Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευη γκαραζ με τεντοπανο


PanosGlyf

Recommended Posts

Καλησπερα,

Εχω φτιαξει ενα στεγαστρο γκαραζ με γαλβανιζε σωληνες και σκεφτηκα μς βαλω τεντοπανο αντι για πολυκαρμπονικο. Το προβλημα που δημιουργηθικε ομως , ειναι οτι παρολο το σφιξιμο που εκανα στο τεντοπανο με τα σχοινια , αυτο κανει κοιλια μολις ριξω νερο. Η ριση που εχω δωσει ειναι αρκετη , οποτε μσλλον το προβλημα ειναι στο τεντωμα του πανιου. Αφοι λοιπον με τα χερια και το σχοινι δεν μπορει να τεντωσει αλλο , σκεφτηκα την λυση του εντατηρα για συρματοσχοινα. Το τεντοπανο ειναι με πορτουζια περιμετρικα.Αν το τεντωσω με τους εντατηρες υπαρχει κινδυνος οταν πιεστει να σκιστει;

Υπαρχει αλλος τροπος να το τεντωσω ωστε να μη κανει κοιλια με τα νερα τις βροχης;

Το σκεπασμα αποτελειται απο 2 τεντοπανα διαστασεων 2,8χ2,6 . Παραθερω φωτογραφιες.

Edit: Στην φωτο που εχω βγαλει απο τη ταρατσα φαινεται οτι εχω βαλει το ενα απο τα δυο τεντοπανα ωστε να το δοκιμασω πως βγαινει.

 

post-94598-0-99839100-1447004001_thumb.jpegpost-94598-0-16344600-1447004037_thumb.jpeg

Edited by PanosGlyf
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα "εντατηρων"...ειναι θεμα "υποστηριξης" των επιφανειων...

Εχεις μεγαλο αναπτυγμα και δεν συμμαζευεται ευκολα...

 

Εχεις  τοιχο για "πλατη"  και μπορουσες να "ακουμπησεις "  σε αυτον

επομενως  αν εβαζες δυο κουρμπαρισμενα τυπου ΛΙΝΤΛ

θα σου εδιναν το ιδιο εμβαδον προστασιας

χωρις ολα αυτα τα προβληματα που ανεφερες..

 

ασε που σε  αυτο που εβαλες... στον πρωτο χιονιά που θα παγωσει το απο κατω  χιονι  και θα ξαναχιονισει...το βαρος θα ειναι μαλλον "ασηκωτο"

 

να δουμε τι θα πουν και οι φιλοι μας...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στη περιοχη που μενω χιονιζει μια φορα στα 10 χρονια , οποτε τετοιο θεμα δε τιθεται.

Οταν πηγα να παρω τιμες για τα κουρμπαριστα τοποθετημενα με το διατριτο πανι , καραφλιασα.

Το τεντοπανο μου πηγε 330€ οταν για το διατρητο ζητουσαν 450€ μονο ως "υφασμα".

Για τα κουρμπαριστα συν τεντοπανο συν εγκατασταση πηγαιναμε λιγο πανω απο 1000€ και με πολυκαρμπονικο φταναμε τα 1500€.

Οποτε ειπα να το φτιαξω μονος μου και μου κοστισε ολο μαζι 500€.

Η σκεψη μου ειναι να βαλω σιδερενια 10ρια ουπα στο τοιχο με εντατηρες ωστε να τραβηξει ολοκληρη τη δοκο 4-5 ποντους για να τεντωσει.

Link to comment
Share on other sites

επρεπε οι "κολωνες" που οριζουν μια πλευρα (οποια να ναι) να ειναι λιγο χαμηλοτερα απο τις αλλες 2, ετσι ωστε το πανι να εχει μια μικρη κλιση που θα επιτρεπει στο νερο αντι να μαζευεται στην κοιλια να φευγει προς τα κατω. εναλλακτικα μπορεις να σηκωσεις λιγο 2 κολωνες

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίζεις να τεντώνεις με το μάτι και με βάση πόσο αντέχουν τα ουπα σου κινδυνεύεις να πάρεις αγκαλιά το τεντόπανο σου το οποίο θα αντέχει λιγότερα από τα ουπα.

 

Η λυση είναι μια. Δώσε μεγάλη κλίση. +50 εκατοστά περίπου. Τα 20 που έχεις βάλει θα μαζεύεις νερά σαν λιμνούλα. Πρέπει να ρέει το νερό της βροχής με άνεση και ας έχει μικρές ζάρες τα πανί σου.

 

Αν ήθελες ντε και καλά να τεντώσει κι άλλο το πανί θα έπρεπε πριν το βάλεις να το δώσεις να σου φτιάξουν ραφές διπλές ανά μισό μέτρο περίπου.

Σαν ενισχυμένες ζώνες και από αυτές με κατάλληλο τρόπο να τέντωνες… αλλά πάλι θες κλίση.

 

(από ότι βλέπω στη στήριξη στον τοίχο που έχεις είναι σχετικά εύκολο να το ανεβάσεις. Μη ντραπείς… δώσε του τα 40 ή και 50 εκατοστά…)

Αν όχι πας φιρί φιρί και το παίζεις κορώνα γράμματα τι θα σπάσει πρώτα… το πανί ή το ουπα…

 

Και επ ευκαιρία με το χιόνι που χιονίζει κάθε 10 χρόνια… πότε είπες ότι είχε τελευταία φορά χιονίσει?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά αυτό το πράγμα θεωρείται πέργκολα και θέλει άδεια. Αν δεν έχεις βγάλει είναι αυθαίρετο. Εντελώς ενημερωτικά στο λέω. 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τωρα, πολυ τραβηγμενο. Τεντοπανο εβαλε ο ανθρωπος, ουτε τσιγκο ουτε πανελ. Αμα 1 στο 1.000.000 παει κανεις για ελεγχο, καθεται 5 λεπτα και λυνει τα σχοινια και το βγαζει. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Πέργκολα είναι ο σκελετός. Άμα θέλουν τον γράφουν.

 

Εάν μου ζήταγε βεβαίωση για μεταβίβαση του πάρκινγκ δεν θα την έδινα.

Edited by nik
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.