Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διογκώνεται το brain drain: 228.000 επιστήμονες έφυγαν σε μία πενταετία


Engineer

Recommended Posts

ξεχνάμε ότι κάποτε είχαμε μια στοιχειώδη βαριά βιομηχανία Φτιάχναμε αρκετά είδη όπως ψυγεία , κουζίνες , νομίζω ακόμα ηλιακούς θερμοσίφωνες , αυτοκίνητα , μπύρες , υδραυλικά συστήματα - αγωγούς κλπ Άρα δεν είναι θέμα ικανοτήτων και τεχνογνωσίας αφού δεν θα πάμε και πολλά χρόνια πίσω  

 

Οταν ήμουν παιδί πριν 40 με 30 χρόνια  όλοι οι συγγενείς μου πλην δυο θείων μου  , δούλευαν σε Ελληνικών συμφερόντων  βιομηχανίες και φυσικά και ο πατέρας μου λογιστής στην ΦΙΞ 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξεχνάμε ότι κάποτε είχαμε μια στοιχειώδη βαριά βιομηχανία Φτιάχναμε αρκετά είδη όπως ψυγεία , κουζίνες , νομίζω ακόμα ηλιακούς θερμοσίφωνες , αυτοκίνητα , μπύρες , υδραυλικά συστήματα - αγωγούς κλπ Άρα δεν είναι θέμα ικανοτήτων και τεχνογνωσίας αφού δεν θα πάμε και πολλά χρόνια πίσω

 

Άλλος ο ανταγωνισμός και οι οικονομικές συνθήκες πριν 40 χρόνια και άλλος σήμερα...σε ποιο καταναλωτικό κοινό μπορεί να απευθυνθεί κάποιος στην Ελλάδα του 2015 και τι αγοραστική δύναμη αυτό έχει;Πως θα διατηρήσει τις ισορροπίες "τιμή/ποιότητα/χρόνος" όταν δεν ξέρει πως θα φορολογηθεί σε ένα μήνα (ούτε καν χρόνο);Πως θα μπορέσει υπό αυτές τις συνθήκες να είναι αρκετά ανταγωνιστικός ώστε να κάνει και καμία εξαγωγή, να φέρει υπεραξία στην επιχείρηση ώστε να αναπτυχθεί κ.λπ.;

Αυτά είναι απλά ερωτήματα μεταξύ πολλών άλλων που χρίζουν απάντησης και που πρέπει να μας προβληματίζουν για το μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε  η  ελλαδα  δεν  είναι  κανονικη  χωρα  για  να  εχει  μετρο  συκρισης  την  δανια 

και  την  νορβηγια   η  την  γερμανια  τον  καναδα  η την  αυστραλια   ,  ουτε   συνεχομενη  αναγκη 

αγορας  νεων  αυτοκινητων  με  υφεση  κάθε  χρονο  1-2 %  υπαρχει  ,

τα  χρηματα  που  φευγουν  στο  εξωτερικο  στερουν  θεσεις  εργασιας  εντος της  χωρας   δεν 

δεχομαι  την  μοιρα  του  ελληνα  γκαρσονι    της  ευρωπης   ,  μπορούμε  να  αναπτύξουμε  τις  δικες  μας  βιομηχανιες 

αλλα  πρεπει  να  αλλαξουν    τα  παντα ,  εχουμε  φτηνη  δωρεαν  ενεργεια  από  τρεις πηγες   ηλιος   μεταλευματα  αερας

θα  μπορούσαμε  να  κατασκευάσουμε  τα  παντα  πολύ  φτηνα   θεωρητικα   παντα . τι  περισσοτερο  εχει  η  γερμανια 

χωρις  ηλιο  280  μερες  τον  χρονο ;;; φυσικα  εχει  πολλα  περισσοτερα  από  εμας  ,  κρατος  οργανωση  εθνικη  συνειδηση

πανεπιστημια  ερευνα  κλπ  κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Γιάννη, απλά φτιάξε πρώτα μια αγροτική παραγωγή ανταγωνιστική σε διεθνές επίπεδο (πράγμα εφικτό λόγω "οικοπέδου") και μετά ας δούμε και τη βαριά βιομηχανία. Μην ξεχνάς όμως ότι ακομά και στην αγροτική παραγωγή είμαστε πολύ πίσω από χώρες που βρίσκονται τόσο βόρεια όσο και ανατολικά και νότια από εμάς. Απλά με τη σαπίλα των δημοσίων υπηρεσιών πολύ χλωμό. Οι αγρότες πάλι λένε να κλείσουν τις εθνικές οδούς.

