Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατά Γ.Ο.Κ. υπάρχει περιορισμός ορόφων σε κτίσμα εντός οικισμού


papmix

Recommended Posts

Γεια σας.

 

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάνεις να μου απαντήσει αν κατά τον Γ.Ο.Κ υπάρχει περιορισμός ορόφων σε κτίσμα εντός οικισμού. Η απορία μου δημιουργήθηκε γιατί κατά την έκδοση οικ. αδείας δεν μου επέτρεψαν από την πολεοδομία εφόσον το μέγιστο ύψος κτίσματος σύμφωνα με τους όρους δόμησης είναι 7.5 m να οικοδομήσω ισόγειο , α’ και β’ όροφο. Μου επέτρεψαν δηλ. μόνο ισόγειο και α’ όροφο χωρίς να αναφέρεται περιορισμός ορόφων στο σχετικό Φ.Ε.Κ..

 

Ωστόσο νομίζω ότι ελάχιστο ύψος ορόφου είναι 2.4m κατά Γ.Ο.Κ.

 

Όποιος γνωρίζει τίποτα σχετικό θα με βοηθούσε να ξεμπλοκάρω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χωρίς να το ψάξω περισσότερο,

 

όπως τα λες είναι

--------

ή προκύπτει από τον περιορισμό του ύψους

 

ή ορίζεται ρητώς στους όρους δόμησης

Link to comment
Share on other sites

sundance σκέψου αντί του "όροφος" το "οροφή" .

 

Αρα "Ισόγειο και πρώτος όροφος " = 2 οροφές --> δι-ώροφο

 

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο [Οροφος (i)] είναι ο χώρος μεταξύ της [Οροφής (i)] και της [(Oροφής (i+1)].

 

δεν ισχυει γιατι με την οροφη υπογειου το κανονικα διωροφο θα επρεπε να λεγεται τριωροφο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάνεις να μου απαντήσει αν κατά τον Γ.Ο.Κ υπάρχει περιορισμός ορόφων σε κτίσμα εντός οικισμού. Η απορία μου δημιουργήθηκε γιατί κατά την έκδοση οικ. αδείας δεν μου επέτρεψαν από την πολεοδομία εφόσον το μέγιστο ύψος κτίσματος σύμφωνα με τους όρους δόμησης είναι 7.5 m να οικοδομήσω ισόγειο , α’ και β’ όροφο. Μου επέτρεψαν δηλ. μόνο ισόγειο και α’ όροφο χωρίς να αναφέρεται περιορισμός ορόφων στο σχετικό Φ.Ε.Κ..

Ωστόσο νομίζω ότι ελάχιστο ύψος ορόφου είναι 2.4m κατά Γ.Ο.Κ.

Όποιος γνωρίζει τίποτα σχετικό θα με βοηθούσε να ξεμπλοκάρω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:twisted:

 

Αναφέρεσαι στο Π.Δ. της 24/04/85 (ΦΕΚ 181/Δ/3-5-85);

Σε αυτό όντως δεν αναφέρεται αριθμός ορόφων, σε αντίθεση με το Π.Δ. της 2-3-81 (ΦΕΚ 138/Δ/13-3-81), που είναι πάλι για οικισμούς και έχει περιορισμό δύο ορόφους. Ίσως αναφέρεται κάτι σχετικό στο ΓΟΚ ή προκύπτει από το μέγιστο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

πδ 24-4-85 οπικισμοί κάτω των 2000-άρθρο " διαδικασία εκπόνησης και περιεχόμενο πολεοδομικής μλέτης" παρ.6: ο σ.δ. που ορίζεται για τις περιοχές επέκτασης δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος του 0,8 και ο αριθμός ορόφων των κτιρίων δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος των δυο (2).

Link to comment
Share on other sites

Σε παλαιότερες άδειες μπόρει να δείς να αναφέρεται και ως μονώροφο και να έχει ισόγειο και πρώτο όροφο. Από όσο έχω ακούσει είχε δημιουργηθεί πρόβλημα με την αστυνομία η οποία έκανε έλεγχο,διάβαζε στο στέλεχος του εργοταξίου μονώροφη και ξεκινούσε ένα μπάχαλο... Έτσι έχει καθιερωθεί πλέον η έννοια του ορόφου και στο ισόγειο. Βεβαίως αυτό το οποίο αναφέρει ο avgoust είναι σωστό ως μαθηματικοποίηση του τίτλου αφού έτσι επιλύονται και στατικά τα κτίρια. Αρκεί βεβαίως να επισημανθεί πως ολόκληρο το καθαρό ύψος κάθε επιπέδου να βρίσκεται εξ'ολοκλήρου εκτός εδάφους, για να μη γίνεται μπέρδεμα με υπερυψομένα υπόγεια.

Link to comment
Share on other sites

Το π.δ. της 14.7/27.7.1999 κωδικοποιεί όλη την πολεοδομική νομοθεσία. Τα άρθρα 79-98 αφορούν τον καθορισμό ορίων και την πολεοδόμηση οικισμών μέχρι 2.000 κατοίκους, (π.δ. 24.4.85 ΦΕΚ 181Δ, όπως τροποποιήθηκε με το π.δ. 4/23.2.87 ΦΕΚ 133Δ) Στο αρθρο 90, στην παρ. 6 βάζει περιορισμό 2 ορόφων

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά το άρθρο 90 έχει τίτλο Διαδικασία εκπόνησης και περιεχόμενο πολεοδομικής μελέτης.

Επίσης λέει

1. Για την πολεοδόμηση ή επέκταση οικισμού συντάσσεται πολεοδομική μελέτη. Η κίνηση της διαδικασίας σύνταξης της πολεοδομικής μελέτης γίνεται από τον οικείο δήμο ή κοινότητα. Η διαδικασία μπορεί επίσης να κινηθεί από την οικεία νομαρχία μετά από γνωμοδότηση του ΣΧΟΠ του νομού ή από το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων.

 

6. Ο συντελεστής δόμησης που ορίζεται για τις περιοχές επέκτασης δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος του 0,8 και ο αριθμός των ορόφων των κτιρίων δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος των δύο (2).

Οι υπόλοιποι όροι δόμησης εναρμονίζονται με τους ειδικούς όρους δόμησης κάθε περιοχής, όπως ορίζονται με απόφαση του νομάρχη σύμφωνα με το άρθ. 88.

 

Να ξεκαθαρίσω, πως και εγώ είχα πάντα ως δεδομένο ότι μέχρι 2 ορόφους μπορείς να κατασκευάσεις σε όλους τους οικισμούς.

Αλλά δεν το είχα ψάξει ποτέ, μέχρι τώρα, και το χρησιμοποιούσα επειδή έτσι μου είχαν πει οι παλιότεροι.

 

Ψάχνωντας όμως, με την ευκαιρία του ερωτήματος, διαπίστωσα πως υπάρχει κενό και το άρθρο 90 για να εφαρμοσθεί απαιτεί προϋπόθεση να υπάρχει πολεοδομική μελέτη.

Και το ερώτημα είναι : σε όλους τους οικισμούς κάτω των 2000 κατ. υπάρχει πολεοδομική μελέτη η οποία να ορίζει ότι ο μέγιστος αριθμός ορόφων είναι δύο (2) ?

 

 

υ.γ. Εχουμε φύγει εκτός θέματος, οπότε μάλλον θα χρειαστεί επέμβαση συντονιστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.