Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Να ξεκαθαρισουμε κατι εδω. Η καθε μεγαλη εταιρια, ξερει να διαλεγει τον καλο απ τον κακο. Ακομα κι αν γινουν τα παντα ιδια τυπικα (ΤΕΙ, πολυτεχνεια, κολλεγια κτλ), στην πραξη οι αποφοιτοι του πολυτεχνειου βρισκουν δουλεια σε εντελως διαφορετικες θεσεις και με διαφορετικο μισθολογιο, αλλη φυση εργασιας. Για τους Διπλωματουχους ηλεκτρ. μηχ. & μηχ. Η/Υ που ξερω (και για τους μηχανολογους πρεπει να ισχυει το ιδιο) οταν τελειωσουν αμεσως βρισκουν δουλεια με καλα λεφτα σε εταιριες με κυρος (η πλειοψηφια). μας το ελεγαν μεταπτυχιακοι φοιτητες στη σχολη που ταυτοχρονα δουλευαν εξω, αλλα το διαπιστωσα και απο γνωστους που τελειωσαν. Μιλαω για εταιριες οπως INTRACOM και SIEMENS οι οποιες δινουν πολυ καλα λεφτα απο την πρωτη στιγμη και μαλιστα πολυ γρηγορα, αν τους κανεις, σου ανεβαζουν το μισθο ακομα πιο πανω. Αυτες τις εταιριες δεν τις ενδιαφερουν τα επαγγελματικα δικαιωματα, εξαλου γνωστοι μου ξεκινησαν εκει πριν καν προλαβουν να γραφτουν στο ΤΕΕ.

 

 

Οι διπλωματουχοι ηλεκτρομηχανολογοι απο Ελληνικα πολυτεχνεια, συνηθως δεν κανουν ελευθερο επαγγελμα, προτιμουν τις εταιριες. Το προβλημα δημιουργειται κυριως για τους πολιτικους μηχανικους και αρχιτεκτονες που αναγκαστικα η πλειοψηφια κανει ελευθερο επαγγελμα και σε οσους ηλεκτρομηχνολογους (λιγους) κανουν ελευθερο επαγγελμα. Το κακο ειναι πως αυτος που δουλευει στη μεγαλη εταιρια δεν καταλαβαινει τι προβλημα θα δημιουργηθει σε εμενα που ειμαι ελευθερος επαγγελματιας αν μπουν στην αγορα ως "ισοι", πτυχιουχοι απο ΤΕΙ, απο κολλεγια κτλ. Η πλειοψηφια των μηχανικων δεν κινδυνευει, κινδυνευουν μονο αυτοι που χρειαζονται την ισχυ της υπογραφης τους. Για τους αλλους το ξεκαθαρισμα γινεται απο τον ιδιο τον εργοδοτη τους.

 

 

Δε νομιζω να υπαρχει σοβαρος διπλωματουχος που να σκεφτεται τοσα χρονια με ποιο τροπο θα κανει το διπλωμα του Μαστερ. Δε νομιζω οτι ο διπλωματουχος εχει αναγκη το βασικο μισθολογιο μηχανικου που λεει οτι με μαστερ παιρνεις 30 ευρω παραπανω. Το μαστερ ειναι ενα ξεσπασμα, μια προσπαθεια να αναγνωριστει η διαφορετικοτητα των διπλωματων τους εναντι χιλιαδων πτυχιων που κυκλοφορουν στην αγορα.

 

Το ΤΕΕ απλα ειναι ενα οργανο του κρατους που εξυπηρετει συμφεροντα της καθε κυβερνησης, και το συμφερον της κυβερνησης ειναι να μην υπαρχει διαβαθμιση των πτυχιων, να μην υπαρχουν "καλοι" και "κακοι".

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να εκρφάσω την Γνώμη μου ώς μελλοντικός ΠΔΕ. Εχω σπουδάσει στην Γεμανία, εκεί δεν τίθετε θέμα εάν είσε ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ. Οταν π.χ. γήνονται προκυρήξεις έχουν όλοι το ίδιο δικαίωμα συμετοχής επειδή έχουμε τα ίδια επαγγ. δικαιώματα άρα μπορούμε να ανταπεξέλθουμε εξείσου το ίδιο στην πράξη όπως και ΑΕΙ. Δεν μπορεί λοιπόν η Γερμανία ή και κάθε Χώρα τις ΕΕ να είναι "χαζή "και να δίνει τα ίδια επ. δικαιώματα και μόνο η Ελλάδα να είναι η "έξυπνη " της υπόθεσης.

