Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Προς τί η συνεχής αναφορά στο ΤΕΕ; Ανέφερα εγώ ΤΕΕ; Υπερασπίστηκα εγώ το ΤΕΕ ή τις θέσεις του (ανεξαρτήτως εάν συμφωνώ με αυτές); Δηλαδή η απάντηση στο ζήτημα εάν τα δικαιώματα που προτείνονται για τους αποφοίτους ΤΕΙ είναι αντικειμενικά είναι ότι μπορεί να μην είναι, αλλά το ίδιο ισχύει και αλλού οπότε ποιο το κακό; Αρκετές στρεβλώσεις δεν έχει αυτή τη στιγμή το σύστημα; Αντί να κοιτάξουμε να διορθώσουμε αυτές η λύση θα δοθεί δημιουργώντας νέες;

Όσο για τις επιτροπές οι οποίες λαμβάνουν υπόψη τους όλα αυτά που αναφέρθηκαν για την έκδοση δικαιωμάτων αναρωτιέμαι εάν λαμβάνουν καθόλου υπόψη τους τί γίνεται στην πράξη και όχι στα περιγράμματα σπουδών. Η πραγματικότητα είναι πολλές φορές μακριά από όλα αυτά. Και πριν συνεκτιμήσουν τί ισχύει για τα ομότιμα και ισότιμα ΤΕΙ της Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα έπρεπε να έχουν απαιτήσει από την πολιτεία να εξασφαλίσει αντίστοιχο επίπεδο στα εδώ ΤΕΙ (να επαναλάβω για πολλοστή φορά ότι δεν μιλάω για όλα τα ΤΕΙ, αλλά για σημαντικό κομμάτι τους, και ιδιαίτερα τα νέα τμήματα).

Όσο για την ομοφωνία στις αποφάσεις των επιτροπών αυτών, με δεδομένες τις τόσες διαφορετικές απόψεις που υπάρχουν, είναι μάλλον ενδεικτική της σύστασης και του ρόλου των επιτροπών, παρά της ορθότητας των απόψεών τους.

Link to comment
Share on other sites

@ZaHoYs

Είναι πολύ αξιόλογη λύση στο πρόβλημα, με τρεις όμως σοβαρές αδυναμίες:

1 Ποιος φορέας θα εξετάζει τους τεχνολόγους μηχανικούς; Το ΤΕΕ αποκλείεται προφανώς κ η ΕΕΤΕΜ με τη σημερινή της δομή δεν μπορεί.

2 Τι επ. δικαιώματα θα παίρνουν οι τεχνολόγοι μηχανικοί; Ποιος θα το αποφασίσει;

3 Θα είναι εξετάσεις "μπαμ κ κάτω"; Δηλαδή περνάς κ την άλλη μέρα κρίνεσε ικανός να υπογράφεις κάθε έργο;

α) Αν ναι, δε θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα δύσκολες; Μέχρι να τις περάσεις λοιπόν, δε πρέπει να μπορείς να ασκείς το επάγγελμα σε χαμηλότερης δυσκολίας έργα; Αυτή τη διαβάθμιση θα την δεχτεί κανένας "υπερφωστηρομηχανικός"; (οι σοβαροί πιστεύω δε θα έχουν πρόβλημα)

β)Αν όχι, πάλι δε διασφαλίζεται το επίπεδο των μηχανικών αλλά ένα ελάχιστο επίπεδο. Σαφώς καλύτερα από ότι συμβαίνει σήμερα, αλλά όχι κ τρομερή βελτίωση.

 

Αν πάντως ρυθμιστούν τα παραπάνω σίγουρα θα λυθούν αρκετά προβλήματα για όλους με αυτό το τρόπο...

 

@Chihor Μόνο που μερικές στρεβλώσεις δε βλέπω να βιάζεται κανείς, είτε ατομικά είτε συλλογικά, να τις διορθώσει γιατί συμφέρουν. Μη ξεχνάς πως έχει αναφερθεί από κάποιον εδώ πως τα επ. δικαιώματα των μηχανικών πολυτεχνείου ήταν προιόν μοιρασιάς! Ποιος φωνάζει για αυτό; Ποιος διαμαρτύρεται; Πότε το συνδικαλιστικό όργανο σου, που συνεχώς καταπιάνεται με τα επ. δικαιώματα των μηχανικών ΤΕ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΟΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ, έχει ασχοληθεί με το να λύσει τις στρεβλώσεις που το ίδιο δημιούργησε; Ποτέ, γιατί απλά συμφέρει. Να στο πω αλλιώς, στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί.

