Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση πάνω στο ύψος του φυσικού εδάφους


 
ARS

Recommended Posts

@ myri

Πρόβλημα θα είχες στην αντίθετη περίπτωση: αν ο όμορος δεν είχε Υπόγειο και εσύ κατέβαινες χαμηλότερα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση βρες υγειές έδαφος θεμελίωσης, πρόσεξε τη γραμμή επαφής, και προστάτευσε την ενδεχόμενη λιθοδομή (αν δεν είναι τοιχείο) που βρίσκεται στο κοινό όριο μήπως μετακινηθεί προς το εσωτερικό της διπλανής οικοδομής λόγω υπερπίεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς palex:

Ωραίο το σχεδιάκι σου, έτσι γενικά κινούμαι και εγώ, απλά αν μου επιτρέπεις, εγώ οπλίζω και στο σημείο της ένωσης τοιχίου με την οριζόντια πλάκα, π.χ. με κατακόρυφη φουρκέτα ή και σπάζοντας τα κατακόρυφα Φ10 του τοιχίου εντός της πλάκας, για καλύτερη συμπεριφορά (βλέπω ότι εσύ σταματάς τους οπλισμούς-διόρθωσε με αν κάνω λάθος). Βέβαια εδώ έχεις μπαζωμένο τμήμα, αλλά γενικά εγώ κινούμαι ενιαία.

 

Προς myri:

Κάνε πιο συγκεκριμένες τις αλχημίες για να καταλάβουμε.

Εάν αυτές είναι στο φορέα της ανωδομής (από έδαφος και πάνω, που μάλλον εκεί θα είναι) νομίζω ότι δεν έχεις πρόβλημα. Πρόβλημα εκτιμώ θα είχες εάν εσύ θεμελίωνες το κτήριό σου, ο γείτονας δεν είχε κτήριο και έσκαβε νέα θεμέλια πιο χαμηλά από τα δικά σου για να θεμελιώσει.

 

Προς camelot:

Στην περίπτωση που αναφέρεις γιατί θα είχε πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

αυτό με την υπερπίεση φοβάμαι

 

γιατί ο γείτονας

έχει γκρεμίσει τοιχεία στο υπόγειο που θεωρώ πως ήταν κομμάτια της θεμελίωσής του

έκανε κάτι σαν γκαναιτ χωρίς φωλιές, στο μισό καθ ύψος κτίριο

πεταχτό με το χέρι

κλπ

 

δηλ χαιρετίσματα

μετά τις επισκευές θεωρώ πως στο κτίριό του μειώθηκαν οι αντοχές

Link to comment
Share on other sites

@ myri

Επειδή υποπτεύθηκα ότι θα υπήρχε άναρχη κατάσταση στο διπλανό κτίσμα συνέστησα προσοχή στη γραμμή επαφής. Κάτι ακόμα για το μέλλον. Τα τοιχεία του Ισογείου σου και του 1ου Ορόφου καλούπωνέ τα περιμετρικά. Και από την πλευρά της επαφής, γιατί συνήθως τα συνεργεία τα καλουπώνουν από τις τρεις πλευρές.

Πριν χρόνια βρισκόμουν στην Οροφή της Πυλωτής μιας τετραώροφης και σκυροδετούσαμε "κοστούμι" την Πλάκα με τα τοιχεία και τα υποστυλώματά της. Δίπλα παλιά Ισόγεια Οικοδομή με σκελετό από οπλισμένο σκυρ. Εγώ επαναπαύθηκα. Και ενώ η αντλία έριχνε το beton στα τοιχεία της επαφής και ενώ βρισκόταν προς το τέλος της πλήρωσής τους ξαφνικά ακούμε έναν θόρυβο και βλέπουμε το beton των τοιχείων να εξαφανίζεται. Λέμε άνοιξαν τα κλειδιά στην Πυλωτή. Όμως δεν ήταν αυτό. Επειδή τα τοιχεία είχαν καλουπωθεί μόνο από τις τρεις πλευρές πίεσαν την τοιχοποιία της διπλανής Ισόγειας κατοικίας την έσπασαν και το beton μπήκε στο σαλόνι της κυρίας από δίπλα πάνω στον μπουφέ της και την τραπεζαρία. Καταλαβαίνετε όσοι με παρακολουθείτε την τρομάρα μας. Και δεν ήταν αυτό γιατί στη συνέχεια έπρεπε να απομακρύνουμε το beton από το σπίτι πριν στερεοποιηθεί για να μη γίνει μπετονοποιημένη η τραπεσαρία και ο μπουφές της κυρίας. (Και ήταν μια γρουσούζα, από την αρχή όλο μουρμούριζε, και μας παρατηρούσε πίσω από τα πατζούρια, ούτε έναν καφέ που λέει ο λόγος). Τελικά της πήραμε καινούργιο σαλόνι και το σπίτι της το κάναμε καινούργιο. Τέλος πάντων περασμένα ξεχασμένα που λένε. Γιαυτό η σκυροδέτηση των τοιχείων της επαφής με το μαλακό και σε τρεις στρώσεις, ώστε να τραβάει πρώτα λίγο η προηγούμενη και να συγκρατεί την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Προς palex:

