Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Βρε Χάρη, κάτσε μια στιγμή να τα βάλουμε στη θέση τους. Επαγγελματικά δικαιώματα ΔΕΝ έχουμε. Αυτό είναι γεγονός. Τα επ. δικαιώματά μας επρεπε να καθορισθούν με Π.Δ. μετά το 1983 αλλά ακόμα περιμένουμε. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Επειδή όμως κάπως έπρεπε να δουλέψουμε, η πολιτεία χρησιμοποιεί καταχρηστικά (αφού δεν εφαραμόστηκε ο Ν.1404/83) μέχρι εκδόσεως των Π.Δ. τα επ. δικαιώματα κάποιων βασιλικών διαταγμάτων. Και σας ρωτώ εγώ. Αφού λέτε ότι έχουμε επ. δικαιώματα, και προφανώς εννοείται αυτά του 1970, ακόμα κι έτσι ρε παιδιά δεν πρέπει αυτά να αλλάξουν και να αναπροσαρμοστούν στις νέες σχολές και στη νέα πραγματικότητα ? Δηλ. γιατί διαφωνείτε με τα Π.Δ. ? δεν έπρεπε ΣΕ ΚΑΘΕ περίπτωση να βγουν ?

 

Επίσης ποτέ δεν είπα ότι τα ΤΕΙ είναι συνέχεια των ΚΑΤΕΕ. Αντιθέτως μάλιστα. Εχω πει ότι ο 1404/83 είναι Ιδρυτικός Νόμος. Καταργεί όλες τις παλιές σχολές και ιδρύει νέες αναβαθμισμένες με άλλα προγράμματα σπουδών. Ο Νόμος της ανωτατοποίησης το 2001 δεν είναι ιδρυτικός. Δεν καταργεί τα ΤΕΙ ούτε ιδρύει νέα Ιδρύματα. Βελτιώνει τα υφιστάμενα.

 

Και επειδή λέμε και ξαναλέμε τα ίδια γιαυτό είπα να ρωτήσω το στοιχειώδες. Πρέπει κατά τη γνώμη σας για τα ΤΕΙ σήμερα να βγουν νέα Π.Δ. για τα επαγγελματικά τους δικαιώματα ή εσείς επιμένετε σε εκείνα από την εποχή του Βασιλιά ? Αφήστε τώρα ποιο θα είναι το περιεχόμενο των νέων. Ας συμφωνήσουμε, αν μπορούμε, στο βασικό, ότι πρέπει ή δεν πρέπει να βγουν. Η δική μου θέση είναι ξεκάθαρη νομίζω, εσάς ρωτώ.

Link to comment
Share on other sites

Το να λες ότι δεν έχετε επαγγελματικά δικαιώματα είναι αναληθές. Το καταρρίπτεις από μόνος σου όταν λες ότι έχετε μεν αλλά καταχρηστικά τα τάδε. Αν πραγματικά δεν είχατε δεν θα μπορούσατε να υπογράψετε τίποτα.

 

Είπες ότι τα όποια επαγγελματικά δικαιώματα λάβετε με τα ΠΔ θα πρέπει να ισχύουν και για τους αποφοίτους των ανώτερων ΤΕΙ και για των ΚΑΤΕΕ και για των ΚΑΤΕ.

 

Βεβαίως να βγουν ΠΔ με επαγγελματικά δικαιώματα για όλους. Αν όμως αυτά λένε για τους πτυχιούχους Δομικών Έργων ότι μπορούν να κάνουν στατικές μελέτες μέχρι διώροφα χωρίς πρόβλεψη, ό,τι δηλαδή και τα ΒΔ δε θα σ' αρέσουν. Θα θεωρείς ότι είναι λίγα.

Τη γνώμη μου την έχω πει προ πολλού και την γνωρίζεις αλλά αφού θέλεις να φτάσουμε τις 100 σελίδες να την ξαναπώ. Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ θα έπρεπε να έχουν απεριόριστα δικαιώματα στις επιβλέψεις και κανένα στις μελέτες. Ο προσανατολισμός των ΤΕΙ να είναι η κατασκευή και όχι η μελέτη. Έχω πει επίσης ότι επιθυμώ όλοι να είναι μέλη του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ. Να υπάρχουν εξετάσεις για όλους, ΑΕΙ και ΤΕΙ, για επαγγελματικά δικαιώματα και να ισχύει ό,τι στα δημόσια έργα και στα ιδιωτικά, τάξεις πτυχίου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS,

Εγώ θα συμφωνήσω ότι θα πρέπει να επαναπροσδιοριστούν τα επ. δικαιώματα των νέων αποφοίτων ΤΕΙ. Θα συμφωνήσω ακόμα και με τον επαναπροσδιορισμό των επ. δικαιωμάτων των αποφοίτων παλαιών ΤΕΙ. Ενώ όμως μιλάμε για επαναπροσδιορισμό, εσύ ουσιαστικά μιλάς για αναβάθμιση. Επαναπροσδιορισμός είναι και αυτό που γράφει ο Χάρης πιο πάνω. Η διαφωνία μας δεν είναι το εάν πρέπει να αλλάξουν, αλλά ποιες πρέπει να είναι οι αλλαγές αυτές (και αυτό έχει ειπωθεί πολλάκις πιο πάνω).

