Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Εκείνο που μπορώ να πω είναι ότι με τον τρόπο που διεκδικείται τα δίκια (κατά την άποψή σας) δίνεται σε μένα τουλάχιστον την αίσθηση της εμπάθειας έναντι όχι μόνο του ΤΕΕ αλλά και των μηχανικών εν γένει. Αν δηλαδή οι διοικούντες του ΤΕΕ, με τις αποφάσεις των οποίων μπορεί να μη συμφωνούν όλα τα μέλη του, είχαν σαν σκοπό να σπείρουν τη διχόνοια ανάμεσα σε μηχανικούς ΠΕ και ΤΕ, εσείς οι ΤΕ απ' την πλευρά σας δίνεται τροφή σ' αυτή.

 

Συγνωμη, αλλα εντελως αβασιμο αυτο που λες..καμια σχεση με την πραγματικοτητα.

Δεν ξερω κανεναν ΤΕ που να κανει μια βλακεια σε ενα εργοταξιο και να λεει "εγω ξερω είμαι απο ΤΕΙ" οταν του το επισημαινεις.Απεναντιας ξερω ΠΕ που λενε"ηρθε τωρα το Τει να μας πει τα λαθη μας" ενω εχουν κανει μεγαλη χοντραδα ....

Εγω σαν ΤΕ δε βλεπω σαν απειλη τους ΠΕ γιατι ειναι πανω απο μενα σε μορφωση.Καποιοι ομως, οχι ολοι βεβαια, αισθανονται πως οι απο κατω τους θελουν να ανεβουν πολυ και να τους φανε. Καταλαβαινεις φανταζομαι πως δεν γινεται ο δευτερος να φοβαται μην τον φτασει ο πρωτος σε εναν αγωνα..!!!!Μονο το αναποδο!!!!!

Γιαυτό ας μην λεμε πως οι ΤΕ σπειρουμε διχονοια και αλλα τετοια ασχετα που ειναι για γελια!!!Γιατι οι ΤΕ απλως θελουν μετα απο 15 χρονια να τελειωνει η διαδικασια με τα δικαιωματα και να πανε στο καλο...και να μην ξανακουσουν για ΤΕΕ ποτε..ολοι οι συναδελφοι ΤΕ φανταζομαι ετσι νιωθουν...

Και δεν ειναι εν γενει λοιπον αντιπαθεια και μην τα λεμε για να δημιουργουμε εντυπωσεις...Γιατι πολυ απλα σε πολλες επιτροπες πολλα μελη ΤΕΕ εχουν παρει το μερος των ΤΕ ως προς αυτα που θελουν.ΑΚομα και εδω μεσα πολλοι λενε πως οντως πρεπει να δωθει χωρος υπαρξης στους ΤΕ..αρα ποια εμπαθεια???Εμενα δε μου στερει προσωπικα π.χ. ο Χαρης τα δικαιωματα... αλλα ενα συστημα...Αρα τι προσωπικο να χω με τον καθε Χαρη...(τυχαιο το ονομα επειδη μιλαμε τωρα) που μαλιστα συνηθως με καταλαβαινει κιολας...Και εχω γνωρισει ΠΕ που μου λενε " μαλ@@@α αυτο με σας, αντε να τελειωνει"

Αρα μην λεμε οτι ναναι...γιατι πολλοι ΠΕ μετα θα βγουν να απαντησουν με εμπαθεια στην υποτιθεμενη εμπαθεια και θα γινουμε παλι εδω μεσα κ@@@@!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, όσον αφορά το εάν εμείς οι ΤΕ ρίξουμε και άλλο τις ελάχιστες αμοιβές (οι οποίες δεν τηρούνται ούτε από του ΠΕ) δεν θα ήθελα να το σχολιάσω σε αυτό το θέμα. Στην αγορά είσαι ξέρεις τι γίνεται.

 

Πάντως θεωρώ άδικο να πληρώνω κάτι το οποίο, στο οποίο δεν ανήκω. Αλλά προφανώς είμαστε μηχανικοί για το ΤΕΕ οταν έχει οικονομικές απολαβές απο εμας . Τέλος πάντων. Πρέπει να συνηθίσουμε στην ιδέα οτι ζούμε και εργαζόμαστε στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

@geokon

Η αίσθηση περί εμπάθειας που ανέφερα γίνεται ακόμα ισχυρότερη μετά το μήνυμά σου και τις προσβλητικές εκφράσεις σου. Μπορείς να έχεις την άποψή σου αλλά όταν εκφράζεσαι με τον παρακάτω τρόπο:

"...Γιαυτό ας μην λεμε πως οι ΤΕ σπειρουμε διχονοια και αλλα τετοια ασχετα που ειναι για γελια!!!..."

