Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

Συγνώμη giorgosv αλλά η τιμή που ανέφερα παραπάνω είναι για ένα δέκτη , προφανώςς ξέχασα να το διευκρινίσω . Πάντως η τιμή του φαίνεται σχετικά καλή μπροστά στα υπόλοιπα διπλόσυχνα . Το έχεις δει στο πεδίο αν είναι αποτελεσματικό κ εύχρηστο ; Πάντως έχεις δίκιο σ αυτά που λες για τις εταιρίες . Να βγάλουν τις τιμές οline να ξερουμε πάντα ποσο κάνει το καθένα . Ειδικά για εμένα που είμαι απο επαρχία και μακρια είναι πολύ δύσκολο να πάω στην Αθήνα και να γυρίσω τις αντιπροσωπίες για να τα δοκιμάσω . Ξέφυγα απο το θέμα και ζητώ συγνώμη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς για ένα δέκτη,δηλαδή χωρίς καταγραφικό στυλεό λογισμικο κλπ;Γιατι και εγω για ενα δέκτη ανάφερα την τιμή.

Η τιμή είναι καλή διότι το σύστημα προσφέρει τα πάντα,τωρα στο πεδίο δεν το εχω δει αλλά μη νομίζεις πανω κατω ολα τα ιδια ειναι.Πάντως ρώτα τους μηπως το εχει κανεις στην περιοχή σου να πας να το δείς.

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι το βάρος (έχω παθει τενοντιτιδα στον ωμο πριν τρια χρονια χρησιμοποιώντας καθημερινά για 5-6 μήνες το maggelan thales - βαρος περιπου 4.5 kg) και επίσης η ασύρματη επικοινωνία γιατι αν χρειαστεί να σηκώσεις στα 3-4μ το στυλεό και έχεις καλώδια είναι σκέτη ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω χρησιμοποιήσει το Javad Triumph-1 σε ζεύγος UHF (όχι μονό δέκτη HEPOS).

Θα πω την γνώμη μου συγκριτικά με άλλο παλαιότερο ζεύγος που έχω χρησιμοποιήσει, το οποίο είναι το Trimble 5700-5800 GPS L1/L2, εξωτερικό radio 4km, ελαφρύ rover. Πολύ καλό για την εποχή του όμως όχι πλέον,

το Triumph-1 δίνει GPS-GLONASS L1/L2/L2c/L5 , η κεραία του 1W σε πεδίο χωρίς πολλά εμπόδια έχει ακτίνα τα 10 χιλιόμετρα (ναι το τέσταρα και μιας και πήγα 10 Κμ μακρυά έκατσα και στην παραλία για καφέ) ,γενικά πρόβλημα στην ζεύξη ασυρμάτου κατά την διάρκεια εργασίας δεν είχαμε αν και δεν απομακρυνθήκαμε παραπάνω από χιλιόμετρο, δίνει γρήγορα λύση Fix και αρκετές φορές η ακρίβεια του Fix στο χειριστήριο ήταν 0,007 το software απλό με υπορουτίνες χάραξης σημείων,εύρεση παράλληλων γραμμών και παράλληλων σημείων, δεν θυμάμαι αν έχει κάτι άλλο.

Το μειονέκτημα του είναι το βάρος , αλλά το αντιμετωπίσαμε μεταφέροντας το κέντρο βάρους ψηλότερα, δηλαδή ανεβάσαμε αεροστάθμη στον στυλεο και ουσιαστικά την χειρολαβή. Επίσης, ένα κοντάρι αυξομειούμενου ύψους σίγουρα θα ήταν καλύτερο από το το 1,8 στυλεό που είχαμε.

 

Αυτά, ίσως ακούστηκε σαν διαφήμιση αλλά δεν είναι. Πιστεύω ότι και τα λοιπά σημερινά GNSS να είναι το ίδιο αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ένα κοντάρι αυξομειούμενου ύψους σίγουρα θα ήταν καλύτερο από το το 1,8 στυλεό που είχαμε.

 

Σε καμία περίπτωση. Αυτό το κοντάρι είναι πολύ βαρύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση. Αυτό το κοντάρι είναι πολύ βαρύτερο.

Ορθόν!!! εκτός κι αν είναι στυλαιός ανθρακονημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Μα ίσα ίσα. Το μισό (περίπου) κοντάρι είναι από ανθρακόνημα αλλά το τμήμα που είναι πτυσόμενο δεν είναι από ανθρακόνημα και είναι πολύ βαρύτερο. Άσε που επειδή αλλάζει το κέντρο βάρους του κονταριού, εμείς οι κοντοί έχουμε μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μα ίσα ίσα. Το μισό (περίπου) κοντάρι είναι από ανθρακόνημα αλλά το τμήμα που είναι πτυσόμενο δεν είναι από ανθρακόνημα και είναι πολύ βαρύτερο. Άσε που επειδή αλλάζει το κέντρο βάρους του κονταριού, εμείς οι κοντοί έχουμε μεγάλο πρόβλημα.

 

......Χμμμμμμμ Μάλλον έχεις δίκιο ως προς το κέντρο βάρους.

Αλλά από το να είναι πάνω σε κοντάρι πτυσσόμενο για πρίσμα .... είναι καλύτερο το ανθρακονημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά από το να είναι πάνω σε κοντάρι πτυσσόμενο για πρίσμα .... είναι καλύτερο το ανθρακονημάτων.

 

Αυτό είναι σίγουρο συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δούλευα (σε εταιρία) με διπλόσυχνο GPS της Topcon (HiPerPro) GPS+GLONASS και ήταν εξαιρετικό. Μετέτρεψε την αποτύπωση σε υγιεινό περίπατο στα χωράφια.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 μηνες εχω παρει το S9(2συχνο) της STONEX (L1\L2\L2C-L5 οταν ερθει με το καλο) GPS GLONASS GALILEO COMPAS ΚΛΠ 220 καναλια (υποστηριζει HEPOS) με το χειριστηριο GETACH,το λογισμικο του Carlson survey

2.0 (στυλεο ανθρακονηματινο) πολυ ευχαριστημενος,γρηγορο και ο αντιπροσωπος (κεντρικα Λαμια) πολυ εξυπηρετικος σε ολα τα θεματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.