 

Σ.Σ. Τα επαγγελματικά δικαιώματα που η αρμόδια επιτροπή εισηγείται για κάποια τμήματα ΤΕΙ, βλ. και προηγούμενη δημοσίευση για το τμήμα Ανακαίνισης και Αποκατάστασης, είναι εκτός πραγματικότητας. ΕΚΕΙ είναι η διαφωνία μας και όχι στο ότι όλοι οι απόφοιτοι σχολών πρέπει να έχουν δικαίωμα εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Από πού κι ως που αγαπητε Χαρη εγω ο ηλ/γος μηχανικος 4ετης ανωτατης φοίτησης, δν πρπει να εχω δικαιωμα στις μελετες?Οι σχολες εργοδηγων δν υπαρχουν πια , αν θελετε μπορειτε να κανετε προταση για επανιδρυση τους. Για να καταλαβω δλδ τι παραπανω γνωσεις εχει ενας ηλ/γος του Πολυτεχνειου από εμενα?Λιγες θεωρητικές μονο στην φυσικη και στα μαθηματικα και αυτές χρειαζονται μονο για πιο ευκολη μεταβαση στα διδακτορικα και όχι στο επαγγελμα! Εχουμε υπερᾱρκετες θεωρητικές βασεις ετσι ώστε να κανουμε και μελετες και κατασκευη και μαστερ και διδακτορικα(εδώ μονο θελουμε το κατι ακομα). Καμια άλλη διαφορα δν υπαρχει! 4 χρονια εμεις με πρακτικη και πτυχιακη και 4.5 χρονια εσεις με διπλωματικη. Α και για να σε προλαβω , αν μου ξεκινησεις το παραμυθι της ποιοτητας σπουδων , τοτε και εδώ υπαρχει λυση και θα με βρει συμφωνο. Συμφωνα λοιπον με την παγκοσμια καταταξη των Πανεπιστημιων θα απονεμονται και τα επ. δικ. , 1ο το ΜΙΤ , παιρνει 100% δικαιωματα , πιο κατω το Imperial θα παρει 97% , πολύ πολύ πιο κατω το ΕΜΠ , θα παρει 50% , πιο κατω το ΤΕΙ πειραια θα παρει 40% και πιο κατω το Πανεπηστιμιο Αιγαιου θα παρει 30%. Ετσι μονο θα μιλησουμε για ποιοτητα , με παγκοσμια και αντικειμενικα κριτηρια και όχι με αυτά που μας βολευουν!

Τελος μια διευκρίνιση , το να χρησιμοποιούνται καταχρηστικα καποια επ. δικ. αλλων σχολων διαφορετικων ειδικοτητων , διαφορετικου επιπεδου και σκοπου, δν σημαινει τπτ, παραμενει παρανομο και αντισυνταγματικο, διοτι το κρατος και οι πολιτες οφείλουν να εφαρμοζουν τους νομους! Μην ξεχνατε ότι θα μπορουσαμε καλλιστα να ειχαμε, παλι καταχρηστικα , τα επ. δικ. των διπλωματουχων! Απλα εκει θα μας βολευε και δν θα φωνάζαμε. Παλι άλλο τι βολευει και άλλο τι είναι σωστο και νομιμο

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν βλέπω το λόγο να υπάρχουν ΤΕΙ με ειδικότητες μηχανικών. Αν θα έπρεπε να υπάρχουν θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου πάντα, ο προσανατολισμός τους να είναι στον τομέα της κατασκευής και της επίβλεψης αυτής. Έτσι τα πράγματα θα ήταν ξεκάθαρα. Τα έχω ξαναπεί και παλιότερα αλλά είπαμε... 50 σελίδες δεν φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

ZaHoYs έχει ήδη ξεκινήσει δικαστική διαμάχη. Άπλά θεωρώ απαξιωτικό για την Ελλάδα να μας πουν οι ξένοι τι να κάνουμε με τους ΕΛΛΗΝΕΣ πτυχιούχους.

