Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργείται η επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας...;;;


terry

Recommended Posts

Θα ήθελα να ήξερα ... καθαρά από περιέργεια αλλά και έτσι, απλά για ενημέρωση ... αν υπάρχει χώρα στην Ευρώπη που νομοθετεί με αναδρομική ισχύ, επειδή βολεύει ...  για να κλείσει η τρύπα των εσόδων  .... και στην περίπτωση της Ελλάδας να διευρύνουν τη δική μας... τρύπα

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 286
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατι ειχα διαβασει οτι θα γινει αυριο στις 10 πορεια διαμαρτυριας στο υπουργειο εργασιας .Ισχυει?

Το ξερω οτι ακουγομαι γραφικη που θελω να παω σε πορεια , αλλα ρε συναδερφοι δεν μπορω να το καταπιω αμασητο αυτο....

Edited by ioannat
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ας πάμε σε κάτι πιο ζόρικο....

Κάποιος έχει κάνει συμφωνία με το κράτος με συγκεκριμένους όρους...Με βάση αυτών των όρων πορεύεται, κάνει διακανονισμούς ρυθμίζει τις υποχρεώσεις του. Ξαφνικά το κράτος καταργεί μονομερώς τη συμφωνία μάλιστα με αναδρομική ισχύ. Πόσο πιθανό και υπαρκτό είναι να προσφύγει κάποιος στη δικαιοσύνη για αθέτηση συμφωνίας τουλάχιστον..

Γνωρίζω ότι πολίτες έχουν κινηθεί δικαστικά εναντίων του κράτους για το θέμα των 100 δόσεων, το θέμα έχει φτάσει ψηλά  

Link to comment
Share on other sites

Γενοκτονια κανετε @@@@@@@@@@@@@

Μεθοδευμενη γενοκτονια.

Για γενοκτονία φταίνε όλοι, όχι μόνο οι πολιτικοί.

 

Έρχεται δημόσιος υπάλληλος για ένα ΠΕΑ και ακολουθεί ο διάλογος:

- Πόσο θα κοστίσει;

- 150€+ΦΠΑ

- Δεν θέλω απόδειξη, 150€ τελική.

- Δεν μπορώ να μην κόψω απόδειξη γιατί φαίνεται στο σύστημα το ΠΕΑ και μπορούν να με ελέγξουν,

- Κόψε 10€

- Η τσέπη που σε πληρώνει γεμίζει από τους φόρους που πληρώνω. Αν δεν κόψω απόδειξη, δεν θα γεμίσει η τσέπη και θα σου μειώσουν τον μισθό σου.

- Το καταλαβαίνω, έχεις απόλυτο δίκιο. Τώρα όμως τι μπορούμε να γλιτώσουμε;

 

Αντίστοιχος διάλογος με συνταξιούχο (Σ):

Σ: Άσε, μου κόψανε κι'αλλο την σύνταξη.

Εγώ: Να σε ρωτήσω, τις προάλες που έκανες κάτι μερεμέτια, κάλεσες κανονικό συνεργείο που κόβει ΑΠΥ και ασφαλίζει το προσωπικό ή κάλεσες δυο φίλους σου μαστόρους, πήρες τα υλικά και έγινε η δουλειά με μαύρα;

Σ: Εννοείται με μαύρα

Εγώ: Άρα προτίμησες αυτόν που δεν κολλάει ένσημα. Αν και εσύ ο ίδιος που παίρνεις σύνταξη από το ΙΚΑ ενισχύεις αυτόν που δεν κολλάει ένσημα, από που περιμένεις να βρει το ΙΚΑ λεφτά να σου πληρώνει την σύνταξη;

 

Επίσης διάλογος με κάποιον μεγάλης ηλικίας που δεν έχει πάρει ακόμα σύνταξη λόγω λίγων ενσήμων:

- Άσε, θέλω να πάρω σύνταξη και δεν έχω ένσημα.

Εγώ: Να σε ρωτήσω, όταν ήσουν νέος τα ένσημα τα έδινε ο εργοδότης στον εργαζόμενο στο χέρι και μετά αυτός πήγαινε να τα κολλήσει. Τα κόλλαγες ή τα έτρωγες στα μπουζούκια;

- Ε, να μην χαρούμε και εμείς λίγο σαν άνθρωποι;

 

Έχω κάνει αμέτρητες τέτοιες συζητήσεις.Με εργαζόμενους, με συνταξιούχους, με μηχανικούς, κτλ. Όταν στον κλάδο μας ρωτάω κάποιον αν βγάζει κέρδος με την τιμή που δίνει και μου λέει "θέλω να φτιάξω πελατολόγιο", τι να πω; Αυτός που θα βρει ένα θύμα μηχανικό σήμερα όμοια θα κάνει και αύριο όταν ο πρώτος μηχανικός ζητήσει κάτι παραπάνω για να βγάζει κέρδος.

 

Με το ΤΣΜΕΔΕ, όλοι λένε "ΘΑ" βγάλω λεφτά και θα το πληρώσω. Για να πληρωθεί το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει πρώτα να υπάρξει επαγγελματική δεοντολογία και στην χρέωση. Το σκεπτικό θα πάρω την δουλειά κάτω από το κόστος για να πάρω τον πελάτη ή για να μειώσω την χασούρα απλά δεν στέκει. Ζημιά σε όλους κάνει και τίποτα άλλο.

