Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενα Tαμείο για όλους, με ενιαία σύνταξη


Engineer

Recommended Posts

Δε θα περίμενα ποτέ από συνάδελφο να ακούσω τέτοια ισοπεδωτικη άποψη περί συντάξεων.

Φίλε Γεωργιε Μιχαήλ, σε 35 έτη επαγγέλματος, με μέσο όρο 4.000€ ετήσιες εισφορές, εξαιρετικά ευοιωνα, θα έχω καταβάλει από την τσέπη μου 140.000€ εισφορών.

Ο αγρότης και ο σκουπιδιαρης για να έχουν ίδια σύνταξη με εμένα, θα πρέπει να έχουν καταβάλει τα ίδια, ειδάλλως να μου επιστρέψουν τη διαφορά και θα συμφωνήσω σε κοινή σύνταξη για όλους.

 

Δε μπορείς να ζητάς κοινωνική ισότητα αδιαφορωντας για τις κοινωνικές αδικιες που θα συντελεστουν προκειμένου να επιτευχθεί αυτή...

 

Είναι τουλάχιστον αστείο.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Για να υπαρχει κοινή συνταξη (ειμαι υπέρ) θα πρεπει να υπαρχει προηγούμενος και αντιστοιχία στις εισφορές που καταβάλουν. Αλλιως ο ενας ειναι μακακας και ο άλλος ο έξυπνος της υπόθεσης...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα . Εισφορές για περίθαλψη καταβάλλουμε όλοι το ίδιο γύρω στα 100 € τον μήνα .

Τα παραπάνω είναι για σύνταξη και εκεί δεν έχουμε καταβάλλει όλοι τις ίδιες εισφορές .

 

Μάλιστα οι του ιδιωτικού τομέα υπάλληλοι και ΕΕ τα καταβάλλουν από την τσέπη τους , ενώ του δημοσίου , δεκο ,τράπεζες , τους τα καταβάλλουν οι άλλοι κατεβάζοντας διακόπτες και εκβιάζοντας στυγνά το κοινωνικό σύνολο , υπό την ανοχή και στήριξη των πολιτικών κομμάτων που τους διορίζουν .

 

Ετσι κάποιοι παίρνουν παχυλές και πολλαπλές συντάξεις χωρίς στην ουσία να έχουν καταβάλλει εισφορές , αγρότες παίρνουν χαμηλές συντάξεις , επίσης χωρίς να έχουν για πολλά χρόνια καταβάλλει εισφορές και υπάρχουν και οι μλκες του ιδιωτικού τομέα που παίρνουν χαμηλές συντάξεις για τις εισφορές που έχουν καταβάλλει .

 

Εγώ στον ΟΑΕΕ γιά 32 χρόνια έχω καταβάλλει με τους τόκους ταμιευτηρίου κάθε εποχής σχεδόν 300.000 € και μέχρι να βγώ στην σύνταξη θα έχω περάσει τις 400.000 € . Αυτό σημαίνει ότι μόνο το 2 % των τόκων ετησίως για τα λεφτά που έχω δώσει να παίρνω , πρέπει να  μου δίνουν σχεδόν 800 τον μήνα μικτά . Αλλά επειδή θα πρέπει να πάρω και τα υπόλοιπα κατά ένα μεγάλο μέρος , η σύνταξη θα πρέπει να είναι τουλάχιστον διπλάσια . 

 

Στην πράξη με τα σημερινά δεδομένα δεν θα περνάει τα 1300 € . 

 

Από την άλλη υπάρχει κόσμος που δεν έχει πληρώσει εισφορές και παίρνει σχεδόν τα ίδια λεφτά .

 

Οι αδικίες δεν διορθώνονται με νέες αδικίες στους ίδιους πάντα αδικούμενους .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δε θα περίμενα ποτέ από συνάδελφο να ακούσω τέτοια ισοπεδωτικη άποψη περί συντάξεων.

Φίλε Γεωργιε Μιχαήλ, σε 35 έτη επαγγέλματος, με μέσο όρο 4.000€ ετήσιες εισφορές, εξαιρετικά ευοιωνα, θα έχω καταβάλει από την τσέπη μου 140.000€ εισφορών.

Ο αγρότης και ο σκουπιδιαρης για να έχουν ίδια σύνταξη με εμένα, θα πρέπει να έχουν καταβάλει τα ίδια, ειδάλλως να μου επιστρέψουν τη διαφορά και θα συμφωνήσω σε κοινή σύνταξη για όλους.

