Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Πάντως ο Αλαβάνος σήμερα πήγε ένα βήμα πιο πέρα. Επαγγελματικά δικαιώματα σε όλους, ΙΕΚ, Κολλέγια, ΤΕΙ, ΑΕΙ με αναβάθμιση των σπουδών σε όσα χρειάζεται. Για τα ΤΕΙ συγκεκριμένα προτείνει τη μετατροπή τους σε ΑΕΙ ή την απορρόφησή τους από τα Πολυτεχνεία. Προσωπικά μου φαίνεται πιο λογικό να απορροφηθούν, παρά να υπάρχουν σχολές οι οποίες θα δίνουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τις προηγούμενες ανακοινώσεις του κ. Αλαβάνου για τα ΤΕΙ περί "πτυχίων μαϊμού, εικονικών σπουδών, επικίνδυνων μηχανικών ΤΕΙ, μετατροπή των ΤΕΙ σε ανώτερες σχολές" και θα αντιληφθείτε πόσο σοβαρά αντιμετωπίζει το ΤΕΕ το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων και όχι μόνο των ΤΕΙ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ΤΕΕ παντα μπορουσε και πολεμουσε τους υπομηχανικους ειχε και εχει την δυναμη να το κανει αυτο εντος συνορων αλλα τωρα δεν ειναι οπως παλια που μπορεσε και μας χωρισε σε 2 σχολες εργα υποδομης και δομικα εργα τωρα ειναι στη μεση η ευρωπη, χανει τον πολεμο και καποιοι ...τρομαζουνε! δεν ειναι ευκολο οταν εχεις ενα κομματι ψωμι και να ερχεται καποια ''κυρια ευρωπη'' και να σου λεει να το μοιραστεις, ειναι δυσκολο να αφησεις και τα ψυχουλα ακομα!!! Δεν λεω οτι δεν υπαρχει διαφορα αλλα δεν ειστε εσεις κυριοι πολιτικοι μηχανικοι π.ε οι πυρινικοι επιστημονες και εμεις οι ειλωτες σας! :)

Με σεβασμο σε ολους και περισσοτερο στους σκεπτομενους!

Link to comment
Share on other sites

Τις απόψεις μου τις έχω ξαναγράψει εδώ και εδώ.

 

Tώρα με αυτή την δημοσίευση τι χρήσιμο μας λές? Αν συμφωνήσω ή διαφωνήσω μαζί σου θα κερδίσεις κάτι? Τι χρησιμεύει να δημαγωγούμε με τον ίδιο τρόπο ξανά και ξανα? Αν όλα τα μέλη του forum αυτή την στιγμή προσυπογράψουμε και πούμε ότι συμφωνούμε μαζί σου εδώ μέσα, ξέρεις τι κάναμε? Μια τρύπα στο νερό!!!

Γιατί δεν καταλαβαίνετε οτι αν δεν τα βρούμε μεταξύ μας δεν πρόκειται να πάει μπροστά το πράγμα?

Ναι ! Συμφωνούμε ότι τα επαγγελματικά σας δικαιώματα είναι πρόβλημα που πρεπει να λυθεί , γιατί πρέπει να δυναμιτίζουμε την συζήτηση και να τρέφουμε τον φανατισμό ένθεν και ένθεν συνεχώς?

Δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό θέλουν ? Να μην υπάρχει κοινωνική συνοχή ? Να βρίσκεις λύτρωση στον κάθε συνδικαλισταρά 8θεσίτη του δημοσίου κομματικό εγκάθετο και να τον ψηφίζεις? Ξυπνήστε λοιπόν εσείς οι σκεπτόμενοι και ξυπνήστε και εμάς!!! Έλεος πια !!

Link to comment
Share on other sites

iovo δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο μαζί σου. Δυστυχώς όμως έχω παρατηρήσει μια παγιωμένη στάση απέναντι στους μηχανικούς ΤΕ ακόμα κ από φοιτητές πολυτεχνείου. Που σημαίνει πως η προκατάληψη ξεκινάει από εκεί. ΔΥΣΤΥΧΩΣ λοιπόν χρειάζεται η ρήξη με το κατεστημένο για να αποκατασταθούν κάποια πράγματα. Κ το κατεστημένο περιλαμβάνει κ όλους τους Μηχανικους ΠΕ που μας κοιτάζουν με μισό μάτι κ μας θεωρούν άχρηστους, αγράμματους, ημιμαθείς κ όσα άλλα έχουν ακουστεί, ακόμα κ από αυτό εδώ το forum.

 

Από μένα πάρε μια χρόνο-κάρτα για να μιλάς περισσότερο 8-)

Link to comment
Share on other sites

Iovo μην αγχώνεσαι.

