Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχει μέλλον η οικοδομή;


Julius Caesar

Recommended Posts

προσωπική εκτίμηση , η οικοδομή στην ελλάδα πέθανε οριστικά , γιατί χρεωκόπησε το μεταπολεμικό μοντέλο ανάπτυξης της χώρας .Σήμερα δεν μιλάμε για μια απλή κρίση , αλλά μια καθόλα δομική κρίση όλου του συστήματος .Είναι θέμα χρόνου πότε θα εμφανιστεί το φαινόμενο της Αμερικής με την κατεδάφιση ολόκληρων τετραγώνων . ίσως αυτό να είναι και η μοναδική λύση για το μέλλον . Εκτός αν θεωρούμε "οικοδομή" τα πανωσίκωμα του ενός ορόφου σε κτίριο 20ετίας .

Link to comment
Share on other sites

η κρίση που περνάμε προσωπικά στα χρόνια που είμαι πάνω στην γη και κοντεύω πενήντα δεν είναι από τις χειρότερες που έζησα Απλώς σε αυτήν είχαμε αλλοτριωμένους ανθρώπους και έγινε περισσότερο αισθητή Υπήρχε και περισσότερη πείνα στο παρελθόν πχ εγώ προσωπικά ακόμα δεν είδα παιδιά με μπαλωμένα παντελόνια που θα σηματοδοτούσε  μια κρίση όπως εγώ την γνώρισα στο παρελθόν , ούτε τεφτέρια είδα στα μαγαζιά ή αν υπήρχαν ήταν μεμονωμένα.  ¨Όσοι είναι πιο μεγάλοι θα τα θυμούνται 

 

Ικαρε παλαιά αυτά που γράφεις για πως μαζεύονται τα χρήματα και παλιά τα άκουγα και τότε σε πληροφορώ ότι παρά τα σχετικά μεγάλα επιτόκια 20 % ήταν πιο δύσκολα γιατί είχαμε τρελούς πληθωρισμούς που έπαιρνες ένα μισθό μια μέρα και την επόμενη δεν έφταναν ούτε για τα βασικά που πριν μια μέρα έφταναν Όσοι ήταν όμως νοικοκύρηδες και δουλευταράδες το έφτιαχναν το σπίτι αλλά με αγώνα και μετά από 10 χρόνια σκληρής δουλειάς και το ολοκλήρωναν σε άλλα 10 Δεν έπιναν όμως καφέ στο Κολωνάκι ούτε γύρναγαν την παραλιακή όλο το βράδυ Έδιναν τον αγώνα τους για την οικογένεια τους και είχαν στόχους στην ζωή τους , αλλά μην νομίζεται ότι πέρναγαν χειρότερα γιατί υπήρχε αγάπη και διασκέδαζαν περισσότερο με πιο απλά πράγματα όπως ένα κρασί σε ένα κουτούκι ή σε παρέες στο σπίτι

 

Πήρα σήμερα μια άδεια δόμησης , όπως είχα προαναγγείλει με  αριθμό 73 και μια που θα έπαιρνε μετά από μένα μια συνάδελφος 74 , από 99 που ήταν πέρυσι Νομίζω αυτό είναι το χαμηλότερο όριο και από εδώ και πέρα θα αρχίσει και πάλι να αυξάνεται αν δεν συμβούν τρελά πράγματα , γιατί κάτι ακούγεται πάλι για εκλογές Φέτος έκανα 4 άδειες ενώ ο μέσος όρος μου είναι 5 με 6 Έχω την αίσθηση ότι έχει ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση για το τέλος της κρίσης κάτι που θα διαρκέσει κατά την γνώμη 4 με 5 χρόνια αυτή η διαδικασία  Στο διάστημα αυτό θα έχουμε αύξηση της οικοδομικής δραστηριότητα που θα εξαρτηθεί κατά περιοχή από την δυναμική της και από τις αντοχές που επέδειξε στην προηγούμενη περίοδο  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τα μεγαλύτερα έξοδα ενός σημερινού νοικοκυριού δεν υπήρχαν πριν το 2000. (κινητά, ίντερνετ κλπ)

 

 

Αυτό που ο γιώργος παρουσιάζει σαν φυσιολογικό (πχ τη ζωή πριν 40 χρόνια) για τους υπολοίπους είναι ο ορισμός της κρίσης.

Δηλαδή μια κοινωνία όπου όλοι (μαζί κι ο μηχανικός) σε μεγάλο βαθμό ζουν με αυτοσχέδια μέσα, οπότε δε χρειάζονται και τόσο πολύ τα λεφτά που θα αποφέρει η εργασία τους. Αν ένα σπίτι κάνει να χτιστεί 10 χρόνια και το χτίζει ο ιδιοκτήτης μόνος του, τότε σίγουρα η οικοδομή των 100,000 μηχανικών και ποιός ξέρει πόσων άλλων τεχνιτών δεν έχει μέλλον..

