Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Δεν έχω πει τίποτα ως σήμερα. Επειδή όμως δεν αντέχω άλλο να διαβάζω συνεχώς τόσο μεγάλες γελοιότητες στα λόγια ορισμένων θα πω το εξής.

Τον καλό μηχανικό δεν τον κάνει μόνο η σχολή. Δεν τον κάνουν μόνο οι γνώσεις. Πολύ σημαντικό ρόλο έχει και η συμπεριφορά, η παιδεία (την οποία αυτοί που εκφράζονται όπως εκφράζονται ΔΕΝ την έχουν).

Επίσης επειδή έχω πολλούς φίλους και συναδέλφους από ΤΕΙ (ή ΑΤΕΙ) και πολλούς φίλους και συναδέλφους από ΑΕΙ σας λέω τα και τα παρακάτω

Πολλοί από ΑΤΕΙ είναι άριστοι μηχανικοί και άλλοι τελείως άσχετοι. Ομοίως και από τα ΑΕΙ. ΣΙΓΟΥΡΑ όμως το υπόβαθρο και οι γνώσεις των ΑΕΙ είναι σημαντικά περισσότερες και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Την μεγάλη διαφορά στην πράξη την κάνει η αντίληψη του μηχανικού που δεν έχει να κάνει με το αν είναι από ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ.

Το πρόβλημα είναι ότι η αντίληψη θέλει και γνώσεις… αλλά και ότι οι πολλοί μηχανικοί με κακή αντίληψη αλλά καλές γνώσεις τα πάνε μια χαρά

Αν κάποιοι από τα ΤΕΙ ξεχωρίζουν και νιώθουν αδικημένοι ας εκφράζονται σωστά.

Όλοι οι γνωστοί μου από ΤΕΙ λένε τα χειρότερα για το επίπεδο των σχολών τους και για το πόσο περισσότερες γνώσεις έχει η πλειοψηφία των μηχανικών από τα ΑΕΙ.

Είμαι περήφανος για τους φίλους και συναδέλφους μου από ΑΤΕΙ, συνεργαζόμαστε πολύ όμορφα, κάνω και μου κάνουν δουλειές και όλα πάνε καλά.

Είναι όμως από τους καλούς που διάβασαν κάτι παραπάνω και δεν έβγαλαν μόνο την σχολή τους (που από ότι μου λένε ήταν πολύ εύκολη)

Νιώθω πολύ άσχημα που αυτοί οι καλοί μηχανικοί των ΑΤΕΙ με όρεξη και παιδεία (που δεν έχετε εσείς με τον τρόπο που μιλάτε και μετά απλά κοτσάρετε μια συγνώμη..) ΔΕΝ έχουν τα ίδια δικαιώματα με εμένα.

Αλλά νιώθω άσχημα μόνο με αυτούς

Δυστυχώς το ΤΕΕ δεν κάνει σωστά τις εξετάσεις για την άδεια άσκησης επαγγέλματος με αποτέλεσμα να παίρνουν άδεια πολλοί που δεν θα έπρεπε να την παίρνουν και ας είναι από ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Προς ΑΡΗ ΧΑΝΙΑ

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες τον μηχανικό δεν τον κάνει μόνο το πανεπιστήμιο αλλά έχουν όμως μια καλή αρχή για να πάνε πιο περά από όλους τους άλλους. Η αντίληψη και η πράξη παίζουν πολύ σημαντικό ρολό στο επάγγελμα μας. Το έχω δει στο πανεπιστήμιο αλλά και έξω στο χώρο εργασίας τις διαφορές στην ποιότητα με από φοιτητή σε φοιτητή και από επιστήμονα σε επιστήμονα. Δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν αξιόλογοι τον ΑΤΕΙ που σε κάποιες περιπτώσεις ξεπερνάνε και των ΑΕΙ αλλά πιστεύω ότι η μεγάλη πλειοψηφία είναι πολύ πιο χαμηλή από ότι των ΑΕΙ σε γνώσεις, γι΄ αυτό μη τα κάνουμε όλα ίσα και όμοια, δεν μπορεί να υπάρξει αυτή τη στιγμή εξισορρόπηση των σχολών κάτω από την σημερινή τους μορφή πρέπει να αλλάξει όλα το σύστημα. Όταν αλλάξουν οι νομοί και το ΤΕΕ αλλάξει τρόπο διεξαγωγής των εξετάσεων (δλδ γίνουν γραπτές και πιο σοβαρές) ας δοθεί η ευκαιρία και σε αυτούς να δώσουν εξετάσεις δεν έχω πρόβλημα. Όμως μέχρι τότε δεν πρόκριτε να αλλάξει τίποτα όσο και να γκρινιάζουν κάποιοι!

