Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Αναφέρομαι σε αυτο που απορρίφθηκε ναι..και το οποίο δεν είχε καμιά διάκριση για 2οροφο ή 6όροφο ή γεωτεχνική μελέτη....

Link to comment
Share on other sites

@maximos75 Μόνο κ μόνο η λέξη περιορισμός φτάνει για μην θεωρείται ισοτίμηση. Κ πάλι κανένας απόφοιτος ΤΕΙ δε θα είναι ισότιμος με απόφοιτο Πολυτεχνείου από τη στιγμή που δεν μπορεί να αναλάβει όλο το φάσμα εργασιών του. Είναι τόσο απλό. Περίπλοκο γίνετε όταν σε έχουν πείσει, χαϊδεύοντας σου τα αυτιά, ότι η γνώση είναι αποκλειστική σου γνώση κ δεν έχει κανείς άλλος πρόσβαση σε αυτή, κ μετά πας να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Μην μπαίνεις στο τρένο του παραλόγου άκριτα...

 

@brikoudi Το ότι ο υπερασπιστής της αναγκαιότητας των 5ετών σπουδών, σπούδασε μόνο 3,5 χρόνια μόνο ο Σπήλμπεργκ θα το σκέφτοταν. Κι όμως το Ελλαδιστάν είναι μπρόστα. Ξεπέρασε κάθε φαντασία...

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, ασχέτως τι λέμε, σήμερα, δεδομένου ότι ανήκουμε στην Ε.Ε. τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών ΤΕΙ δεν μπορούν να είναι σε καμιά περίπτωση λιγότερα από αυτά που ισχύουν για τους ισότιμους με τα ΤΕΙ πτυχιούχους στις άλλες χώρες μέλη της Ε.Ε. Το λέω και το ξαναλέω. Δεν μπορεί να είναι αλλιώς. Αυτό είναι το σωστό και το δίκαιο για τα ελληνικά ιδρύματα. Το ΤΕΕ τόσα χρόνια ως επίσημος τεχνικός σύμβουλος της πολιτείας δεν ασχολήθηκε ποτέ με αυτό το θέμα ώστε να μην βρισκόμαστε σε αυτή τη θέση. Τώρα θα λουστεί τις συνέπειες της αδιαφορίας του και της εμπάθειας που έδειχνε απέναντί μας όλα αυτά τα χρόνια.

 

Brikoudi και Stayros αν αληθεύει αυτό με τα 3.5 χρόνια θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος σε αυτή τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος stayros που θα ισχυριστώ ότι τα γνωρίζω όλα...και ότι έχω απάντηση σε όλα...κάθε μέρα που περνάει προσπαθώ να αφομοιώσω και κάτι καινούργιο με το να ψάχνομαι και να προβληματίζομαι καθώς δεν προέρχομαι απο οικογένεια μηχανικών να τα βρώ όλα έτοιμα όπως κάποιοι άλλοι και κάνω και αγώνα να προλάβω το χαμένο έδαφος. Θα μπορούσα βέβαια να ανταπαντήσω στη σκέψη σου περί περίπλοκου όταν και σένα κάποιες συντεχνίες σε έχουν πείσει ότι το επίπεδο σπουδών σου είναι τέτοιο που ηθελημένα τόσα χρόνια σε έχουν στην αφάνεια και ότι μόλις αποκτήσεις κάποια ομολογουμένως δίκαια δικαιώματα θα αποδείξεις σε όλους πόσο λάθος είχαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ maximos δεν έχω να αποδείξω σε κανέναν, πέραν του εαυτού μου, τίποτα. Το μόνο που θέλω, μάλλον ΑΠΑΙΤΩ, το κράτος που πληρώνω φόρους, που υπηρέτησα με στρατιωτική θητεία, που με εκπαίδευσε να μου δώσει επ. κατοχύρωση όπως ΟΦΕΙΛΕ ΕΞΑΡΧΗΣ, πόσο μάλλον αν εγώ ο ίδιος, τη στιγμή που μιλάμε, την έχω σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της ΕΕ.

