Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαμηλά κτήρια και δόμηση (άρθρο 14 Γ.Ο.Κ.)


iliekater

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα , θα ηθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με χαμηλά κτίρια. Δουλεύω ένα οικόπεδο στο οποίο το ποσοστό κάλυψης είναι 20% και ορίζεται 30% μόνο για τα άρτια κατά παρέκκλιση όπως είναι το δικό μου. Το επιτρεπόμενο ύψος είναι 13μέτρα και υπάρχουν όλες οι προυποθέσεις για χαμηλό κτίριο. Το ερώτημα είναι το εξής:

Μπορεί να γίνει προσαύξηση του ποσοστού κάλυψης κατά 10 μονάδες, δηλαδή από 30% σε 40%;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
achille μακάρι να ήταν τόσο απλό αλλά η ένταξη στους όρους των χαμηλών κτηρίων είναι δεσμευτική για όλο το οικόπεδο. Τουλάχιστον σε αυτό καταλήξαμε με τον υπάλληλο της πολεοδομίας σε μια πρόσφατη προσθήκη που μου έτυχε.

 

cna θυμάσαι αν αναφέρεται κάπου αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 12/12.2.86: "παρ. 6: Στην οικοδομική άδεια σημειώνεται ότι αυτή εκδίδεται κατά το άρθρο 14 του ΓΟΚ/85 "για χαμηλό κτίριο" ώστε σε περίπτωση αίτησης προσθήκης να ελέγχεται αυστηρά η τήρηση των προϋποθέσεων του άρθρου αυτού."

 

Αυτό θυμήθηκα τώρα αλλά νομίζω το αναφέρει και αλλού πιό αναλυτικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλό αλλά λέει προσθήκη.

Εγώ μιλάω για κάθετη ιδιοκτησία.

Επηρεάζει η μια την άλλη?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γ1.1. ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 55 / 11.8.2000

"ΑΡΘΡΟ 11 (Τροποποίηση του άρθρου 14).

 

παρ. 1- Στα χαμηλά κτίρια εππρέπεται να αυξάνονται καιά 10% τα ποσοστά κάλυψης της παρ. 1 του άρθρου 8, εκτός εάν αυτό αποκλείεται ρητά από τους όρους δόμησης κάθε περιοχής.

 

παρ. 2- Επιτρέπονται, μέσα στις αποστάσεις Δ, όλες οι κατασκευές που αναφέρονται στην παρ. 6 του άρθρου 11 (σκίασιρα, παθητικά ηλιακά συστήματα ) και όχι μόνο εξώστες, που επιτρέπονται σε

 

- τμήματα των όψεων του κτιρίου.

 

παρ. 3- Περιορίζεται το επιτρεπόμενο ύψος της στέγης σε 1,50 μ.

 

παρ. 4- Καταργείται η δυνατότητα μεταφοράς του συντελεστού δόμησης.

 

• Επιτρέπεται, πλέον, η εφαρμογή της διάταξης μόνο σε περιοχές που το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι ίσο ή μεγαλύτερο των 11,0 μ.

 

Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση κάθετης συνιδιοκτησίας για το συνιδιοκτήτη που δεν έχει οικοδομήσει, σε περιοχή με ύψος μικρότερο των 11,0 μ. έχει ανάλογη εφαρμογή η παρ. 5 του άρθρου 26 του Ν. 2831/00."

 

Βασικά τα προβλήματα αρχίζουν όταν προσπαθήσεις να κάνεις προσθήκη κατ' επέκταση και το υφιστάμενο χαμηλό κτήριο έχει απόσταση Δ=2,50 μέτρα από τα όρια. Τότε ενώ μεν σου επιτρέπει να εξαντλήσεις τον Σ.Δ. της περιοχής δεν θα μπορέσεις να οικοδομήσεις σε Δ<3+0,10H. Επειδή συνήθως τα χαμηλά κτήρια κατασκευάζονταν σε "περίεργα" οικόπεδα είναι λίγο δύσκολο να ξεφύγεις από τις διατάξεις του άρθρου 14 και για τις προσθήκες.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα μέχρι τώρα. Επιφυλάσσομαι για περαιτέρω ανασκαφές μόλις βρω λίγο χρόνο. Βλακεία μου τελικά που δεν κράτησα αρχείο της νομολογίας όταν έβγαζα την άδεια για την προσθήκη αλλά θεώρησα ότι είναι μάλλον απίθανο να μου τύχει κάτι παρόμοιο στο εγγύς μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρόβλημα υπάρχει και με τους ημιυπαίθριους και τους εξώστες δεδομένου ότι στα χαμηλά κτήρια ανεγείρονταν χωρίς περιορισμό. Πώς θα ελέγξεις όμως επί συνόλου (συμπεριλαμβανομένης και της προσθήκης);

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
... η ένταξη στους όρους των χαμηλών κτηρίων είναι δεσμευτική για όλο το οικόπεδο. Τουλάχιστον σε αυτό καταλήξαμε με τον υπάλληλο της πολεοδομίας σε μια πρόσφατη προσθήκη που μου έτυχε.

 

Στην περίπτωση που θέλουμε να ανεγείρουμε χαμηλό κτίριο σε κάθετη ιδιοκτησία, απαιτείται η συμφωνία των ιδοκτητών και των υπολοίπων καθέτων ιδιοκτησιών;

 

Όταν θα έρθει η ώρα να ανεγερθεί κτίριο και εντός κάποιας άλλης κάθετης ιδιοκτησίας, υπάρχει κάποια δέσμευση που προκύπτει από την ύπαρξη χαμηλού κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η δέσμευση γίνεται με υπεύθυνες δηλώσεις από τους άλλους ιδιοκτήτες και μπαίνει και στον τίτλο.

Οπότε όταν πας για την επόμενη κάθετη είναι ηλίου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.