Link to comment
Share on other sites

Προς ΑΡΗ ΧΑΝΙΑ

 

Δεν ξέρω αν εννοείς εμένα, αλλά σε κάθε περίπτωση σε ότι με αφορά πρόσεξε σε παρακαλώ το εξής. Και ειλικρινά εννοώ πρόσεξε τι θα πω.

 

Ουδέποτε προσέβαλα κανένα από τα μέλη εδώ μέσα με τα οποία άλλωστε δεν έχω τίποτα να χωρίσω. Ουδέποτε υποτίμησα τους διπλωματούχους μηχανικούς της αγοράς, ασχέτως των προστριβών μας εδώ, και έχω φίλους και άξιους συνεργάτες όπως και εσύ.

Αυτό που δεν ανέχομαι, είναι η συγκάληψη του πραγματικού ενόχου σε ότι αφορά το θέμα της 25ετούς αναβολής έκοδσης των επ. δικαιωμάτων των ΤΕΙ. Μιας αναβολής που μου/μας έχει στερήσει το δικαίωμα άσκησης του επαγγελματός μας αν δεν τον γνωρίζεις. Πόσο μάλλον όταν αυτός ο ένοχος αυτοπαρουσιάζεται ως ο "μοναδικός σωτήρας των αποφοίτων ΤΕΙ" ενώ έχει σκάψει το λάκο τους (δες παραπάνω), πόσο μάλλον όταν παραπλανητικά δηλώνει ότι "οι τεχνολόγοι μηχανικοί έχουν παραπάνω δικαιώματα απο τους διπλωματούχους" (εντυπωσιακό ε?) , πόσο μάλλον όταν συκοφαντεί τους αποφοίτους τους συνεχώς εδώ και τόσα χρόνια (δες δηλώσεις Αντ. ΤΕΕ).

 

Και όπως έχω πει, δεν μιλάω στην τύχη. Παραθέτω πάντα αποσπάσματα δηλώσεων για να τεκμηριώσω την άποψή μου. Ασχέτως πολιτικών πεποιθήσεων, η ανακοίνωσης της συγκεκριμένης παράταξης, μελών του ΤΕΕ, έρχεται να δώσει ακόμα περισσότερο δίκιο στα όσα λέω για το ρόλο του ΤΕΕ. Τα δε αποσπάσματα των κατά καιρούς δηλώσεων διαφόρων ανώτατων στελεχών της διοικούσας του ΤΕΕ είναι ενδεικτικά και σας τα παραθέτω.

 

Ως εκ τούτου, λαμαβνομένων υπόψην και όλων των παραπάνω η λέξη "υποκρισία" για τις δηλώσεις του ΤΕΕ στο θέμα των ΤΕΙ δεν ήταν προσβλητικός χαρακτηρισμός. Ήταν απολύτως ακριβής επιθετικός προσδιορισμός της στάσης του. Πως να το κάνουμε δηλαδή. Απλά ο panos δεν ...το κατάλαβε για δικούς του λόγους...

 

Τώρα μερικοί ενοχλούνται τι να κάνουμε, το ξέρω. Γιαυτό δήλωσα ότι δεν συνεχίζω το θέμα. Την απάντησή μου αυτή, δέξου τη μόνο αν ανάμεσα σε αυτούς που αναφέρεσαι εννοείς και μένα.