Πάντως ήρθε η ώρα να καληνυχτίσω τους συνδαιτυμόνες του forum. Έχουμε κ δουλειά αύριο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το 318/94 εξομοίωνε τον πτυχιούχο μηχανικό σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 1, που καταργήθηκε από το συμβούλιο της επικρατείας,μετά 15ετή αποδεδειγμένη ικανοποιητική εμπειρία από τη λήψη του πτυχίου του και μόνο στο αντικείμενο της ειδικότητάς του,πολύ περιορισμένο σε σχέση με το ευρύτατο αντικείμενο απασχόλησης του διπλωματούχου ο οποίος ασκεί αμέσως με τη λήψη του πτυχίου πλήρως τα δικαιώματα.Επομένως για ποια εξομοίωση μιλάμε? Και τώρα μετά την ακύρωσή του από το Συμβούλιο της Επικρατείας ούτε αυτό δεν ισχύει.Ενώ η απόφαση 89/48 της Ευρωπαϊκής 'Ενωσης αναγνωρίζει ακόμη και τα 3ετή πτυχία ισότιμα με τα 4ετή και τα 5ετή με αντισταθμιστικό μέτρο επαγγελματικής εμπειρίας το πολύ 3 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά! Δε σας γνωρίζω καλά γιατί πριν από λίγες ημέρες έκανα την εγγραφή μου, αλλά διαβάζοντας αυτά που γράφετε παραπάνω θα ήθελα να σας πω τα εξής, και νομίζω ότι είμαι η πλέον κατάλληλη διότι έχω τελειώσει και ΤΕΙ και Πολυτεχνείο και νομίζω ότι, χωρίς παρεξήγηση, γνωρίζω τα πράγματα λίγο καλύτερα. Δεν έχει σημασία το πτυχίο σου, σημασία έχουν πολλά άλλα. Δε βλέπετε τι γίνεται γύρω σας; Το πτυχίο ή το δίπλωμα ή δε ξέρω πώς το λέει ο καθένας είναι καθαρά και μόνο για την υπογραφή και για τίποτε άλλο. Α! Και για το κύρος βέβαια! Ξέρετε πόσοι από ΤΕΙ εργάζοναι πολύ περισσότερο από έναν Πολυτεχνίτη και απλά υπογράφουν άλλοι; Νομίζει κανείς ότι ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος; Γιατί λοιπόν να μην έχουμε όλοι δικαιώματα ώστε να υπάρχει και μια σχετική διαφάνεια και να γνωρίζουμε ποιος έχει κάνει τι και όχι να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Η αναγνώριση έρχεται με τα χρόνια, από τη δουλειά. Είναι τραγικό για μένα να γίνεται μία μελέτη την οποία άλλος την έχει υπογράψει, άλλος την έχει κάνει, άλλος την έχει επιβλέψει, άλλος την έχει πληρωθεί (το μεγαλύτερο μέρος της). Οι τίτλοι δεν έχουν σημασία. Δουλειά! Αν μου το είχαν πει νωρίτερα ίσως και να μην ακολουθούσα το δρόμο που ακολούθησα. Διότι έχασα τέσσερα χρόνια που θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ διαφορετικά. Θα μπορούσα να έχω τέσσερα επιπλέον χρόνια εμπειρίας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες elva είναι γεγονός...Δεν είναι λίγες οι φορές που άλλος εργάζεται και άλλος σφετερίζεται τη δουλειά κάποιου.Αυτό πάντα συνέβαινε και δεν θα σταματήσει ποτέ...δυστυχώς!

"Ενοικίαση Πτυχίων" είναι η τελευταία "λέξη της τεχνολογίας" (όχι και τόσο τελευταία τώρα που το λέμε!)...

Σάς λέει κάτι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το να υπάρξει πλήρης εξομοίωση δικαιωμάτων είναι απαράδεκτο. Πολύ απλά δεν χρειάζονται τόσες σχολές που να βγάζουν αποφοίτους με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Κάποιες πρέπει να καταργηθούν. Ο μόνος λόγος για να συνεχίσουν να υπάρχουν σχολές ΤΕΙ σε περίπτωση εξίσωσης επαγγελματικών τους δικαιωμάτων με αντίστοιχα ΑΕΙ είναι η διατήρηση του καθηγητικού κατεστημένου και η εμπορική τους εκμετάλλευση (εννοώ την ενίσχυση επαρχιακών πόλεων με την παρουσία σπουδαστών).

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ chihor από τα παραπάνω που λέμε εδώ κ με το συγκεκριμένο προσχέδιο ΠΔ, ας αφήσουμε στην άκρη δικαστικες διεκδισεις σε Ελλάδα κ Ευρώπη αφού δεν είναι θέμα Υπουργού Παιδείας αυτό, πως γίνετε αυτή η εξομοίωση ενός μηχανικού ΤΕ με ένα μηχανικό ΠΕ μπορείς να μου πεις;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.