Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Pariah ειμαι 40 και ακομα με κοροιδευουνε ευτυχως που δινουν επαγγελματικα δικαιωματα σε παιδακια απο αγγλια και οικονομολογους για να τα χρησιμοποιουμε

ειναι μια μεθοδος καταπολεμησης της ανεργιας

Link to comment
Share on other sites

Παντως το μικρο πολυτεχνειο ηταν πολυ ανωτερο στη δυσκολια εισαγωγης και συνεπως στην επιλογη των φοιτητων, στο προγραμμα σπουδων, στις εξετασεις απο τα ΤΕΙ.

Εμενα δε μου καθεται καθολου καλα να μιλαμε για μηχανικους που εχουν μπει στις σχολες τους με βοθμους της ταξης του 13-14 και ακομα χειροτερα με επιδοσεις στα μαθηματικα ή στη φυσικη κατω απο τη βαση πολλες φορες. Μπορει να ειμαι κομπλεξικος αλλα σε καμια ευρωπαϊκη χωρα δε μπαινει σε αντιστοιχες σχολες ο καθενας. ολες οι σοβαρες σχολες εχουν αυστηρες εξετασεις εισαγωγης σε βασικους τομεις και ταυτοχρονα πολλες απαιτουν και υψηλο απολυτηριο λυκειου για να σε βαλουν απο κουβεντα. Για να μη θιξουμε τις απαιτησεις στις εξετασεις καθε μαθηματος στην πορεια που αν δεν ξερεις (δεν το εχεις το ταλεντο λεω εγω) καλα τα μαθηματικα του λυκειου και τη φυσικη δεν προχωρας με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπολοιποι ξερατε σε τι σχολες σπουδαζετε και ποια ειναι τα δικαωματα σας, προσωπικη μου γνωμη υπερ-αρκετα και δυσαναλογα με τις σπουδες ιδιαιτερα παλαιοτερων αποφοιτων.

 

εμείς οι "υπόλοιποι" ξέραμε όταν περάσαμε στις σχολές μας ότι μετά απο 4 χρόνια σπουδών σε συγκεκριμένο αντικείμενο (και όχι πασπαρτού) θα μπορούσαμε στο συγκεκριμένο αντικείμενο αυτό, να εργαστούμε έχοντας επαγγελματικά δικαιώματα. αντιθέτως, εργαζόμαστε χωρίς αυτά, ή μάλλον με αυτά κάποιων σχολών που καταργήθηκαν, και θα πρέπει να σου απολογηθούμε κι όλας για την επιλογή μας. ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε μου καθεται καθολου καλα ... Μπορει να ειμαι κομπλεξικος αλλα σε καμια ευρωπαϊκη χωρα δε μπαινει σε αντιστοιχες σχολες ο καθενας. ολες οι σοβαρες σχολες ...QUOTE]

 

Τις έχεις ψάξει τις σοβαρές σχολές του εξωτερικού ?

Τα βουλγάρικα ισότιμά σου πτυχία είναι σοβαρά χαρτιά και τα δέχεσαι ?

Οι αλοδαποί έλληνες που δεν μπορούσαν να γράψουν 5 και τώρα έχουν τα διπλώματα των μηχανικών είναι καλύτεροι από τους απόφοιτους των ΤΕΙ ?

Ξεκίνα από το επιμελητήριό σου που τα δέχετε αυτά και το έχεις για ευαγγέλιο και μόλις τελειώσεις έλα να συζητήσουμε για το δικό μου πτυχίο.

Την καραμέλα που σας έδωσαν να πιπιλάτε, επιτέλους φτύστε την, αρκετά ακούσαμε για την αξία μας...

Ας εργαστεί ο καθένας βάση των σπουδών του και τίποτα παραπάνω - τίποτα λιγότερο

Αυτό θέλουν και οι απόφοιτοι του εν λόγω ιδρύματος και ξεκίνησες να μας λες για την βάση εισαγωγής και τι επίπεδο έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μου απολογηθεις?

Καλο ειναι να ακουτε και την αντιθετη αποψη, νομιζω την εξεφρασα κοσμια και δεν ειρωνευτικα κανεναν.

Δε προκειται να συνεχισω διαλογο μαζι σας αν δεν ηρεμησετε γιατι θα κλειδωθει και αυτο το νημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από το επιμελητήριό σου που τα δέχετε αυτά και το έχεις για ευαγγέλιο

 

Εδώ νομίζω ότι γίνεται ένα μόνιμο λάθος από την μεριά των συναδέλφων τεχνολόγων. Το ΤΕΕ δεν δέχεται κατ' επιλογήν. Το ΤΕΕ χρησιμοποιεί το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο και αναλόγως πράττει.

 

Το νομοθετικό πλαίσιο λοιπόν σήμερα του επιτρέπει να αντιμετωπίζει με συγκεκριμένο τρόπο το θέμα των ΤΕΙ . Εαν πραγματικά παρανομούσε , τότε σίγουρα κάποιοι θα είχαν καταδικαστεί.

 

Αντιθέτως δεν του παρέχει τη δυνατότητα να απορρίψει πτυχιούχους εξωτερικού σαν τις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν . Δεν μπορεί να μην τους δεχτεί.

 

Τώρα για το αν το πτυχίο της κάθε Μαιμουδ..ίας (που παλαιότερα τα χορηγούσαν με ένα τζην και 10 κιλά κρέας) είναι ανώτερο από αυτό του ελληνικού ΤΕΙ , δεν μπορεί να κάνει το ΤΕΕ κάτι γι αυτό.