 

Στα άλλα που είπες -πέραν εκείνων περί συμπεριφορών- συμφωνώ μαζί σου.

 

Υ.Γ. Για την ιστορία. Η φράση "μεγάλες γελοιότητες" στην αρχή του κειμένου σου σχετικά με τις απόψεις που εκφράζονται εδώ θεωρώ ότι ήταν καλοπροαίρετη και ΔΕΝ είναι ενδεικτική της συμπεριφοράς και της παιδείας σου. ("Πολύ σημαντικό ρόλο έχει και η συμπεριφορά, η παιδεία (την οποία αυτοί που εκφράζονται όπως εκφράζονται ΔΕΝ την έχουν").

Link to comment
Share on other sites

Ρε geokal τι είναι τα master να τα δίνουν με το κιλό; Στο τέλος θα ακούσουμε στα 2ο master το 3ο δώρο. Στο 1 master βλέπεις ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι πάνω κάτω θετικοί, που σημαίνει έχει μια βάση αυτό το αίτημα. Βέβαια όλος ο χαμός γίνετε για μερικά μόρια στο δημόσιο κ άντε το επίδομα κ όχι για ακαδημαϊκούς κ επαγγελματικούς λόγους. Έτσι λοιπόν αναρωτιέσε γιατί ο άλλος στο εξωτερικό με 4 χρόνια σπουδών να έχει παραπάνω μόρια στο δημόσιο άλλα όταν λένε οι των ΑΤΕΙ γιατί ο άλλος με 3 χρόνια σπουδών να έχει επ. δικαιώματα κ εμείς ΚΑΘΟΛΟΥ το θεωρείς παράλογο!!! Στο αν τα ΑΤΕΙ βγάζουν ικανούς μηχανικούς ή όχι να στο πω κ σένα. Διάβασε 1 Χρυσή Ευκαιρία. Θα δεις αυτό το "ΑΕΙ η ΤΕΙ" σε πολλές αγγελίες.

Κ τέλος θεωρώ παράλογο των φορέα που αδίστακτα πολεμάει τόσα χρόνια τους μηχανικούς ΤΕ να τους απονέμει τώρα επ. δικαιώματα. Θα γελάσει κ το παρδαλό κατσίκι με όσα έχουν να συμβούν. Μάλλον πρέπει να αναλάβει η ΕΕΤΕΜ αυτό το ρόλο.

Αλήθεια εσύ, έστω κ για πλάκα, θα έδινες τις νέες εξετάσεις του ΤΕΕ ή πιστεύεις ότι σε καλύπτει ο τρόπος που μπήκες;

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να εκρφάσω την Γνώμη μου ώς μελλοντικός ΠΔΕ. Εχω σπουδάσει στην Γεμανία, εκεί δεν τίθετε θέμα εάν είσε ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ. Οταν π.χ. γήνονται προκυρήξεις έχουν όλοι το ίδιο δικαίωμα συμετοχής επειδή έχουμε τα ίδια επαγγ. δικαιώματα άρα μπορούμε να ανταπεξέλθουμε εξείσου το ίδιο στην πράξη όπως και ΑΕΙ. Δεν μπορεί λοιπόν η Γερμανία ή και κάθε Χώρα τις ΕΕ να είναι "χαζή "και να δίνει τα ίδια επ. δικαιώματα και μόνο η Ελλάδα να είναι η "έξυπνη " της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Με το κιλό…. καλό! Μου αρέσει! Δεν είναι μόνο το δημόσιο είναι και ο εγωισμός καλά εγώ μλάκας είμαι που σπούδασα σε πανεπιστήμιο και δεν πήγα σε ΑΤΕΙ? Μα τι λέτε? Τί σχέση έχει η ΧΕ και οι αγγελίες με αυτά? Μπήκα στο ΤΕΕ και η εξέταση ήταν γελοία και δεν με καλύπτει καθόλου όσο για το άλλο ναι θα έδινα εξετάσεις όπως και έδιναν παλιότερα αν ήταν να βάλει κάποιους στη θέση τους γιατί όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη λογική του "καλά εγώ μλάκας είμαι" δε τη καταλαβαίνω. Για να μην αισθάνεσε εσύ μλκας πρέπει να αισθάνονται όλοι οι απόφοιτοι ΤΕΙ; Αν είσαι καλύτερος, ανώτερος, ικανότερος, σοφότερος ή όχι εξαρτάται μόνο από 1 κομμάτι χαρτί; Πρέπει ντε και καλά να υπάρχει κάποιος με 1 κομμάτι χαρτί που να λέει ότι είναι χειρότερος, κατώτερος, ανίκανος, ανόητος για να ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου; Δε μπορείς να το αποδείξεις με τη δουλειά σου στους άλλους κ στον εαυτό σου;