Όσο για το ΣΑΤΕ είναι θεσμοθετημένο όργανο του κράτους. Όπως κ το ΤΕΕ. Το ένα όργανο σε συμφέρει κ το σιγοντάρεις, το άλλο δε σε βολεύει κ το πολεμάς. Γούστο σου καπέλο σου. Αλλά αν αρχίσουμε να απαξιώνουμε το ένα ως κρατος, λογικό είναι να απαξιώνεται κ το άλλο. Στο ίδιο κράτος ανήκουν βλέπεις. Και στο κάτω κάτω ποιος θα αποφασίσει επιτέλους για τα επ. δικαιώματα των μηχανικών ΤΕ; Εγώ, εσύ, το ΤΕΕ ή το αρμόδιο κρατικό όργανο που φτιάχτηκε για αυτό το σκοπό;

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ χάρη..

ώρα τώρα να ακούμε οτι καταπατούνται και οι κανόνες της δημοκρατίας, όταν επι δεκάδες χρόνια γίνεται μονίμος διάλογος για τα επαγγελματικά δικαιώματα και όλως τυχαίως δέν συμφωνούν ποτέ οι εμπλεκόμενοι σε αυτόν..το τεε είναι αυτό που στέκεται εμπόδιο στην εύρεση της λύσης και της επαγγελματικής αποκατάστασης των πτυχιούχων τει και το ξέρουμε καλά όλοι. άν μπορούσε, δέν θα μας επέτρεπε ούτε την εγγραφή στο forum.

Όταν έγινε η συζήτηση για τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ δεν συμμετείχε στη συζήτηση κανένας σύλλογος Μηχανικών Πολυτεχνείων, ούτε το ΤΕΕ. Αυτοί δεν θα έπρεπε να έχουν λόγο; Πόσο δημοκρατικό μπορεί να είναι κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, από που κ ως που θα έπρεπε το ΤΕΕ ως συνδικαλιστικός φορέας των διπλωματούχων να έχει λόγο; Έχει ξανασυμβεί ο ανταγωνιστής να αποφασίζει για το μέλλον του ανταγωνιζόμενου;

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ είναι το Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδας, γι αυτό. Αν δεν έχει έχει λόγο το ΤΕΕ που ένας εκ των ρόλων ύπαρξης του είναι ο τεχνικός σύμβουλος του κράτους ποιος θα έχει;

Εκτός εάν οι απόφοιτοι των ΤΕΙ δεν είναι μηχανικοί.

Έχω πει πολλές φορές ότι είναι λάθος που το ΤΕΕ δεν εγγράφει τους πτυχιούχους των ΤΕΙ στα μητρώα του έστω και σε διαφορετική λίστα απ' αυτή των διπλωματούχων μηχανικών, αλλά το ΤΕΕ έπρεπε να είναι το σπίτι όλων μας, όλων των μηχανικών. Πρώτα κατά τη γνώμη μου αυτό πρέπει να διεκδικήσετε. Αν το πετύχετε και ψηφίζετε στις εκλογές του ΤΕΕ τότε θα πετύχετε τους στόχους σας. Δεν το βλέπετε; "Αλώστε" το ΤΕΕ που το θεωρείτε αντίπαλο σας από μέσα και κάντε το σύμμαχο σας! Αν δεν καταφέρετε να το κάνετε αυτό τότε μόνο δικαστικά φοβάμαι ότι θα πάρετε αυτό που θέλετε, αν το πάρετε. Τα παραπάνω άσχετα από το τι πιστεύω ότι είναι δίκαιο. Και για μένα δεν υπάρχει δίκαιο ανάλογα απ' τη θέση που είναι ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Χάρη μαζί σου στο Τεχνικός Σύμβουλος του κράτους. Έλα ντε που είναι όμως κ συνδικαλιστικό όργανο. Αυτός ο συνδιασμός, εκτός του ότι είναι ανεπίτρεπτος κατά τη γνώμη μου, δεν το νομιμοποιεί να έχει άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε. Ο καθένας μπορεί και πρέπει να έχει άποψη. Σ' ένα δε δημοκρατικό διάλογο καλό είναι να συμμετέχουν όλες οι πλευρές και να ακούγονται όλες οι απόψεις. Από εκεί και πέρα κάποιος (υπουργός-βουλή) λαμβάνει τις αποφάσεις. Αυτός είναι που θα δώσει διαφορετικούς συντελεστές βαρύτητας στις απόψεις που θα ακούσει και θα αποφασίσει το καλύτερο για τον τόπο. Λέμε τώρα... γιατί τα κριτήρια είναι κομματικά και αυτό που μετράει είναι τελικά πόσους ψήφους έχουν οι μεν και πόσους οι δε. Γι αυτό είπα ότι οι λύσεις, αν θεωρείτε ότι αδικείστε, είναι δύο (αυτές που περιέγραψα προηγουμένως).