 

 

Δηλαδη στη γερμανια ο καθε μαθητης λυκειου που εχει αγνοια μαθηματικων και φυσικης, τελειωνει το λυκειο, μπαινει στο πανεπιστημιο και μετα απο 4-5 χρονια ειναι ισοτιμος μηχανικος με καποιον που εχει παρει υποτροφιες στο σχολειο και στα πανεπιστημια. Οσοι ερχονται με σπουδες απο ανατολικο μπλοκ στη Γερμανια γινονται δεκτοι ως ισοι μηχανικοι χωρις εξονυχιστικες εξετασεις.

 

Δυσχκολευομαι να το πιστεψω. Δεν ειναι ακριβως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι.

Σίγουρα ο διπλωματούχος μηχανικός θα έπρεπε να ξεχωρίζει από τον πτυχιούχο (και το λέω σαν πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός) αλλά μην βάζουμε τα πάντα σε ένα καζάνι. Ξέρετε πολύ καλά ότι πολυτεχνείο από πολυτεχνείο διαφέρει σε επίπεδο και το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τα ΑΤΕΙ. Από εκεί και πέρα όμως,πέρα απο το απλό χαρτί (που ναι για εσάς τους διπλωματούχους θα έπρεπε αναγνωρίζεται ως master), μην ξεχνάτε ότι μετά το πτυχίο υπάρχει και το πόσο ασχολείται κανείς. Το επιπέδο της ικανότητας ενός επαγγελματία μηχανικού δεν καθορίζεται μόνο απο το πτυχίο του αλλά και από τις επιλογές που κάνει μετά και το πόσο του αρέσει και ασχολείται. Μην απαξιώνετε σας παρακαλώ το σύνολο των πτυχιούχων των ΑΤΕΙ.

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι καιρός ήταν για νέο προεδρικό διάταγμα σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα ώστε να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες καταστάσεις και ειδικότητες.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

προς sakistsalikis

 

καταρχάς κανένας απόφοιτος λυκείου δεν έχει άγνοια μαθηματικών και φυσικής, γιατι 1. το εκπαιδευτικό σύστημα δεν επιτρέπει να προχωρίσουν μαθητές που δεν είναι καλοι. με λίγα λόγια πηγένουν σε σχολές ΟΑΕΔ ,ΤΕΣ κτλ. σε σύγκριση με πολλούς έλληνες που με τα φροντηστίρια ή με τα παρακάλια όλοι βγάζουν λύκειο με βαθμούς απολυτηρίου που ίσως να μην αξίζουν. 2. Εγώ προσωπικά σπούδασα στο Αμβούργο και σε πληροφορώ οτι θα δώσω εξετάσεις στο ΔΟΑΤΑΠ 3.και εγώ έχω πάρει υποτροφία και πήρα το Πτυχίο μου με 9,8 (με τα ελληνικά δεδομένα) σημένει οτι δεν έχω αξία, επειδή σπούδασα 4 χρόνια αντί για 5;

 

δίαλεξα το ΑΤΕΙ γιατί μπήκα κατευθείαν ένω έαν ήθελα να πάω στο ΑΕΙ που δήλωσα,έπρεπε να περιμένω 1 χρόνο με βάση τον βαθμό απολητήριο μου, και αυτό σημένει ότι δεν υστερώ στην γνώση.

 

δεν αντιλέγω οτι απο τα πανεπιστήμια έχεις περισσότερες θεωρετικές γνώσεις όμως αυτό δεν σημένει ότι δεν μπορώ και έγω επάνω στην ειδικότητα μου να ανταπεξέλθω.

Link to comment
Share on other sites

@brikoudi γιατί ΔΟΑΤΑΠ; Έχεις σκοπό για master ή διδακτορικό; Από όσο ξέρω οι απόφοιτοι Γερμανίας γράφονται αυτομάτως στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

προς Stayros,

όχι δεν έχω σκοπό για master ή διδακτορικό, στο ΔΟΑΤΑΠ έκανα αίτηση για να παρώ την Ακαδημαίκη αναγνώριση οι απόφοιτοι που γραφονται αυτομάτος στο ΤΕΕ κάνουν αναγνώριση στο ΣΑΕΙ (Συμβούλιο Αναγνώρισεις Επαγγελματικής Ισοτιμίας) δεν μπορούν όμως να πάρουν μέρος σε προκυρήξη σε θέση δημοσίου μέσο ΑΣΕΠ γιατι δεν έχει κριθεί ο ακαδιμαίκος τιτλος του πτυχίου τους, μπορούν μόνον να πάρουν μέρος σε δημοπρασίες εργών ως ιδιώτες κτλ.

