Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή επιβλέποντα και άρνηση του παλιού να πληρώσει ΦΕΜ και να δωσει Α.Π.Υ.


Interim

Recommended Posts

Καλησπερα

 

Εχω το εξης προβλημα και θα ημουν ευγνωμων για οποιαδηποτε βοηθεια συμβουλη:

 

Σε ανεγερση οικοδομης ο επιβλεπων μηχανικος και εργολαβος της ανοδομης (μονο) εχει καταγγελθει με εξωδικο λογω υπερημεριας εγκαταλειψης και πλημμελης επιβλεψης. Αιτηση αλλαγη επιβλεποντα εχει γινει δεκτη απο πολεοδομια, ελεγκτης δομησης κατεγραψε σταδιο εργασιων χωρις καμμιαμπαραβαση. Η πολεοδομια μου ζηταει ο απερχομενος μηχανικος να βεβαιωσει οτι πηρε αμοιβη μχριμτο τωρινο σταδιο και να εχει πληρωσει φεμ, τσμεδε κτλ. Συμφωνητικο επιβλεψης δεν το ειχε καταθεσει στην αδεια, εχω το πρωτοτυπο αλλα δεν ητανε στο φακελο της αδειας. Εχω πληρωσει το 70% της συμφωνηθεισας επιβλεψης, εχω παρει αποδειξη εισπραξης αλλα οχι α.π.υ. Αρνειται να συνεργαστει και να κανει βεβαιωση οτι πληρωθηκε και να πληρωσει φεμ κτλ.. Πολεοδομια μου ειπε να πας στο τεε να βγαλουν αμοιβες και να υπολογισει η πολεοδομια με βαση αυτο τα φορολογικα. Το τεε δεν το κανει. Η πολεοδομια για να κλεισει την αναθεωρηση με τον καινουριο θελει το φεμ πληρωμενο. Αυτο δεν μπορω να το πληρωσω εγω απο μονος μουμεστω και να ζημιωθω.. Επισης, δεν δεχονται το συμφωνητικο για την επιβλεψη που δεν ειχε κατατεθει στην αδεια ωστε να υπλογιοσυν την αμοιβη του μεχρι τωρα..

 

Τι κανω μα τον ξεφορτωθω με το,θεμα αμοιβης και φορολογικων, κυριως φεμ... Που πρεπει να το πληρωσει αυτος αλλα δεν συνεργαζεται?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα χρήματα έχουν κατατεθεί σε λογαριασμό? Συμβουλευτείτε δικηγόρο ή βρείτε λύση με συζήτηση καλή την πίστη. Δεν έχουμε όλα τα δεδομένα (κυρίως τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς) αλλά και ούτε μπορεί να δωθεί τέτοιου είδους λύση από το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Χρηματα εχουν πληρωθει μετρητα με αποδειξη εισπραξης (οχι α.π.υ). Δικηγορος εχει μεσολαβησει αλλα δεν συνεργαζεται. Υπαρχει τροπος να πληρωσω εγω το φεμ του?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνητικο επιβλεψης δεν το ειχε καταθεσει στην αδεια, εχω το πρωτοτυπο αλλα δεν ητανε στο φακελο της αδειας.

Δεν καταθέτουμε τα συμφωνητικά για την έκδοση της άδειας δόμησης οπότε ορθώς δεν ήταν στον φάκελο

Link to comment
Share on other sites

 Υπαρχει τροπος να πληρωσω εγω το φεμ του?

 

 

To ΦΕΜ είναι προκαταβολή φόρου εισοδήματος μηχανικού. Όχι, δεν μπορείς να το πληρώσεις (αν δεν θέλει ο μηχανικός). Αλλά γιατί δεν θέλει? Είναι οικονομική η διαμάχη σας ή άλλου είδους?

Link to comment
Share on other sites

είναι υποχρέωση Μηχανικού όμως Γιάννη?

Αν υπάρχει συμφωνία, που λέει "τόσο", όμως δεν περιλαμβάνει το ΦΕΜ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταθέτουμε τα συμφωνητικά για την έκδοση της άδειας δόμησης οπότε ορθώς δεν ήταν στον φάκελο

Στο συμφωνητικο υπαρχει ποσο για εκδοση αδειας + φπα/φοροι και το ιδιο για επιβλεψη. Αυτος κατεθεσε στην πολεοδομια συμφωνητικα που δεν εχω υπογραψει στο 1/4 της συμφωνηθησας αμοιβης και εχει παρει και το φπα. Συνεπως.. Εβαλε τσεπη ολο το φπα/εισφορες χωρις να εχω γνωση. Για επιβλεψη δεν κατεθεσε τιποτα για αμοιβη παρολο που υπαρχει συμφωνητικο.

Link to comment
Share on other sites

To ΦΕΜ είναι προκαταβολή φόρου εισοδήματος μηχανικού. Όχι, δεν μπορείς να το πληρώσεις (αν δεν θέλει ο μηχανικός). Αλλά γιατί δεν θέλει? Είναι οικονομική η διαμάχη σας ή άλλου είδους?

Ο μηχανικος ητανε επιβλεπων για ολη την οικοδομη και εργολαβος για την ανοδομη μονο. Δεν μπορεσε να τελειςσει την ανοδομη (στα επιχρισματα παραδοση συμφωνα με συμφωνητικο) και το εχει εγκαταλειψει. Εχει πληρωθει σε καθε φαση εργασιας συ μφωνα με καταβολες συμφωνητικου και εχει παρει χρηματα μου που ειχα καταθεσει σε προμηθευτες υλικων και τα χρησιμοποιησε σε αλλες οικοδομες μιας και δεν παρεληφθησαν ποτε απο εμενα στην οικοδομη. Υποθετω, οτι το εργο ητανε αρκετα πιο δυσκολο περιμενε, γινεται σε νησι και ο προγραμματισμος του ηταν τραγικος. Πρεπει να μην εχει βγαλει λεφτα και εχει κανει σοβαρα λαθη που εχει παραδεχτει και ο ιδιος. Του εστειλα εξωδικο, εχει καταγγελθει η συμβαση του αλλα δεν διευκολυνει να αναλαβει ο καινουριος επιβλεπων. Ισως, γιατι ξερει οτι θα κινηθω νομικα.

 

Υπαρχει τροπος η πολεοδομια να κανει αλλαγη επιβλεποντα χωρις φεμ να εχει πληρωθει? η πολεοδομια εχει δεχτει την αλλαγη μηχανικου, και ποριςμα ελεκγτη δομηςης ηδη, και θελει τα τευχακια με τις αμοιβες για να ολοκληρωσει φακελο.

 

Τι λυση υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ως νέος μηχανικός πολλές φορές αναρωτιούμουν γιατί κάποιοι με κοιτούσαν περίεργα όταν τους έλεγα οτι είμαι μηχανικός. Τώρα κατάλαβα, δυστυχώς όμως σαν κλάδος δεν έχουμε ασχοληθεί καθόλου με κάθαρση του κλάδου από τέτοιου είδους "συναδέλφους".

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.