Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τελική σύνδεση με ΔΕΗ και καταμέτρηση τ.μ. για δημοτικά τέλη


Recommended Posts

Γεια σας.

Κατασκεύασα 3 μεζονέτες σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο που έχουν κοινόχρηστο 1& 2 υπόγειο. Λόγω κακής αρχιτεκτονικής μελέτης το 2ο υπόγειο μου είναι μη λειτουργικό. Δεν έχει κατασκευαστεί ούτε η ράμπα καθόδου. Αφήσαμε μια τρύπα κατά την κατασκευή και δηλώσαμε πως θα γίνει εκεί ασανσέρ για τα αυτοκίνητα. Όμως έχει μείνει έτσι..και ούτε πρόκειται να το κάνουμε τίποτα.   Και τα 2 υπόγεια που προορίζονται για πάρκινγ αυτή τη στιγμή είναι ημιτελή(το ισόγειο και οι υπόλοιποι όροφοι είναι κατοικήσιμοι) όμως έχω βγάλει την τελική άδεια στην πολεοδομία. Τα υπόγεια συνδέονται με πόρτα με τα υπόγεια των κατοικιών. Έχω κάνει αίτηση στο Δήμο Πανοράματος για καταμέτρηση τμ για οριστική σύνδεση με τη ΔΕΗ. Στην αυτοψία που έκαναν μου είπαν πως θα μετρήσουν κανονικά τους υπόγειους χώρου στα τμ για τα δημοτικά τέλη ασχέτως που είναι υπόγεια και δη το δεύτερο 'άχρηστο". Όταν κατασκευάζαμε τα κτήρια (νομίζω το 2008) μας είχαν πει τηλεφωνικώς πως τα υπόγεια πάρκινγ δε μπαίνουν στα δημοτικά τέλη. Τώρα όμως μας λένε πως μετράνε κανονικά.

Εν το μεταξύ εδώ και 2 χρόνια έχουμε κάνει κανονικά αίτηση για τελική σύνδεση με τη ΔΕΗ έχοντας πληρώσει το ποσό σύνδεσης όμως έχουμε κολλήσει στο έγγραφο του Δήμου για τα τμ. Προσφάτως μας ήρθε ένα χαρτί από τη Δεη που μας πληροφορεί πως τελειώνει το εργολαβικό ρεύμα. Λόγω του ότι μένουμε 3 οικογένειες μαζί , δε θέλουμε να βάλουμε κοινόχρηστο ρολόι στα υπόγεια όπως μας υπέδειξαν. Μάλιστα μας προέτρεψαν να μην το πληρώνουμε...Στο Δήμο πάντως έχουνε "παγώσει" την υπόθεση γιατί περιμένουν από εμάς να κάνουμε σύνδεση για κοινόχρηστο ρεύμα στα υπόγεια.

Ο προβληματισμός μου είναι μεγάλος γιατί ενώ το ισόγειο και οι 2 όροφοι είναι περίπου 200τμ ανα κατοικία προστίθενται ακομα 200 λόγω των αχρείαστων υπογείων.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Μπορώ να ζητήσω από την πολεοδομία να μου βγάλει άχρηστο το 2ο υπόγειο για να μειωθούν τα τετραγωνικά?

Είναι άδικο για ένα οικόπεδο που το άνοιγμά του στο δρόμο είναι 20 μέτρα στο δρόμο και οι κύριοι χώροι είναι 600 να πληρώνεις δημοτικά τέλη για 1100 τμ λόγω των υπογείων πάρκινγκ που δεν χρησιμοποιούνται ..

 

Ξέρω πως είναι μπερδεμένο το θέμα μου. και σίγουρα δε σας το μετέφερα σωστά...συγνώμη..

Αν κάποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του..ευχαρίστως..