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα.. Ο άλλος δουλεύει σε δυο δουλειες απο το πρωί μεχρι το βραδυ για να βγάλει κανά 1000ρικο και πολυ λεω και θα του πεις οτι δεν ειναι δουλευταράς η τα τρώει στην παραλιακή.. Άντε πες του να κανει αποταμίευση.

Και η κρίση σιγά μην τελειώσει σε 5 χρονια που τα ακούσατε αυτα; Η μήπως μετα θα πέσουν με τα μούτρα στην οικοδομή; Αυτο το μοντέλο τελείωσε για πολλούς λόγους

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιώργος καλά τα λέει. Οι νεώτεροι να ακούτε αυτούς που τα έχουν ζήσει. Όσο για το χτίσιμο ΟΤ το έχω πεί από καιρό. Όσο το ενοίκιο είναι κοντά στην δόση ή αγορά συμφέρει απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιώργος καλά τα λέει. Οι νεώτεροι να ακούτε αυτούς που τα έχουν ζήσει. Όσο για το χτίσιμο ΟΤ το έχω πεί από καιρό. Όσο το ενοίκιο είναι κοντά στην δόση ή αγορά συμφέρει απόλυτα.

Αυτά που λέει ο Ικαρος και πολλοί άλλοι , ότι σήμερα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα , ενώ ουσιαστικά παρά την οικονομική κρίση τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από άλλες εποχές , που είχαμε την οικοδομή σαν κινητήριο μοχλό της οικονομίας μας  και αυτό οφειλόταν στους νοικοκύρηδες που παρά τις δυσκολίες δεν σκεφτόταν όπως  ο Ικαρος και ενώ φαινόταν ουτοπία η κατασκευή κατοικίας , έκαναν το σκατό τους παξιμάδι για να φτιάξουν ένα καλύτερο μέλλον για την οικογένεια τους .

 

Δεν πιστεύω ότι επιστρέφοντας σε μια τέτοια νοοτροπία θα έπαιρνε φόρα η οικοδομή Άλλωστε είπα την γνώμη μου πιο πάνω ότι πλέον η οικοδομή πρέπει να έχει να κάνει με παραγωγικούς τομείς , δηλαδή να στεγάζει παραγωγή και όχι κατοικία Αλλά όμως όλα μαζί δίνουν την εικόνα της οικοδομής σήμερα

 

Ευτυχώς που υπάρχουν οι μετανάστες στην χώρα μας που δεν σκέφτονται (και μην με παρεξηγήσει ο Ικαρος ) όπως πολλοί σαν το Ικαρο και έχουν την νοοτροπία που είχαμε πριν χρόνια γιατί πέρασαν από τις παρόμοιες δυσκολίες και δεν έχουν ακόμα αλλοτριωθεί Για αυτό εγώ θέλω τέτοιου είδους ανθρώπους στην περιοχή μου και ας είναι Αλβανοί ή ότι άλλο είναι Γιατί δεν είναι αλλοτριωμένοι και είναι άνθρωποι με όρεξη για πρόοδο και όχι για ευδαιμονία μόνο Και αυτό δίνει ώθηση σε όλους μας  Χαίρομαι όταν τους έχω πελάτες  

 

 

άρα θα πρέπει να νικήσουμε την αλλοτρίωση που δημιουργεί το  πολιτικό μας σύστημα  Πως θα γίνει αυτό ?  Όταν καταλάβει η εργατική τάξη ότι ο σύγχρονος τρόπος ζωής την περιχαρακώνει σε ένα μοντέλο φαινομενικής ευδαιμονίας που όμως είναι ουσιαστικά με περιορισμούς όμοιους με φυλακή 

 

Υσ την εποχή που τα κτίσματα τα κατασκεύαζαν μόνοι  τους δεν την πρόλαβα Αλλά αυτή η εποχή ήταν  χωρίς οργάνωση και με τις άδειες οικοδομής στο πόδι και δεν μπορεί να επιστρέψει ποτέ Ψέματα έχω προλάβει στο χωρίο μου καλοκαίρι  την εποχή της ομαδικής εργασίας όλου του χωριού σε κάθε σπίτι , με αντάλλαγμα ένα μεζέ με κρασί  και ένα χορό μετά το τέλος της εργασίας 

 

 

