Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργείται η επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας...;;;


terry

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 286
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Noμίζω έχει έρθει ο καιρός να ξεκρεμάσουμε το Κατάνα από τον τοίχο και αφού το ακονίσουμε να κόψουμε τους γενετικούς αδένες του Σπίρτζη. . .

Edited by Παπα-Mike
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί 200 γυναίκες καθαρίστριες του υπουργείου Οικονομικών μπόρεσαν και πέτυχαν τον στόχο τους και εμείς 150.000 μηχανικοί είμαστε ανίκανοι να αντιδράσουμε στον αφανισμό του κλάδου μας? Δεν χρειάζεται κατάνα απλά χρειάζεται ενότητα και οργάνωση τι στο διάολο επιστήμονες είμαστε δεν είμαστε μ@@@ες

Edited by NIANDR
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ας μη γελιόμαστε. Το νομοσχέδιο θα ψηφιστεί. Ούτε οι έγγραφες καταγγελίες των φορέων μας, ούτε οι ηλεκτρονικές ψηφοφορίες, ούτε οι διαδηλώσεις της μιας μέρας μπορούν να φέρουν αποτέλεσμα. Είναι ανέξοδες πρακτικές εκτόνωσης, και το θέμα είναι ότι το πρόβλημα της επαγγελματικής μας επιβίωσης γίνεται όλο και πιο επιτακτικό.

 

Στύβω το μυαλό μου, ώστε να μπορέσουμε να βρούμε ένα τρόπο να αντισταθούμε μαζικά σε αυτή την άδικη και εξοντωτική αντιμετώπισή μας. Μέχρι σήμερα η άρνηση πληρωμής δεν έχει φέρει αποτέλεσμα, γιατί ένας οργανισμός, όπως ένα ασφαλιστικό ταμείο, έχει πολλές περισσότερες αντοχές, από τον καθένα μας ξεχωριστά. Το μόνο, που μέχρι στιγμής έχω σκεφτεί, είναι, ότι με κάποιο τρόπο, θα πρέπει να εμποδίσουμε τον μηχανισμό έκδοσης των χρεών, αλλά και είσπραξης με στοχευμένη δράση.

Φιλε ted, οπως το βλεπω δεν εχουμε περιθωρια για κανενα ελιγμο. Περα απο μια εξεγερση και αιματοχυσια (κυριολεκτικα μιλω), τιποτα αλλο δεν μπορει να παει κοντρα στα σχεδια που εφαρμοζονται. Οσοι εχουν στην κατοχη τους ακινητη περιουσια ΕΙΝΑΙ ΕΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΙ. Πχ εγω αρα μαρα, εχω ενα κτημα 2 στρεμματα στου διαολου τη μανα και ενα αυτοκινητο 1300κ.εκ. Δεν φορολογουμαι για ακινητη περιουσια, φορολογουμαι τεκμαρτα κανενα 3χιλιαρο σουμα, συν το τσμεδε. Κλεινω βιβλια και κοβω το τσμεδε, δεν ξαναπαιρνουν φραγκο. Εκει που παιρνανε πιο παλια κατι τωρα 0. Οπως με τελη κατηγοριας. Τα ανεβαζουν συνεχεια, παροπλιζει ο κοσμος τα αμαξια και μετα το κρατος παιρνει τα @@ του. Οταν εχεις ομως σπιτια στην κατοχη σου τι μπορεις να κανεις? Οταν σου ερχονται τα ραβασακια? 

 

Εχω εναν γνωστο, 80 χρονων πλεον, δουλεψε 60+ χρονια, απο 10 χρονων, σιγα σιγα εφτιαξε με τους συνεταιρους του ενα απο τα μεγαλυτερα ρεκτιφιε στην ελλαδα, και οτι λεφτα εκανε στη ζωη του τα εριξε σε ενα αρκετα μεγαλο κτιριο που εχτισε αθηνα, με το σκεπτικο να εχει εισοδημα οταν γερασει, να μην περιμενει απο την συνταξη, να βοηθα και τα παιδια. Το κτιριο ειναι κενο, τα ραβασακια ερχονται ΧΩΡΙΣ να παιρνει ΔΡΑΧΜΗ ο ανθρωπος. ΠΩΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 10 ΚΑΙ 20 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ φορο οταν παιρνεις συνταξη ΜΕΡΙΚΑ ΚΑΤΟΣΤΑΡΙΚΑ? 

 

Ο ανθρωπος αυτος, μαζι με πολλες χιλιαδες ακομα κοσμο ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΙ. Δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Στις εκλογες ειχαν μια ευκαιρια να κανουν κατι, αλλα ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ. Και κυβερνα το ηλιθιο που το ψηφισαν οι 2 στους 10. Εγω περναω υπερδυσκολα, αλλα ουτε παιδια ουτε σκυλια εχω. Βγαζω ενα εισιτηριο και παω αλλου να το παλεψω. Αυτοι τι μπορουν να κανουν, περα απο το να ζωστον με εκρηκτικα και να ανατιναχθουν στο κοινοβουλιο?

 

 

Γιατί 200 γυναίκες καθαρίστριες του υπουργείου Οικονομικών μπόρεσαν και πέτυχαν τον στόχο τους και εμείς 150.000 μηχανικοί είμαστε ανίκανοι να αντιδράσουμε στον αφανισμό του κλάδου μας? 

