Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφίστηκε χτες ο νόμος για δάση, Ενεργειακούς Επιθεωρητές και ΠΕΑ


dimitris GM

Recommended Posts

στο υποδειγμα του υπουργειου για την καταχωρηση της μισθωσης

υπαρχουν κελλια για το ΠΕΑ

 

το θεμα ειναι το εάν   το συστημα  για να κανει την καταχωρηση  "απαιτει" τα στοιχεια ΠΕΑ  ή εάν  εξακολουθει να   δεχεται  και χωρις τον αριθμο ΠΕΑ.

 

Παντως,

ανεξαρτητα απο το "πώς"  εχουν προγραμματισει στο υπουργειο το συστημα,

 

χωρις ΠΕΑ    υπαρχει αμεσο θεμα επιβολης προστιμου..

 

υγ

[καλο θα ηταν, εάν καποιος εκανε απο  προχτες καποια καταχωρηση...να μας ελεγε πώς "συμπεριφερεται" το συστημα..]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο νόμος υπάρχει, το πρόστιμο υπάρχει και όλοι το γνωρίζουν ...

Στην πραγματικότητα όμως όλα εξαρτώνται από αυτό που καταχωρεί κάποιος στο "κουτάκι του συστήματος" ...

Αυτός που καταχωρεί θέλει ήδη να τον παραβιάσει ... Ο νόμος υπάρχει μόνο γι αυτό που έλεγε και ο Γληνός παρακάτω ...

Το παρελθόν, το παρόν και το βέβαιο μέλλον της χώρας. Δε βλέπω κάτι ελπιδοφόρο ...

 

Καλημέρα σε όλους ...

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου είπε πελάτης μου, ότι το βιάζεται το ΠΕΑ γιατί  του είπε ο λογιστής ότι χωρίς αυτό δεν μπορεί να προχωρήσει την μίσθωση. Καλές δουλειές σε όλους.

Edited by *olga*
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου είπε πελάτης μου, ότι το βιάζεται το ΠΕΑ γιατί  του είπε ο λογιστής ότι χωρίς αυτό δεν μπορεί να προχωρήσει την μίσθωση. Καλές δουλειες σε όλους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μην κλαίτε συναδερφοι.....6 μηνες ειναι πανω κατω....παλι μετα θα ληξει η παραταση και θα κονομησουν οσοι εχουν δωσει εξετασεις.....ο Νόμος και η Τάξη θα αποκατασταθούν και πάλι.....ολοι στην αυριανή απεργεία.. 'Νομος ειναι το δικιο του εργατη',,,,που εχει δωσει εξετασεις .....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ισχυει κατι τετοιο. Αναμενω επιβεβαιωση και απο αλλους συναδελφους ή λογιστές!

Ηδη εχω απευθυνει ερωτησεις

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον δικό μου λογιστή, που μίλησα, με ενημέρωσε ότι εχθές (10/11/2015) προχώρησε σε μισθωτήριο κατοικίας 150 τ.μ., χωρίς την καταχώρηση αρ. πρωτ. ΠΕΑ.  Ό,τι ίσχυε και παλιά δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

να του δοσεις χαιρετισματα

 

και να τον ρωτησεις

 

α] αν διαβασε τον νομο

 

β] αν διαβασε τις οδηγιες απο το ταξχεβεν

[http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22177]

 

ή  αυτο  απο την ΠΟΜΙΔΑ

"Ηδη από το Νοέμβριο 2015 είναι υποχρεωτική η διαβίβαση του αριθμού του ΠΕΑ στη ΓΓΠΣ, μαζί με τα στοιχεία κάθε νέας μίσθωσης ακινήτου που καταχωρείται στη βάση δεδομένων του Υπουργείου Οικονομικών."

 

γ] το προστιμο ποιος θα το πληρωσει..????

 

 

υγ

ρωτησε τον  να σου διευκρινησει...

αν προκειται για   "νεα"  μισθωση με ημερομηνια 9-11-2015

ή μηπως καταχωρησε ενα μισθωτηριο  που ειχε υπογραφεί  στις 10-10-2015...αρα δικαιουται το υποβαλει μεχρι  τις 30 του Νοεμβρη...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά όλα αυτά.

 

Τον θέμα είναι ότι το taxis μάλλον ολοκληρώνει τη διαδικασία υποβολής του μισθωτηρίου χωρίς την καταχώρηση και του ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

το τι κανει  ή τι  δεν κανει  το ταξις

 

δεν μας αφορα

 

Το ΠΕΑ  ειναι υποχρεωτικο...

 

Πανω σε αυτο οφειλει να σου απαντησει ο λογιστης που ρωτησες...

 

εδιτ

εκτος και αν νομιζει οτι επειδη "καταχωρησε" στο ταξις  χωρις εμποδιο ως προς την ελλειψη  αναγραφής του ΠΕΑ

...το εκανε και σωστα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.