προσβάλλεις τον συνομιλητή σου!!!

 

@gliout

Η συνδρομή που πληρώνεις στο ΤΕΕ είναι για την εφαρμογή της νομοθεσίας (είτε μας αρέσει είτε όχι αυτή είναι) περί ελαχίστων αμοιβών. Μπορεί να το θεωρείς άδικο αλλά η δικιά σου θεώρηση των πραγμάτων δε σημαίνει και ότι είναι και έτσι. Αυτό ισχύει για όλους μας και για μένα φυσικά που γράφω αυτές τις γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Τι εστί η ετήσια συνδρομή από τους συναδέλφους Μηχανικούς ΤΕ προς το ΤΕΕ γιατί δεν το γνωρίζω..εφόσoν δεν είναι εγγεγραμμένα μέλη?

Link to comment
Share on other sites

@ Χάρης

καλα ειλικρινα βρισκεις οτι λεω κατι προσβλητικο????Ειλικρινα??Η τα λεμε ετσι για πλακα?

Ισα ισα που λεω να μαστε μεταξυ μας καλα και να μην δημιουργουμε εντυπωσεις!!!Δεν ξερω ισως να βιαζοσουν και να μην το διαβασες καλα.Αθρωπινο λαθος. Γιατι πραγματικα δεν δεχομαι οτι εσυ με τα οσα εχω διαβασει απο σενα εδω,λες αυτα τωρα.Παντα εισαι προσεκτικος και μετρημενος και τωρα σε προσβαλει που λεω οτι οι υποτιθεμενες εμπαθειες ειναι για γελια????Εννοω πως ειναι αστειο να λεμε κατι τετοιο!!!Δηλαδη τι ειναι??Σε παρακαλω πολύ μην δημιουργείς εδω μεσα κλιμα πολεμικο μεταξύ ΤΕ και ΠΕ επειδη εχεις καποια θεση και δεν σε αγγιζει τιποτα!!!Δεν ξερω τι σεπιασε ξαφνικα πραγματικα...ΛΕω στο μηνυμα να μην τσακωνομαστε και εσυ νομιζεις οτι σε προσβαλω??

Πραγματικα να μου πουν και οι αλλοι αν προσβαλεται κανεις οταν λεω πως οι θεωρειες περι εμπαθειων ειναι για γελια!!!!Συνεχιζω και επιμενω να λεω και να φωναζω πως κανεις μορφωμενος ανθρωπος εδω μεσα δεν θεωρω πως εχει εμπαθεια με καποιον επειδη ενα συστημα που αδικει ολους με καποιο τροπο, λειτουργει λαθος.Οποιος θεωρει οτι ειναι εμπαθης ας βγει να το πει και θα ζητησω συγνωμη και θα αποχωρησω απο το φορουμ.Η πες εσυ ονοματα απο το πρωτο μηνυμα σου, να μην παιρνει ολους η μπαλα!Αν ελεγα πως ολοι οι ΠΕ ειναι π.χ. κακοι ανθρωποι, τι θα ελεγες και εσυ και ολοι?Δεν θα μουν λαθος?Θαμουν.

Τελος προσβαλεις ολους τους ΤΕ και εμενα προσωπικα λεγοντας απτην αρχη -εμμεσως(πιο πολυ αμεσα, αλλα οκ) πλην πααρα πολυ σαφως- οτι ειμαστε εμπαθεις.Αρα πρωτα απολα θαπρεπε να παρατηρησεις το δικο σου μηνυμα, του οποιου την προσβολη προσπερασα σαν αστειο για ναμην γινει θεμα,που τελικα εγινε γιαλλο λογο..Το να γινεται καταχρηση εξουσιας και να μου στελνεις εμενα προειδοποιησεις ειναι προσβλητικο και απαραδεκτο γιατι απαντησα σε ενα προσβλητικο μηνυμα, δεν ειπα κατι μονος μου.Και παρακαλω καποιος στο φορουμ πουναι γενικος επιστατης πιο πανω απο σενα(αν το λεω σωστα) να ασχοληθει.Σε κανενα μηνυμα αποσα εχω γραψει δεν εχω δωσει κανεναν δικαιωμα, και αν τα διαβασεις θα δεις πως παντα λεω να μην υπαρχουν τσακωμοι...σε προκαλω πραγματικα να διαβασεις τα μηνυματα μου και ολοι οι admins.