 

Σκεφτείτε να είχαμε τις λίγες τωρινές δουλειές, με τους τωρινούς φόρους αλλά με τις νόμιμες αμοιβές. Δεν θα βγάζανε όλοι να πληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ;

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα βγάζανε όλοι το ίδιο και δεν θα πλήρωναν το ΤΣΜΕΔΕ που ζητάει πλαφόν ειςφορες. Και ΝΑΙ εχεις δουλεια πληρωνεις το ταμείο, δεν εχεις δεν πληρωνεις αυτο γινεται σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο.. Καποιος πληρώνει ΙΚΑ και εχει ένσημα οταν εχει δουλεια. Οταν ειναι άνεργος κάθεται σπίτι του αλλα δεν εχει υποχρεώσεις..

Εδω σου ζητανε ειςφορες πλαφόν εχεις δεν εχεις κανει εναρξη ειτε δηλώνεις μηδέν ειτε 10000 το μηνα. Το βρίσκεις λογικό; Και ξεκολα με το ελεύθερο επάγγελμα δεν ειναι μονο αυτο. Υπαρχει κοσμος που εχει χάσει τη δουλεια του, ψάχνει αλλα το ΤΣΜΕΔΕ συνεχίζει να ζητάει ειςφορες. Ε δεν γινεται αυτο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στην χώρα που θεωρούνται σύγχρονες, οι ιδέες του 1960, όλα θα είναι αναμενόμενα. ξεχάστε ότι έχετε σπίτια αυτοκίνητα καταθέσεις. όσο ψηφίζονται (από συντεχνιακές μειοψηφίες) τέτοιες κυβερνήσεις. αν θελουμε να γίνουμε δυτικόευρωπαϊκή χώρα θα πρέπει να αλλάξει όλο το μεταπολιτευτικό τριώδιο. αλλά με αυτούς στην Βουλή μην περιμένετε άλλο από διορισμούς στο δημόσιο και αφαίμαξη του κορόιδου που θελει να είναι νόμιμος. καληνυχτα προοπτική/μελλον

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ήξερα ... καθαρά από περιέργεια αλλά και έτσι, απλά για ενημέρωση ... αν υπάρχει χώρα στην Ευρώπη που νομοθετεί με αναδρομική ισχύ, επειδή βολεύει ...  για να κλείσει η τρύπα των εσόδων  .... και στην περίπτωση της Ελλάδας να διευρύνουν τη δική μας... τρύπα

 

 

Μα δε θα κλεισει η τρύπα των εσόδων στα ταμεία όση αναδρομικότητα και να νομοθετήσουν . Ας πάνε από το 1950 αν τους βολεύει, η τρύπα θα παραμείνει τρύπα , επειδή η συγκεκριμένη ρύθμιση δεν αντιμετωπίζει την αιτία , αλλά απλώς επιδεινώνει τα αποτελέσματα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 σελίδες σχόλια για ένα (ήδη γνωστό) προαπαιτούμενο ...

Νέα θέματα ανοίγουν για ενδεχόμενα πισωγυρίσματα ή αναστολές του ...

 

Είναι δυνατόν να υπάρχει διαφοροποίηση μέσα στο ταμείο τη στιγμή που στο δεύτερο πολυνομοσχέδιο το ταμείο ενοποιείται και εξαφανίζεται ;

Ο υπουργός το είπε ... διώξεις παραμένουν μόνο για το ΙΚΑ ...

Τι δεν καταλαβαίνουμε ; Μας βλέπει και ο Sblue και θα μας δείξει πάλι καμιά πόρτα ...

 

Προτείνω να ανοίξει ένα ενιαίο θέμα : Το επάγγελμά του μηχανικού μετά την "τελική λύση".

Δεν ξέρω αν θα συμμετέχω ... στο επάγγελμα εννοώ ...

Link to comment
Share on other sites

Στο ΣΚΑΙ ακουγα πριν απο λιγο, οτι θα γινει καποια "εκκαθαρισή" με διαγραφων χρεων που δεν μπορουν να εισπραχτουν, ωστε να μειωθουν τα ληξιπροθεσμα προς το δημοσιο..!!!!!

 

Γιατι δεν τα τα διαγραφουν ολα, να μην υπαρχουν ληξιπροθεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Κατι ειχα διαβασει οτι θα γινει αυριο στις 10 πορεια διαμαρτυριας στο υπουργειο εργασιας .Ισχυει?

Το ξερω οτι ακουγομαι γραφικη που θελω να παω σε πορεια , αλλα ρε συναδερφοι δεν μπορω να το καταπιω αμασητο αυτο....

Μέχρι και το επίσημο ΤΕΕ έβγαλε ανακοίνωση που καλεί τους μηχανικούς αύριο Πέμπτη 15/10 στις 10:00 για συγκέντρωση έξω από το υπουργείο Εργασίας (Σταδίου 29). Πρέπει να είμαστε όλοι εκεί.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.