Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προς ολιγόμηνη παράταση της ρύθμισης για τα αυθαίρετα


dimitris GM

Recommended Posts

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με τα αυθαίρετα , εκτός από αυτούς που ξέρουν ότι έχουν αυθαίρετο και δεν το τακτοποιούν (συνήθως για οικονομικούς λόγους) υπάρχει ένας 

σημαντικός αριθμός ιδιοκτητών που δεν γνωρίζουν ότι έχουν αυθαίρετες κατασκευές   και το μαθαίνουν μόνο όταν πάνε να κάνουν κάποια μεταβίβαση.

 

Κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνει μόνιμος ο 4178 ή κάποιος παρόμοιος.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με τα αυθαίρετα , εκτός από αυτούς που ξέρουν ότι έχουν αυθαίρετο και δεν το τακτοποιούν (συνήθως για οικονομικούς λόγους) υπάρχει ένας 

σημαντικός αριθμός ιδιοκτητών που δεν γνωρίζουν ότι έχουν αυθαίρετες κατασκευές   και το μαθαίνουν μόνο όταν πάνε να κάνουν κάποια μεταβίβαση.

 

Κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνει μόνιμος ο 4178 ή κάποιος παρόμοιος.

 

σωστος

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς!

Έχουμε όμως ένα δεδομένο, το οποίο αποτελεί, κατά τη δική τους άποψη, πρώτη προτεραιότητα!!!

Το κράτος θέλει να εισπράξει άμεσα χρήματα, διότι τα 'χει ανάγκη κι αυτή η ιστορία είναι (γι' αυτούς) μια καλή πηγή άμεσων εσόδων.

Είναι αυτονόητο λοιπόν ότι, από αυτό θα ξεκινήσει ο όποιος σχεδιασμός τους.

 

Έχουμε όμως κι ένα δεύτερο δεδομένο, το οποίο αποτελεί, κατά την καθολική άποψη των πολιτών πρώτη προτεραιότητα!!!

Δεν υπάρχουν χρήματα σχεδόν σε κανέναν. Κι όσα υπάρχουν καλύπτουν άλλου είδους ανάγκες τους.

 

Συνδυάζοντας αυτά τα δύο, μόνο "εξαναγκαστικά" θα εισπράξουν οι μεν και θα ξεβολευτούν οι δε.

 

Δηλαδή, αν αφεθεί στην καλή διάθεση των πολιτών, όποτε έχουν ανάγκη να πάνε να ρυθμίσουν το ακίνητό τους με έναν "μόνιμο" 4178 ή κάποιον άλλο νόμο, αυτό δεν πρόκειται να τους καλύψει τις άμεσες οικονομικές ανάγκες που έχουν.

Θα 'ναι καλό για τον κόσμο, αλλά αυτοί δεν ενδιαφέρονται για κάτι τέτοιο.

 

Η ηλεκτρονική ταυτότητα, έτσι όπως την έχουν σκεφτεί και εξαγγείλει, αποτελεί "μέσο εξαναγκασμού".

Οπότε μάλλον προς τα εκεί πάνε τα πράγματα.

Το πρόβλημα είναι το γιατί δεν εξαγγέλλουν την άμεση έναρξη της εφαρμογής της.....

Λένε ότι, είναι απολύτως έτοιμοι......

Κάπου όμως κολλάνε....

Που;;;;

Γιατί;;;;;

Τί τρέχει;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

η λύση δεν είναι με την ταυτότητα.. στην Αγγλία στην Γερμανία γιατι ο μηχανικος δεν κάνει ''μαγειρέματα'' οι ιδιοκτήτες γιατι δεν κάνουνε αυθαίρετα.??? εκεί είναι η απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εκεί ίσως η νομοθεσία (δεν την ξέρω) να μην είναι σαν την δικιά μας.Ας μας πει κάποιος πόσες διορθώσεις και πόσες εγκύκλιοι υπάρχουν και θα πρέπει να ξέρεις πριν χτίσεις εδώ και πόσες σε άλλες χώρες.Τα πράγματα είναι απλά για εμένα ας μπει νομοθεσία και να καθορίζει σύμφωνα με όγκους και κάλυψη και να τελείωνει το παραμύθι με την γραφειοκρατί στις άδειες είτε είναι νέες είτε διαρυθμίσεις κτλ.Ο μηχανικός είναι για να κατασκευάζει και οχι να δικηγορεί!!! Κάνε ένα σπίτι 300 κυβικά όγκο και κάνε εκει μέσα οτι θες ,όχι 20% Η/Υ όχι 20 εξώστες οχι το ένα αλλά ναι στο άλλο και ας υπάρχουν οι επιτροπές (ανα περιοχή πχ Κρήτη,πχ Ζαγοροχώρια πχ Κυκλαδες και οχι κεντρικά) για  κανονιστικές διατάξεις κάθε περιοχής για μορφολογικούς ελέγχους όπου απαιτούνται (παραδοσικοί οικισμοί κτλ).Και όταν βγάζεις άδεια απλά για διαρυθμίσεις  να υπάρχει επίβλεψη-μελέτη μηχανικού και όχι πολλά πολλά για σωστή κατασκευή τεχνικά και ποιότητα και οχι όλα τα υπόλοιπα.Έτσι όλοι θα βγάζουν άδειες αφού θα είναι πιο εύκολο και θα εισπράττει το κράτος περισσότερα και όχι με μαστίγια και φοβέρες που είδαμε τόσα χρόνια (μόνο απειλές ήταν αλλά και τώρα ακόμα τα ίδια γίνονται παρά όλα αυτα που έχουν αλλάξει) 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι μεχρι το καλοκαιρι που θα ειναι μαλλον η ολιγομηνη παραταση...θα ισχυει ο 4178 με διευκολυνση την πληρωμη .....δηλαδη κατ εμενα ...δοσεις περισσοτερες....και οχι "κουρεμα"!!!

 

Μετα με την νεα ρυθμιση θα μπουν φραγμοι.... με πολεοδομικα κριτηρια. Οσοι ειναι αυθαιρετοι αλλα σωστοι Οκ... οι αλλοι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.