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ, που είναι το Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδας και τεχνικός σύμβουλος του κράτους είναι πάνω από όλα ένα συνδικαλιστικό όργανο. Η ΕΕΤΕΜ (36.000 μέλη επί 20 Ευρό τον χρόνο για κάθε μέλος περίπου 700.000 Ευρώ κάθε χρόνο, που πανε αυτά τα χρήματα ?) και αυτή είναι ακόμα χειρότερη, μιλάμε για μάσα όχι αστεία (άσε που εκεί το επίπεδο είναι...αντε να μην πω !!!) Το ΤΕΕ δεν έχει το επίπεδο για παράδειγμα του vdi και ούτε πρόκειται ποτέ να το αποκτήσει. Το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό στο ΤΕΕ και οι εξετάσεις που γίνονται βάση της διπλωματικής ή της θεωρίας είναι και αυτό πολύ πτωχό. (Τις περισσότερες φορές με γνωριμίες κ.τ.λ. είναι γνωστές οι απόψεις μου για το Ελλαδιστάν.) Οι λίγοι καλοί μηχανικοί που υπάρχουν σε αυτόν τον τόπο καταστρέφονται και μάλιστα από άλλους που είναι υποδιαίστεροί τους. Το ΤΕΕ δεν έχει το επιστημονικό υπόβαθρο για σύσταση εκπαιδευτικής επιτροπής γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζει το αντικείμενο της εκπαίδευσης (μιλάμε για την σωστή ερμηνεία πάντα όπως ορίζει η επιστήμη). Και μόνο ότι η αντιγραφή των πολυτεχνείων και ΤΕΙ είναι αντίστοιχο των Γερμανικών λέει πολλά.(Εργαστήρια, προόδους, κ.τ.λ.). δηλαδή ποιος θα μιλήσει για εκπαίδευση από το ΤΕΕ και κάθε ΤΕΕ ? Ο Μήτσος το κοματόσκυλο, ή η Ευτέρπη που τελείωσε νύχτα και βρήκε θέση εκεί γιατί έξω θα την κυνηγούσαν τα μαστόρια με τα καδρόνια !!! Λοιπόν ή γίνεται ένα εννιαίο ΤΕΕ όπως στην Γερμανία (που όποιος έχει πάει και δει πως γίνονται τα έργα θα ντραπεί να πει είναι έλληνας μηχανικός, που με το ζόρι τα συνεργεία φοράνε κράνος και αυτό τώρα τελευταία) ή γίνονται τα ΤΕΙ Εφαρμοσμένα πανεπιστήμια και μετά τους δέχεται το ΤΕΕ. Η βάση του 10 πρέπει να παραμείνει, αν κάποιος δεν μπορεί να γράψει ούτε 10 τότε δεν είναι υποχρεωτικό να σπουδάσει μπορεί να πάει να μάθει τέχνη. (Η νοοτροπία του έλληνα το παιδί πρέπει να σπουδάσει κάνει δεν κάνει).

Επαγγελματικά δικαιώματα να δωθούν το έχω ξαναπεί για τους δομικούς απεριόριστα μόνο για τα δομικά έργα (4 χρόνια είναι πολλά μόνο για κτιριακά έργα) και των έργων υποδομής απεριόριστα μόνο για τα υποδομής. Αυτή η νοοτροπία για τα ΤΕΙ ότι τίθεται θέμα ασφαλείας για τις κατασκευές έχει καταντήσει αηδία και προσβάλλει το νοητικό επίπεδο. Δεν μιλάμε για πλήρη εξομοίωση και αυτές τις προπαγάνδες που υποστηρίζουν μερικοί, αυτά είναι πέραν και του γελοίου. Τα πολυτεχνεία έχουν θεωρητικό υπόβαθρο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με θεωρητικά θέματα για την συνέχεια. Εννοείται ότι ακόμα και σήμερα το επίπεδο απέχει από τα ΤΕΙ αλλά πιστεύω ότι τα ΤΕΙ σε σχέση με παλιά έχουν αναναβαθμιστεί και βρίσκονται σε καλό δρόμο αρκεί να τους αφήσουν. Μιλαώ για τα ΤΕΙ της σχολής ΣΤΕΦ τα υπόλοιπα κάτι περί επιπλοποιίας και παρόμοια έπρεπε ήδη να είχανε καταργηθεί. (Δεν μπορεί να ανήγουν τμήματα γιατί το θέλει το κάθε καρναβάλι δήμαρχος ή νομάρχης για να υπάρχει οικονομική ενίσχυση στην περιοχή και αυτό τόσο για ΑΕΙ ή ΤΕΙ τμήματα.)

