Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση πάνω στο ύψος του φυσικού εδάφους


 
ARS

Recommended Posts

@ acnt

Όσες φορές χρησιμοποίησα λατομικό υλικό το χρησιμοποίησα με τον τρόπο που έγραψα χωρίς να έχω καθιζήσεις της μορφής που αναφέρεις. Με την ευκαιρία αυτή ξανακοιτάζω ένα βιβλίο που έχω με τον τίτλο: Ευπαθή σημεία-Πρόληψη και αντιμετώπιση κατασκευαστικών λαθών- Βλάβες, Αιτίες, Κατασκευαστικές λύσεις και εφαρμογές και βλέπω ότι προτείνει και αυτό πρώτα χονδρόκοκκα υλικά και από πάνω τα λεπτόκοκκα και όχι το αντίστροφο.

Επίσης κάτι Π.Τ.Π οδοποίας που έχω αυτή τη στιγμή κοντά μου δείχνουν τον ίδιο τρόπο.

Μήπως η εμπειρία που έχεις από την πρόσφατη υποχώρηση το πρώτο στρώμα του λατομικού υλικού ήταν συγκριτικά με το δεύτερο πολύ μεγαλύτερης διαμέτρου γιαυτό μπόρεσαν τα λεπτόκοκκα να διεισδύσουν μέσα σε αυτό και να παρατηρηθεί καθίζηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@camelot

...και ξέρεις, ο τρόπος που λες ακούγεται και πιό σωστός!!! Αλλά το μπάζωμα με λατομικό υλικό μεγάλης διαμέτρου στα υπόστρωμα και μικρότερης επάνω, έχει μεγάλη διαφορά από το μεγάλης διαμέτρου κάτω και... άμμο από πάνω!!! Σε πολλούς αυτό που λες "πρώτα χονδρόκοκκα υλικά και από πάνω τα λεπτόκοκκα" δεν αποκλείει την χρήση επισφαλών συνδυασμών, έτσι δεν είναι; Από την άλλη, κάνε το πείραμα και βάλε σε ένα κουτί μια στρώση άμμου και από πάνω ψηφίδα και κούνα το! Θα δεις πως η μορφή των καθιζίσεων θα είναι πολύ αποδεκτή.

Link to comment
Share on other sites

ολες οι στρωσεις πρεπει να ειναι καλα διαβαθμισμενες. Το χοντροκκοκο υλικο δεν πρεπει να εχει κροκαλες μεγαλυτερης διαμετρους απο τα 2/3 του υψους της συμπυκνουμενης στρωσης. Αναμεσα στα κενα του χοντρου χαλικιου θα πρεπει να υπαρχει και μικροτερης που να λειτουργει σαν συνδετικο υλικο. Το συνδετικο υλικο θα πρεπει να ειναι μικρης περιεκτικοτητας σε αργιλο για να ειναι δυνατη η ευκολη συμπιεση με αυξηση του ποσοστου υγρασιας-διαβροχη.

Η μεθοδολογια για χονροκκοκκο υλικο κατω και λεπτοκκοκο πανω εχει προκυψει απο την εφαρμογη των ΠΤΠ των εργων οδοποιας.

 

-Ωστοσο δεν ξερω καταποσο καλυπτόμαστε να εφαρμοζουμε τις ιδιες προδιαγραφες σε εργα θεμελιωσεων. Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια τεχνικη οδηγια για εξυγιανση εδαφων θεμελιωσεων κτιριακων κατασκευων;

 

@acnt

Αν στο πατο του ποτηριου βαλεις σκετη λασπη (κακκο εδαφος θεμελιωση) απο πανω χαλικι μικρης διμετρου και απο πανω κροκαλα, τοτε το βαρος της κροκαλας θα πιεση το χαλικι με την μικρη του επιφανεια, να προχωρησει μεσα στη λασπη αρα θα εχει καθίζηση. Ειναι αυτο που λενε οτι ριχνεις πρςτα το χοντρο για το λεπτο το ρουφει η λασπη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ!!! Αλλά η καθίζιση (η οποία πάντα υπάρχει) στο παράδειγμά σου, θα είναι οποιόμορφη. Βάλε στο ποτήρι κάτω χαλίκια και χτύπατα για συμπίεση. Μετά σκέπασε τα με άμμο και ρίξε νερό σε ένα μέρος. Τί θα γίνει; Και από την άλλη να μην ξεχνάμε πως τόσο το χαλαρό έδαφος όσο και το νερό ακολουθεί τον κανόνα του εύκολου δρόμου με συνέπεια, το έδαφος να υποχωρήσει ανομοιόμορφα. Αυτό προσπαθώ να τονίσω!