 

Δε μπορείς να ζητάς κοινωνική ισότητα αδιαφορωντας για τις κοινωνικές αδικιες που θα συντελεστουν προκειμένου να επιτευχθεί αυτή...

 

Είναι τουλάχιστον αστείο.

εγώ δεν βλέπω τι χρήματα βάζει ο καθένας , αλλά τι ιδρώτα χύνει στην εργασία ( προσφορά του στο κοινωνικό σύνολο ,  αν δηλαδή έχει εργαστεί περισσότερο ή λιγότερο στην ζωή του )   Αν ο αγρότης και ο σκουπιδιάρης έχει χύσει λιγότερο ιδρώτα από εσένα αλλά και εμένα (για να μην το προσωποποιήσω ) τότε θα συμφωνήσω να πάρεις (πάρω ) περισσότερη σύνταξη 

 

Για μένα όλοι όταν μεγαλώνουν και δεν μπορούν βιολογικά να προσφέρουν πρέπει σαν ανθρώπινα όντα να ζουν και να πεθαίνουν με αξιοπρέπεια όμοια για όλους

 

Αφού λοιπόν δεν υπάρχουν κοινωνικές συνθήκες ώστε όλοι οι άνθρωποι να αμείβονται το ίδιο , ανεξάρτητα εργασίας τους ,  για ευνόητους λόγους κυρίως λειτουργικούς στις ανθρώπινες κοινωνίες , ας έχουν τουλάχιστον στο τέλος της ζωής τους την ίδια αντιμετώπιση

 

Αλλά αυτά είναι μάλλον ψηλά γράμματα και μάλλον είμαι στις απόψεις αυτές   ένας και μοναχικός καυμπόης Ίσως όμως η κατρακύλα του συστήματος αναγκάσει για κάτι τέτοια έστω και για λόγους αποφυγής πλήρης καταστροφή του

 

Υσ και εγώ είμαι σαν και εσένα από αυτούς που έχουν καταβάλει πολύ περισσότερες ασφαλιστικές εισφορές από το εργάτη του απορριμματοφόρου  , αλλά επειδή τον ξέρω το πως ζει,  αναλογικά για αυτόν είναι πιο δύσκολα αυτά που δίνει και του λείπουν περισσότερο από αυτά που καταβάλω εγώ σαν ασφαλιστικές εισφορές και ας είναι συνολικά περισσότερες οι δικές μου εισφορές   Άρα όλα είναι σχετικά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα Γιώργη είναι ότι τις ανισότητες στα γηρατειά τις εντείνουν αυτοί έχυσαν τον λιγότερο ιδρώτα .

 

Ολοι του ιδιωτικού τομέα έχουν κουραστεί για να βρούν πελάτες και έχουν χύσει πολύ ιδρώτα για να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους . Αλλά τις μεγάλες συντάξεις τις παίρνουν αυτοί που βρίσκονται στους κλιματιζόμενους χώρους , αν δεν την έχουν κοπανήσει για καφέ η ύπνο στο σπίτι τους εν ώρα εργασίας .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα Γιώργη είναι ότι τις ανισότητες στα γηρατειά τις εντείνουν αυτοί έχυσαν τον λιγότερο ιδρώτα .

 

Ολοι του ιδιωτικού τομέα έχουν κουραστεί για να βρούν πελάτες και έχουν χύσει πολύ ιδρώτα για να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους . Αλλά τις μεγάλες συντάξεις τις παίρνουν αυτοί που βρίσκονται στους κλιματιζόμενους χώρους , αν δεν την έχουν κοπανήσει για καφέ η ύπνο στο σπίτι τους εν ώρα εργασίας .

 

άρα ένας λόγος παραπάνω να έρθουμε στα λόγια μου Δεν θα διαφωνήσω στο παραπάνω που γράφεις για αυτό εγώ εξετάζω και έχει περισσότερη σημασία για μένα το πόσο έχει εργαστεί κάποιος στην ζωή του και όχι τι χρήματα έχει καταβάλει σαν εισφορές εφόσον δεν τα έκανε χλιδάτη ζωή στα νιάτα του (γιατί έχουμε και τέτοια ) 

 

Επομένως ο καθένας πρέπει να πληρώνει αναλογικά με αυτά που βγάζει στην ζωή του από την εργασία του (προϋπόθεση να υπάρχει εργασία  )   και στο τέλος όλοι να έχουν την ίδια σύνταξη ,από ένα φορέα ,  αυτό για μένα είναι σωστό 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν βλέπω τι χρήματα βάζει ο καθένας , αλλά τι ιδρώτα χύνει στην εργασία ( προσφορά του στο κοινωνικό σύνολο ,  αν δηλαδή έχει εργαστεί περισσότερο ή λιγότερο στην ζωή του )....