 

Κι όπως θά ξέρετε το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα επιστημονικά πεδία (πχ γιατροί).

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις ότι οι απαντήσεις μας είναι από εκνευρισμό, σε πληροφορώ ότι έχουμε μάθει πια να ελέγχουμε τις αντιδράσεις μας όταν ακούμε και διαβάζουμε παράλογα πράγματα.

Βλέπεις είναι 26 ολόκληρα χρόνια, σπουδές που ανταποκρίνονται σε πολλά Meng του ΕΜΠ.

Οταν λέμε την γνώμη μας και δεν αρέσει απειλούμαστε με κλειδώματα.

Καλά πάμε...

 

avgoust, επειδή το νομοθετικό πλαίσιο, μας αδικεί σε σχέση με τους ισότιμούς μας του εξωτερικού θα πρέπει εγώ να το δεχτώ και να μην αντιδράσω ?? Θέλω να το αλλάξω με την έκδοση των Π.Δ. των επαγγ. δικαιωμάτων μου βάση των σπουδών μου. Να γίνει δίκαιο απέναντι σε όλους.

Εσύ, τι πιστεύεις ότι είναι δίκαιο ή άδικο αυτό που ζητάω?

Link to comment
Share on other sites

Για να μιλάς για βάσεις εισαγωγής σίγουρα κομπλεξικός πρέπει να σαι(μόνος σου το είπες), κι όπως είχα γράψει και παλιότερα αν θέλουμε να μιλάμε για βάσεις εισαγωγής , τότε εγώ δέχομαι οτι είμαι κατώτερος απ αυτόν που έγραψε το 98 καλύτερα από εμένα , αλλά θεωρώ οτι σαφώς ανώτερος απο όλες τις επόμενες γενιές , όπως επίσης θεωρώ οτι όλοι οι μαθητές που έγραψαν καλύτερα από εσένα και πήγαν παιδαγωγικά ανώτερους σου.

Αυτά για να μιλάμε και στην ίδια γλώσσα αφού έτσι το θές.

Και επειδή ε΄δω είμαστε λίγο παρείσακτοι και έχουμε μπλέξει με κάποιους κομπλεξικούς , φτιάξαμε το δικό μας forum για να μιλάμε ελύθερα και χωρίς κομπλεξισμους.

Για την ιστορία και μόνο να αναφερω οτι το 98 περνούσες με 14 σε πολυτεχνική σχολή.

Link to comment
Share on other sites

επειδή το νομοθετικό πλαίσιο, μας αδικεί σε σχέση με τους ισότιμούς μας του εξωτερικού θα πρέπει εγώ να το δεχτώ και να μην αντιδράσω ??

 

Αντιδράτε όμως προς λάθος κατεύθυνση. Δεν νομοθετεί το ΤΕΕ. Μπορεί να έχει τις απόψεις του και να θέλει να τις επιβάλλει. Η ΕΕΤΕΜ έχει τις δικές της και θέλει κι αυτή να τις επιβάλλει.

 

Τελικά όμως οι νόμοι συντάσσονται και ψηφίζονται από κυβερνήσεις.

 

Εαν οι κυβερνήσεις αδρανούν , ή ψηφίζουν νόμους οι οποίοι καταρρίπτονται εν όλω ή εν μέρει ως αντισυνταγματικοί , δεν είναι ευθύνη του ΤΕΕ.

 

..Και επειδή ε΄δω είμαστε λίγο παρείσακτοι και έχουμε μπλέξει με κάποιους κομπλεξικούς ...

 

Εδώ αδικείς το forum , το οποίο δεν κάνει τέτοιες διακρίσεις , ούτε είναι υπεύθυνο για τις απόψεις των μελών. Οι μόνοι περιορισμοί είναι να γίνεται η συζήτηση σε κάποια πλαίσια χωρίς τσαμπουκάδες , ύβρεις και τα σχετικά. Κι επειδή είσαι και από τους "παλιούς" στις συζητήσεις για τα επ. δικαιώματα , θα θυμάσαι ότι τα πρώτα ban έπεσαν σε διπλωματούχους.

Link to comment
Share on other sites

H eetem δεν είναι επιμελητήριο και δεν μπορεί να ακουστεί όπως το ΤΕΕ που θεωρείται και τεχνικός σύμβουλος του κράτους.

Αλλωστε το ΤΕΕ επεμβαίνει κάθε φορά που κάτι πάει να γίνει με το θέμα μας και μπλοκάρει τις διαδικασίες με διάφορα προσχήματα (δημόσια ασφάλεια..χαχα).

Αλλά εσύ δεν μου απάντησες, θεωρείς δίκαιο το σύστημα που σχύει στην Ελλάδα ??

Να έρχετε ο κάθε ένας Ευρωπαίος (Ελληνας) ισότιμός μου και να ασκεί το επάγγελμά του κι εγώ στην ίδια μου την χώρα να μην μπορώ ??

Και όταν μιλάμε γι αυτήν την αδικία, πετάγονται διάφοροι και λένε για επίπεδα σπουδών και βάσεις εισαγωγής και απογοητεύσεις που θα έρθουν και δεν ήξερες δεν ρώταγες και και και...

Αν νομίζετε ότι είμαστε μια δίκαιη χώρα δημοκρατική και είσαστε πρόθυμοι για διάλογο, σας θέλουμε μαζί μας για να αποκαταστήσουμε αυτή την αδικία.

Ολα τ'άλλα είναι τούφες που λέει και συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.