Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

... το μόνο που έκανε ήταν να ξεμπροστιάσει την υποκριτικότατη στάση του ΣΥΡΙΖΑ......

 

 

Ακριβώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Άγγελος. Είπε τη γνώμη του συμπυκνωμένη και τεκμηριωμένη όπως αυτός έκρινε σε μία δημοσίευση. Το να μη θέλει να μπει σε μια συζήτηση που όπως όλα δείχνουν δεν οδηγεί πουθενά, σίγουρα πάντως δεν οδηγεί σε συμφωνία των συνομιλητών, εμένα μου φαίνεται λογικό.

Σημειωτέον, είπε τη γνώμη του επωνύμως.

Link to comment
Share on other sites

Παιιδιά καλημέρα..

Μήπως γνωρίζει κανείς πότε αυτο το περιβοήτο προσχέδιο Νόμου θα "προχωρήσει"? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα? Γνωρίζει κανείς αν "περπατάει" ή τσάμπα αντιπαρατιθέμεθα?

Link to comment
Share on other sites

Οι ελπίδες μας είναι για το τέλος του 2008 - αρχες του 2009. Μάλλον ο Στυλιανίδης δε βγάζει άκρη εύκολα με το ΤΕΕ κ ζητησε τη βοήθεια του Αϊ Βασίλη...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μια ακριβέστερη προσέγγιση είναι ότι το ΥΠΕΠΘ δεν βγάζει άκρη με το ΥΠΕΧΩΔΕ. Το ΠΔ το υπογράφουν και τα δύο συναρμόδια υπουργεία. Προφανώς ο Στυλιανίδης το υπέγραψε αλλά δεν έχει υπογραφεί από τον Σουφλιά, ο οποίος προφανώς υπόκειται σε πιέσεις του ΤΕΕ.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως θα συμφωνήσω με τον Άγγελο, συνεπικουρούμενων και των παρατηρήσεων του Σταύρου. Κατ' εμέ από εποχής της οδηγίας 89/48 η Ελληνική Πολιτεία είχε 2 επιλογές. Είτε να ανασκευάσει συνολικά την Ανώτατη Εκπαίδευση και να μετατρέψει όλα τα Ιδρύματα σε Κολλέγια βάσει του αγγλοσαξωνικού μοντέλου είτε να αντιγράψει για άλλη μια φορά το εκσυγχρονισμένο Γερμανικό μοντέλο. Μην παρεξηγήσετε το επίθετο που χρησιμοποίησα για το Γερμανικό μοντέλο. Το έκανα για να διαχωρίσω το σημερινό μοντέλο από τον προκάτοχό του. Το πρόβλημα είναι πως δεν προχωρά ούτε στο ένα ούτε στο άλλο βήμα, οπότε και όλοι εμείς καλούμαστε να εκλογικεύσουμε και να αντιμετωπίσουμε αυτήν την παράλογη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

ερώτημα:

έχει ενα επημελητήριο παραπάνω εξουσία απο ένα υπουργείο ;γιατί απο τα λεγόμενα αυτό καταλαβαίνω. Τοτε θα κρίβονται συμφέροντα και απο τις δύο πλευρές (ΤΕΕ / ΥΠΕΧΩΔΕ)για να σκαλώνει το θέμα εδώ.Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Με την βεβαιότητα οτι η συγκεκριμένη αποστροφή της τοποθέτησής μου θα συγκέντρωνε τα πυρά κάποιων επιτρέψτε μου τις εξής παρατηρήσεις - και υστερόγραφο 1:

 

1ον. Κανένας τίτλος Α.Τ.Ε.Ι. ΔΕΝ περιλαμβάνει τη λέξη "μηχανικός".

Και εκεί ακριβώς αναφέρομαι. Καλό είναι να μαθαίνουμε να διαβάζουμε. (Πολιτικός Δομικών Έργων, Πολιτικός Έργων Υποδομής, Σχολή Ηλεκτρολογίας, Σχολή Μηχανολογίας κ.ο.κ.).

 

2ον. Το κατά πόσον διάβασα ή οχι τις 16- πλέον 17 -- σελίδες επίτρεψε μου να το γνωρίζω εγώ και μόνον. Εκτός κ αν Stayros ήσουν δίπλα μου.

 

3ον. Όταν πιστεύω στην ανάγκη κατάργησης των επικαλυπτόμενων ΑΤΕΙ, θεωρώντας πολιτικό έγκλημα την ίδρυσή τους και τα επακόλουθα αυτής, προφανώς και δεν πιστεύω επουδενί οτι τα προεδρικά διατάγματα που διαιωνίζουν την κατάσταση ομηρίας χιλιάδων αποφοίτων και τη μάχη μεταξύ μηχανικών και τεχνολόγων είναι ορθά.

 

4ον.Οι στοχευμένες συγκρίσεις σε συγκεκριμένες μόνο περιπτώσεις λειτουργίας ξένων θεσμών, νομοθετημάτων και πλαισίων άσκησης επαγγέλματος πραγματοποιείται πάντα μόνο για εντυπωσιασμό και δεν μπορούν να ανακυρηχθούν σε ευαγγέλια επίλυσης των δικών μας προβλημάτων καθ'ολοκληρίαν.

 

___________________________

 

Υ.Γ.2. Έχω μάθει να ακούω, να διαβάζω και μετά να μιλώ.Με αυτή τη σειρά και ποτέ με πυροτεχνήματα. Τα τελευταία τα αφήνω μετά χαράς στους ταγούς που καθοδηγούν τις μάζες. Προσωπικά με καθοδηγεί η δύναμη της γνώσης μου.

 

Καλό μεσημέρι.

Άγγελος Μπαρμπαλιός

 

.-

Link to comment
Share on other sites

πρός Αγγελο

αμφιβάλω έαν διάβασες όλες τις απόψεις,

την άδεια ασκήσεως επαγγέλματός την πέρνουν από το ΤΕΕ οι Διπλωματούχοι μηχανικοί των πανεπιστημίων έτσι δεν είναι;γράφεις επίσεις

 

1ον. Κανένας τίτλος Α.Τ.Ε.Ι. ΔΕΝ περιλαμβάνει τη λέξη "μηχανικός".

πώς είναι τότε δηνατών οι πτυχιούχοι ΑΤΕΙ του εξωτερικού έαν κάνουν αναγνώριση στο ΣΑΕΙ να εγγραφούν στο ΤΕΕ (με εξετάσεις ενωήτε) γήναμε ξαφνικά μηχανικοί;Νομίζω ότι η γνώσεις είναι οι ίδιες.

Εσύ το βλέπεις ως εντυπωσιασμό και εγώ το βλέπω ως πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.