Κι εγώ λέω ποθεν έσχες και στους αγρότες, να δούμε ποιοι πήραν και πόσες επιδοτήσεις από την κακιά ΕΕ και κυρίως τι τις έκαναν. Σωστά?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ξεχνάμε ότι κάποτε είχαμε μια στοιχειώδη βαριά βιομηχανία Φτιάχναμε αρκετά είδη όπως ψυγεία , κουζίνες , νομίζω ακόμα ηλιακούς θερμοσίφωνες , αυτοκίνητα , μπύρες , υδραυλικά συστήματα - αγωγούς κλπ 

Όλα αυτά υπήρχαν τεχνηέντως με κρατικό παρεμβατισμό μέσω της υπερδασμολόγισης των αντίστοιχων εισαγομένων ειδών.

 

Το εργοστάσιο συναρμολόγισης αυτοκινήτων στον Βόλο πως νομίζετε πως έκλεισε? 

Μόλις η Ε.Ε. απαγόρευσε την επιλεκτική δασμολόγηση των υπολοίπων ευρωπαϊκών προϊόντων προκειμένου να προωθείται η εγχώρια παραγωγή.

Στο ίδιο εργοστάσιο έχει μείνει στην ιστορία η σφαλιάρα που έφαγε έλληνας υπεύθυνος παραγωγής από ιάπωνα απεσταλμένο από τα κεντρικά

μόλις ο δεύτερος συνειδητοποίησε ότι εδώ είμαστε κάπως "ελαστικοί" στην εφαρμογή των προδιαγραφών.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αγροτική κτηνοτροφική  παραγωγή , από την εμπειρία μου τα τελευταία χρόνια στην περιφέρεια (22 χρόνια) έχω να παρατηρήσω ότι υπάρχει μεγάλη γνώση που περνά από στόμα σε στόμα και ξεκινά από πολύ παλαιά Και είμαστε σε μια περιοχή που αυτό γίνεται από τα προιστορικά χρόνια το βλέπω σε κάθε βήμα μου από τα ευρήματα που συναντώ Αυτό θεωρητικά έπρεπε να ήταν ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με άλλες περιοχές του κόσμου μας 

Link to comment
Share on other sites

.... δεν 

δεχομαι  την  μοιρα  του  ελληνα  γκαρσονι    της  ευρωπης   ,  μπορούμε  να  αναπτύξουμε  τις  δικες  μας  βιομηχανιες 

αλλα  πρεπει  να  αλλαξουν    τα  παντα ,  εχουμε  φτηνη  δωρεαν  ενεργεια  από  τρεις πηγες   ηλιος   μεταλευματα  αερας

θα  μπορούσαμε  να  κατασκευάσουμε  τα  παντα  πολύ  φτηνα   θεωρητικα   παντα . τι  περισσοτερο  εχει  η  γερμανια 

χωρις  ηλιο  280  μερες  τον  χρονο ;;; φυσικα  εχει  πολλα  περισσοτερα  από  εμας  ,  κρατος  οργανωση  εθνικη  συνειδηση

πανεπιστημια  ερευνα  κλπ  κλπ

Από εδώ και κάτω συμφωνούμε...

Εγώ λέω ακόμα ότι συντεταγμένα και με σχέδιο μας καταστρέψαν αυτά που είχαμε...ακόμα και την οργάνωση του κράτους...

