Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερικές μονάδες κλιματιστικών στην ταράτσα


MajorTom

Recommended Posts

Χαιρετώ το χρήσιμο φόρουμ. 

 

Πριν μας πιάσει για τα καλά το κρύο θέλω να εγκαταστήσω κλιματιστικά για θέρμανση. (Δυστυχώς η γυναίκα δεν θέλει φυσικό αέριο...)

 

Είμαι στον τελευταίο όροφο και έχω μπαλκόνι μόνο σε ένα από τα δωμάτια που θα μπουν κλιματιστικά.

 

Μπορώ τις εξωτερικές μονάδες των άλλων δωματίων να τις ανεβάσω στην κοινόχρηστη ταράτσα; Αν ναι πώς θα περάσω τις σωληνώσεις; Μπορώ να κάνω τρύπα κατευθείαν στο ταβάνι; Η ταράτσα έχει ήδη ηλιακούς (ο ένας δικός μου) αλλά τα σημεία που με ενδιαφέρουν είναι ελεύθερα. Χρειάζομαι κάτι από πλευράς αδειών;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από γραφειοκρατία, άδειες κλπ, αλλά ΠΟΤΕ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ

 

Αν τα βάλεις κάτω από τον ηλιακό σου, δεν νομίζω να ενοχληθεί κανείς.

 

Οι σωλήνες όμως που θα περνούν απέξω επηρεάζουν την όψη, και εκεί μάλλον θα έχεις πρόβλημα.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Έχεις δίκιο. Και ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό είναι το άλλο πρόβλημα. Αλλά ας λύσουμε εδώ το τυπικό πρώτα.

Edited by MajorTom
Link to comment
Share on other sites

... Αλλά ας λύσουμε εδώ το τυπικό πρώτα.

1o τυπικό

Συναίνεση από την γενική συνέλευση ιδιοκτητών

2ο τυπικό.

Αν είναι οι συνηθισμένες μικρές κλιματιστικές μονάδες για ένα διαμέρισμα άνευ δομικής κατασκευής για αυτές δεν θα χρειαστείς άδεια από πολεοδομία για την τοποθέτηση τους.

3ο τυπικό βρες ένα τεχνικό γραφείο στην περιοχή σου να το δει και να σου πει για τις βέλτιστες λύσεις. Εάν δεν έχεις σημαντικές δομικές επεμβάσεις να προτιμήσεις τεχνικό γραφείο με ισχυρή παρουσία ειδικότητες Ηλεκτρολογικού / Μηχανολογικού κλπ  τομέα.

 

 

και δεν θα το λύσεις εδώ φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Αν και ιδιώτης κι εγώ, θα ήθελα να σας καταθέσω την άποψή μου λόγω του ότι έχω τοποθετήσει

τέσσερις κλιματιστικές μονάδες στην ταράτσα της πολυκατοικίας που διαμένω.

Για τα διαδικαστικά ισχύουν επακριβώς όσα σας αναφέρουν οι φίλοι μηχανικοί. Τολμώ όμως να συμπληρώσω ότι

σε περίπτωση που έχετε πρόβλημα με τη συναίνεση των συνιδιοκτητών, θα πρέπει να διαπιστώσετε και το κατά

πόσον είναι κι αυτοί από πλευράς τους νόμιμοι όσον αφορά τους κοινόχρηστους χώρους και να τους πιέσετε έτσι

στο να αποδεχτούν το αίτημά σας.Όλο και κάποιος θα έχει βάλει κλιματιστικό σε σημείο που δεν πρέπει, ή ένα

δορυφορικό πιάτο,ή τέλος πάντων το κάτι τις του. ;) Αυτά σε περίπτωση που καταλήξετε να τοποθετήσετε στη

ταράτσα.

Από τεχνικής αλλά και κοστολογικής άποψης όμως,εγώ στη θέση σας θα το ξανασκεφτόμουν και θα αναθεωρούσα.

