα, ειδικα με πτωχευμενες τραπεζες κ εισαγομενα μακαρονια.

 

επομένως ο κυβος εριφθη. Επιστροφή σε κατασταση γνώριμη σαν την προηγουμενη πενταετια δεν προκειται να υπαρξει, ακομα κ με την καλύτερη συμφωνία. Τα κοντρολς πιθανοτατα θα ισχυσουν για καμια πενταετια ακομη. Κ γενικά οταν κυβερνουν φονταμενταλιστες, ειτε ειναι ολλανδοι ειτε ειτε γερμανοι ειτε Έλληνες, τα σκατα συμβαινουν.

 

εσεις που πιστευετε οτι θα δουλέψουμε ολοι για κατι καλυτερο μαλλον γελιεστε, οι ιδιοι ελληνες νταβατζηδες θα κανουν κουμαντο κ αυριο, το θέμα ειναι αν θα μπορειτε π.χ. να αγοραζετε λαπτοπ η κανα αιφον με τη σύνταξη του παππου.κ εν τω μεταξυ θα εχει αποδημησει εις κυριον ενα σημαντικο ποσοστο του πληθυσμού, ητοι οσοι δεν εχουν κοτες στον κηπο, δηλαδη κ εγω μαζί.

 

Αρα τρίχες κατσαρές, αρα ξεκαβλωστε κ λιγο, κανουν κακο τοσες ορμονες μαζεμενες

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα να γράψω κάτι ξεκινώντας να διαβάζω το thread, όσο διαβαζα το ποστ ψιλοεκνευριζόμουνα στη συνέχεια "χαλάστηκα" τελικά θα καταλήξω να γράψω εντελώς αλλα από αυτά που είχα αποφασίσει.

 

1. όσοι έχετε καταθέσεις , ξεχάστε τες  (100% αν βγει όχι , 80% αν βγει ναι, 40% αν δεν γινει δημοψήφισμα)

 

2. όλοι έχετε κάτι να χάσετε με την επιστροφή στην δραχμή ΟΛΟΙ, φτώχια δεν έχετε δει και τσαμπουνατε μπαρούφες από τα πληκτρολόγια περί εξαθλίωσης κτλ.

 

3. @ikaros @terry @rodopoulos, αποφευγετε τα strong statements υπέρ του ΝΑΙ γιατί υπάρχει κίνδυνος να στοχοποιηθείτε και δεν εννοω μέσω πληκτρολογιόυ... και περισσότερο ο ikaros που ζει στην χαβούζα, έχει δώσει πάρα πολλά στοιχεία για τον ίδιο(ομάδα, επάγγελμα μελών οικογένειας, εργασία κτλ) και επιπλέον έχει στοχοποιηθεί από άλλο μέλος του φόρουμ που με κάθε ευκαιρία του επιτίθεται λεκτικά.

Είναι γνωστό ότι το παρακράτος τα τελευταία 40 χρόνια έχει αριστερή προέλευση και αυτή την στιγμή βρίσκεται σε πλήρη ανα΄πτυξη υπέρ του ΟΧΙ.

 

4. Δεν εχω αποφασίσει ακόμη τι θα ψηφίσω... ΝΑΙ για να σώσω τα δέκα χιλιάρικα της μανας μου στην τράπεζα που τα εχει και τα δαπανα για ανάγκες που έχουν οι ηλικιωμένοι? Η΄   ΟΧΙ για να δω με  ικανοποίηση μετά από ενα μηνα, την απόγνωση ζωγραφισμένη στα μουτρα αυτών που ψήφισαν ΟΧΙ ?

Link to comment
Share on other sites

 

3. @ikaros @terry @rodopoulos, αποφευγετε τα strong statements υπέρ του ΝΑΙ γιατί υπάρχει κίνδυνος να στοχοποιηθείτε και δεν εννοω μέσω πληκτρολογιόυ... και περισσότερο ο ikaros που ζει στην χαβούζα, έχει δώσει πάρα πολλά στοιχεία για τον ίδιο(ομάδα, επάγγελμα μελών οικογένειας, εργασία κτλ) και επιπλέον έχει στοχοποιηθεί από άλλο μέλος του φόρουμ που με κάθε ευκαιρία του επιτίθεται λεκτικά.

