Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση πάνω στο ύψος του φυσικού εδάφους


 
ARS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως οτι και να κάνεις πάρεδείγματα συμπήκνωσης δεν είνια να πέζουμε τα πτυχία μας κορώνα γράμματα επειδή κάποιος δεν του ¨"αρέσει " η ιδέα του υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Κώστα, δυστυχώς ο συγκεκριμένος πελάτης είναι πολύ δύσκολος γιατί είναι και εργολάβος και ακολουθεί την τεχνική "ξέρω εγώ, το έχω ξανακάνει και δεν έχει πάθει τίποτα", γιατί πολύ απλά δεν έχει κάνει καλό σεισμό.

Topap τη λύση της ποταμίσιας κροκάλας τη φοβάμαι λίγο γιατί δεν παρουσιάζει μηχανική εμπλοκή.

Εν πάση περιπτώσει, τί παραμέτρους σεπ και Ks θα θεωρούσατε σ'αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Polimixane,

Σου λέω τη προσωπική μου εμπειρία, όπου σε έργο ο μελετητής μας ζήτησε να μπαζώσουμε σχεδόν 3,50m θεμελίωσης με περιμετρικά τοιχία (μην ρωτάς γιατί δεν έκαναν υπόγειο...).

Αυτό που κάναμε ήταν το εξής:

Ρίξαμε πρώτα 2.60m κροκάλα ποταμίσια. Όπως έπεσαν οι κοτρόνες, εκεί έκατσαν.

Μετά ρίξαμε 50cm αμμοχάλικο σε 2 στρώσεις και μετά 40cm 3Α σε 2 στρώσεις. Κάθε στρώση διαβρεχόταν και συμπυκνώνονταν με roller compactor.

Όταν κάναμε τεστ συμπύκνωσης βγάλαμε 97%. Από πάνω έπεσε και μια επιπλέουσα πλακά 15cm.

 

 

Μιλάμε για τρία κτίρια με κάτοψη από 150 έως 200m2. Φαντάσου τόνους υλικού...:D

Link to comment
Share on other sites

γιατι επιτρεπεται να κάνει θεμελίωση-υπόγειο 3m με περιμετρικά τοιχία???

 

και μετα επιτρέπεται να φτιάξει ΚΑΙ υπόγειο??ή χάνεις το υπόγειο έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα....

Σε παλια γειτονια με πετρινα σπιτια (πανω απο 100ετη) τα οποια ειναι κολλητα απο τις δυο πλευρες. Κατεδαφισα ενα γωνιακο. Απο την μια πλευρα το συνορο ειναι το γειτονικο σπιτι. Το εδαφος καθαρος βραχος (εκανα 3 τομες). Ξεκινησα να σκαβω με τη σφυρα για τη θεμελιωση και παρατηρησα περιεργη συμπεριφορα στο γειτονικο σπιτι. Σταματησα αμεσως. Οποτε για βαθια θεμελιωση το ξεχναω. Τι θα λεγατε για επιφανειακη θεμελιωση με πεδιλοδοκους εκκεντρους?? Το σπιτι ειναι ισογειο 70τμ. Το εδαφος ειναι καθαρος βραχος οπως ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Πετρινο σπιτι, με συνδετικο υλικο κοκκινοχωμα... Πεφτανε ταπες απο σοβαδες και οι πετρες δεν ηταν στα καλα τους....

 

Τελικα θα παω σε κοιτοστρωση...η διαφορα στα κυβικα ειναι 5-7κβ... Δεν συμφερει η εσχαρα πεδιλοδοκων...

Link to comment
Share on other sites

Σε βράχο εγώ θα έσκαβα κανονικά. Που πέσανε οι σοβάδες, μέσα στο σπίτι? Το να μην είναι οι πέτρες της μεσοτοιχίας στα καλά τους είναι λογικό αλλά εάν θες μετά το σκάψιμο τις ενισχύεις (π.χ. με gunite) ή πιο απλά με τσιμεντοκονίαμα.

Link to comment
Share on other sites

Το να σκαβει η σφυρα στα 20εκ απο ενα πετρινο τοιχο 100 ετων απο χωμα και πετρες το θεωρεις αθωο??? Εγω δε θα σκαψω παντος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.