Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτρέπεται κατασκευή πάνω στα όρια 2 γηπέδων?


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Θα ήθελα τα φωτα σας για της εξής περίπτωση.

 

Υπάρχουν 2 όμορα γήπεδα εκτός σχεδίου, περιπου 20 και 40 στρεμματα αντίστοιχα.Τα 2 γηπεδα ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες (Α και Β).

 

¨Ερχεται ο Γ και θέλει να φτιάξει μία κατασκευή πρακτικά πάνω στα όρια των 2 γηπέδων ( η υπόθεση αφορά Ανεμογεννήτρια αλλά ας μην κολλήσουμε εκεί).

 

Το ερώτημα ειναι το εξής: Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αν ο Γ μισθώσει αυτές τις δύο ιδιοκτησίες? ¨Η είναι αδύνατο? Αντιστοιχα, α υποθέσουμε πως θέλει να βαλει την Α/Γ οριακά στην μια ιδιοκτησία (σαν να λέμε το θεμέλιο να "ακουμπάει" στο οριο) γίνεται, ή και εκεί θα πρεπει να κρατήσει τις αποστάσεις; από τα όρια?

 

Η περίπτωση να αγοράσει ο Γ τις δυο ιδιοκτησίες 0- οπότε και να ενωθούν - δεν υπάρχει. Μιλάμε για μίσθωση.

 

 

Ζητώ συγγνώμη αν η ερωτηση ειναι χαζή, αλλά είμαι ενας ταπεινός ηλεκτρολόγος που δεν εχω ιδέα από αυτά, και με το φτωχο μου μυαλό νόμιζα πως δεν υπήρχε πρόβλημα....

 

 ΠΡοκαταβολικά ευγνώμων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Η κάθε ΥΔΟΜ αντιμετωπίζει το θέμα διαφορετικά.

Απευθύνσου στην οικεία ΥΔΟΜ και ζήτα έγγραφη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα εκτός σχεδίου δεν είναι το φόρτε μου οπότε δες την πρόταση του tetris.

 

Επικουρικά όμως αν βοηθά στα εντος σχεδίου επί του ορίου δυο διαφορετικών οικοπέδων σίγουρα δεν μπορείς παρά μονο αν ανήκουν σε ίδια αναλογία και ποσοστό το καθένα ξεχωριστά στους ίδιους ιδιοκτήτες.

Δημιουργεί η άδεια δόμησης που θα βγάλεις σε εκείνες τις περιπτώσεις μια ντεγιούρη συνένωση των δυο οικοπέδων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Ειπα από εδώ να πάρω μια πρώτη άποψη, γιατί η ΥΔΟΜ ειναι στην Ανδρο και απο ο,τι μου έχουν πει ειναι λίγο στον κόσμο τους....  Ασε που για εγγραφη απάντηση θα πάρει μηνες, ενω εγώ πρέπει μεσα στην βδομάδα να πάρω μια μυρωδιά για το αν ειναι εφικτό, η να κάτσω να αλλάξω χωροθέτηση.... :smile:

Didonis, τι σημαινει ντεγιούρη? :smile:))

Edited by zefuros
Link to comment
Share on other sites

Οι νομικοί έχουν το ντεγιορι και το ντεφακτο οποτε πιο ειδικός να μας απαντήσει ειναι ο Δημήτρης

 

Δεν ειναι άντε να κάνουμε ενα γιουρούσι αλλα κάπου εκει ειναι πνεύμα αλλα με νομικούς όρους προϋποθέσεις και διαδικασίες

 

Αστο πιο εύκολη λύση για εσένα αν καταλαβα καλα ειναι να βάλεις σε άλλη θέση το κατασκεύασμα σου διοτι το πας φιρι φιρι

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πιο ευκολη λύση δεν ειναι, γιατι αυτή η αλλαγη σέρνει από πίσω της διάφορες αλλες τροποποιησεις που θα πρέπει να γίνουν.... αλλά επειδή η αισθηση που μου δωσατε ειναι πως πάνω στα ορια καπουτ, μαζευω τα κουβαδακια μου και σε αλλη παραλία...

