Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Ασκεπούς


Irini

Recommended Posts

@DidonisΕγώ δεν είπα τι έχω σκοπό να κάνω γιατί ακόμα το διερευνώ. Ρώτησα τι είναι σωστό να κάνω βάσει αυτών των συνθηκών ώστε κι εγώ να είμαι νόμιμη και ο ιδιοκτήτης με τον αγοραστή να κάνουν τη δουλειά τους. 

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
  • Like 2
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι στον αντικειμενικο,  η αξια θα βγει με βαση

α] αξια κτισματος με την μεγαλυτερη παλαιοτητα

β] με αξια υπολοιπου οικοπεδου,  αφαιρουμενων των τμ του κτισματος.

Με απλους υπολογισμους μιλαμε οτι ερχεται "μία η αλλη"

ή πιθανον να μιλαμε για φορο 100 ευρω

Εσυ γραφεις για αυτα που βλεπεις

[και βαλτε εναν συμβ/φο να σας βγαλει τις αντικειμενικες]

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM Επομένως μου λέτε ότι τα χρήματα που υποτίθεται θα ξόδευε για τον επιπλέον φόρο λόγω οικίας προ του 55 έρχονται στα ίσα γιατί το υπόλοιπο οικόπεδο λογίζεται μείον το υπάρχον κτίσμα. Οπότε δεν έχει νόημα να δηλωθεί ως ασκεπές αν ο σκοπός είναι να γλιτώσει φόρο. Σωστά κατάλαβα;

Αν αποφασίσει ο αγοραστής να το διατηρήσει ως έχει και να το κατεδαφίσει χρόνια αργότερα, κάθε χρόνο δε θα πληρώνει μεγαλύτερο φόρο λόγω της ύπαρξης του κτίσματος αυτού;

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
  • Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, maria95 said:

.... Δίνω βεβαίωση ασκεπούς; Στην ΗΤΚ βγάζω βεβαίωση αδόμητου ή βεβαίωση προ του 55; Στο τοπογραφικό το δηλώνω ως ασκεπές και είμαι οκ; ....

3 λεπτά πριν, maria95 said:

Εγώ δεν είπα τι έχω σκοπό να κάνω ...

Μπορεί τα Ελληνικά μου να πάσχουν.... αλλά τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια ακόμα την γάτα απαντάω....

Πράξε όπως θες..... αλλά και μόνο να ρωτάει Μηχανικός πως να βοηθήσει σε παρανομία γιατί ο Χ πελάτης δεν θέλει να ξοδέψει κάποιο ποσό για υποχρεωτικές διαδικασίες και ελεγχους το θεωρώ απαράδεκτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Didonis Απαράδεκτο επίσης είναι να ψάχνουμε τρόπο ως μηχανικοί να τα παίρνουμε από τους πελάτες χωρίς λόγο για επιπλέον εργασίες, όταν είναι δυνατόν να αποφευχθούν με νόμιμο τρόπο. Ρωτάω γιατί είμαι νέα μηχανικός, δε μου έχει ξανατύχει αντίστοιχη περίπτωση και διερευνώ ακόμη ως προς το πώς να το χειριστώ.

Η δική μου λογική είναι να κάνω τη βέλτιστη δυνατή ποσότητα εργασίας ώστε να επιλυθεί το πρόβλημα του πελάτη με το λιγότερο δυνατό κόστος. 

Η φιλοσοφία του μηχανικού είναι επίσης να επιλύει προβλήματα, είτε συναδέλφων είτε πελατών του και όχι να επιτίθεται χωρίς λόγο χωρίς ουσιαστικά να δίνει καμία ξεκάθαρη απάντηση για το πώς να επιλυθεί το πρόβλημα.

 

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος -Pavlos 33
  • Upvote 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, maria95 said:

@dimitris GM Επομένως μου λέτε ότι τα χρήματα που υποτίθεται θα ξόδευε για τον επιπλέον φόρο λόγω οικίας προ του 55 έρχονται στα ίσα γιατί το υπόλοιπο οικόπεδο λογίζεται μείον το υπάρχον κτίσμα. Οπότε δεν έχει νόημα να δηλωθεί ως ασκεπές αν ο σκοπός είναι να γλιτώσει φόρο. Σωστά κατάλαβα;

