Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Να γιατί δεν μου ήρθε εμαιλ εμένα:

http://www.michanikos.gr/topic/44413-%CE%95%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95-%CF%80%CE%BF/

 

<<Όπως μας ενημέρωσε ο εκπρόσωπός μας στη Διοικούσα Επιτροπή του ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ, κ. Ξεν. Καρκαντζός, ξεκίνησε ήδη η ηλεκτρονική έκδοση των ειδοποιητηρίων ασφαλιστικών εισφορών Α΄εξαμήνου 2015 για τους νέους ασφαλισμένους που άλλαξαν την ασφαλιστική τους κλάση μετά τις 26.08.2015.

Για τους ασφαλισμένους που αιτήθηκαν νωρίτερα την ως άνω αλλαγή δεν θα εκδοθούν νέες ειδοποιήσεις.>>

 

Όπως το 'πες: άντε βγάλε άκρη με το ΤΣΜΕΔΕ!

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο, γιατι φιλος απο Πάτρα, εκανε την αιτηση 24/8 ΠΗΓΕ απο το τσμεδε της πάτρας και του τυπωσαν το ειδοποιητηριο με την μειωση.

Μηπως δεν το στελνουν ηλεκτρονικα και πρεπει να περασεις απο τα γραφεια? Υποψην μου φαινεται πως το τσμεδε αθηνων ειναι κλειστο καθε πεμπτη

Link to comment
Share on other sites

Από το δελτίο τύπου του ΣΜΗΒΕ

 

Έχει αποφασιστεί μείωση των ασφαλιστικών εισφορών, λόγω εφαρμογής δεσμεύσεων βάσει Μνημονίου. Διερευνάται ένα ελάχιστο ποσό ασφαλιστικών εισφορών της τάξης των 1.000 + 1.500 ευρώ/ έτος για όλους και επιβολή επιπλέον ποσού, το οποίο θα υπολογίζεται κλιμακωτά βάσει του δηλωθέντος ετήσιου εισοδήματος. Το ελάχιστο αυτό ποσό για τις ετήσιες ασφαλιστικές εισφορές θα διασφαλίσει τη βασική σύνταξη. Για όσους πληρώνουν παραπάνω, βάσει εισοδήματος, θα υπάρξει μεγαλύτερη σύνταξη από αυτή της βασικής. Επίσης, η υποχρέωση πληρωμής των ασφαλιστικών εισφορών προγραμματίζεται να υλοποιείται ανά τρίμηνο έναντι του εξάμηνου που ισχύει μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ακούγεται αν και πρόχειρα νομιζω να επιφέρει προβλήματα στους μισθωτούς. Γιατι ποιος εργοδότης θα καλύπτει το παραπάνω της βασικής οπως γινεται σημερα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα!

 

Επειδή έχω ακούσει 100 διαφορετικά νούμερα

από φίλους-συναδέρφους...

 

Μηχανικός 6-ετίας, αλλαγή κατηγορίας

από 2η σε 1η...

τι ποσό πρέπει να βγεί;;;;

(κάτω των 35 ετών)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ακριβώς η περίπτωσή μου...

 

Βάσει αυτού του πίνακα που έχει τις εισφορές ανά μήνα και αν προσθέσεις και το υπερ οαεδ στο τέλος..

 

(και αν υποθέσουμε ότι ρωτάς για ασφαλισμένο που υπάγεται στο νέο ασφαλιστικό χωρίς ειδ.προσαύξηση)

 

πας από 1924,74 σε 1576,32€.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι impalnto!! 

Ευχαριστώ αυτό ακριβώς θέλω να διερευνήσω:

κάτω 35 και κάτω 10ετίας -> χωρίς ειδική προσαύξηση.

 

Με τον πίνακα αυτό όμως, για 1η κατηγορία, βγαίνει

γύρω στα 1089,27... τα υπόλοιπα 500 από πού προκύπτουνε??

Link to comment
Share on other sites

Με τον πίνακα αυτό όμως, για 1η κατηγορία, βγαίνει

γύρω στα 1089,27... τα υπόλοιπα 500 από πού προκύπτουνε??

 

Στην 1η γραμμή που αφορά την 1η κατηγορία και αφού είπες για μηχανικό 6ετίας παίρνεις τις στήλες που αναφέρουν άνω 5ετίας :

(138,67+41,60+27,73+44,72)x6 + 60 ΟΑΕΔ=1576,32€

Edited by impalnto
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.