Με τη λογική ότι όλοι το ίδιο είμαστε συνεπάγεται και όλα τα γράμματα ίδια είναι.Πάντως μηχανικοί είμαστε , όχι φιλόλογοι αλλά ούτε μπακάληδες.Χρειάζεται να συντάξουμε και τεχνικές εκθέσεις.

flokos82 oι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. Δομικών Έργων και Έργων Υποδομής έχουν επαγγελματικά δικαιώματα.Αν και κανονικά οι απόφοιτοι των Έργων Υποδομής ασχολούνται μόνο με υδραυλικά , οδοποιίες κτλ. υπογράφουν και για οικοδομές αφού στην πολεοδομία δεν γίνεται έλεγχος αν έχουν το δικαίωμα υπογραφής.

Αυτοί που πρέπει να είναι αδικημένοι είναι οι μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι από Τ.Ε.Ι. των οποίων τα δικαιώματα δε γνωρίζω ακριβώς.

Σταύρο δε σας κοιτάνε με μισό μάτι αλλά μάλλον ''αφ'υψηλού''.Κρίνοντας στο σύνολο το θεωρώ δικαιολογημένο.Σε προσωπικό επίπεδο πάντα υπάρχει η πιθανότητα των αποκλίσεων και να υπάρχουν απόφοιτοι ΤΕΙ αξιολογότεροι από απόφοιτους ΑΕΙ.

Αναμένοντας τα αποτελέσματα του ΤΕΣΤ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ θα προκύψουν ορισμένα ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία ανά κλάδο.Τώρα δεν είναι εξετάσεις Πανελληνίων για 18χρονα.Αναμένω σημαντική διαφορά στις επιδόσεις :twisted:

Αν και παρατήρησα ότι μερικοί Π.Ε. δήλωσαν στην κατηγορία Δ.Ε.

Αν γίνει εξομοίωση Πολυτεχνείων-ΤΕΙ θα πρέπει να γίνει και εξομοίωση στις θέσεις στο Δημόσιο (κοινές για ΠΕ-ΤΕ) και μισθολογική εξίσωση.Δεν πιστεύω να διαλέξουν πολλοί εργοδότες έναν μηχανικό Τ.Ε.από ένα Π.Ε.

αν είναι να πληρώνουν τα ίδια λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

spy1551 να σου ξαναπώ πως οι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. Δομικών Έργων και Έργων Υποδομής ΔΕΝ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. Τελεία κ παύλα. Χρησιμοποιούνται ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΑ κ ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΑ (στο ΤΕΕ) Βασιλικά Διατάγματα του 1930 που μιλάνε για υπομηχανικούς γιατί το κράτος-υποχείριο του ΤΕΕ, ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΣΠΙΣΕ. Δηλαδή 6 μήνες πριν βγει ο 1ος απόφοιτος να βγουν ΠΔ με επ.δικαιώματα. Πέρασαν 25 χρόνια... Τώρα είναι υπό έκδοση επιτέλους τα ΠΔ τα οποία είναι αξιοπρεπή κ αντιμετωπίζουν σωστά το θέμα. Ευελπιστούμε κ για τους Ηλεκτρολόγους,Μηχανολόγους κλπ το ίδιο.

Κ επίσης (ειναι η 10+ που το λέω) δεν είναι Πολυτεχνείο-ΑΤΕΙ το ίδιο πράγμα. Γιατί μόνο οι Μηχανικοί ΠΕ το λένε αυτό; Εσείς (κ αυτοί που σας κάνουν κ τα λέτε) ρίχνετε τους εαυτούς σας τελικά. Υπάρχουν δουλειές που μπορούν να κάνουν και οι 2 πλευρές των ΑΕΙ κ υπάρχουν δουλειές που προορίζονται μόνο για τη 1 πλευρά. Δεν φοβόμαστε λοιπόν εμείς να βγούμε επί ίσης όροις στην αγορά εργασίας με τους ΠΕ, το αντίθετο συμβαίνει. Γιατί άραγε;

Όσο για το τεστ δεξιοτήτων (η λέξη "δοκιμασία/εξέταση/έλεγχος" δεν τους άρεσε άραγε;) το έδωσα κ ήταν μισή μπούρδα. Δεν νομίζω να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα όταν πάνω από τους μισούς έχουν κοντά στο 80%. Ήταν καθαρά εμπόριο ελπίδας...

 

ΥΓ αυτό το "Σταύρο δε σας κοιτάνε με μισό μάτι αλλά μάλλον ''αφ'υψηλού''.Κρίνοντας στο σύνολο το θεωρώ δικαιολογημένο." επιβεβαιώνει το παραπάνω post μου. Άντε να σου πω κ εγώ πόσους Μηχανικούς ΠΕ έχω δει που ήταν ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΙ, να μου πεις κ συ μετά άλλους τόσους Μηχανικους ΤΕ να δούμε ποιος θα βγάλει άκρη τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο κάνεις λάθος , το καλοκαίρι έβγαλα μια άδεια για μία κατασκευαστική εταιρεία που υπέγραφε ένας υπάλληλος της που ήταν από το μικρό πολυτεχνείο.Σχέδια , πολεοδομία κτλ ... τα είχα αναλάβει εγώ.