Ωραίο το σχεδιάκι σου, έτσι γενικά κινούμαι και εγώ, απλά αν μου επιτρέπεις, εγώ οπλίζω και στο σημείο της ένωσης τοιχίου με την οριζόντια πλάκα, π.χ. με κατακόρυφη φουρκέτα ή και σπάζοντας τα κατακόρυφα Φ10 του τοιχίου εντός της πλάκας, για καλύτερη συμπεριφορά (βλέπω ότι εσύ σταματάς τους οπλισμούς-διόρθωσε με αν κάνω λάθος). Βέβαια εδώ έχεις μπαζωμένο τμήμα, αλλά γενικά εγώ κινούμαι ενιαία.

 

-ναι, ειναι πιο σωστο γενικα το να συνδεονται εδαφοπλακα με περιμετρικα τοιχεια οπως περιγραφεις! Αν και δεν προσομοιωνεται, σιγουρα λειτουργει υπερ της ασφαλειας. Ειναι σχεδιαστικο το λαθος που ειδες στην πραξη τσακιζω τα σιδερα.

-Αλλο θεμα:

Οταν τρεχεις το μοντελο κανεις αναλυση για δυο σεναρια; αυτο με την την πεδιλοδοκο υψους 80cm και αυτο με την λειτουργια της πεδιλοδοκου ολης μαζι με το τοιχιο περιτοιχισης συνολικου υψους 1.70μ? Διοτι αυτο αλλαζει το ελευθερο υψος του υποστυλωματος. Στις δικες μου περιπτωσεις μεχρι στιγμης δεν ειδα σημαντικες διαφοροποιησεις εκτος απο τον ελαχιστο οπλισμο πδ τον οποιο και προσπαθω να αποφυγω βαζοντας την πδ ως 80εκ υψους.

Αλλος λογος που το κανω αυτο ειναι γιατι δεν θεωρω οτι μελετώντας και κατασκευαζοντας την πεδιλοδοκο ως "υψικορμη" αυτη συμπεριφερεται καλυτερα στατικα.

Επισης εχω απορια την εννοει ο ΕΚΩΣ για το ελαχιστο υψος πελματος πδ = 1.5bw ή 0.30μ = εδω 1.5*0.30 =0.45m το οποιο βρισκω υπερβολικο και δεν εφαρμοζει και κανεις. Μαλλον η διαταξη αφορα τα πεδιλα τοιχειων υπογειων περισσοτερο και οχι καθεαυτου τις πεδιλοδοκους?

Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο ερώτημά σου που το έχουμε συζητήσει κι αλλού θεωρώ ότι αναφέρεται μόνο στα περιμετρικά τοιχία του υπογείου.

 

myri

Θα πρότεινα να κάνεις τη θεμελίωσή σου στο σημείο που είναι το gross beton του δαπέδου υπογείου του ομόρου ή έστω λίγο ψηλότερα (όχι πολύ).

Ο γείτονας μπορεί να μην είχε προβλέψει την κατασκευή της δικής σου όμορης οικοδομής χωρίς υπόγειο και να μην όπλισε τα τοιχία υπογείου του κατάλληλα.