 

Να μου επιτρεψεις, αλλα τα θεωρω επικοινωνιακες μπουρδες. "δειτε μας τον συριζα, που νοιαζομαστε για τον εργαζομενο, επαναπροσλαβαμε τις καθαριστριες, νοιαζομαστε για τον λαο"

Γιατι δεν δειχνουν την μιση ευαισθησια για τον υπολοιπο κοσμο? Για το 1,5 εκατομμυριο ανεργους?

Edited by ckiriako
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Να μου επιτρεψεις, αλλα τα θεωρω επικοινωνιακες μπουρδες. "δειτε μας τον συριζα, που νοιαζομαστε για τον εργαζομενο, επαναπροσλαβαμε τις καθαριστριες, νοιαζομαστε για τον λαο"

Γιατι δεν δειχνουν την μιση ευαισθησια για τον υπολοιπο κοσμο? Για το 1,5 εκατομμυριο ανεργους?

Συμφωνώ ότι είναι επικοινωνιακή μπούρδα του ΣΥΡΙΖΑ αλλά η μαγκιά είναι ότι οι καθαρίστριες ΠΕΤΥΧΑΝ τον στόχο τους εις βάρος των υπόλοιπων ανέργων που δεν είναι 1,5 εκ γιατί και εμείς με τα εισοδήματα που βγάζουμε άνεργοι είμαστε αλλά δεν μας αναφέρουν διότι είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα τωρα, ειμαστε σοβαροι? Τι πετυχαν? Τιποτα δεν πετυχαν . Ετυχε να χρησιμοποιηθουν για αντιπερισπασμος. Ειναι αναλωσιμες οπως ολοι μας. Οτι ωρα θελουν τις δινουν δρομο. Εχεις αμφιβολια? 
 

Link to comment
Share on other sites

Ελα τωρα, ειμαστε σοβαροι? Τι πετυχαν? Τιποτα δεν πετυχαν . Ετυχε να χρησιμοποιηθουν για αντιπερισπασμος. Ειναι αναλωσιμες οπως ολοι μας. Οτι ωρα θελουν τις δινουν δρομο. Εχεις αμφιβολια? 

 

Νομίζω ότι είναι δύσκολο όταν η Δούρου ανέβηκε στην εξέδρα με το ροζ γάντι στο χέρι και ο Τσίπρας τις ανέβασε στην εξέδρα και τις φιλούσε. Τέλος πάντων το πρόβλημά μας είναι η δικιά μας εξαθλίωση και όχι οι καθαρίστριες

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες θα μεταφέρουν περιουσία και καταθέσεις σε ονόματα μισθωτων και συνταξιούχων και απλά θα συσσωρευσουν χρέη μέχρις εσχατων..

 

Οι καταθέσεις (και γενικά η "κινητή" περιουσία) όσων έχουν χρέη έχουν φύγει από πάνω τους προ πολλού (για να περάσει κι ένα εύλογο χρονικό διάστημα ώστε να μη μπορέσει να στοιχειοθετηθεί "δόλος" στην όποια μεταβίβαση)...εδώ ακόμη κι εγώ π.χ. που δε χρωστάω πουθενά και δεν κινδυνεύω από κατασχέσεις κ.λπ. σκέφτομαι να βγάλω τα λίγα € που έχω απ' την τράπεζα ή ακόμη κι απ' τη χώρα "μήπως και..."!

 

Για ακίνητη περιουσία όμως αυτό δεν γίνεται πια...αυτό μπορούσαν και το έκαναν μέχρι ενός σημείου ιδιοκτήτες μεγάλων Α.Ε. και "μεσαίου" μεγέθους παιδιά του συστήματος που πρόλαβαν την κατάρρευση (π.χ. ο πρώην χορηγός της Π.Α.Ε. Άρης με την εταιρία στο Κιλκίς που αρχίζει από "E")...

Εδώ και μερικά χρόνια όποιος χρωστάει σε εφορία ή ταμεία (είτε φυσικό πρόσωπο είτε ιδιοκτήτης νομικού προσώπου) ΔΕΝ μπορεί να βγάλει ασφαλιστική ενημερότητα που απαιτείται για τη μεταβίβαση περιουσιακών στοιχείων!

Οπότε ή δουλεύει για να πληρώνει ή του τα παίρνουν όλα και ησυχάζει (το "ησυχάζει" τρόπος του λέγειν, όσο συνεχίζει να διαμένει στη χώρα και να είναι ενεργός οικονομικά τράπεζες, εφορία κ.λπ. θα τον κυνηγούν συνεχώς)...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Τρόποι αντίδρασης:

Ό,τι κάνει κανείς καλό είναι: Πορείες στους δρόμους, υποστήριξη κομμάτων που δεν ψήφισαν τα μέτρα, διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ, μη πληρωμή ΤΣΜΕΔΕ, κοινοποίηση του θέματος σε πολιτικούς, προειδοποίηση νέων μηχανικών και ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς.

Λίγο να κάνει κάτι ο κάθε ένας από εμάς, το σωρευτικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι μεγάλο.

Βεβαίως ναι, η πιθανότητα ήττας είναι μεγάλη, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία να μην αγωνιστείς για την επιβίωσή σου, έστω παθητικά.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι καθαρά πολιτικό.

 

Η πρώτη φορά αριστερά τσακίστηκε από την Μέρκελ,

 

όλα τα κόμματα (πλην των ακραίων) είναι υπέρ των μνημονίων

 

και όλοι μας γίναμε .... το σκυλάκι της Μέρκελ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.