Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργείται η επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας...;;;


terry

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν σε περίπτωση που είμαστε ασφαλισμένοι και σε άλλον φορέα (πχ ΙΚΑ ή ΟΑΕΕ) και μέχρι σήμερα παίρναμε απαλλαγή και πληρώναμε μόνο ΤΣΜΕΔΕ αν μπορούμε (για ευνόητους λόγους!) να κάνουμε την αντίστροφη διαδικασία;

 Δηλαδή να πάρουμε απαλλαγή από το ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώνουμε μόνο ΟΑΕΕ;

δεν νομιζω ... οσο εισαι στο ΤΕΕ δεν υπαρχει σωτηρια ... αν τωρα αποσυνδεθουν αυτα τα δυο μπορει και να γινεται αλλα τοτε δεν θα εχει λογο υπαρξης το ΤΣΜΕΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 286
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η επίσημη αντίδραση από ΤΕΕ, ΙΣΑ και ΔΣΑ:

http://www.capital.gr/forum/thread/5356221?page=1&messageId=5356230

 

αν ηταν μαγκες θα επρεπε να κλεισουν τα μαγαζια τους και να παμε ολοι μαζι σπιτια μας ... αλλα μαλλον δεν τους νοιαζει γιατι απο την αλλη πορτα πεφτουν τα λεφτα με το τσοβαλι στα δικα τους παραμαγαζακια ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, για λύστε μου μια απορία ή διορθώστε αν κάνω λάθος.

Η επιλογη κατωτερης κλιμακας ειναι παρελθόν. Οπότε το β' του 2015 θα ερθει κοντα ενα τριχίλιαρο και βαλε στον καθένα μας. Αυτες οι αυξησεις αφορουν το 2015 όμως. 

Με εκεινες τις αυξησεις που νταηλίκι ο καπεταν Σπίρτζης ειχε πει "Δεν πληρωνουμε ρε ναουμε ξερω 'γω" τι γίνεται;

Πότε θα μας έρθουν εις τον πρωκτόν;

Γνωρίζει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, για λύστε μου μια απορία ή διορθώστε αν κάνω λάθος.

Η επιλογη κατωτερης κλιμακας ειναι παρελθόν. Οπότε το β' του 2015 θα ερθει κοντα ενα τριχίλιαρο και βαλε στον καθένα μας. Αυτες οι αυξησεις αφορουν το 2015 όμως. 

Με εκεινες τις αυξησεις που νταηλίκι ο καπεταν Σπίρτζης ειχε πει "Δεν πληρωνουμε ρε ναουμε ξερω 'γω" τι γίνεται;

Πότε θα μας έρθουν εις τον πρωκτόν;

Γνωρίζει κανεις;

Αμα είναι να δώσεις μην αγχώνεσαι δεν το ξεχνάν θα σου ρθει το χαρτί.Άμα είναι να πάρεις όμως δεν!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ας μη γελιόμαστε. Το νομοσχέδιο θα ψηφιστεί. Ούτε οι έγγραφες καταγγελίες των φορέων μας, ούτε οι ηλεκτρονικές ψηφοφορίες, ούτε οι διαδηλώσεις της μιας μέρας μπορούν να φέρουν αποτέλεσμα. Είναι ανέξοδες πρακτικές εκτόνωσης, και το θέμα είναι ότι το πρόβλημα της επαγγελματικής μας επιβίωσης γίνεται όλο και πιο επιτακτικό.

 

Στύβω το μυαλό μου, ώστε να μπορέσουμε να βρούμε ένα τρόπο να αντισταθούμε μαζικά σε αυτή την άδικη και εξοντωτική αντιμετώπισή μας. Μέχρι σήμερα η άρνηση πληρωμής δεν έχει φέρει αποτέλεσμα, γιατί ένας οργανισμός, όπως ένα ασφαλιστικό ταμείο, έχει πολλές περισσότερες αντοχές, από τον καθένα μας ξεχωριστά. Το μόνο, που μέχρι στιγμής έχω σκεφτεί, είναι, ότι με κάποιο τρόπο, θα πρέπει να εμποδίσουμε τον μηχανισμό έκδοσης των χρεών, αλλά και είσπραξης με στοχευμένη δράση.

 

Και εδώ γεννάται το κρίσιμο ερώτημα, που πρέπει να απαντηθεί. Μέχρι πού είναι διατεθειμένος να φτάσει κάποιος από εμάς, ώστε να υπερασπιστεί το δίκιο του και την επιβίωσή του; Πέρα από ανέξοδους πολιτικαντισμούς για πράσινους, κόκκινους και μπλε κόκκους και στείρο καταγγελτισμό σε ένα φόρουμ.

 

Είμαστε αποφασισμένοι να έρθουμε σε σύγκρουση με τους μηχανισμούς του κράτους; Είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε σε προσωπικό επίπεδο τις νομικές συνέπειες της αντίστασής μας; Είμαστε αποφασισμένοι να δημιουργήσουμε ένα δίκτυο υποστήριξης, των συναδέλφων, που θα βρεθούν σε δυσμενή θέση εξαιτίας αυτής της αντίστασης, τόσο σε νομικό, όσο και σε οικονομικό επίπεδο;

 

Αν θέλουμε να οργανώσουμε κάτι σοβαρό, νομίζω ότι αυτά είναι που πρέπει να σκεφτούμε καταρχήν. Φυσικά θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες συναδέλφων, αλλά και εκπροσώπων παρατάξεων, που ξέρω ότι παρακολουθούν τη συζήτηση.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.