Είναι γνωστό ότι το παρακράτος τα τελευταία 40 χρόνια έχει αριστερή προέλευση και αυτή την στιγμή βρίσκεται σε πλήρη ανα΄πτυξη υπέρ του ΟΧΙ.

Ωπα τι απειλή είναι αυτό τώρα, έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα βάλω κότες στο μπαλκόνι. Θα ταΪζω και τους γείτονες.

Ψήφισε ότι θες ανθρωπε μου... μετά μην κλαις για το που θα είσαι δούλος εσαεί. Λοβοτομημένος.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου πρόταση είναι. Ψηφίστε ό,τι θέλετε αφού πρώτα κλείσετε την τηλεόραση και συζητήσετε με τους ανθρώπους γύρω σας. Μην φανατίζεστε και μην φανατίζετε γιατί με ανθρώπους που είχαν την αντίθετη άποψη με σας θα έχετε να κάνετε από την Δευτέρα, όχι μόνο ομοϊδεάτες. Να έχετε την παρρησία να αποδεχθείτε το αποτέλεσμα όποιο και αν είναι αυτό και να μάθετε να ζείτε με την επιλογή σας όποια και να είναι αυτή. Επίσης να είστε έτοιμοι και να παραδεχθείτε το λάθος σας εάν αποδειχθεί τελικά λανθασμένη η ψήφος σας. Ναι ή όχι, στο ίδιο καζάνι βράζουμε και μην το ξεχνάτε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα βάλω κότες στο μπαλκόνι. Θα ταΪζω και τους γείτονες.

Ψήφισε ότι θες ανθρωπε μου... μετά μην κλαις για το που θα είσαι δούλος εσαεί. Λοβοτομημένος.

 

Μαλλον τελικά προς το ΟΧΙ προσανατολίζομαι....η ικανοποίηση θα είναι πολύ μεγάλη και πάντα δυστυχώς ήμουν επιρρεπής στις ταπεινές ηδονές...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά πολύ εν μέρει, αγαπητέ breeze. Η διαφορά είναι ότι δεν βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι, κάποιους τους έχουν ήδη μαδήσει, στεγνώσει, ταπεινώσει, δείρει, ευτελίσει, πεινάσει, διψάσει, διώξει, αυτοκτονήσει. Οι άλλοι θέλουν να διατηρήσουν τα ανθρωποφαγικά τους προνόμια.

Οχι, δεν βράζουμε στο ίδιο καζάνι, και όχι, προσωπικά οι συνυπογράφοντες εκ νέου σε ότι μας έφερε σε όλο αυτό το άθλιο πράγμα που ζούμε τόσα χρόνια χωρίς να έχουν δει τι έκαναν, αν θέλουν ευρώπη να πάνε. Ορίστε. Ας αφήσουν  τη χώρα σε όσους την πονάμε και δεν το βάζουμε στα πόδια βελάζοντας ναιι ναιι με το πρώτο μπού! με την πρώτη απειλή,. και γιατί? για το ανήκειν στο κλάμπ της ευρωζώνης. Τη μάνα τους πουλάνε μερικοί για τα ευρώ. Ίδιο καζάνι είναι ο βασανιστής με τον βασανιζόμενο?Θα περάσουμε δύσκολα για να βγούμε από όλο αυτό το άθλιο χάλι, και δεν θα περάσουμε δύσκολα για να μείνουμε στα ίδια. Μετά δες πλειστηριασμούς, κομμένο ρεύμα και πείνα, με τη νέα συμφωνία που θα μας χώσουν οι φίλοι ευρωπαίοι και προσδοκάνε το ναι, που μας σώζουν τόσο καιρό με το αζημίωτο.... Αρκετά.

Ποτέ ο αγώνας για την ελευθερία δεν είναι λάθος. Ποτέ ο αγώνας για τη δικαιοσύνη, για τη δημοκρατία, για το δικαίωμα στη ζωή δεν είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.