 

Η μέθοδος στρώση χοντρόκοκκου-γέμισμα κενών με λεπτόκοκκα κοκ, είναι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι, το μυστικο λοιπον βρισκεται στην καλη διαβαθμιση της καθε στρωσης. Και επειδη λοιπον η διαδικασια της σωστης επιχωματωσης - συμπυκνωσης αποδυκνυεται οτι θελει πολυ παρακολουθηση και εχει πολλες αβεβαιοτητες, με σημαντικοτερη την νοοτροπια των εργολαβων οτι δεν εχει αναγκη, καταληγουμε στην λυση του φιλοτιμου σκυροδεματος με βαθια θεμελιωση μεχρι καποιο υγιες εδαφος ιδιως αν εχουμε καποιο πολυοροφο κτιριο.

 

Υ.Γ οσες εδαφοτεχνικες εχουν ερθει στα χερια μου ειναι της μορφης:

"αρρεν ου θηλι" το εχετει δει και εσεις αυτο;

 

επισης παραθετω τιμες που μου εχουν στειλει για σχολιασμο, (ισως πρεπει να μετακινηθει αυτο σε καινουργιο θεμα) και αν μπορειτε να προσθεσετε και δικες σας θα ηταν πολυ χρησιμο:

 

1) σεπ=130kn/m2 - ks = 3000 kn/m3- ks πενταπλασιο για σεισμο.

2)σεπ=160κn/m2 - ks=1800kn/m3 (!)

 

οι περισσοτεροι απο εμας θεωρουμε οτι με σεπ=200 κ Ks= 20000-30000 kn/μ3 εχουμε πιασει και την δυσμενεστερη περισπτωση ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

παδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

 

τη φανταζόμουν τη δουλειά οτι θα σκάψω

απλά θυμώνω που θα μου κοστίσει μερικές χιλιάδες ευρώ αέρας κοπανιστός :(

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ Χάρη για το ενδιαφέρον σου

δυστυχώς είναι πολύ πολύπλοη περίπτωση όχι μόνο στατικώς

το οικοπεοδο είναι κατωφερές

και ο δρόμος βρίσκεται 5 μέτρα πάνω από την προσόψη του οικοπέδου

(να ρωτήσετε τον Δημο Αθηναίων γιατί ανέβασε τη στάθμη του δρόμου)

 

δηλαδή μιλάμε στατικώς για ισόγειο άλλα πολεοδομικώς για υπόγειο (μη σου πώ 2ο υπόγειο) + αυτό που συζητάμε (3ο;;;;)

 

και είναι και το κόστος

ο προυπολογισμός είναι περιορισμένος

Link to comment
Share on other sites

myri η μοίρα των μηχανικών βλέπεις!

Μακάρι να μπορούσαμε να διαλέγουμε μόνο "καθαρές" δουλειές :(

Όλο στα δύσκολα.

Συγνώμη για το off topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς τι είναι η εξυγίανση εδάφους?

Συνάδελφο που ρώτησα (μεγάλο σε ηλικία) μου είπε πως είναι η αντικατάσταση του εδάφους με κροκάλα ποταμίσια.

Εγώ ωστόσο σε κάποιες τεχνικές προδιαγραφές έργου της δεη βρήκα την εξής διαδικασία: Σκάμμα - Διάστρωση μη υφαντού γεωυφάσματος - Σκύρα διαστάσεων 40-80mm - Χαλίκι διαστάσεων 15-40mm - Θραυστό αμμοχάλικο.

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται. Ουσιαστικά το προβλημά μου είναι οτι ιδιοκτήτης θέλει να σηκώσει το οικοπεδό του +1,20 ωστε να φτάσει το δρόμο και να θεμελιώσει εκεί με κοιτόστρωση. Η ιδέα του υπογείου δεν του αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.