Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Κάποτε αυτός ο λαός είχε σθένος και έλεγε ΟΧΙ στα τελεσίγραφα.

Εγώ λέω να τιμήσω τους παππούδες μου που αγωνίστηκαν για την ελευθερία, και δεν θα υποκύψω στους εκβιασμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όποιος έχει μπει σε ταξί στην Αγγλία και σε ταξί στην Ελλάδα καταλαβαίνει τι σημαίνει κλειστό και τι ανοιχτό επάγγελμα. Η χώρα είναι πτωχευμένη και κατεστραμμένη.

 

 

Τη σκυτάλη στην "αντίσταση" την παίρνει η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ. Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο Μπενίτο (Μουσολίνι). 

Link to comment
Share on other sites

Η κρίση θα τελειώσει κάποια στιγμή. Το ήθος & το πρόσωπο που επιδείξαμε στις δύσκολες στιγμές θα μείνει για πάντα να μας τη θυμίζει.

Η ήττα είναι συνολική. Οι κυβερνήσεις & τα συμφέροντα έρχονται & παρέρχονται. Το ήθος όμως είναι αδιαμφισβήτητης αξίας & σημασίας. Ηττηθήκαμε ως έθνος & είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος το σκέφτεται λίγο μπας και ψηφίσει ΟΧΙ, είναι επαναστάτης και εσύ είσαι ο πραγματιστής, ο επιχειρηματίας, ο άνπρωπος της αγοράς ? Γιατί εγώ λέω ότι έχεις φάει σανό αμάσητο από όλα τα κανάλια και όλους αυτούς τους επιχειρηματιάρες μας που ευκαιρία ψάχνουν να αρχίσουν τα φέσια και τις απολύσεις. Και τέλος πάντων, δημοψήφισμα έχουμε για ένα πολύ σημαντικό θέμα. Τα οικονομικά καλά είναι αλλά έρχονται δεύτερα. Πολιτικό είναι το θέμα και σου λένε ότι ίσως πρέπει να φας ένα αγγούρι τώρα για να ξεφύγεις από τα μνημόνια. 

 

Αλλά ξέρω εσύ τέρυ νομίζεις θα φύγει ο Τσίπρας και θα αρχίσουν οι μεταρρυθμίσεις. Θα απολυθούν ΔΥ, θα κλείσουν άχρηστοι οργανισμοί΄. Ναι φίλε. Έτσι είναι ττο δημόσιο φτιάχτηκε μόνο του από παρθενογέννηση....και περιμένει ένα φιλελεύθερο κόμμα να το καθαρίσει από τους τεμπέληδες και τις σπατάλες. Επίσης ναι...θα πάμε σε φιλελεύθερο σύστημα που κανείς δεν θα έχει κρατήσεις υπέρ τρίτων, δεν θα υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές....ναι όλα έτσι θα είναι. Οι δικηγόροι, οι δημοσιογράφοι, οι φαρμακοποιοί δεν θα είναι κλειστό επάγγελαμ, όποιος δουλεύει θα ζει καλά και όποιος τεμπελιάζει δεν θα βγάζει αρκετά, αξιοκρατικά. Και επίσης τα έργα και το χρήμα θα είναι ανοιχτά σε όλους, δεν θα υπάρχει το παραγοντιλίκι, οι απευθείας αναθέσεις...και τέλος πάντων ρε αδερφέ θα φύγει αυτή η βρωμοκομμουνιστική νοοτροπία της αριστεράς ρε παιδί μου, θα έρθει η ανάπτυξη.

 

Έτσι είναι τέρυ...έτσι όπως στα γράφει ο Στούπας, ο μπάμπης, ο πάσχος....και εσύ τα αναμασάς. Πες μας τώρα τέρυ ότι κάνεις και εισαγωγές και έχεις και άποψη για το χονδρεμπόριο, ξέρεις και για μετοχές και για ΕΣΠΑ και για είσαι σε όλα μέσα...και εμείς του ΟΧΙ είμαστε οι κακομοίριδες μηχανικούληδες της μιζέριας και του μεροκάματου. Για πες ρε μηχανικέ της αγοράς. Κάνε μας μάθημα για την οικονομία. 