 

Όσο για τον αν θα πρέπει να δουλεύει κανείς με νομοθεσία του 1930 το αφήνω στη κρίση του καθενός. Να αφήσουμε όμως κ στη κρίση του καθένα το πως θα πράξει το κράτος; Όταν το ίδιο κράτος δίνει επ. δικαιώματα στους ΜΠΔ, Μεταλλειολόγους κοκ είναι καλό κ ξέρει τι κάνει. Όταν όμως πάει να κάνει το ίδιο με τους απόφοιτους ΤΕΙ είναι άδικο, άχρηστο, δε ξέρει τι του γίνετε, πιστοποιεί επικίνδυνους μηχανικούς, το κάνει για να έρθουν οι μεγαλοεταιρείες κ να σκλαβώσουν τους Ελληνες μηχανικούς όπως έχουν κάνει στο εξωτερικό κ ότι αλλο έχει ακουστεί εδώ μέσα. Τα δικά μας δικά μας κ τα δικά σας δικά μας. Υπόψην Χάρη το συγκεκριμένο ΠΔ δεν είναι προιόν φαντασιώσεων μηχανικών ΤΕ, ούτε άλλη μια μοιρασιά αλά ΤΕΕ που λέει κ ο nik, για να μας "βολεύει". Αρμόδιες επιτροπές συνεδρίασαν κ αρμόδια όργανα γνωμοδότησαν.

 

Πάντως το ερώτημα του georges δεν το έχει απαντήσει κανείς ως τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Pariah7 ? Θεωρείς ότι το θεωρητικό υπόβαθρο και η εμβάθυνση των γνώσεων που λαμβάνεις στη σχολή ΗΜΜΥ και στην αντίστοιχη σχολή των ΤΕΙ είναι η ίδια? Αυτό λέει και ο Χάρης. Βλέπεις δηλαδή κάποια ουσιαστική διαφορά που διαφοροποιεί τις σχολές ? Που υστερεί η μιά και που υπερτερεί η άλλη? Ή αφού λες ότι λαμβάνεις υπεραρκετές θεωρητικές βάσεις πρακτικά θεωρείς ότι δεν υπάρχει καμιά διαφορά?

 

Υ.Γ. Χάρη είδες το πρoηγούμενο post για το μήνυμα?

Link to comment
Share on other sites

Maximos75 από ότι έιδα σε post ενός ΗΜΜΥ τηλεποικινωνιακού σε άλλο forum, εμείς από αυτόν ξέρουμε πολύ περισσότερα από ηλεκτρολογία, στις γνώσεις απαραίτητες στο επάγγελμα τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σε συγκεκριμενα μαθηματα μεγαλυτερη εμβαθυνση, ημουν νομιζω ξεκαθαρος, η οποια δν δίνει στο επιπεδο του Bachelor κανενα πλεονεκτημα, το οποιο δικαολογει τα πολυ ανωτερα επ. δικ. των διπλωματουχων. Δεινει μονο ενα σκαλοπατι ωστε ο διπλ/χος να φτασει πιο ευκολα στο διδακτορικο. Απλα νομιζω τα λεω, Ανωτερα Μαθηματικα κανουμε κι εμεις ανωτερα κι εσεις με μεγαλυτερη εμβανθυνση , ολα τα αλλα μαθηματα ειναι ακριβως το ιδιο (εμεις εχουμε περισσοτερα εργαστηρια), τι αλλο να πω δλδ?? Ο Χαρης αυτή την φορα απαντησε πολύ σωστα και απλα , απ την στιγμη που τα σημερινα ΤΕΙ δν είναι όπως ηταν τα ΚΑΤΕΕ αλλα εχουν γινει το ιδιο με τα Πολυτεχνεια με μικροδιαφορες , δν υπαρχει λογος υπαρξης των ΤΕΙ. Εδώ εγω θα συμφωνησω εν μερη, διορθώνοντας ότι κατά την γνωμη μου δν θα πρεπει πλεον να υπαρχουν τοσες πολλες σχολες διπλωματουχων, αφου υπαρχουν τα ΤΕΙ. Όπως και να εχει το θεμα όμως οσο και δικιο να εχει ο Χαρης σ αυτό, δν μπορουμε απ την στιγμη που υπαρχουν ηδη τα ΤΕΙ να τα κλεισουμε και να ξεχασουμε τους αποφοιτους τους! Κατι πρεπει να γινει εδώ με τους παλιους, και αφου λήξη το θεμα να ξεκινησουμε ένα άλλο με το ποσα και ποια πρεπει να μεινουν!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.