Edited by antonis_pilos
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη

έχω τη γνώμη ότι

όταν  δεν ηλεκτροδοτούνται κάποιοι χώροι (βλέπε άχρηστα υπόγεια)

ναι μεν δεν εισπράττονται εισφορές μέσω λογαριασμού ΔΕΗ

αλλά 

από την άλλη είσαι υποχρεωμένος να τους δηλώσεις ξεχωριστά στο Δήμο 

για να πληρώνεις ΦΑΠ (σε ξεχωριστό ετήσιο λογαριασμό του Δήμου)

 

Δεν γνωρίζω όμως αν τα ποσά της μιας περίπτωσης και της άλλης είναι ίδια

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά το λες αλλά για να πάρω το χαρτί που χρειάζεται για να κάνω την τελική σύνδεση με τη ΔΕΗ πρέπει ο Δήμος να υπολογίσει όλα τα μέτρα. Επειδή είναι ανίκανοι να  διαιρέσουν δια του 3 τα τμ στα υπόγεια και να μοιράσουν τα τμ στα 3 σπίτια(μάλλον γιατί είναι εξ αδιαιρέτου) μου ζητάνε να τους βγάλω το φίδι από την τρύπα και μετά να με τσιμπήσει...δηλαδή να βάλω κοινόχρηστο ρολόι για να τα "φορτώσουν" εκεί. Κάτι που για μένα είναι ασύμφορο και άσοφο γιαυτό και δεν το προχωρώ...

 

Μπορώ να βγάλω ένα υπόγειο άχρηστο στην πολεοδομία και να αφαιρεθεί από τα τμ?

Edited by antonis_pilos
Link to comment
Share on other sites

Αν τα ποσά είναι τα ίδια 

δεν βλέπω κανένα πρόβλημα

 

Το κοιν/στο ρολόι έτσι και αλλιώς θα σου χρειαστεί

Ο μηχανικός τι γνώμη έχει?

 

Για τα ακριβή τ.μ εκάστου ηλεκτροδοτούμενου διαμερίσματος ή κοιν/στου χώρου

συνήθως οι Δήμοι ζητάνε 

1. βεβαίωση από τον μηχανικός σου και

2.αντίγραφο οικ άδειας

Link to comment
Share on other sites

αντωνη

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι,

ποσοι ειναι οι συνιδιοκτητες στο οικοπεδο οι οποιοι χτισατε αυτες τις μαιζονεττες και γιατι δεν κανατε συσταση ΟΙ [και διανομη προ πασης ανεγερσης].....

ετσι θα ειχατε οριστικα τμ. για καθε ιδιοκτησια...

Εισθε και στο Πανοραμα, εχετε κτηματολογιο.  Σημερα, χωρις συσταση ΟΙ,  τα κτισματα ειναι ανυπαρκτα..

Επομενως,

Παρτε τις βεβαιωσεις του 4178

καντε τις συστασεις

και με τα συμβολαια πηγαινετε για ρευμα

Αν θελουν ας ερθουν να κανουν αυτοψια...

υγ

και οπως ειπε ο φιλος ΚΑΝΑ

τα κενα πληρωνουν μονον ΤΑΠ,  τπτ αλλο...

αλλά αυτο εξαρταται απο το πώς "σκοπευετε" να δειξετε το υπογειο...

 

διοτι αλλο ειναι αν ειναι "παρακολουθημα",  αρα προσαυξανει τα τμ. καθε διαμερισματος

και αλλο αν ειναι αυτοτελης ΟΙ...

Ομως,ολα αυτα εξαρτωνται απο την αδεια.

Αρα να μιλησετε με τον μηχανικο και  με τον συμβ/φο σας

 

δες και εδω

 

Δημοτικά Τέλη (ΔΤ) – Δημοτικοί Φόροι (ΔΤ) – Τέλος Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ)

Η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη βάσει των Νόμων 25/75, 429/76, και 1080/80, να συνεισπράττει με τους λογαριασμούς ρεύματος τα υπέρ τρίτων ποσά των Δημοτικών Τελών και Δημοτικού Φόρου και βάσει του Ν.2130/93 το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας και να διακόπτει την παροχή εάν αυτά δεν καταβάλλονται από τον πελάτη.

Η χρέωση των Δημοτικών Τελών (Δ.Τ.) του Δημοτικού Φόρου (Δ.Φ.) και του Τέλους Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ) γίνεται σύμφωνα με τα τετραγωνικά μέτρα που αναφέρονται στο έγγραφο του αρμόδιου Δήμου, το οποίο προσκομίζεται από τον πελάτη κατά την αρχική ηλεκτροδότηση ή με μεταγενέστερο έγγραφο του αρμόδιου Δήμου προς το Διαχειριστή Δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ).

