Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζεστό νερό σε τροχόσπιτο


LeftLane

Recommended Posts

 

 

@project.breeze

Αυτό με τον ταχυθερμαντήρα υγραερίου καλό μου φαίνεται, αλλά μήπως γνωρίζεις τι ισχύει για τέτοιες εγκαταστάσεις σε αυτοκινούμενα και σε τροχόσπιτα; Εννοώ ελάχιστες προδιαγραφές αερισμού, απαγωγή καπναερίων, εγκατάσταση φιάλης, χώρο εγκατάστασης. Ας πούμε, με βάση την Κ.Υ.Α. 31856/2003 (ΦΕΚ Β' 1257/2003) -που βέβαια είναι για κτίρια- σαν τι τύπου συσκευή θα μπορούσε να εγκατασταθεί (παράρτημα 5);

Κι επίσης, χρειάζεται έγκριση τύπου από το μεταφορών για τον καπναγωγό;

 

 

 

Αυτή ήταν η 1η απορία που μου δημιουργήθηκε και μένα όταν το είδα. Δεν το έψαξα καθόλου, αν το ψάξει ο Leftlane ας μας ενημερώσει να ξέρουμε κι εμείς. Δεν ξέρω καν εάν υπάρχει πρόβλεψη για τέτοιου είδους εγκατάσταση σε τροχόσπιτο. Ενδεχομένως να υπάρχει κάτι για αυτοκινούμενους επαγγελματικούς χώρους (πχ καντίνα που χρειάζεται και ψησταριά υγραερίου).

Link to comment
Share on other sites

Μα συνάδελφοι μιλάτε σοβαρά?

 

Υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που ζητάει άδεια για να βάλει στο τροχόσπιτό του μια συσκευή υγραερίου με φορητή μπουκάλα?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αυτό μπορεί να το λύσει βάζοντας τον θερμοστάτη μια φορά τη βδομάδα στους 70oC. Εξαρτάται βέβαια και από το διάστημα παραμονής στο camping.

 

Οι θερμοστάτες ενυδρείων που έχουν αναφερθεί φτάνουν max 36 c...

Link to comment
Share on other sites

Μα συνάδελφοι μιλάτε σοβαρά?

 

Υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που ζητάει άδεια για να βάλει στο τροχόσπιτό του μια συσκευή υγραερίου με φορητή μπουκάλα?

 

Όχι φυσικά, αλλά εντελώς ενημερωτικά θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε   :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Με το υγραέριο ένοιωθα πάντα ανασφάλεια.

 

Από τότε που μου έτυχε να δω ανοιχτό φορτηγό να κουβαλάει γεμάτες μπουκάλες, μέσα στον ήλιο και να τις ξεφορτώνουν πετώντας τις από την καρότσα στο δρόμο, ηρέμησα κάπως.

 

Τώρα έχω βάλει υγραέριο και στο ΙΧ μου.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοστάτες ενυδρείων που έχουν αναφερθεί φτάνουν max 36 c...

Ε ναι, αφού είναι για ενυδρεία. Αλλά οι φορητές ηλεκτρικές αντιστάσεις για ΖΝΧ με θερμοστάτη, έχουν πολύ μεγαλύτερο άνω όριο. Ορίστε μια στα 38 ντόλαρς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως ψάχνουμε για αντίσταση 850W max. αν θυμάμαι καλά τα παραπάνω.

 

Υ.Γ.  Ιδέα, δεν ξέρω πόσο φαεινή1

 

Παίρνουμε τρείς αντιστάσεις σαν τις παραπάνω και τις συνδέουμε σε σειρά.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ο φιλος Ηρωνας πιο πριν με προβληματισε με τα "στασιμα" νερά. Γι'αυτο και τελικα επιλεχθηκε ηλεκτρικο θερμοσιφωνακι Ariston 10λιτρων με αντισταση 1,2 kw ...(Πιστευω οτι δεν ξεφευγω πολυ απο την παροχη 850w που σου δινουν στο καμπιγκ....) Γενικα επέλεξα να συνδέσω το εσωτερικο δίκτυο του τροχοσπιτου με την παροχη νερου που σου δινουν στο καμπιγκ αλλαζονας παραλληλα και τις βρύσες απο τις ειδικες του τροχοσπιτου σε κανονικες μπαταριες σπιτιου...Για να δουμε αν πετυχει το project....

 

υ.γ. ημουν ετοιμος , για την λυση της θερμανσης πλαστικου δοχειου νερου, να παρω αυτο, που δεν ειναι κακη ιδεα (χρειαζεσε κ μια πριζα/θερμοστατη που θα κοβει στην επιθυνητη θερμοκρασια). Ομως το ειδα συνολικά αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.