Επιπλέον αν αύριο θελήσει ο γείτονας να γκρεμίσει το διώροφο του και να φτιάξει μια πενταώροφη πολυκατοικία σαν τη δική σου, θα αναγκαστεί να σκάψει πιο βαθιά από τη στάθμη της θεμελίωσής σου και ενδεχομένως αν τα εδάφη δεν είναι καλά ή δεν προσέξει να έχεις πρόβλημα. Για να μην εξαρτάσαι λοιπόν από το τι θα κάνει ο γείτονας αύριο μεθαύριο και για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο φρόντισε να μην έχουν πολύ μεγάλη διαφορά οι στάθμες θεμελίωσης των ομόρων. Όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν αν έχεις βραχώδες έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

@ palex:

- Προσομοιώνω την πεδιλοδοκό όχι σαν υψίκορμη. Απ΄ότι θυμάμαι στα downloads του Φόρουμ υπάρχει μία μελέτη του Καθηγητή Τέγου για τη συμπεριφορά της πεδιλοδοκού ως υψίκορμου στοιχείου. Αν δεν την βρεις, στείλε μου το e-mail σου να στην αποστείλω. Έχει ενδιαφέρον.

- Θεωρώ ότι η αναφορά του Ε.Κ.Ω.Σ (18.6.1) για ύψος 1.5bw ή 0.30m αφορά τα περιμετρικά τοιχία υπογείου. Αν δεις στη συγκεκριμένη παράγραφο αναφέρει χαρακτηριστικά: "Τα πέδιλα των τοιχείων υπογείου, εάν δεν αποτελούν....................."

 

@ myri:

Η συμβουλή του Χάρη θεωρώ ότι είναι πολύ χρήσιμη και αν μπορείς εφάρμοσέ τη. Έτσι μειώνεις τους κινδύνους στους οποίους φοβόμουν και αναφέρθηκα σε πιο πάνω ποστάρισμά μου, όταν σου έλεγα ότι: "Πρόβλημα εκτιμώ θα είχες εάν εσύ θεμελίωνες το κτήριό σου, ο γείτονας δεν είχε κτήριο και έσκαβε νέα θεμέλια πιο χαμηλά από τα δικά σου για να θεμελιώσει."

Πρόσεξέ το ιδιαίτερα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

@ camelot

Την ιστορία με το σαλόνι την έχω ξανακούσει...Έφυσε ο τοίχοςαπό τις πιέσεις ε;

Ας μιλήσουμε όμως για το παρακάτω που έγραωες: "Στο κατώτερο στρώμα χονδρόκοκκο λατομικό υλικό (5-7cm) σε ένα πάχος 20-30 εκατ. και στη συνέχεια μικρότερης διαμέτρου (1-3cm) σε πάχος 10-20 εκατ για εξομάλυνση του δαπέδου θεμελίωσης. "

Αυτό δεν έιναι προβληματικό; Μπορεί και έχει οδηγήσει σε σημαντικές καθιζίσεις, καθότι είτε από πίεση είτε από νερό, τα λεπτόκοκα γεμίζουν τα κενά του αφήνονται από τα μεγαλύτερης διατομής, από κάτω... Και έχει γίνει πρόσφατα αυτό!!! Και φυσικά αναφέρομαι σε περιπτώσεις που απλά γίνεται το μπάζωμα έτσι, χωρίς εξυγείανση, δόνηση κτλ. Αλλά το αντίστροφο, δεν έχει πρόβλημα και έχει και το θετικό πως η σκυροδέτηση πάνω σε μεγάλης διαμέτρου σκύρα, θα γεμίσει με μπετό τα κενά τους, δημιουργώντας έτσι ένα πολύ δυνατό σώμα. Τί λες;

 

@ myri

αν είναι σε φάση μελέτηςκαι ο στατικός σου κάνει και αυτός την μελέτη του, ζήτα του τον απαιτούμενο αντισεισμικό αρμό. Πολλαπλασίασέτον επί ρίζα 2 και άσε τον ανάλοφο αρμό και στην μελέτη και στην κατασκευή! Μόνο και μόνο η κίνηση του δικού σου κτιρίου μπορεί να βλάψει το διπλανό! Περισσότερα στο βιβλίο των Γ.Πενέλη&Α.Κάππου "Αντισεισμικές Κατασκευές από σκυρόδεμα", παρ. 7.2.14.

Θεμελίωση 5όροφης 80εκ ή 1μ από το έδαφος, δεν θα έκανα. Θα κατέβαινα στο -2,5 και θα σήκωνα τοιχεία τουλάχιστο περιμετρικά, αν και αν έχεις πάρκινγκ στην πυλωτή θέλει και ενδιάμεσα. Μιλάμε για μια επιβάρυνση ~30μ3 και <600kg σε σίδερο... Και νομίζω πως απαντώ και στον ARS.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.