 Πολλά πολλά +++

Link to comment
Share on other sites

@Nik

Και ο Στέφανος Μάνος που δεν ήθελε καμμία νέα βιοτεχνία-βιομηχανία στην Αττική με εγκύκλιό του. Τότε που σου έδιναν τριφασικό ρεύμα μόνον εάν ήσουν αντιπρόσωπος ξένων εταιρειών-συμφερόντων. Εάν ήσουν κατασκευαστής Έλληνας απαγορευόταν. Τότε που απέσυραν τη διαφήμιση του "Λαλάκη του Εισαγόμενου" κατ' επιβολή της Ε.Ε. ως προϊόν αθεμίτου ανταγωνισμού ενώ δεν πραγματοποιούσε καμμία μνεία για συγκεκριμένες εταιρείες του εξωτερικού.  Τώρα έγινε κι αυτός "σοφή" κουκουβάγια. Σαν το Στούπα που παρέσυρε τη μαρίδα των μικροεπενδυτών το 1999, αρθρογραφώντας στην Ημερησία με το ψευδώνυμο καγκελάριος, για να κερδίζουν οι κερδοσκόποι του χρηματιστηρίου. Όταν εκείνοι ήθελαν να ξεφορτωθούν τα χαρτιά τους (μετοχές), εκείνος έγραφε για να αγοράσει η μαρίδα ΕΒΖ, Μοχλό και κάτι άλλες εταιρείες που αρκετές ούτε καν υπάρχουν τώρα. Πάρε Κόσμε...όλοι αυτοί πλέον είναι "σοφές" κουκουβάγιες-εφεδρείες...έτοιμοι να απαντήσουν στα ερωτήματα "εγκρίτων" δημοσιογράφων και να συζητήσουν με άλλους "αξιολόγους" πολιτικούς και να "μάθει" ο αφελής κόσμος τι του γίνεται.

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος το σκέφτεται λίγο μπας και ψηφίσει ΟΧΙ, είναι επαναστάτης και εσύ είσαι ο πραγματιστής, ο επιχειρηματίας, ο άνπρωπος της αγοράς ? Γιατί εγώ λέω ότι έχεις φάει σανό αμάσητο από όλα τα κανάλια και όλους αυτούς τους επιχειρηματιάρες μας που ευκαιρία ψάχνουν να αρχίσουν τα φέσια και τις απολύσεις. Και τέλος πάντων, δημοψήφισμα έχουμε για ένα πολύ σημαντικό θέμα. Τα οικονομικά καλά είναι αλλά έρχονται δεύτερα. Πολιτικό είναι το θέμα και σου λένε ότι ίσως πρέπει να φας ένα αγγούρι τώρα για να ξεφύγεις από τα μνημόνια. 

 

Αλλά ξέρω εσύ τέρυ νομίζεις θα φύγει ο Τσίπρας και θα αρχίσουν οι μεταρρυθμίσεις. Θα απολυθούν ΔΥ, θα κλείσουν άχρηστοι οργανισμοί΄. Ναι φίλε. Έτσι είναι ττο δημόσιο φτιάχτηκε μόνο του από παρθενογέννηση....και περιμένει ένα φιλελεύθερο κόμμα να το καθαρίσει από τους τεμπέληδες και τις σπατάλες. Επίσης ναι...θα πάμε σε φιλελεύθερο σύστημα που κανείς δεν θα έχει κρατήσεις υπέρ τρίτων, δεν θα υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές....ναι όλα έτσι θα είναι. Οι δικηγόροι, οι δημοσιογράφοι, οι φαρμακοποιοί δεν θα είναι κλειστό επάγγελαμ, όποιος δουλεύει θα ζει καλά και όποιος τεμπελιάζει δεν θα βγάζει αρκετά, αξιοκρατικά. Και επίσης τα έργα και το χρήμα θα είναι ανοιχτά σε όλους, δεν θα υπάρχει το παραγοντιλίκι, οι απευθείας αναθέσεις...και τέλος πάντων ρε αδερφέ θα φύγει αυτή η βρωμοκομμουνιστική νοοτροπία της αριστεράς ρε παιδί μου, θα έρθει η ανάπτυξη.

 

Έτσι είναι τέρυ...έτσι όπως στα γράφει ο Στούπας, ο μπάμπης, ο πάσχος....και εσύ τα αναμασάς. Πες μας τώρα τέρυ ότι κάνεις και εισαγωγές και έχεις και άποψη για το χονδρεμπόριο, ξέρεις και για μετοχές και για ΕΣΠΑ και για είσαι σε όλα μέσα...και εμείς του ΟΧΙ είμαστε οι κακομοίριδες μηχανικούληδες της μιζέριας και του μεροκάματου. Για πες ρε μηχανικέ της αγοράς. Κάνε μας μάθημα για την οικονομία. 

 

 

 

Παραβλεπω την ειρωνεια σου.

 

Νικ, ουτε εισαγωγες κανω, ουτε χοντρεμποριο, ουτε τιποτα.

Μηχανικος ειμαι και ασχολουμαι οτι αφορα τον κλαδο μας και τιποτα παραπανω.

 

Απλα τυγχανει να εχω πελατες εργολαβους, χονδρεμπορους, βιοτεχνες, επιχειρηματιες (δεν μιλαω για το Λατση) και επειδη εξαρτωμαι απο αυτους, εχω μια καλη εικονα της αγορας.

Αν εσυ νομιζεις οτι αυτοι ειναι βολλεμενοι και δεν τους ακουμπαει τιποτα, και εσυ που εχεις φυσιολογικο εισοδημα (οπως εχω και γω) δεν εχεις τιποτα να φοβηθεις, μαλλον πως εσυ τρως σανο.

