Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση κάλυψης σε πολλούς ορόφους


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑΣ και ssouanis από που προκύπτει αυτό με τη σύσταση? Η υπέρβαση κάλυψης δεν υπολογίζεται σε κάθε όροφο ανεξαρτήτως του ιδιοκτησιακού? 

Το Δ επίσης σε κάθε όροφο? 

Με την ευκαιρία, αν έχω 5 μ πλάτος οικοπέδου με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 8,5μ, δλδ Δ=2,5μ, και έχω αυθαίρετο σε 2 ορόφους σε όλον τον ακάλυπτο, θα βάλω και τους 2 ορόφους ολόκληρους με ΥΔ+ΥΚ+Δ>20% ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΙΑΣΟΝΑΣ και ssouanis από που προκύπτει αυτό με τη σύσταση? Η υπέρβαση κάλυψης δεν υπολογίζεται σε κάθε όροφο ανεξαρτήτως του ιδιοκτησιακού? 

Το Δ επίσης σε κάθε όροφο? 

Με την ευκαιρία, αν έχω 5 μ πλάτος οικοπέδου με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 8,5μ, δλδ Δ=2,5μ, και έχω αυθαίρετο σε 2 ορόφους σε όλον τον ακάλυπτο, θα βάλω και τους 2 ορόφους ολόκληρους με ΥΔ+ΥΚ+Δ>20% ?

υπάρχει κάποια απάντηση από που προκύπτουν τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως αν διαβάσεις τα προηγούμενα θα βρεις ....απάντηση.

Αν όχι, ρώτησε ακριβώς αυτό που θέλεις κι αν μπορώ θ' απαντήσω με χαρά....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει (ποια εγκύκλιος/ νόμος) ότι η ΥΚ μπαίνει 1 φορά στη στάθμη με τη μεγαλύτερη κάλυψη ;

 

& όχι σε όλες τις στάθμες;

& εξαρτάται από το ιδιοκτησιακό, αν υπάρχει σύσταση ή όχι ;

( θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσες γιατί το ψάχνω & δεν το βρίσκω κάπου)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο Ν.4178/2013 και οι εκδοθείσες επεξηγηματικές εγκύκλιοι αυτού ΔΕΝ αναφέρουν αυτή τη ....λεπτομέρεια!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε αίτηση για ΤΟ σύνολο 4ωροφου κτιρίου την υπερβαση καλυψης την έχω περάσει στην επιφάνεια με τη μεγαλύτερη κάλυψη, πως γνωρίζω ότι είμαι σωστη;

και πως θα επιχειρηματολογήσω ή θα αντικρύσω μια άποψη ενός ελεγκτή δόμησης ή υπαλλήλου Υ.Δομ. ότι έπρεπε να την περάσω σε όλες τις στάθμες; εσεις πως θα το αιτιολογουσατε;πιστεύω καταλαβαίνετε τα ερωτήματα μου γιατί όταν δεν υπάρχει κατι γραπτώς , είναι ο λόγος απέναντι σε λίγο!παρακαλώ, τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όλες τις περιπτώσεις (ύπαρξη σύστασης, ή μη) χρεώνω συντελεστή υπέρβασης κάλυψης-πλάγιων αποστάσεων-προκηπίου σε όλους τους ορόφους γιατί η υπέρβαση συμβαίνει σε όλους τους ορόφους. Δεν καταλαβαίνω αυτή την διαφορετική αντιμετώπιση του ισογείου με τους υπόλοιπους ορόφους. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε καμιά εξέλιξη σχετικά με το παραπάνω ζήτημα;; Πως γίνεται η αιτιολόγηση σε περίπτωση πολυώοροφου κτίσματος;; Μήπως, το γεγονός ότι το μέγεθος της κάλυψης αναφέρεται σε κατακόρυφη προβολή επιφάνειας, από την στιγμή που δηλώνεται μία φορά (π.χ. λόγω του υπογείου) δεν απαιτείται να δηλωθεί ξανά;; αναφέρομαι σε ιδιοκτησίες όπου δεν υπάρχει σύσταση.....

 

όπως στην περίπτωση της οικοδομικής άδειας, όπου η κάλυψη αναφέρεται στο μέγιστο περίγραμμα των κτισμάτων, έτσι και στην περίπτωση εδώ, μήπως το γεγονός ότι το δηλώνω μια φορά, δεν απαιτείται επιπλέον δήλωση...

 

Από την άλλη, αν συγκρίνω περιγράμματα ανά όροφο θα δω ότι π.χ. το περίγραμμα του ισογείου εξέχει σε σχέση με το οριζόμενο στο διάγραμμα καλυψης.....μηπως τελικά θέλει υπέρβαση παντου;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και στο νέο νόμο θα το αντιμετωπίζω ακριβώς όπως και στον 4178, δηλαδή, πολυώροφο κτίριο χωρίς σύσταση, τότε μια φορά ΥΚ, πολυώροφο κτίριο με σύσταση, τότε κάθε φορά που θα δηλώνω με ξεχωριστή δήλωση κάθε ΟΙ που θα μου ανατεθεί, τότε θα βάζω και ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

IAΣΟΝΑ για τις ξεχωριστές ιδιοκτησίες, το καταλαβαίνω και έχει μια λογική....απλώς στην αιτιολόγηση όταν δεν υπάρχει σύσταση υπάρχει είναι το θέμα! Εσύ πως το αιτιολογείς στην  τεχνική έκθεση;;

 

Πριν που το έψαξα και στο forum, βρήκα αυτό: 

 

 

2) - Επιβαρύνονται με συντελεστή υπέρβασης κάλυψης όλοι οι όροφοι μιας αυθαίρετης επέκτασης κτιρίου αν ανήκουν στην ίδια κάθετη ιδιοκτησία? Αλλάζει κάτι αν ανήκουν σε ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες του ίδιου ή διαφορετικών ιδιοκτητών?

- Ναι επιβαρύνονται πάντα με συντελεστή υπέρβασης κάλυψης όλοι οι όροφοι μιας αυθαίρετης επέκτασης κτιρίου και για τον υπολογισμό των συντελεστών υπέρβασης χρησιμοποιείται το άθροισμα των υπερβάσεων του κάθε ορόφου δια το άθροισμα της επιτρεπόμενης κάλυψης του κάθε ορόφου που δημιουργείται υπέρβαση.

 

Είναι από απάντηση του Helpdesk ( το είχε ανεβάσει ο pipakos) 

 

http://www.michanikos.gr/topic/39244-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-help-desk-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD-417813/page-3 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.