Αν αποφασίσει ο αγοραστής να το διατηρήσει ως έχει και να το κατεδαφίσει χρόνια αργότερα, κάθε χρόνο δε θα πληρώνει μεγαλύτερο φόρο λόγω της ύπαρξης του κτίσματος αυτού;

offtopic σχετικά με τον προσδιορισμό αντικειμενικής αξίας. Έστω ότι είσαι σε κάποιο οικισμό εντός ΑΠΑΑ. Έστω ότι έχεις ένα κτίριο κατοικίας του 1950 και με μια τιμή ζώνης κάτω από 1000 Ε/τμ (πχ 700 Ε/τμ). Η αντικειμενική αξία που θα προσδιορίσει το φόρο θα είναι το άθροισμα της αξίας του κτίσματος (έντυπο Ε1) και εφόσον υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ στο οικόπεδο θα προστεθεί και αυτό στην αξία.

Προφανώς, αν έχεις ένα ασκεπές κτίσμα (εσυ το γνωματεύεις αυτό στην τεχνική σου έκθεση) δεν μπαίνει αξία κτίσματος, αλλά θα μπει πλέον η αντικειμενική οικοπέδου (έντυπο Ε3). Γι αυτό σου λέει ο Δημήτρης ότι θα σου βγει σχεδόν το ίδιο, οπότε άδικα πονοκεφαλιάζετε για να βρείτε λύση.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, maria95 said:

......χωρίς ουσιαστικά να δίνει καμία ξεκάθαρη απάντηση για το πώς να επιλυθεί το πρόβλημα.

η ξεκάθαρη απάντηση και η λύση στο πρόβλημα είναι μία και αυτονόητη.

Δείχνεις σε ΗΤΚ ή σε Τοπογραφικό ή σε ότι ζητηθεί την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ κατάσταση.

Αν  χρειαστείς επεξήγηση τι σημαίνει αυτό να διαθέσω όσο χρόνο θες να σου το εξηγήσω αφού όπως λες είσαι και νέα συνάδερφος.

Link to comment
Share on other sites

 

3 λεπτά πριν, maria95 said:

...το δηλώνω ώς ρυθμισμένο (προ του 1955)...

 

Aν εννοείς πως θα επιλέξεις στην ΗΤΚ (ΠΠΗΤΚ) ΝΑΙ. Θα το δηλώσεις με την επιλογή "ρυθμισμένο" που αντιστοιχεί στην τύπο βεβαίωσης με τις εξαιρέσεις του άρθρου 82. Αν είναι η πρώτη σου ΗΤΚ ενδεχομένως να παραξενευτείς επιλέγοντας "ρυθμισμένο", αλλά μετά θα σου βγάλει την γνωστή βεβαίωση του άρθρου 83. Προσοχή στην περίπτωση που υπάρχουν μεταγενέστερες αυθαιρεσίες του 1955 οι οποίες και απαιτούν υπαγωγή. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχεις τεκμηρίωση για το προ 55 κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Didonis said:

η ξεκάθαρη απάντηση και η λύση στο πρόβλημα είναι μία και αυτονόητη.

Δείχνεις σε ΗΤΚ ή σε Τοπογραφικό ή σε ότι ζητηθεί την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ κατάσταση.

Αν  χρειαστείς επεξήγηση τι σημαίνει αυτό να διαθέσω όσο χρόνο θες να σου το εξηγήσω αφού όπως λες είσαι και νέα συνάδερφος.

Δεν υπάρχει τίποτα αυτονόητο για έναν νέο συνάδελφο, και ισχύει το ίδιο για όσους παλιούς γνωρίζω και εκτιμώ.

Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για την ανταπόκριση. 

 

 

9 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

 

Aν εννοείς πως θα επιλέξεις στην ΗΤΚ (ΠΠΗΤΚ) ΝΑΙ. Θα το δηλώσεις με την επιλογή "ρυθμισμένο" που αντιστοιχεί στην τύπο βεβαίωσης με τις εξαιρέσεις του άρθρου 82. Αν είναι η πρώτη σου ΗΤΚ ενδεχομένως να παραξενευτείς επιλέγοντας "ρυθμισμένο", αλλά μετά θα σου βγάλει την γνωστή βεβαίωση του άρθρου 83. Προσοχή στην περίπτωση που υπάρχουν μεταγενέστερες αυθαιρεσίες του 1955 οι οποίες και απαιτούν υπαγωγή. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχεις τεκμηρίωση για το προ 55 κτίριο.

Δεν είναι η πρώτη μου ΗΤΚ,

Ευχαριστώ. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.