 

Το είπα κ το ξαναλέω δεν είναι πολυτεχνεία/ΑΤΕΙ το ίδιο, μην παρεξηγούμαστε, αλλά στο φάσμα των συνηθισμένων έργων οι μηχανικοί ΤΕ αποδίδουν εξίσου καλά. Για αυτό κ σου αναφέρω τις αγγελίες που ζητάνε ΠΕ ή ΤΕ. Κ φυσικά υπάρχουν δουλειές που θέλουν μόνο ΠΕ κ υπάρχουν δουλειές που θέλουν μόνο ΤΕ.

 

Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να μπουν πολλοί στη θέση τους αλλά δε νομίζω ότι οι νέου τύπου εξετάσεις απο το ΤΕΕ θα τα καταφέρουν. Γενικά είμαι υπέρ του κάθε επάγγελμα να έχει το δικό του ¨επιμελητήριο" όπου θα γίνετε πιο καλά ο έλεγχος αν ο κάθε συνάδελφος ασκεί σωστά το επάγγελμα του κ μειωμένα επ. δικαιώματα στην αρχή κ με τους μεγάλους να μην μπορούν να χτυπήσουν δουλειές των μικρών. Αν δεν ενοικιάζονται κ τα πτυχία, πιστεύω θα είναι καλύτερα έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί αντιπροσωπεύει τον κόπο που έκανες όλα τα χρόνια μέχρι να το απόκτησης δεν είναι απλά ένα κομμάτι χαρτί όπως λες. Το κάθε χαρτί έχει την αξία του. Δεν είπα ότι οι άλλοι είναι ανόητοι, κατώτεροι και ότι άλλο απλά ρε αδελφέ θέλω να ξέρω ότι σε αυτή τη χωρά υπάρχουν ακόμα κάποιες άξιες δεν έχουν ισοπεδωθεί όλα στο βωμό του κέρδους και τις βλακείας (εννοώ πολιτικούς-υπουργούς μη παρεξηγηθώ). Να σου κάνω μια ερώτηση τι θα έκανες εάν μάθαινες ότι τα κολέγια έχουν ιδία δικαιώματα με εσένα? Τι θα έλεγες welcome?

Link to comment
Share on other sites

Τα κολέγια θέλω δε θέλω θα αποκτήσουν δικαιώματα σε αυτή τη χώρα. Αυτά είναι χθεσινά νέα. Κ κατά περιέργο λόγο έχουν περισσότερα επ. δικαιώματα από μένα, αυτό ναι με ενοχλεί πολύ. Πως θέλω να αντιμετωπιστεί;

 

Γενικά είμαι υπέρ του κάθε επάγγελμα να έχει το δικό του ¨επιμελητήριο" όπου θα γίνετε πιο καλά ο έλεγχος αν ο κάθε συνάδελφος ασκεί σωστά το επάγγελμα του κ μειωμένα επ. δικαιώματα στην αρχή κ με τους μεγάλους να μην μπορούν να χτυπήσουν δουλειές των μικρών. Αν δεν ενοικιάζονται κ τα πτυχία, πιστεύω θα είναι καλύτερα έτσι...