 

Ευχαριστω για τις απάντησεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά, ίσως είμαι λίγο χαζούλης, από το ερώτημα του zefuros, δεν έβγαλα κανένα νόημα. Ο Γ, λέει,  θέλει να κάνει (κατασκευάσει) ανεμογεννήτριες στο όριο γειτονικών γηπέδων. Ο φίλος ρωτάει: "Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αν ο Γ μισθώσει αυτές τις δύο ιδιοκτησίες?". Δηλαδή η μίσθωση δεν είναι σίγουρη? αν δεν είναι σίγουρη πως ξεκίνησε ένα τέτοιο εγχείρημα και μάλιστα έκανε και μελέτη που μάλιστα δεν μπορεί εύκολα να τροποποιηθεί? Αν μισθώσει το ένα γήπεδο και κατασκευάσει εφαπτόμενα του ορίου (???? ) και ο διπλανός θέλει κάποτε να κτίσει έστω 15 από το όριό του θα έχει ένα "φουρφούρι" στο παράθυρό του? Τουλάχιστον σε εκτός σχ. οι κατασκευές δεν πρέπει να είναι τουλάχιστον 15μ από το όριο σύμφωνα με το διάταγμα του 1985? Για 'ενα τέτοιο έργο κάποια μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων δεν υπάρχει? κατοικία σε πόσα μέτρα μπορεί να κτισθεί? Νομίζω φίλε zefuros το πρόβλημά σου, στην πορεία, του εγχειρήματος δεν θα είναι μόνο αν μπορείς να θεμελιώσεις εφαπτομενικά στο κοινό όριο των γηπέδων! Εκτός αν είναι "κατσάβραχα" η περιοχή και μπορούν να πάρουν οι ιδιοκτήτες, ανέλπιστα, κάποιο μίσθωμα. Μακάρι να τα βρεις βολικά.     

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Για να λυθούν κάποιες απορίες:

 

1. Η περιοχή ειναι κατσάβραχα.Δεν υπα΄ρχει περίπτωση να χτισει κανείς εκεί τίποτα, δεν υπάρχει κτίσμα σε ακτίνα σχεδόν 1Km.

2. Η μία ιδιοκτησία ειναι μισθωμένη. Η 2η όχι, υπάρχει δυνατότητα, αλλά μονάχα θα εχει νόημα αν ηταν δυνατή η έκδοση ΟΑ πάνω στο όριο (όπως πιθανά καταλαβαίνετε, η κορυφογραμμή αποτελεί και το όριο των ιδιοκτησιών. Το μίσθωμα που θα λάβουν ειναι προφανώς παραπάνω από τα πιο τρελλά τους ονειρα.

3. Υπάρχει ΕΠΟ με άλλη χωροθέτηση, για διάφορους λόγους που δεν ειναι της παρούσης υπήρξε ανάγκη επαναχωροθέτησης Α/Γων. Η εναλλακτική έχει μπελά για άλλους τεχνικούς λόγους

4. Αυτά. Thanks Για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

  .

 

αυτο εδω  το ειδες??

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Με τη παρ.6 του άρθρου 20 του Ν.4203/2013 (ΦΕΚ Α 235 1.11.2013)
ορίζεται ότι:" 6. Μέχρι την έκδοση της υπουργικής απόφασης της παρ. 4 του άρθρου 3 του ν.
2244/1994 (Α' 168), που καθορίζει τους ειδικούς όρους και περιορισμούς δόμησης, καθώς και τις
αποστάσεις από τα όρια οικισμών για την εγκατάσταση των μικρών ανεμογεννητριών,
εφαρμόζονται οι ειδικοί όροι και περιορισμοί δόμησης των άρθρων 1, 4 και 7 του από 24.5.1985
προεδρικού διατάγματος, που δημοσιεύθηκε στις 31.5.1985 (Δ' 270), καθώς και ειδικές αποστάσεις
από τα όρια οικισμών των διατάξεων του άρθρου 4 του ίδιου προεδρικού διατάγματος και των
διατάξεων του άρθρου 7 του από 24.4.1985 προεδρικού διατάγματος που δημοσιεύθηκε στις
3.5.1985 (Δ' 181). Ειδικότερα εφαρμόζονται οι αντίστοιχες διατάξεις του από 31.3.1987
προεδρικού διατάγματος (Δ'303) για τις περιοχές της επικράτειας που το διάταγμα αυτό βρίσκει
εφαρμογή."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.