 

Εντάξει Γιάννη, απλά φτιάξε πρώτα μια αγροτική παραγωγή ανταγωνιστική σε διεθνές επίπεδο (πράγμα εφικτό λόγω "οικοπέδου") και μετά ας δούμε και τη βαριά βιομηχανία. Μην ξεχνάς όμως ότι ακομά και στην αγροτική παραγωγή είμαστε πολύ πίσω από χώρες που βρίσκονται τόσο βόρεια όσο και ανατολικά και νότια από εμάς. Απλά με τη σαπίλα των δημοσίων υπηρεσιών πολύ χλωμό. Οι αγρότες πάλι λένε να κλείσουν τις εθνικές οδούς.

Κι εγώ λέω ποθεν έσχες και στους αγρότες, να δούμε ποιοι πήραν και πόσες επιδοτήσεις από την κακιά ΕΕ και κυρίως τι τις έκαναν. Σωστά?

Σωστότατα! Αυτοί που πήραν επιστροφές εκατομμυρίων από ΦΠΑ και κυκλοφορούν ακόμα ελέυθεροι να πιαστούν και να δικαστούν. Μην βάζεις όμως όλους τους αγρότες στο ίδιο σακί...Αν έχεις ζήσει σε χωριό ή έχεις επαφές ξέρεις τι γίνεται...

 

Να προσθέσω σε αυτά που λές ότι στην Σαουδική Αραβία π.χ. κάνανε την έρημο καλλιεργήσιμα χωράφια και δεν μπορούμε εμείς? Φυσικά και μπορούμε αλλά δεν αφήνει ο μπαμπούλας (Ε.Ε.) Είχαμε το 70 και το 80 βαριά βιομηχανία, μεταλλουργία, αυτοκίνητα κλπ, δεν μπορούμε τώρα? Γιατί? Η τεχνογνωσία μας λείπει?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω σε αυτά που λές ότι στην Σαουδική Αραβία π.χ. κάνανε την έρημο καλλιεργήσιμα χωράφια και δεν μπορούμε εμείς? Φυσικά και μπορούμε αλλά δεν αφήνει ο μπαμπούλας (Ε.Ε.) Είχαμε το 70 και το 80 βαριά βιομηχανία, μεταλλουργία, αυτοκίνητα κλπ, δεν μπορούμε τώρα? Γιατί? Η τεχνογνωσία μας λείπει?

 

Σε ξαναρωτάω γιατί με αγνοείς επιμελώς...όταν σε βάζανε στο μαντρί με μαϊμουδεμένους ισολογισμούς και έτρεχαν τα δανεικά € με τη σέσουλα την περίοδο 2002-2008 γιατί δεν έβγαινε κανείς να μιλήσει για τον "μπαμπούλα";

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω για τουρισμό και Γεωργία. Δεν χρειάζεται λιγο απο ολα και στο τελος τιποτα. Αρκεί να επενδύσεις σε 1-2 τομείς καλα αυτο μονο. Κάποιες χώρες επενδύουν στην υψηλή τεχνολογια, άλλες στην αυτοκινητοβιομηχανία άλλες στα όπλα. Ε ας επενδύσουμε και εμείς εκει που εχουμε πρόσφορο έδαφος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ικαροσ, υπάρχει πρόσφορο και σε άλλους τομείς, καλό είναι να είαμστε αυτάρκεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

 

Εμπορας, αυτή την ερώτηση μην την απευθύνεις σε μένα, εγώ δεν την έχω από χτες αυτή την άποψη για την ΕΕ, την έχω από τότε που ενηλικιώθηκα και ακόμα πιο πριν...Στο "κανείς δεν έβγαινε να μιλήσει" λοιπόν, πρέπει να προσθέσεις το "εκτός από"...

 

Εν πάσει περιπτώσει, αυτή η κουβέντα έχει νόημα μόνο αν υποστηρίζεις την άποψη του "όλοι μαζί τα φαγαμε"

Η συζήτηση για brain drain που είναι μεγάλη έχει λύση, είναι πολύπλοκη ναι, είναι μακροχρόνια ναι και επίπονη...αλλά για να φτάσεις ψηλά και να έχεις καλή θέα πρέπει να ανέβεις ανηφόρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.