Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγάνωση (στεγανοποίηση) και θερμομόνωση δωμάτων


apanton

Recommended Posts

1) Πανω απο τα ασφαλτοπανα εφοσον τοποθετηθουν τσιμεντοπλακες πρεπει να εφαρμοστει πατητη τσιμεντοκονια και μετα συνδετικη κονια για τσιμεντοπλακες ?

2) Χρειαζεται να τοποθετηθει πολυεστερικος ή αλλος τυπος οπλισμος στην πατητη τσιμεντοκονια εφοσον εφαρμοστει για αποφυγη ρηγματωσεων απο συστολο-διαστολες?

3)Ανα ποσα μετρα πρεπει να γινει αρμος διαστολης?

 

1 - 2) Για μένα κοτετσόσυρμα (απλό, όχι οπλισμός) και η πατητή τσιμεντοκονία που θα διαμορφώσει και τα λούκια για την σωστή απορροή (αν θες για περισσότερη ασφάλεια βάζεις και revinex ή ίνες πολυπροπυλενίου - το 2ο τραβηγμένο απ' τα μαλλιά). Η λάσπη είναι ξεχωριστή (για το "κόλλημα" των πλακών). Αν όμως γίνει ετσί, εξυπακούεται ότι θα πάρεις ασφαλτόπανο με ψηφίδα για να δημιουργήσει συνάφεια με το υπερκείμενο στρώμα της τσιμεντοκονίας.

 

3) Τι αρμό ; Αρμοί δημιουργούνται με τους σταυρούς που τοποθετεί ο μάστορας μεταξύ των πλακών. Ο αρμός έχει έννοια σε συνεχείς στρώσεις, τύπου βιομηχανικά, μωσαϊκά ή κολλητές μεταξύ τους πλάκες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προκειται να βαλω μονωση στο δωμα μου. Καθε εταιρεια που ερχεται μου λεει και κατι διαφορετικο........

Ευχαριστω!

Αποτι καταλαβα μιλας για υγρομόνωση και οχι για θερμομονωση.

θα σου πω εγω τι εκανα και τι νομιζω οτι ειναι σωστο.

Απο τα πιο σημαντικα ειναι οι ρυσεις..δηλαδη να φευγουν τα νερα. Αν το καταφερεις αυτο να μην μενουν τοτε δεν θα εχει προβλημα. Ας κανεις πρωτα σε τσιμεντοκονια ή ελαφρομπετο ή κατι αλλο τις σωστες κλισεις και μετα βαλε ασφαλτοπανο και κανενα πλεον προβλημα δεν θα έχεις.

Για περισσοτερες και πολλες λεπτομέριες πηγαινε και εδω www.macon.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

antonis_m

αυτό που περιγράφεις είναι μόνο θερμομόνωση. Έτσι έχω θερμομονώσει την ταράστσα στο δικό μου σπίτι. Έχεις δίκιο ότι είναι πολύ καλύτερη λύση από οποιαδήποτε dow και άλλα συναφή.

Όμως δεν σου προσφέρει υγρομόνωση. Πρέπει την επιφάνεια της πολυουρεθάνης να την προστατέψεις με τους πολλούς και γνωστούς τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοειτε οταν λέτε ότι ειναι καλυτερη η πολυοθρεθανη.

Νομιζω οτι η μονωση δωματος ειναι ενα ΣΥΝΟΛΟ υλικων που λειτουργουν μαζι και προσφερουν υγρομονωση, θερμομονωση και αποτρεπουν τη συμπυκνωση των υδρατμων.

Αν εννοειτε οτι αντι για DOW ή καποιο αλλο μονωτικο βαζετε πολυουρεθανη, παρακαλω εξηγειστε ποιες ιδιοτητες της πολυουρεθανης ειναι καλυτερες γιατι δεν την γνωριζω σαν υλικο καλά.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δες εδώ για τις συγκριτικές τιμές k και R μεταξύ της spray polyurethane και της polysterine (expanded και extruded). Δηλαδή της πολυουρεθάνης σε μορφή ψεκασμού και της διογκωμένης και εξηλασμενης πολυστερίνης (dow).

 

Θα δεις ότι η πολυουρεθάνη υπερτερεί σε θερμομονωτικές ιδιότητες έναντι και των δύο.

http://www.glacierbay.com/Heatprop.asp

Link to comment
Share on other sites

η πολυουρεθάνη είναι μη "υδατοπερατό" υλικό και σε μορφή σπρευ προσφέρει άριστη στεγανοποίηση αφού δεν αφήνει αρμούς. αφρο-περλο μπετόν είναι μόνο για εσωτερική χρήση για γεμίσματα αφού είναι πορώδεις υλικά και κατακρατάνε την υγρασία

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον. περιπου 20% διαφορα στο R. Αρα για ιδιο αποτελεσμα θελεις μεγαλυτερο παχος στρωσης. Οικονομικα που κινειται η πολυουρεθανη, γιατι το DOW ayth τη στιγμη το αγοραζω 2,64 / m2 χωρις ΦΠΑ (3εκ.μ παχος). Αν γνωριζει κανεις βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Προκειται να βαλω μονωση στο δωμα μου. Καθε εταιρεια που ερχεται μου λεει και κατι διαφορετικο...