Πρώτα απ' όλα,η διαδρομή των σωλήνων δεν πρέπει να είναι μεγάλη,αν θυμάμαι καλά οι περισσότεροι κατασκευαστές

επιτρέπουν max 15 μέτρα διαδρομή για 100% απόδοση.Δεύτερον θα πρέπει απαραιτήτως να ελέγχετε συχνά τη

συμπίεση του φρέον πάλι λόγω της διαδρομής,επειδή υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες απωλειών.

Τρίτον, το κόστος τοποθέτησης θα πολλαπλασιαστεί αφού ως γνωστόν οι τεχνικοί χρεώνουν με το μέτρο τις

σωλήνες ψύξης και ρευματοδότησης.Η δουλειά που θα γίνει θα πρέπει να είναι άψογη ειδικά ως προς τη μόνωση

των σωλήνων για ευνόητους λόγους.Προσοχή μεγάλη ειδικά στα ρεύματα!!

Κατά την ταπεινή μου γνώμη εν κατακλείδι, εγώ στη θέση σας θα τα τοποθετούσα παραδοσιακά, το ένα στο μπαλκόνι

που ήδη έχετε και το άλλο (αφού έπαιρνα τη συναίνεση των συνιδιοκτητών), εξωτερικά του δωματίου με πολύ ισχυρή 

στήριξη (εν ανάγκη και με αντηρίδες).

Αυτά από εμένα, ελπίζω να σας πάνε όλα καλά και να κάνετε τη δουλειά σας όσο πιό εύκολα και οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

εδω εχουμε οικοδομες γραφειων...που δεν εχουν μπαλκονια

 

αρα "καπως" επρεπε να τοποθετησουν τα κομπρεσσερ...

 

https://www.google.gr/maps/@40.634945,22.94123,3a,75y,332.47h,126.71t/data=!3m6!1e1!3m4!1sWJqrUp8iDUJoJshxwbnFrg!2e0!7i13312!8i6656

 

κανενας δεν ζητησε "αδεια"  ή "συναινεση"

 

τωρα,

Εισαι σε οικοδομη κατοικιων...φανταζομαι οτι δεν θα εισαι ο μονος που θελει να βαλει "απ΄εξω" τα κομπρεσσερ..και ισως να εχει βαλει και καποιος αλλος....]

 

Αναλογα με τις "αντιδρασεις" της "απο πανω" ή της "διπλανης"...αποφασιζεις...Μιλας και με τον μηχανικο σου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη που δεν θα απαντήσω επί της ουσίας αλλά τί ακριβώς εννοείς όταν λες ότι δεν θέλει η γυναίκα σου φυσικό αέριο; Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλο μου που έχει τοποθετήσει εξωτερική μονάδα κλιματιστικού σε ταράτσα δώματος. Ο σωλήνας εξέρχεται από τον τοίχο και στρίβει προς τα επάνω να φτάσει στην ταράτσα. Θεωρώ οτι η τοποθέτηση εξωτερικών μονάδων κλιματισμού είναι καλύτερο να γίνεται σε τοίχο ή ακόμα καλύτερα σε τοίχο μπαλκονιού και όσο το δυνατόν ψηλότερα προς στην πλάκα του μπαλκονιού, έτσι περιορίζεται στο ελάχιστο η έκθεση της εξωτερικής μονάδας στο νερό της βροχής το χιόνι, τον ήλιο και κάποιες φορές σε ορισμένα δυνατά αέρια ρεύματα όταν έχει κρύο, οι παραπάνω παράγοντες μπορούν να επηρεάσουν την θερμοκρασία της μονάδας προς το χειρότερο και να μειωθεί η απόδοσή της. Φυσικά οι εξωτερικές μονάδες είναι κατασκευασμένες για τέτοια φαινόμενα αλλά αυτή είναι η άποψή μου,

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω στον φίλο postman ότι είναι καλύτερα κάποιο μεγαλύτερο μήκος σωλήνων για να πάμε στην ταράτσα (δεν είναι πολύ μεγάλο για διαμερίσμα τελευταίου ορόφου), παρά να έχουμε το εξωτερικό μηχάνημα σε κάποιο εξωτερικό τοίχο, όπου δεν θα μπορεί να καθαριστεί να ελεγχθεί το φρέον και να επισκευαστεί όταν απαιτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.