Το κόστος της ήταν πάνω από 100.000Ε και βγήκε από ένα μικρό πολεδομικό γραφείο.Μόνο όταν ήταν να κάνω συμπληρωματικές αμοιβές μου ζήτησαν από το ΤΕΕ και όχι από την πολεοδομία ο αντισεισμικός κανονισμός των στατικών να χρεωθεί και υπογραφεί από έναν διπλωματούχο μηχανικό.

Για μένα όι μελέτες στατικών θα πρέπει να υπογράφονται μόνο από Πολιτικό Μηχανικό ανεξαρτήτως ορόφων αφού ούτως ή άλλως ο αντισεισμικός είναι απαραίτητος.

Δε το βλέπουν μόνο οι μηχανικοί έτσι.

Σε εργαστήριο βιολογίας στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο τα μαθήματα εργαστηρίων τα κάνουν Βιολόγοι.Ζήτησε μία κοπέλα από Τ.Ε.Ι (Ιατρικών Εργαστηρίων)να έχει και αυτή το δικαίωμα.Όλοι στο εργαστήριο έβαλαν τα γέλια και το θεώρησαν θρασύτατο αφού δεν έχει τις γνώσεις.

Πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά επιπέδου σε επίπεδο γνώσεων μεταξύ Π.Ε. και Τ.Ε.Μηχανικοί βγαίνουν μόνο από τα Πολυτεχνεία και η επιστήμη του μηχανικού δε χωρίζεται σε πρακτική και θεωρητική.Δηλαδή ότι οι Π.Ε. πρέπει να ασχολούνται μόνο με την έρευνα είναι μία μπούρδα αφού η επιστήμη του μηχανικού είναι η τέχνη του εφικτού.

Εφόσον Πολυτεχνείο-ΤΕΙ δεν είναι ισάξια θα πρέπει να δίνουν και τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα.Οι σχολές δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα σε όλα τα επαγγέλματα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τοσο καιρο αυτη τη συζητηση και δε πιστευω οτι θα φτασει πουθενα...

 

Χωρις να θελω να διαφωνισω με καποιον απο σας θα ηθελε απλα να πω τη γνωμη μου.

Ειμαι αποφοιτος εργων υποδομης και δουλευω ως ελευθερος επαγγελματιας.

Ουσιαστικα αυτο που θα ηθελα να γινει βλεπωντας και την αγορα, μιας κι οσο ημουν φοιτητης φωναζα χωρις να ξερω τι θα με βοηθησει πραγματικα μολις βγω στο επαγγελμα, ειναι να μπορω να περνω τα ιδια εργα στην ιδια κλιμακα εξελιξης στον τομεα μου παντα με τον αποφοιτο πολυτεχνιου.

Μιλαω για κατασκευαστικο τομεα και παντα στην ειδικοτητα μου.

Αυτο πιστευω ειναι μια καλη αρχη....

Στο κατω κατω σπουδασα 4 χρονια γι'αυτο.

Δε ζηταω μελετες δημοσιου....σας τις χαριζω.....αλλα ουτε και οικοδομικες αδειες που δεν εχω διδακτει και απορω πως καποιοι κανουν τετοιες δουλειες.

 

Η αληθεια ειναι οτι με τοσα που γραφονται δε ξερω τι θα αποφερει αυτη η εξισωση πτυχιων και τι νομιζει ο καθενας οτι θα επιφερει.

 

Γιατι πολλες φορες φωναζουμε χωρις να ξερουμε.....

Το εχω κανει κι εγω παλιοτερα....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, λυπάμαι που μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν, ότι θέλουμε επαγγελματικά δικαιώματα δεν θέλουμε ακαδημαικά δικαιώματα.οι ΠΕ είναι ΠΕ και οι ΑΤΕΙ είναι ΑΤΕΙ, όμως δεν παύει να να είναι και οι ΑΤΕΙ μηχανικοί.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει αυτή η υποτίμηση προς τους ίδιους (γιατί πίσω απο την κάθε άρνηση πρός τούς ΑΤΕΙ υπάρχει ο αδικαιολόγητος φόβος προς το μέλλον των ΠΕ ). Αρα εδώ φοβάστε μην σας πάρουμε την Δούλεια. Οσο φτάνει το πάπλωμα τόσο θα απλώνουμε τα πόδια μας και όχι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.