Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

2500,3500ε για το λογισμικό επίλυσης...δε μπορώ να το χωνέψω. Με άλλα τόσα παίρνεις και 2ο δέκτη. Τι να πώ.

 

Συμβόλαιο data στις εταιρίες κινητής, συνδρομή εταιρίας για το RTK, συνδρομές στο Hepos...Κι άλλα πάγια έξοδα. Πρέπει να υπάρχει συνεχώς δουλειά στο γραφείο, γιατί αλλιώς απόσβεση (σήμερα) δε κάνει εύκολα.

 

Ενημέρωνε μας για εξελίξεις. (οι εταιρίες σε πληρωμή μετρητοίς κάνουν κάποια έκπτωση ή μπα; γενικότερα οι τιμές που ανέφερες είναι μετρητοίς;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το νεο ερωτημα ειναι η αξιοπιστια των νεων εταιριων altus και prexiso. Τον ´ιταλό´ τουλαχιστον τον ξερουμε χρονια.

 

Τελικά ρε παιδιά το stonex είναι ιταλικό ή κινέζικο; εγώ για κινέζικο το ήξερα. Για λόγους marketing πήγαν τα κεντρικά στην ιταλία;

 

Πρίν απο λίγο είδα τα Leica GS08 και Prexiso G4. Τα δοκιμάσαμε ταυτόχρονα σε δύσκολο περιβάλλον ανάμεσα σε ψηλά δέντρα (ευκάλυπτους).

 

Το Leica με εντυπωσίασε!Πολύ εύχρηστο, πολύ γρήγορο (έχανε το σήμα και με το που έβγαινες σε καλύτερο σημείο αμέσως έκανε fixed) και αυτό που μου έκανε ΜΕΓΑΛΗ εντύπωση ήταν ο συνδυασμός με το Leica disto. Χτυπούσαμε από 2 τυχαία σημεία απόσταση πρός μια γωνία κτιρίου και δημιουργούσε σημείο στην τομή των κύκλων. Δηλαδή μπορούσαμε να μετράμε κτίρια με αρκετά καλή ακρίβεια.

 

Το prexiso τώρα. Πολύ χοντροκομμένο και λίγο πιο βαρύ απο το Leica. Αρκετά πιο αργό απο το Leica στο χάσιμο και επαναφορά της fixed λύσης.

Γενικά δεν με εντυπωσίασε.Σημειωτέον το δοκιμάσαμε και με το FieldGenius και με το Cαrlson SurvCE ενώ το Leica είχε το δικό του λογισμικό.

 

Η τιμή του Leica είναι 7500€ με έξτρα 450€ το δίκτυο και άλλα 400€ το Leica Disto.

Η τιμή του Prexiso G4 που μου δόθηκε ήταν 5900€.

Τέλος επιβεβαίωσα ότι το Leica παίρνει και static μετρήσεις.

Αρχές Ιουλίου θα δώ και τα ALTUS-Javad.

Αν δεν μου κάνουν τότε θα σκεφτώ πολύ σοβαρά για το Leica.

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει συνεχή δουλειά τότε πάς σε hepos το οποίο το πληρώνεις με ένα μηνιαίο πάγιο 10€+φπα και όποτε του κάνεις χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Και δυστυχως οι glonass πανε στο καλαθι των αχρηστων.

Λοιπον βρηκα την λυση. Hepos rtk για τρεις στασεις. Αξια 0.10 λεπτα. Και 10 ευρω τον μηνα.

Συνδεση σε δυο δικτυα κινητης 20€. Συνδεση σε φθηνο δικτυο και τα κολλας. Αξια 20€.

Μηνιαια ´´διατροφή´´ 50€.

 

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

Και δυστυχως οι glonass πανε στο καλαθι των αχρηστων.

Λοιπον βρηκα την λυση. Hepos rtk για τρεις στασεις. Αξια 0.10 λεπτα. Και 10 ευρω τον μηνα.

Συνδεση σε δυο δικτυα κινητης 20€. Συνδεση σε φθηνο δικτυο και τα κολλας. Αξια 20€.

Μηνιαια ´´διατροφή´´ 50€.

 

δεν χριαζεται να κανεις συμβολαιο data για gprs. παρε 2 sim καρτοκινητων, μια της κοσμοτε κ μια της βονταφον κ καθε φορα που βγαινεις για αποτυπωση χρεωνεσαι 1 ευρω για 24 ωρες, η καθε εταιρεια για 24 ωρες σου δινει απο 10 εως 20 mb, τα οποια ειναι αρκετα για να αποτυπωσεις ολοκληρο νομό.

 

επισης, για κοντινες αποστασεις απο τη βαση, τα ιδιωτικα δικτυα δεν εχουν σοβαρες αποκλισεις σε σχεση με το hepos. σιγουρα το hepos ειναι το πιο αξιοπιστο δικτυο, ωστοσο τα υπολοιπα ιδιωτικα αν ξερει καποιος βασικες αρχες κανουν τη δουλεια τους.

 

παντως σε εμενα μια φορα μου ετυχε να μην εχω καλυψη gsm, κοινως τον ηπια, κ φοβομουν την pp λυση μιας κ απειχε η αποτυπωση απο την εδρα πανω απο 200 χλμ. τι να λεμε τωρα, ΤΙΠΟΤΑ δεν αντικαθιστα τους 2 δεκτες, αλλα αν δεν υπαρχει κεφαλαιο για 2ο δεκτη, τοτε ισχυουν τα παραπανω. προσωπικα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το s9, το εργαλειο ειναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Για το prexiso G5 να πω και εγώ τις δικές μου εντυπώσεις.

α) Πλαστικό. Είναι εμφανής η διαφορά με άλλους δέκτες πριν καν το πάρεις στα χέρια σου. Καμία σχέση οπτικά και μετά από αφή με το gs08.

β) Φαρδιά πλατιά το made in china πάνω στο δέκτη.

γ) Συνδέθηκε γρήγορα στο δίκτυο της metrica και έπαιρνε μετρήσεις ακόμα και κάτω από ελιές η θάμνους. Μάλιστα το έκανα να χάσει επίτηδες το σήμα του γυρνώντας ανάποδα αλλά και πάλι έκανε fix σχεδόν αμέσως σε δύσκολα σημεία.

δ) Το λογισμικό fieldgenius δεν μου πολυάρεσε αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

 

Σε συμπέρασμα είναι ένα low cost μηχάνημα το οποίο, με σημαία την ελβετική??? εταιρία από πίσω και την πλακέτα της novatel, πάει να πάρει μερίδιο αγοράς από τους κινέζους.

Link to comment
Share on other sites

Περί τα Epoch δεν έκανες κάποιο σχόλιο...Δεν τα κοίταξες καθόλου αυτά απο κοντά; Επίσης, απ'οτι είδα δεν ασχολήθηκες επίσης με τα Topcon (θαρρώ πως είχες αναφέρει πως δεν ήθελες καν να τα τσεκάρεις).

 

Πάντως, αν εξαιρέσεις κινέζικο ξεκινέζικο, το Stonex φαίνεται μια τίμια αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ta epoch 50 παρα το γεγονος οτι τα προμηθευει ο μοναδικος σντιπροσωπος που μεχρι σημερα αγοραζα εξοπλισμο ειναι σε τιμη ακριβοτερα απο αυτα που διαθετω.αν θυμαμαι καλα 8600€. Στην topcon δεν πηγα ( πολυ επαγγελματικη αντιμετωπιση απο μερους μου). Αυριο θα δουλεψω με s9 ver.1 θα σας πω εντυπωσεις.

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.