 

Και επειδη εχεις θιξει το ΕΣΠΑ και αλλου, χωρις μαλλον να εχεις καμια επαφη.

Προσωπικα τα τελευταια 3 χρονια σχεδον ολες οι δουλειες (επαγγελματικοι χωροι και βιοτεχνιες) ηταν εργα χρηματοδοτουμενα απο το ΕΣΠΑ και ξερω πολυ καλα τι σημαινει, οντας και γω ενταγμενος σε αντιστοιχο προγραμμα.

Αν και αυτο νομιζεις οτι δεν αφορα την οικονομια, αλλα καποιους που θα μπουν στο ΕΣΠΑ και θα τρωνε με χρυσα κουταλια κοροιδευοντας το κρατος και ξυνονται ολη μερα, κανεις λαθος.

 

Εχω επαφη με την οικονομια, ουτε οικονομολογος ειμαι, ουτε εχω καμια μορφωση πανω στα οικονομικα.

Αλλα εσυ που μαλλον γνωριζεις, πρεπει να ξερεις καλα, οτι απο προχθες δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα στις συναλλαγες, στα μεγαλα εργα, στις προμηθειες εσωτερικου και απο εξωτερικο, στον τουρισμο, πουθενα. Ολα καλα και ομαλα.

 

 

 

Αλλά ξέρω εσύ τέρυ νομίζεις θα φύγει ο Τσίπρας και θα αρχίσουν οι μεταρρυθμίσεις. Θα απολυθούν ΔΥ, θα κλείσουν άχρηστοι οργανισμοί΄. Ναι φίλε. Έτσι είναι ττο δημόσιο φτιάχτηκε μόνο του από παρθενογέννηση....και περιμένει ένα φιλελεύθερο κόμμα να το καθαρίσει από τους τεμπέληδες και τις σπατάλες. Επίσης ναι...θα πάμε σε φιλελεύθερο σύστημα που κανείς δεν θα έχει κρατήσεις υπέρ τρίτων, δεν θα υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές....ναι όλα έτσι θα είναι. Οι δικηγόροι, οι δημοσιογράφοι, οι φαρμακοποιοί δεν θα είναι κλειστό επάγγελαμ, όποιος δουλεύει θα ζει καλά και όποιος τεμπελιάζει δεν θα βγάζει αρκετά, αξιοκρατικά. Και επίσης τα έργα και το χρήμα θα είναι ανοιχτά σε όλους, δεν θα υπάρχει το παραγοντιλίκι, οι απευθείας αναθέσεις...και τέλος πάντων ρε αδερφέ θα φύγει αυτή η βρωμοκομμουνιστική νοοτροπία της αριστεράς ρε παιδί μου, θα έρθει η ανάπτυξη.

 

 

Οπως εσυ πιστευεις οτι ο Τσιπρας θα φερει την αλλαγη, ασε με και μενα να λεω την αποψη μου, σωστη ή λανθασμενη και να θα ελπιζω οτι κατι απο τα παραπανω θα γινει.

Εσυ κατσε στην καρεκλα και βριζε τον καπιταλισμο, το κεφαλαιο, τις τραπεζες, τη Μερκελ, το Σοιμπλε και οποιον αλλον νομιζεις οτι εχει ευθυνη για την κατασταση της χωρας.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η κρίση θα τελειώσει κάποια στιγμή. Το ήθος & το πρόσωπο που επιδείξαμε στις δύσκολες στιγμές θα μείνει για πάντα να μας τη θυμίζει.

Η ήττα είναι συνολική. Οι κυβερνήσεις & τα συμφέροντα έρχονται & παρέρχονται. Το ήθος όμως είναι αδιαμφισβήτητης αξίας & σημασίας. Ηττηθήκαμε ως έθνος & είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Εμείς τον αγώνα θα τον συνεχίσουμε ότι και αν γίνει. Ναι ή ΟΧΙ, το δίκαιο και η ζωή είναι πάντα άξιες για να τις υπερασπίζεται κανείς. Ως έθνος είμασταν προτεκτοράτο εξαπανέκαθεν. Εγώ θέλω να είμαστε ελεύθεροι στις μέρες μας και να μην το αφήσουμε πάλι στις καλένδες, αφού έχουμε καταστρέψει το μέλλον τον νεότερων με τα ΝΑΙ της υποτέλειας.

Link to comment
Share on other sites

Η Ε.Ε. θα αλλάξει τη λειτουργία της από το 2016 και όλα της τα μέλη θα πρέπει να προσαρμοστούν (Λισαβώνα 2000). Μιλάμε για χάραξη οικονομικής πολιτικής και αποφάσεις που θα της λαμβάνει πλέον η ευρωβουλη, για αρχή οικονομικά και βλέπουμε αργότερα.

 

Οπότε είτε χορεύουμε μαζί στο ρυθμό είτε ακολουθούμε το δρόμο μας. Το ΚΚΕ έχει ξεκάθαρη θέση τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.