 

Όσο για το χαρτί-πτυχίο εγώ αναγνωρίζω την αξία του κ το κόπο να αποκτήσεις το δικό σου. Εσύ το δικό μου;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα για ποιο κοπο μιλας; Για τον κοπο που εκανες να καλυψεις τις ελλειψεις απ το σχολειο;

Δε μιλαω προσωπικα, μιλαω γενικα, για τους πτυχιουχους ΤΕι.

 

Στα πρωτα ετη, σαν φοιτητης, βρισκομαστε με παλιους συμμαθητες απ το σχολειο στις διακοπες. Η συζητηση συνηθως αφορουσε τη σχολη του καθενος. Ολοι το ιδιο πραγμα: "Παρα πολυ δυσκολη η σχολη μου", "Το 20% περναει σε καθε εξεταστικη στη δικια μου".

μερικοι ανθρωποι ειναι παρα πολυ υποκριτες ή δεν εχουν το "γνωθι σαυτον". Δυσκολο το πολυτεχνειο, δυσκολη η ιατρικη, δυσκολο το ΤΕΙ μηχανολογιας, δυσκολο το ΤΕΙ αρδευσεως δυσκολο το παιδαγωγικο, δυσκλολο το μαθηματικο, δυσκολη η θεολογικη.

 

Οταν στο μαθηματικο μπαινουν παιδια που ειναι ακρως παπαγαλλοι, που στα μαθηματικα ηταν πολυ κακοι στο σχολειο, οταν η πανεπιστημιακη σχολη της θεολογιας ειναι σε βαση κατω απ το τελευταιο ΤΕι και μπαινουν ατομα που δεν εχουν ανοιξει ποτε βιβλιο στη ζωη τους κτλ κτλ, μετα δυσκολο ειναι ακομα και το ονομα σου να γραψεις.

 

Πρεπει να υπαρξει ενας φορεας το ξαναλεω ο οποιος θα σε εξεταζει με απαιτητικες εξετασεις και αν επιτυχεις να σου δινει αδεια ασκησης επαγγελματος. Αυτο το επιτρεπει η Ευρωπαϊκη ενωση στις χωρες-μελη και δεν μπορει να επεμβει στο θεμα αυτο.

Εχεις παρει πτυχιο στην Αγγλια, ΟΚ, αναγνωριζεται το πτυχιο στην Ελλαδα αλλα δεν μπορεις να ασκεις το επαγγελμα εδω γιατι δεν πληρεις τις προϋποθεσεις της Ελλαδας. Μπορεις να δουλεψεις κατω απο καποιον αλλο.

Αυτο γινεται και δεν ειναι παρανομο, απλα η Ελληνικη κυβερνηση δεν το εφαρμοζει, αντιθετα με τις αλλες χωρες, γιατι απλουστατα η Ελλαδα θελει να μας κανει εναν αχταρμα ωστε να πεφτουν συνεχεια τα μεροκαματα, με αποτελεσμα σημερα ενας αλβανος εργατης να παιρνει 50 ευρω μεροκαματο ως ανειδικευτος και ενας ελληνας επιστημονας να παιρνει 30. Εχουμε γινει ολοι "επιστημονες" και "ειδικοι", ελλειψη μονο εργατων υπαρχει.

 

Και ολα αυτα ισχυουν και για τεχνιτες. Υπαρχουν ηλεκτρολογοι εγκαταστατες, απο μεσες σχολες, οι οποιοι δεν εχουν ακουσει ποτε το νομο του Ωμ. Αυτοι εχουν περασει υποτιθεται απο εξετασεις για να παρουν αδεια ασκησεως επαγγελματος, αυτοι μας φτιαχνουν τις "ασφαλεις" ηλεκτρικες εγκαταστασεις στα σπιτια, στα ξενοδοχεια, στα μαγαζια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.