Τώρα αυτό περί επιτροπών εμένα μόνο αστείο μου φαίνεται γιατί εδώ αυτό στην Ελλάδα δεν μπορεί να λειτουργήσει καθότι υπάρχει διαφθορά και μόνο συμφέροντα. Για τα κολέγια αν γίνουν θα μπορεί ο καθένας να πάρει πτυχίο αλλά πιστεύω ότι όλος ο κόσμος θα προτιμήσει αυτούς από τα δημόσια ιδρύματα γιατί θα ξέρουν ότι το πτυχίο από τα ιδιωτικά είναι πληρωμένο και δεν ανταποκρίνεται στις πραγματικές γνώσεις που πρέπει να έχει ως μηχανικός. (Ιδιωτικά στο Ελλαδιστάν, εκεί να δεις γέλιο που θα πέσει, η διαφθορά στο μεγαλείο της, ο κάθε τσοπάνος θα μπαίνει μέσα και θα βγαίνει ή δικηγόρος ή μηχανικός)

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

" Η βάση του 10 πρέπει να παραμείνει, αν κάποιος δεν μπορεί να γράψει ούτε 10 τότε δεν είναι υποχρεωτικό να σπουδάσει μπορεί να πάει να μάθει τέχνη. (Η νοοτροπία του έλληνα το παιδί πρέπει να σπουδάσει κάνει δεν κάνει)."

 

Για τα κολέγια αν γίνουν θα μπορεί ο καθένας να πάρει πτυχίο αλλά πιστεύω ότι όλος ο κόσμος θα προτιμήσει αυτούς από τα δημόσια ιδρύματα γιατί θα ξέρουν ότι το πτυχίο από τα ιδιωτικά είναι πληρωμένο και δεν ανταποκρίνεται στις πραγματικές γνώσεις που πρέπει να έχει ως μηχανικός. (Ιδιωτικά στο Ελλαδιστάν, εκεί να δεις γέλιο που θα πέσει, η διαφθορά στο μεγαλείο της, ο κάθε τσοπάνος θα μπαίνει μέσα και θα βγαίνει ή δικηγόρος ή μηχανικός)

 

Ψιλοφάσκεις και αντιφάσκεις μου φαίνεται!!!!Γιατι να μην κατεργηθεί η βάση του 10 και γιατί να μην προτιμήσει κάποιος τα κολέγια????

Αυτοί που γράφανε-φουν κάτω απο 10 δεν πανε Ιταλίες,Ρουμανίες ,Βουλγαρίες και λοιπά ΑΝΩΤΑΤΑ ιδρύματα απο αυτά της χώρας μας????όλοι αυτοι οι μηχανικοί του ΤΕΕ είναι όλοι με πανελλήνιες 19,9 αλλά προτίμησαν την ρουμανία γιατί είναι ανώτερα τα ιδρύματα του ΕΜΠ και λοιπών ΑΤΕΙ???μην κοροϊδευόμαστε.αυτές οι διαμάχες μεταξύ μας θα είχαν τελειώσει αν τελειώναμε με τον βραχνά των δικαιωμάτων μας!!!!

Και συμφωνώ με τον Χάρη στο ότι θα έπρεπε εξ αρχής να είμασταν κάτω απο την στέγη του ίδιου Επημελητηρίου.Όχι πλήρωνε σαν βλάκας ΤΕΕ και ΕΕΤΕΜ και ζούνε αυτοί καλά αλλα εμείς χειρότερα.!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοφάσκεις και αντιφάσκεις μου φαίνεται!!!!

 

Αυτό από που βγαίνει ?

 

Γιατι να μην κατεργηθεί η βάση του 10 και γιατί να μην προτιμήσει κάποιος τα κολέγια????

Αυτοί που γράφανε-φουν κάτω απο 10 δεν πανε Ιταλίες,Ρουμανίες ,Βουλγαρίες και λοιπά

 

Και τι με ενδιαφέρει εμένα αν ο αλλος πάει Ρουμανία ή Ιταλία ή όπου αλλού θέλεις !!!

 

Και ας πάει όπου θέλει !!! Αν θέλει κολέγιο ή όπου θέλει !!!

 

Τι φάσκω και τι αντιφάσκω μου λες ???

 

Εγώ είπα την απόψη μου αν έχεις πρόβλημα με αυτό δεν με απασχολεί ούτε με ενδιαφέρει.

 

Αλλά μην μου λες φάσκω και αντιφάσκω χωρίς επιχειρήματα σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.