 

αυτό τουλάχιστον μου το επιβεβαίωσε γραπτός το υπουργείο πολιτισμού και παιδείας του Βερολίνου πρίν κάνω αίτηση στο ΔΟΑΤΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

sakistsalikis, αναφέρεις πιο πάνω:

Συγνωμη αλλα για ποιο κοπο μιλας; Για τον κοπο που εκανες να καλυψεις τις ελλειψεις απ το σχολειο; Δε μιλαω προσωπικα, μιλαω γενικα, για τους πτυχιουχους ΤΕι.

Να υπενθυμίσω ότι οι μαθητές που είσερχονται σε ΑΤΕΙ προέρχονται και από ενιαία λύκεια και έχουν ολες τις απαιτούμενες γνώσεις για να ξεκινήσουν , άρα να μην τα ισοπεδώνουμαι όλα.

Link to comment
Share on other sites

sakistsalikis, αναφέρεις πιο πάνω:

Συγνωμη αλλα για ποιο κοπο μιλας; Για τον κοπο που εκανες να καλυψεις τις ελλειψεις απ το σχολειο; Δε μιλαω προσωπικα, μιλαω γενικα, για τους πτυχιουχους ΤΕι.

Να υπενθυμίσω ότι οι μαθητές που είσερχονται σε ΑΤΕΙ προέρχονται και από ενιαία λύκεια και έχουν ολες τις απαιτούμενες γνώσεις για να ξεκινήσουν , άρα να μην τα ισοπεδώνουμαι όλα.

 

όπα έτσι από περιέργεια ένα λινκ από google ΠΡΙΝ ισχύσει η βάση του 10 αλλά νέα σχετικά (μετά την ανωτατοποίηση)

http://www.paideia.gr/baseis/tei_moria.htm

 

μερικά ενδεικτικά :

ΠΟΛ. ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ TEI ΣΕΡΡΩΝ ΗΜ. 9326

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ TEI ΚΑΒΑΛΑΣ ΗΜ. 7874

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ TEI ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΗΜ. 7950

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ TEI ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΗΜ. 8340

 

Ε τώρα αν νομίζεις οτι με αυτά τα μόρια έχεις τις απαιτούμενες γνώσεις για να ξεκινήσεις και να γίνεις μηχανικός εγώ διαφωνώ κάθετα

Τέτοιοι βαθμοί σημαίνουν οτι υπάρχει πρόβλημα κατανόησης σε βασικές γνώσεις

 

ΔΕΝ αναφέρομαι σε όλους τους αποφοίτους προφανώς μιλάω επι του συγκεκριμένου

 

Επίσης αν και οφ τοπικ για την ΙΝΤΡΑΚΟΜ μην κόβεις και το κεφάλι σου για τους μισθούς που δίνει γιατί ξέρω και εγώ μερικούς μηχανικούς που δουλεύαν εκεί ...

Link to comment
Share on other sites

Zaxoys το σωστό είναι να δεις αυτός που μπήκε πχ στο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ TEI ΚΑΒΑΛΑΣ με 7874 πότε ή ακόμα καλύτερα ΑΝ βγήκε. Γιατί αν του πήρε 10 χρόνια να τελειώσει μάλλον κατάφερε να καλύψει τα κενά. Το αν θα έπρεπε να του αφήνει το σύστημα 10 χρόνια περιθώριο είναι άλλο πράγμα. Πολύ πιθανό βέβαια να μη βγήκε κ καθόλου κ απλά να είναι 1 όνομα σε μια λίστα.

 

Το θέμα τελικά είναι τι φοιτητής μπαίνεις ή τι απόφοιτος βγαίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαήκα στην ουσία του θέματος γιατι είμαστε ήδη off topic απάντησα απλώς παραπάνω οτιέχουν όλες τις απαιτούμενες γνώσεις για να ξεκινήσουν , κατα την γνώμη μου στα παραδείγματα που έφερα όχι

Το αν κάλυψε κάποιος τα κενά για να καταφέρει να τελειώσει έχω τις αμφιβολίες μου ,με την λίγη πείρα που έχω από τα ακαδημαικά υποστηρίζω οτι πιο πιθανό είναι να ρίξει ο καθηγητής τις απαιτήσεις του στο υλικό που έχει η τάξη παρά το αντίθετο

 

(Το υποστηρίζω και για τα ΑΕΙ αλλά για του βαθμούς που μιλάμε τώρα τα πράγματα είναι σαφώς χειρότερα)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.