Εγω βλεπω να δουλεουν πολυ το Ασφαλτοπανο αλλα υπαρχουν και αλλοι που μου λενε μακρια! Κανενας ομως δεν ειναι και ακριβης για αυτα που λεει. κανενας δεν εχει επιχειρηματα ωστε να παρω μια αποφαση!

α) hyperdesmo LV+dow+χαλικι=27 euro

B) ελαφρομπετον+ασφαλτοπανο+δος+χαλικι=45 euro

 

Το δωμα γενικα δεν κραταει πολλα νερα αλλα οχι οτι εχει και τελεια κλιση...

Μπορει καποιος να με διαφωτισει ???

Η οικονομικη διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη και το δωμα ειναι περιπου 200 τετρ.μετρα...

Αθτο που με ανησυσει πολυ ειναι αν θα φευγουν τα νερα απο το hyperdesmo και αν δεν φευγουν αν θα την παρω στο χερι και απο την αλλη αν εχει τωρα υγρασια στην πλακα, βαζοντας hyperdesmo αυτη η υγρασια τι γινεται??

και τελος τι ειναι καλυτερο ????Ασφαλτοπανο ή ελαστομερής πολυουρεθανη?

 

Αν γνωριζει κανεις κατι ασ γραψει γιατι μπηκε ο χειμωνας και ακομα να κανω κατι.....

 

Ευχαριστω!

 

3 στρώσεις Hyperdesmo 0.6+0.6+0.6 και ασε τα νερά να κανουν λιμνούλες μεχρι να εξατμιστούν ... δοκιμασμένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετω τα μελη του φορουμ καταρχας μιας και ειναι το πρωτο ποστ μου εδω μεσα.

 

Προχωραω κατευθειαν στο ψητο. Ετοιμαζομαι να μπω σε ενα διαμερισμα σε πολυκατοικια 15ετιας. Απο πανω ακριβως ειναι ενα ακατοικητο ρετιρε-γιαπι. Οι βεραντες στο ρετιρε καλυπτουν περιπου τα 2/3 του δικου μου διαμερισματος. Κλισεις επανω δεν υπαρχουν οπως δεν υπαρχει και κανενος ειδους στεγανωση.Υπαρχει μοναχα θερμικη μονωση στο κατω μερος της πλακας. Οπως καταλαβαινετε με μια δυνατη βροχη σχηματιζονται λιμνες παντου και ειναι αποριας αξιο πως δεν εχουν ηδη αρχισει να σταζουν νερα μεσα στο δικο μου σπιτι. Φανταζομαι οτι τα συγκρατει η θερμομονωση... Μαλλον ειναι θεμα χρονου. Το δικο μου το σπιτι το παρελαβα σε παραπλησια κατασταση (γιαπι δηλαδη) και εδω και 5 μηνες ειμαι στην διαδικασια της αποπερατωσης του.

Σκεφτομαι τα εξης:

Σε πρωτη φαση θελω να καθαρισω την πανω πλακα και να ριξω γκρο μπετο ωστε να δωσω καταλληλες κλισεις προς τα λουκια. Κατοπιν σκεφτομουν να απλωσω καποιο επαλειψιμο μονωτικο. Επειδη αυτες η βεραντες θα ειναι βατες θελω να αποφυγω τα ασφαλτοπανα.

Προβληματιζομαι λογω του καιρου αυτην την εποχη. Βρεχει συνεχεια και η πλακα επανω ειναι μουσκεμα. Μηπως θα ηταν προτιμοτερο να περασω κατευθειαν το μονωτικο ως εχει ουτως ωστε να βγαλω τον χειμωνα αλωβητος και εν συνεχεια μολις καλοκαιριασει να κανω την δουλεια??? Απο την αλλη μερια δεν ξερω καθολου πως ειναι αυτα τα επαλειψιμα μονωτικα και τι ιδιοτητες εχουν. Αν το απλωσω στην πλακα μου, θα μπορω μετα το καλοκαιρι να ριξω τα γκρο ή θα αποτελει εμποδιο αναμεσα στην πλακα και την καινουργια στρωση???

 

Να σημειωσω εδω οτι με πιεζει ο χρονος και για το δικο μου σπιτι αλλα και για τον γειτονα στην διπλανη πολυκατοικια ο οποιος ο καημενος εχει μουλιασει. Το πως πανε τα δικα μου νερα σε αυτον ειναι μεγαλη ιστορια και θελει φωτογραφιες για να καταλαβετε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.