Αλλά έχω προλάβει την εποχή που ο ιδιοκτήτης έβαζε την προσωπική του εργασία μαζί στους εργάτες του εργολάβου Τέτοιος ήταν ο πατέρας μου και ας ήταν λογιστής Επειδή είχε εργαστεί και πολλά χρόνια νέος σαν ελαιοχρωματιστής με τον αδερφό του έκανε μόνος τους μόνο τους χρωματισμούς 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Στα παιδικά μου χρόνια θυμάμαι όλοι στη γειτονιά (εκτός κέντρου) έχτισαν σχεδόν μόνοι τους από τα μπετά και μετά. Βέβαια για μήνες έως και χρόνια το μισό σπίτι μπορεί να ήταν ασοβάντιστο, με δάπεδο από μπετόν κλπ και προχωρούσε σταδιακά. Αρκετοί ακόμα έχουν εξωτερικές σκάλες χωρίς πλάκες η κάγκελα και άλλα τέτοια ημιτελή στοιχεία. Το θέμα είναι ότι τα σπίτια αυτά επαρκούν για παιδιά και εγγόνια και έτσι οι άνθρωποι αυτοί δε θα ξαναρίξουν άλλα μπετά τουλάχιστον. Οι μετανάστες επαναλαμβάνουν την ίδια ιστορία διότι βρίσκονται εκεί που ξεκίνησαν οι παππούδες μας, όχι επειδή η γενιά μας είναι ανεπρόκοπη. Αφού τα έχουμε τα σπίτια έτοιμα τι να κάνουμε? να τα γκρεμίσουμε και να τα ξαναχτίσουμε από την αρχή? Και οι μετανάστες μόλις ολοκληρώσουν την ανέγερση θα πάψουν να χτίζουν κι αυτοί.

 

Βέβαια, αυτά δεν ισχύουν για διαμερίσματα σε αστικές περιοχές ή για βίλες σε πολυτελή προάστια όπου το lifestyle απαιτεί να τις παραλάβεις με το κλειδί στο χέρι και λογικό είναι με τα σημερινά δεδομένα να μη μπορεί και να μη θέλει κανείς να τις αποκτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα το 1949 ήταν μια πλήρως κατεστραμένη χώρα. Έμπαινε στην τεχνολογική εποχή από μηδενική βάση. Έτσι αναπτύχθηκε η οικοδομή, όπως όπως να χτιστεί το οτιδήποτε που θα στεγάσει τον πληθυσμο που μετανάστευε στο κέντρο. Αντιπαροχή του Καραμανλή και τα λοιπα.

 

Στην πορεία ο κόσμος προχωρούσε αλλά εμείς αρνούμασταν να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα. Η οικοδομή όπως τη γνωρίσαμε τελείωσε.

 

Ο Ελεύθερος Επαγγελματίας μηχανικός που τα κάνει όλα και συμφέρει δεν μπορεί πλέον να ευδοκιμήσει. Πλέον μόνο εταιρείες μηχανικών με εξειδίκευση σε συγκεκριμένο πεδίο με μοιρασμένο ρίσκο, κέρδη και ζημιές. Όποιος δεν θελει να προσαρμοστεί θα υποστεί και τις συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Dio . Η οικοδομή θα είναι διαφορετική . Η ανακατασκευή της Αθήνας από τους νταβατζήδες και οι μικροί κατασκευαστές θα φτιάχνουν μικροδουλειές στα προάστια .

 

Τα πιό σύγχρονα κτίρια , από το 80 και μετά , θα αρχίσουν να ανακαινίζονται και να διαιρούνται σε μικρότερα σπίτια .

 

Θέλω να ξαναθυμίσω , ότι ήδη οι οικοδόμοι έχουν μειωθεί σαν αριθμός κατά πολύ , ότι οι προμηθευτές έχουν κάνει καρτέλ και το κόστος , πέραν του ΙΚΑ πρακτικά έχει αυξηθεί . 

 

Στο ΦΒ , υπάρχει μιά σελίδα για την Αθήνα στο παρελθόν . Από εκεί η φωτογραφία που παρουσιάζει την περιοχή του Ερυθρού στους Απελοκήπους μόλις 85 χρόνια πριν .

 

 

post-21070-0-69147100-1450949451_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια άνοδο της οικοδομικής δραστηριότητας που θα μπορούσε να γίνει  μελλοντικά και  να βοηθήσει γενικότερα την προοπτική της χώρας , αλλά και την διάσωση της Αθήνας , είναι η μεταφορά της πρωτεύουσας σε μια νέα πόλη με ίδρυση και σχεδιασμό εκ του μηδενός . Έχει αποδειχθεί και στο παρελθόν ότι πολλές φορές η έξοδος από τις  κρίσεις και τις χρεοκοπίες στην χώρα μας έγινε με μεγάλο -  επίβουλα  έργα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.