Συγνωμη απολους τους αλλους που ασχοληθηκα δημοσια, αλλα δημοσια και εμενα με κατηγορησε και με προσβαλε..οχι σε πμ..Ειλικρινα συγνωμη απο τους υπολοιπους συναδελφους...Συνεχιζω να πιστευω ανεξαρτητα των φημων, πως κανενας δεν ειναι εμπαθης εδω μεσα...Και αν ειναι γιαυτο να διωκτω, το δεχομαι απολυτα.Δεν μπορω να κατηγορω κανεναν για ναμαι αρεστος...Καλη συνεχεια σε ολους...προπαντων χωρις τσακωμους... :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν χαρακτηρίζεις τις απόψεις κάποιου για γέλια, ΝΑΙ, ΤΟΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ.

Επειδή δε, συμφωνώ μαζί σου ότι δεν πρέπει να δημιουργούμε "...κλίμα πολεμικό μεταξύ ΠΕ και ΤΕ..." όπως ο ίδιος είπες, αναφέρομαι δε ιδιαίτερα στο χώρο του forum, το θέμα κλειδώνεται (για άλλη μια φορά).

 

Καλό θα είναι δε να διαβάζετε προσεκτικότερα τι γράφει κάποιος για να βγάζετε και τα ορθά συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και ΝΑΙ! συνάδελφοι μόλις παρακολουθήσαμε την πρώτη δοκιμή της χρονομηχανής που μας πήγε πίσω στην εποχή της χούντας όταν υπήρχαν μικρά πολυτεχνεία, ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΣ ΚΑΤΕΕ και ότι άλλη καταργημένη σχολή όταν αληθώς υπήρχαν επαγγελματικά δικαιώματα πλήρως κατοχυρωμένα για αυτές τις σχολές. Δυστυχώς σήμερα δεν υπάρχουν καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα για τις <<επώδυνες>> σχολές τει και καταχρηστικά χρησιμοποιούνται τα Β.Δ/γματα,

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο τα εχουμε λυσει ολα τα προβληματα μας οι μηχανικοι ΤΕ και δεν το ξεραμε

 

ευχαριστουμε συναδελφε baracuda αλλα θα συμπληρωνα οτι ειμαστε και ευεργετημενοι

αφου μας αφηνουν καταχρηστικα τα ΒΔ ΤΟΥ 70 ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΤΟΥ 1930

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΩ ΧΕΙΠΟΤΕΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Γινε πιο κοσμιος σε παρακαλω topoall, θα κλειδωθει και αυτο το νημα και ειναι κριμα, καποιοι χρειαζονται αυτο το βημα για να ακουστουν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 29 χρονών Barracuda , είναι λίγο δύσκολο να είμαι Υπομηχανικός Ηλεκτρολόγος του "μικρού πολυτεχνείου", έκτος αν το μικρό πολυτεχνείο και τα ΚΑΤΕΕ δεν έκλεισαν και πιάστηκα κορόιδο νομίζοντας οτι σπούδαζα σε Ανώτατα Τεχνολογικά Ιδρύματα.

Πάντως αν υπάρχουν αυτά τα Ανώτατα ΤΕΙ και δεν είναι στην φαντασία μου , περιμένουν ακόμα επ. δικαιώματα.

Κι επιτέλους ας τελειώσει αυτό το παραμύθι με τα 5 χρόνια, η πλειοψηφία του πλανήτη βγάζει μηχανικούς στα 4 , εκτός αν στο πολυτεχνείο τα κάνουν τα μαθήματα πιο αργά σε slow motion που λέμε.

Συνάδελφε πτυχιούχε Αποκατάστασης κτιρίων , να μην ντρέπεσαι για τις σπουδές σου και να μην ακούς κανέναν, πάνω στην δουλεία θα τα μάθεις όλα. ¨οτι χρειαζόσουν απο σπουδές σε επίπεδο bachelor το έχεις πάρει. Καλή τύχη και καλό κουράγιο.... welcome κι εσυ στην λίστα αναμονής των επ. δικ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.