Ο υπολογισμός τους γίνεται ως ακολούθως :

Για ΔΤ, ΔΦ :

(τ.μ. ακινήτου)   Χ   (συντελεστή Δ.Τ ή Δ.Φ.)  Χ  (ημέρες έκδοσης λογ/σμού)
365 ημέρες

 Για ΤΑΠ :

(τ.μ. ακινήτου)  Χ  (τιμή ζώνης)  Χ  (παλαιότητα)  Χ  (συντ. ΤΑΠ)  Χ  (ημέρες έκδοσης λογ/σμού)
365 ημέρες

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου και ανήκουν ακόμα στον πατέρα μου και στη μητέρα οπότε είναι 2 οι ιδιοκτήτες. Είμαστε 3 αδέλφια που μένουμε, περιμένουμε την κατάλληλη στιγμή για να τα κάνουμε σύσταση. Θα γίνει και αυτό...

 

Το πρώτο υπόγειο έχει ξεχωριστή είσοδο μέσω ράμπας. το δεύτερο υπόγειο πάρκιγκ επικοινωνεί μόνο μέ σκάλα(εκτός από την τρύπα που υπάρχει για το ανσανσέρ που και καλά θα κάνουμε)

  

 

 

και οπως ειπε ο φιλος ΚΑΝΑ

τα κενα πληρωνουν μονον ΤΑΠ,  τπτ αλλο...

αλλά αυτο εξαρταται απο το πώς "σκοπευετε" να δειξετε το υπογειο...

 

διοτι αλλο ειναι αν ειναι "παρακολουθημα",  αρα προσαυξανει τα τμ. καθε διαμερισματος

και αλλο αν ειναι αυτοτελης ΟΙ...

Ομως,ολα αυτα εξαρτωνται απο την αδεια.

Αρα να μιλησετε με τον μηχανικο και  με τον συμβ/φο σας

 

 


 

στο δήμο λένε πως ανεξαρτήτου χρήσης , οποιοσδήποτε χώρος ασχέτως αν ηλεκτροδοτείτε, πληρώνει δημοτικά τέλη.

Link to comment
Share on other sites

ισχυει  το παρακατω.

 

απλα δεν το κανατε [κι ο Δημος..."ξεχναει" να σας ενημερωσει για το τι πρεπει να κανετε...]

 

http://www.thessaloniki.gr/portal/page/portal/DioikitikesYpiresies/GenDnsiDioikOikonYpiresion/DnsiDimProsodonPoron/TmimaAntapTelon/Telh/MhHlektrothotoymena/MhHlektrodotoumenaAkinhta

 

υγ

και να κανετε τις τακτοποιησεις σας

και την συσταση

 

σημερα πληρωνετε για ολα τα τμ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

...

 

Μπορώ να βγάλω ένα υπόγειο άχρηστο στην πολεοδομία και να αφαιρεθεί από τα τμ?

Το ανέφερες κι άλλη φορά αυτό.

Λοιπόν Πολεοδομικά δεν υπάρχει το άχρηστο και πολεοδομικά δεν μπορείς να το κάνεις.

Το μόνο που (θεωρητικά) μπορείς να κάνεις είναι να το καταργήσεις. Δηλαδή να το μπαζώσεις οπότε μετά από αυτό με νέα άδεια το αφαιρείς από τα σχέδια της πολεοδομίας.

Κάθε άλλη σκέψη περί αχρήστου ξέχνα την.

 

Γενική εμπειρία με την ΔΕΗ είναι να έχετε μια δημιουργική συνάντηση εσύ ο μηχανικός σου και ο συμβολαιογράφος και να τσεκαριστούν σενάρια αλλαγών των επιφανειών των συστάσεων οριζοντίων ιδιοκτησιών και των κοινοχρήστων χώρων.

Ενδεχόμενα το κόστος τροποποιήσεων (που θα πρέπει να ελεγχτεί) να αξίζει τον κόπο το όφελος που θα έχεις με Δημοτικά τέλη και ΔΕΗ.

Εξ αποστάσεως τελική λύση (χωρίς σχέδια και συμβόλαια) δεν θα μπορέσεις να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα

Μεζονέτα με ανεξάρτητο υπόγειο χώρο, τακτοποιημένο με τον 3843/10 (δεν έχει ξεχωριστά χιλιοστά). Μέχρι τώρα η ηλεκτροδότηση ήταν κοινή. Επειδή πρόκειται να μισθωθεί και ο ιδιοκτήτης δεν συμφωνεί με την τοποθέτηση ενδιάμεσου μετρητή, γνωρίζετε αν μπορεί να γίνει αίτηση για ξεχωριστό μετρητή στο όνομα του μισθωτή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.