 

Πως κρίνεις ποιος έχει δουλέψει και ποιος όχι ?! Δεν ξέρω κανέναν να λέει ότι δεν έχει δουλέψει. Και νεροκουβαλητής να είναι....

 

Άσε το άλλο που όλοι έχουν δουλέψει....από τα 10 τους ! Από τα 10 λέει ο άλλος δουλεύει οικοδομή ! 

 

Δεν καταλαβαίνω.....αν κάποιος όντως έχει πραγματικά δουλέψει στη ζωή του - και δεν το φωνάζει απλά στο καφενείο - θα έχει πληρώσει και τις εισφορές του άρα θα πάρει και την σύνταξη του. Εγώ τώρα σαν μηχανικός θέλω για κάποιον λόγο παραπάνω σύνταξη...και πληρώνω παραπάνω. Δεν κατάλαβα τι τον νοιάζει αυτόν ?

 

Το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι πολλοί από αυτούς που λες που στάζουν ιδρώτα....δεν έχουν δουλέψει όπως πρέπει και όσο νομίζεις και δεν έχουν πληρώσει τις εισφορές τους. Και τώρα γκρινιάζουν.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Πως κρίνεις ποιος έχει δουλέψει και ποιος όχι ?! Δεν ξέρω κανέναν να λέει ότι δεν έχει δουλέψει. Και νεροκουβαλητής να είναι....

 

Δεν καταλαβαίνω.....αν κάποιος όντως έχει πραγματικά δουλέψει στη ζωή του - και δεν το φωνάζει απλά στο καφενείο - θα έχει πληρώσει και τις εισφορές του άρα θα πάρει και την σύνταξη του. Εγώ τώρα σαν μηχανικός θέλω για κάποιον λόγο παραπάνω σύνταξη...και πληρώνω παραπάνω. Δεν κατάλαβα τι τον νοιάζει αυτόν ?

 

Το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι πολλοί από αυτούς που λες που στάζουν ιδρώτα....δεν έχουν δουλέψει όπως πρέπει και όσο νομίζεις και δεν έχουν πληρώσει τις εισφορές τους. Και τώρα γκρινιάζουν.

Φυσικά κατά τις δικές μου αιρετικές απόψεις , όπως έγραψα πιο πάνω , όλοι θα πρέπει να πληρώνουν αναλογικά με αυτά που εισπράττουν από την δουλειά τους και με την προυπόθεση ότι υπάρχει εργασία  Για μένα ο σκοπός του κράτους θα πρέπει να  είναι , να εξασφαλίζει ένα αποδεκτό ποσό για όλους , που να εξασφαλίζει την άνετη και αξιοπρεπή διαβίωση ενός ατόμου που δεν μπορεί να εργαστεί λόγο ηλικίας Και να είναι ίδιο απόλυτα για όλα τα γεροντάκια 

 

Όποιος δεν έχει δουλέψει και ιδρώσει στην ζωή του τότε μόνο για ανθρωπιστικούς λόγους θα πρέπει να έχει την ελάχιστη οριακή διαβίωση και ισχύει το όπως έστρωσε θα κοιμηθεί 

 

Υσ όλων η εργασία σε μια ανθρώπινη κοινωνία δεν καταγράφεται ? Δεν μιλώ τώρα για κάποιον που ζει στην κορυφή ενός βουνού ή στην ζούγκλα του Αμαζονίου σαν ερημίτης μακριά από τον πολιτισμό  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο οι "αιρετικές" απόψεις σου είναι τέλειες, όπως άλλωστε είναι και του κομουνισμού.

 

Στην πράξη όμως ....???

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει ο ενας με τον αλλο ρε Γιώργο και μου λες για κούραση; Ολα ειναι σχετικά. Πρώτον ο μεν μπορει να πασχίζε να διαβάζει μια ζωη και ο άλλος να φραπεδιαζε και το μονο που ξέρει ειναι να κουβαλάει πράγματα. Ο μεν μπορει να ειναι άνεργος και να καλείται να πληρώνει υπέρογκες εισφορές και ο άλλος να κολλάει με 800€ ένσημα στο ΙΚΑ. Ε, δεν ειναι το ίδιο ούτε μπορουν να πάρουν τα ίδια..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.