Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστη-Αμοιβές Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας - Αμοιβή μηχανικού


perplexed

Recommended Posts

  • 4 months later...

Μπορείτε να μου πείτε πως υπολογίζετε η αμοιβή για αναθεώρηση οικοδομικής άδειας (δεν έχει πάρει ρεύμα ακόμα) λόγω ελαφράς τροποποίησης μελετών και αύξησης του συντελεστή δόμησης κατά 2,5μ2;

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως ποιες μελετες θα ξαναγινουν βαζεις σαν ποσοστο στον καθορισμο της αμοιβης τους αυτη την "ελαφρια" τροποποιηση που λες σε συνενοηση (για πιο σιγουρα) με την Πολεοδομια.Για παραδειγμα αν αλλαξες στα αρχιτεκτονικα κατι και εκανες μονο την κατοψη ενος απο τους 3 οροφους ας πουμε, βαλε ενα ποσοστο επι του προυπολογισμου 30%.Καπως ετσι κανε και στις υπολοιπες μελετες που "ελαφρια" διορθωνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Η πολεοδομία δεν μου έβγαλε ποσοστό άλλά μου είπε να βγάλω την διαφορά των δύο προυπολογισμών και να υπολογίσω εκεί τις κρατήσεις. Αυτό μου βγάζει μια διαφορά γύρω στο 1000ευρώ ΠΥ αμοιβών ή 4%. Σύμφωνα με την εταιρεία που μου παρέχει το πρόγραμμα (4Μ), βάζω το ποσοστό αυτό μόνο στις μελέτες που αναθεωρούνται και υπολογίζω...

 

Ερώτημα:

1) Βγαίνει και αμοιβή επίβλεψης! Όμως η αναθεώρηση αφορά μόνο την μελέτη εφόσον το κτίριο είναι ήδη κατασκευασμένο. Κατά την γνώμη σας πρέπει να πληρωθεί η επίβλεψη;

2) Πως υπολογίζονται τα επιπλέον ένσημα; Σκέφτομαι να ετοιμάσω έναν καινούργιο πίνακα 1 και να πάει ο ιδιοκτήτης από το ΙΚΑ για να κάνει την τροποποίηση. Σωστό είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θέλω να κάνω μια αναθεώρηση αδείας σε μια κατοικία που είναι υπό κατασκευή. Αλλαγές: Προσθήκη Η/Χ=14τμ. και προσθήκη στεγάστρου 15τμ. Με τον υπολογισμό μου βγαίνει περίπου 600 ευρώ η νόμιμη αμοιβή. Επειδή δεν έχω ξανά κάνει είναι σωστή η τάξη μεγέθους;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αδεια του 2007 (αλλος μηχανικος ) για προσθηκη κατ επεκταση ισογ κατοικιας με υπογειο ,ο ιδιοκτητης εχει <<βγαλει>> το υπογειο εξω κ εχει προσθεσει κατ επεκταση αυτου του υπογειου 35τμ ΚΧ  κατοικιας. Θαρρω κατα τα λεγομενα του 4030 κ 4067 οτι εχει παραταθει η ισχυς του μπορω να προχωρησω σε αναθεωρηση  1.μηχανικου- επιβλεποντα 2 αναθ ως προς τις  επιπλεον κατασκευες ?(και χωρις 4178-παραβολα κτλ...)??

 

3.στο προγραμμα των αμοιβων ποιες εργασιες θα βαλω κ πως?Ενταξει τα 35 εξτρα τετραγωνικα θα μπουν κανονικα κ εκ νεου ,το υπογειο που εγινε ισογειο πως θα μπει ....

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.